proiect didactic tatal nostru mentorat

8
Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului Şcoala cu clasele I-VIII “Dimitrie CantemirOradea Str. Sextil Puşcariu Nr. 2A Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546 Material bibliografic: Biblia sau Sfânta Scriptură, Isidor Todoran, Ioan Zăgrean, Dogmatica Ortodoxă, Editura Renaşterea, Cluj-Napoca, 2000, pp. 261-272; Ene Branişte, Ghenadie Niţoiu, Gheorghe Neda, Liturgica Teoretică, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002, pp. 23-28; Ene Branişte, Ecaterina Branişte, Dicţionar enciclopedic de cunoştinţe religioase, Editura Diecezană, Caransebeş, 2001, pp. 21-22., http://www.youtube.com/watch?v=uTootF80iX4 , 20.10.2011. PROIECT DIDACTIC A. ALGORITM INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Dimitrie Cantemir”, Oradea Profesor: Nichita Diana Simona Clasa: a III – a B Data: 08. 05. 2012 Unitatea de învăţare: Iisus Hristos – Fiul lui Dumnezeu Lecţia: „ Tatăl Nostru – Rugaciunea Domnească” Tipul de lecţie: fixare şi consolidare de cunoştinţe Locul de desfăşurare: sala de clasă Obiective cadru: Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului Cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii Obiective de referinţă: Prezentarea structurii Rugăciunii Domneşti şi rostirea ei. Rostirea conştienă a rugăciunii studiate 1

Upload: turcud

Post on 08-Nov-2015

233 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

curs

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportuluicoala cu clasele I-VIII Dimitrie CantemirOradea Str. Sextil Pucariu Nr. 2ATel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546Material bibliografic:Biblia sau Sfnta Scriptur,Isidor Todoran, Ioan Zgrean,Dogmatica Ortodox, Editura Renaterea, Cluj-Napoca, 2000, pp. 261-272; Ene Branite, Ghenadie Nioiu, Gheorghe Neda,Liturgica Teoretic, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2002, pp. 23-28; Ene Branite, Ecaterina Branite,Dicionar enciclopedic de cunotine religioase,Editura Diecezan, Caransebe, 2001, pp. 21-22.,http://www.youtube.com/watch?v=uTootF80iX4, 20.10.2011.PROIECT DIDACTICA. ALGORITM INTRODUCTIVUnitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dimitrie Cantemir, OradeaProfesor: Nichita Diana SimonaClasa: a III a BData: 08. 05. 2012Unitatea de nvare: Iisus Hristos Fiul lui DumnezeuLecia: Tatl Nostru Rugaciunea Domneasc

Tipul de lecie: fixare i consolidare de cunotineLocul de desfurare: sala de clasObiective cadru: Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii

Obiective de referin: Prezentarea structurii Rugciunii Domneti i rostirea ei. Rostirea contien a rugciunii studiate

Obiective operaionale:

Cognitive:CO1: definirea rugciunii, n general; CO2: descrierea mprejurrilor n care a fost rostit rugciunea Tatl Nostru

CO3: explicarea denumirii Rugciunea Domneasc

CO4: enunarea celor apte cereri i explicarea rugciunii Tatl Nostru

Formative:CO5: contientizarea importanei rugciunii n viaa zilnic

CO6: redarea atitudinii corecte n timpul efecturii rugciunii;

CO7: dobndirea deprinderii de a efectua rugciunea zilnic

CO8: formularea unor nvturi morale desprinse din rugciunea Tatl Nostru i din lecturile cu caracter moral efectuate; Atitudinale:CO9: identificarea unor modaliti de aplicare a nvturilor desprinse n cadrul leciei.

Evaluarea: complementar: Realizarea unui plan de idei; finalizarea sarcinilor de lucru primite n diferite etape ale leciei.Obiective ale evalurii:

Cognitive:O1: operarea cu noiunile nvate n cadrul demersului didactic: rugciune, ispit, a izbvi etc.;

Formative:O2: explicarea i argumentarea cererilor rugciunii i a nvturilor morale desprinde n cadrul demersului didactic;

Atitudinale:O3: formularea unor aprecieri personale referitoare la nvturile morale desprinse n c.Valori i atitudini vizate: relaionare pozitiv cu semeniidrul demersului didacticStrategii: dirijat, explicativ conversativ, activ participativ

Metode:

Expozitiv euristice: M1: expunerea, M2: explicaia, M3: conversaia euristic, M4: lectura/ lectura biblic, M5: interpretarea textului moral-religios;

Interactive: M6: comparaia, M7: problematizarea, M8: exerciiul, M9: argumentarea Activ participative: M10: scrierea liber, M11: cadranele, M12: nvarea reciproc, M13: explozia stelar, M14: lectura predictivInstrumente de evaluare: verificarea oral, observarea sistematic, Fia de lucruForme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe

Resurse: umane: 26 elevi

de timp: 45 materiale: oficiale: m1: Programa colar,

m2: Proiect didactic

manuale:auxiliar Religie, ed, Sf. Mina, Iai, 2008

Izvoare narative: m3: Sfnta Scriptur

m4: Cele mai frumoase Pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Leon Magdan, Editura Aramis, Bucureti, 1998. m5: Nestemate duhovniceti Povestiri pentru ntreaga familie, vol. II, Cristian erban, Claudia erban, Editura Cristimpuri, Ploieti, 2010.

m6: fia de lectur

B. DEMERSUL DIDACTICSecvenele didacticeConinuturi vizateCompetene Op. /ob. ev.Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiRes. mat.Res. Proced.Evaluare

Moment organizatoric--- rugciunea, noteaz absenele, organizeaz materialele i clasa;

- creeaz un climat cooperant;- rspund cerinelor

- pregtesc materialele solicitate

- se aaz la locurile indicate;-M8-

Reactualizarea cunotinelor/ evaluareTatl Nostru- explicarea cererilor rugciunii- importana rostirii rugciunii pentru micii cretini

Obiectivele leciei anterioare- formuleaz ntrebri referitoare la rugciune, n general- explic, mpreun cu elevii, cererile rugciunii Tatl Nostru;

- dirijeaz spre nvtura final a temei reactualizate, organiznd elevii frontal i pe grupe;- elaboreaz rspunsurile la cerinele profesorului, frontal i pe grupe;m1, m2, m3, m4,

m5M1, M2,

M3,M8,- oral

- frontal

- observarea sistematic

- aprecieri verbale;

Evocare- recunoaterea personajelor biblice (Moise, David, Solomon)

Tatl Nostru Rugciunea Domneasc-localizarea textului n Sfnta ScripturCO1

CO2

CO3

CO4

- solicit elevilor s identifice personajele biblice studiate dup descrierea scurt a lor (scurte puncte de reper, date n etape succesive)- solicit elevilor s identifice textul n Sfnta Scriptur; noteaz pe tabl titlul leciei;

- identific i noteaz cerinele profesorului;m1,

m2,

m3,

M1, M2, M3, M8, - oral,

- frontal;

Realizarea sensului

- rugciunea generaliti;- descrierea rugciunii Tatl Nostru

- explicarea cererilor rugciunii;CO1CO2CO3CO4CO8

- solicit elevilor s scrie informaii referitor la rugciune;- mparte elevii n patru grupe fiecare grup primete o sarcin de lucru precis:

grupa 1: s explice ce este rugciunea.

grupa 2: s expun momentele n care se rostete rugciunea.

grupa 3: s enumere locurile unde se poate rosti rugciunea;

grupa 4: s argumenteze de ce ne rugm;

- le cere elevilor s explice cererile rugciunii, folosind fia de lucru- elaboreaz rspunsurile individual;- lucreaz pe grupe i finalizeaz sarcinile de lucru primite;

- explic cererile rugciunii;

m1, m2,

m3,

m4,m5,

M2, M3,

M8,M10,

M11

- oral

- pe grupe

- observarea sistematic

Fi de lucru

Reflecia-CO5,

CO7,

CO8,

CO9- profesorul lucreaz cu elevii mprii n patru grupe; de data asta le schimb sarcinile, i anume: Grupa 1: primesc sarcina s rezume textul citit Grupa 2: primesc sarcina s formuleze ntrebri referitoare la text

Grupa 3: primesc sarcina s explice cuvintele i noiunile noi din text

Grupa 4: primesc sarcina s rescrie finalul textului- lucreaz pe grupe i finalizeaz sarcinile de lucru primite;

m4,

m5,

m6,M1/M2,

M3/M4,

M5/M7,

M8/M12,

M13/M14,- oral

- pe grupe

- observarea sistematic

Fia de lectur

Stimularea performanei-CO5,CO6,

CO9,- solicit formularea unor opinii cu referire la modul n care se face trebuie s se fac Rugciunea Domneasc;- analizeaz i ofer soluiim6,

M6,

M8,

- oral;

- individual;

Asigurarea reteniei i a transferului- CO3

CO4

CO5

CO9- dirijeaz corelarea noiunilor de credin-milostenie-rugciune; - asigur realizarea legturii dintre nvturile morale ale rugciunii i aplicarea lor n relaia cu Dumnezeu i cu aproapele; - formuleaz opinii privitoare la cerinele exprimate de profesor;m3,

m4,

m5,

m6,M1,

M2,M3,

M7,

M8,M9,- verificare frontal;

Tema pentru acas- realizarea unui plan de idei, n vederea alctuirii unei compuneri, care s aib ca tem rugciunea.

CO5

- Recomand realizarea unui text de apte rnduri, n care s foloseasc cuvintele: rugciune, credin, milostenie, fapte bune, biseric, mulumire, familie;

- dac timpul permite va fi realizat la or, dac nu, va fi realizat pentru ora urmtoare;- noteaz cerina i eventual, dac este cazul, solicit explicaii;m2,m5,

m6M7,

M8,M10,- frontal

Evaluarea: capaciti/ aptitudini/ atitudini--- analizeaz activitatea desfurat;

- face aprecieri verbale i noteaz elevii care au rspuns solicitrilor;- se raporteaz la aprecierile formulate;-M3- oral;

- frontal;

SCHIA TABLEI

Rugciunea Tatl Nostru Rugciunea Domneasc1. _______________________________________2. nvturi:- s ne rugm zilnic;

- s fim recunosctori pentru ndeplinirea rugciunilor noastre;

- s folosim i rugciunile de laud i mulumire;

PAGE 5