proiect powerpoint.doc
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data:
Maistru i/p: Patraşco Ecaterina
Grupa: 26 (operatori la calculatoare)
Disciplina: Instruirea practică
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Unitatea de învăţare: Prezentări electronice în PowerPoint
Tema: Realizarea unui proiect în power point
Tipul lecţiei: lecţie practică (formare de priceperi şi deprinderi);
Competenţe generale: Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator
Competenţe specifice:
Realizarea unor aplicaţii practice;
Obiective operaţionale
Obiective psihomotorii:
O1: să deschidă aplicaţia Microsoft PowerPoint
O2: să insereze diapozitive noi
O3: să modifice forma diapozitivului curent
O4: să modifice aspectul unui diapozitiv
O5: să completeze diapozitive
O6: să insereze imagini
O7: să facă formatări la nivel de caracter, paragraf
O8: să formateze obiecte grafice
O9: să aplice efecte de animaţie şi de tranziţie într-o prezentare
O10: să insereze elemente de navigare
O11: să ruleze o prezentare
Resurse:
Timp: 270 minute
Materiale: fişe, calculatoare
Procedurale:
Conversaţia, Exerciţiul, Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor, Învăţarea prin descoperire
dirijată
Material bibliografic de specialitate:
Manualul „Tehnologia informaţiei – Informatică – Tehnologii asistate de calculator” pentru clasa a
10 –a liceu, Voicu, A.E., Şova, R.A., Editura All Edicational, Bucureşti, 2001
“Didactica predării informaticii”, Masalagiu C., Asiminoaiei I., Editura Polirom, Bucureşti, 2004;
“Evaluarea progresului şcolar – de la teorie la practică”, Stoica I., Editura Humanitas Educational,
2003;
“Metode de învăţământ”, Cerghit I., Editura Polirom, 2006.1
Desfăşurarea activităţii
Ob. op.
Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilorMetoda deînvăţământ
Evaluare
15 ’
Momentul organizatoric (4 min)
Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate condiţiile
didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei.
Raportează absenţii. Conversaţia
Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior (10 min)
Profesorul adresează clasei întrebări:1. Cum deschidem aplicaţia Microsoft PowerPoint2. Cu adăugăm un diapozitiv nou?3. Cum modificăm forma diapozitivului?4. Cum modificăm aspectul unui diapozitivului?5. Cum inserăm o imagine într-un diapozitiv?6. Care sunt paşii pe care îi parcurge pentru a formata un bloc de text? Dar un paragraf? Dar un obiect grafic?7. Cum se aplică efecte de animaţie obiectelor din diapozitive?8. Cum se aplică efecte de tranziţie diapozitivelor?9. Cum se rulează o prezentare?
Profesorul notează elevii care au răspuns la întrebări.
Răspund la întrebări
1. START PROGRAME MICROSOFT OFFICE MICROSOFT
POWERPOINT 2003
2. INSERARE DIAPOZITIV NOU
3. FORMAT FORMĂ DIAPOZITIV
4. FORMAT ASPECT DIAPOZITIV / FORMAT FUNDAL
5. INSERARE IMAGINE DIN FIŞIER…/ MINIATURĂ /
WORDART / FORME AUTOMATE
6. Selectăm, FORMAT FONT / FORMAT ALINIERE / FORMAT
INTERLINIE / dublu clic pe obiectul grafic.
7. EXPUNERE DIAPOZITIVE ANIMAŢIE PARTICULARIZATĂ
8. EXPUNERE DIAPOZITIVE TRANZIŢIE DIAPOZITIV
9. F5 / EXPUNERE DIAPOZITIVE VIZUALIZARE EXPUNERE
Dialogul Orală
Captarea atenţiei clasei şi enunţarea obiectivelor (1 min)
Profesorul anunţă obiectivele operaţionale şi modul de desfăşurare
a activităţii. Profesorul cere elevilor să deschidă calculatorul, să
lanseze în execuţie aplicaţia PowerPoint şi să demareze lucrul la
proiect.
Ascultă profesorul. Conversaţia
O1
-
O11
40’
40’
5’
Fixarea retenţia şi transferul noţiunilor predate prin proiecte:Elevii vor lucra la proiect. Profesorul urmăreşte: efectuarea sarcinilor de lucru şi corectitudinea rezolvării acestora;capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate şi ajută acolo unde este cazul; conduita elevilor la lecţie.
Prezentarea proiectelorFiecare grupă are la dispoziţie 5 minute pentru a-şi prezenta proiectul.
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii
desfăşurate, elevii sunt notaţi.
Efectuează sarcinile de lucru
Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările făcute de profesor.
Exerciţiul
Conversaţia
Practică
2
Proiecte în PowerPoint
Realizaţi o prezentare în PowerPoint cu tematica:
I. Modă - Colecţia de primavara vara 2013II. Mens sana in corpore sanoIII. Jocurile olimpiceIV. Ecologie şi protecţia mediuluiV. Turism - Locuri ideale pentru vacanţele noastreVI. Stop fumatul?
Să se respecte cerinţele următoare. 1. Proiectul va fi realizat pe grupe de 4 elevi. Fiecare elev îşi va alege grupa în funcţie de ideile comune ce pot fi abordate împreună cu ceilalţi.2. Proiectul să conţină minim 20 de diapozitive şi maxim 40.3. Prezentarea va conţine elemente de text, imagini, desene, tabele, diagrame.4. Elementele grafice (imagini, desene, diagrame) să prezinte prelucrări, ca de exemplu: rotiri, umbre, contur.5. Pentru titluri se vor folosi aceleaşi fonturi şi dimensiuni.6. Al doilea diapozitiv din prezentare să conţină cuprinsul sub formă de link-uri.7. Fiecare diapozitiv să conţină butoane de acţiune pentru a facilita deplasările între diapozitive în momentul susţinerii prezentării.8. Proiectul va conţine efecte de animaţie şi tranziţie, eventual background sonor.9. Ultimul diapozitiv va conţine obligatoriu bibliografia.
Prezentarea proiectului: Fiecare echipă va avea aproximativ 5 minute pentru prezentarea proiectului. Fiecare membru al echipei va prezenta o parte din proiect, de preferat secţiunea la care a contribuit mai mult. Se va menţiona care a fost aportul fiecărui coechipier la realizarea proiectului.
Notarea proiectului:1. Nota profesorului
a. 1p – respectarea temei alese şi a numărului de pagini.b. 1p – Prezenţa elementelor grafice, formatări ale acestora.c. 1p – Respectarea termenului de predare.d. 1p – Prezentarea proiectului.e. 1p – Implicare în proiect.f. 1p – Aspectul general vizual al proiectului (per ansamblu). Ex: umplerea paginii sau lipsa unor spaţii albe
inestetice în pagină, respectarea dimensiunii imaginilor pentru a nu distorsiona claritatea lor, coerenţa în succesiunea articolelor, etc.
g. 2 p – Aspectul vizual al fiecărui articol (iniţializarea paginii, formatări la nivel de caracter, paragraf, numărul de imagini şi formatarea acestora, numerotare, etc.).
h. 1 p – cuprins cu link-uri şi elemente de navigare pe fiecare diapozitiv, bibliografie;i. 1 p din oficiu.
2. Votul clasei. După prezentarea proiectelor, fiecare persoană va putea acorda note fiecărui proiect (exceptând proiectul propriu). Votarea va fi însoţită de argumentarea votării (de ce i-a plăcut, dacă prezintă informaţii interesante din care poate învăţa ceva, ce aspect nu i-a plăcut).
3. Se depunctează articolele copiate integral dintr-o anumită sursă de documentare. Fiecare articol va cuprinde informaţii din mai multe surse de documentare.
4. Nota fiecărui elev se va calcula ca: medie aritmetică întrea. nota dată de profesor pentru proiect şi b. media notele acordate de colegi (votul clasei).
3
Grupa 26
Nr. Crt.
Componenţa grupei Tematica proiectului
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
4
Catalog de notare
Notele profesorului pentru fiecare grupă
Grupa Numele elevilor din grupă Tema aleasă Nota profesorului
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
5
Catalog de notare – notele acordate colegilor
Nr. Crt.
Nume elevNota
Grupa 1
Nota Grupa
2
Nota Grupa
3
Nota Grupa
4
Nota Grupa
5
Nota Grupa
6
Nota Grupa
7
Nota Grupa
8
Nota Grupa
9
Nota Grupa
10
Nota Grupa
11
Nota Grupa
121
2
3
4
5
6
7
8
9
1011
12
13
14
15
16
17
18
6
Catalog de notare – nota finalăNr. Crt.
Nume elev GrupaNota profesorului pentru
proiectul grupeiMedia notelor
colegilorNota finală a
elevului
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1011
12
13
14
15
16
17
18
7