proiect didactic model pt.învăţământul primar · · 2011-05-25proiect didactic model...
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Model pt.învăţământul primar
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
ÎNVĂŢĂTOR:
DATA:
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Matematica şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: MATEMATICA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Operaţii de adunare şi scădere cu numerele
naturale din concentrul 0 – 10
SUBIECTUL: Exerciţii şi probleme cu operaţiile învăţate, în concentrul 0-
10, fără trecere peste ordin
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare de cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Recapitularea operaţiilor de adunare şi scădere, cu
numerele naturale în concentrul 0 – 10 , fără trecere peste
ordin
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O 1 – să utilizeze un limbaj matematic adecvat (termen, sumă,
descăzut, scăzător, diferenţă);
O 2 – să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale,
din concentrul 0 – 10, fără trecere peste ordin ;
O 3 – să compună/descompună numerele date în sumă/diferenţă;
O 4 – să compună/rezolve probleme, cu sprijin concret în obiecte
sau desene;
O 5 – să ilustreze conceptul de adunare şi scădere în probleme/
situaţii date;
STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: - coversaţia euristică, observaţia, explicaţia,
exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, metoda ,,Schimbă perechea”,
metoda ,,R.A.I.”;
b) resurse materiale: computerul, videoproiectorul, bileţele cu litere, fişa de
lucru, fişe-probleme, planşe - ,,Careul magic”/,,Haşurează rezultatul corect”,
creioane colorate, garoafe, banane, ghicitori matematice, minge, cretă
colorată, felicitare matematică;
c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi;
RESURSE UMANE: 15 elevi;
RESURSE DETIMP: 50 minute;
RESURSE INFORMAŢIONALE:
* Dumitra Radu, - Matematica – suport didactic pentru fixarea şi
îmbunătăţirea cunoştinţelor, Editura Aramis;
* Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială, Claudia Balan, Anica Vasilache,
Teodora Tanasă, 2007 -Activităţi în completarea programului din ciclul
primar, Editura Euristica, Iaşi;
* Neacşu Ioan, 1988 - Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P,
Bucureşti
* Neagu Mihaela, Mocanu Mioara, 2007 - Metodica predării matematicii la
ciclul primar, Editura Polirom, Iaşi
* Florentina Stăncioiu Jipa, 2006 - Metodica predării matematicii în
învăţământul primar, Ed. Fundaţia Humanitas
Desfăşurarea lecţiei
Nr
crt
Secventele
lecţiei
Ob.
Op.
Conţinutul instructiv – educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Timp
1.
Moment
organizatoric
- prezenţa;
- distribuirea materialelor necesare activităţii
de învăţare;
- realizarea climatului de muncă;
Instructajul
verbal
frontal
1
min
2.
Verificarea
temei pentru
acasă
O5
Verific cantitativ şi calitativ tema pentru
acasă: realizarea unui tablou – problemă, prin
colaj/desen + scrierea operaţiilor matematice.
observaţia
tablourile –
probleme
individual
2
min
Capacitatea de a
ilustra
conceptul de
adunare şi
scădere în
probleme/
situaţii date
3.
Captarea
atenţiei
Fiecare copil va avea scris pe un jeton de o
anumita culoare o literă. La stelaj se vor
ordona literele în funcţie de culorile date
RECAPITULARE
problematiza
rea
Jetoane de
diferite
culori
frontal
2
min
4.
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Anunţ tema şi obiectivele operaţionale pe
înţelesul elevilor.
Recapitularea operaţiilor de adunare şi
scădere, cu numerele naturale în
concentrul 0 – 10 , fără trecere peste ordin
explicaţia
frontal
1
min
5.
Recapitularea
cunoştinţelor
O1
O2
a) EXERCIŢII DE CALCUL MINTAL
* numără crescător/descrescător/din 2 în 2;
* află suma numerelor: 2 şi 4; 5 şi 3; 10 şi 0; 6
şi 2 etc.
* află diferenţa numerelor: 8 şi 0; 4 şi 3; 5 şi
2; 9 şi 7 etc.
* măreşte/micşorează numerele: 7, 9, 5 cu 2, 3
şi 4;
b) EXERCIŢII SCRISE
1. Elevii vor rezolva exerciţiile scrise deja
la tablă.
exerciţiul
exerciţiul
cretă
colorată
frontal
individual
3
min
12
min
Capacitatea de a
utilizeza un
limbaj
matematic
adecvat
(termen, sumă,
descăzut,
scăzător,
diferenţă)
Capacitatea de a
rezolva corect
adunări şi
scăderi cu
O2
a 2 7 3 5 1 8 4 6 9 0
i 5 2 5 4 0 1 6 3 0 8
a+i
a 6 5 9 2 8 4 1 7 10 3
n 5 3 8 1 6 3 0 5 9 2
a-n
2. Exerciţii cu mai mulţi termeni, rezolvate
la tabla şi pe caietele de clasă.
4 + 3 – 6 = 9 + 0 – 8 =
2 + 2 – 3 = 7 – 6 + 1 =
7 – 5 + 2 = 9 – 9 + 4 =
6 + 0 + 4 = 3 + 3 + 2 =
5 + 5 – 5 = 8 – 5 + 3 =
explicaţia
individual
numerele
naturale, din
concentrul 0 –
10, fără trecere
peste ordin
Capacitatea de a
rezolva corect
adunări şi
scăderi cu
numerele
naturale, din
concentrul 0 –
10, fără trecere
peste ordin
O3
3. Înlocuiţi literele cu cifrele date şi aflaţi
rezultatul operaţiilor:
a = 4, i = 3, c = 9
a + a = i + i + i =
a + i = c – a – i =
c - a = c – i – a =
4. Elevii vor rezolva fişa de lucru.
( ANEXA 1)
5. Pe planşa dată, fiecare elev va găsi şi va
haşura operaţia (căsuţa) unde rezultatul este 7;
( ANEXA 2 )
6. Concurs-joc: clasa va fi împărţită în
două grupe: veveriţele şi iepuraşii. Fiecare
problematiza
rea
exerciţiul
exerciţiul
jocul
didactic
fişa de lucru
planşă
,,Haşurează
rezultatul
corect”
planşă+ima
gini
frontal
individual
frontal
grupe
Capacitatea de a
compune,
descompune
numere date în
O4
grupă trebuie să găsescă cât mai multe operaţii
de adunare şi scădere folosind cifrele de pe
planşă (7, 1, 5, 3).
MOMENT RECREATIV: ,,Mişcă vântul
frunzele” – cântec cu mişcare.
c) COPUNERI ŞI REZOLVĂRI DE
PROBLEME
* Elevii trebuie să alcătuiască probleme cu
materialul concret- intuitiv dat: garoafe şi
banane.
* Ce semn matematic vom folosi în
rezolvarea problemelor date în materialul pe
computer?
observaţia
problematiza
rea
veveriţă,
iepuraşi
garoafe,
banane
computerul,
videoproiect
orul
frontal
frontal
10
Min
sumă, diferenţă
Capacitatea dea
compune/rezolv
a probleme, cu
sprijin concret
în obiecte sau
desene
O5
PROBLEME CALCULATOR
Ghicitori matematice.
( ANEXA 3 )
ghicitori
matematice
frontal
Capacitatea de a
ilustra
conceptul de
adunare şi
scădere în
probleme/
situaţii date
6.
Realizarea
feedback-ului
O3
1. Colectivul de elevi se împarte în două
grupe. Se comunică sarcina: realizarea
Careului magic - Sudoku ( ANEXA 4 ).
Completarea liniilor orizontale şi verticale cu
cifre astfel încât suma să fie egală cu 10.
Activitatea în perechi.
Perechile se schimbă când se dă o nouă
sarcină.(exemplu: completati linia orizontala1)
metoda
Schimba
perechea
planşă -
Careul
magic
în perechi
7
min
Capacitatea de a
compune,
descompune
numere date în
sumă,diferenţă
7.
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
O1
* Folosind o minge de tenis, în perechi,
elevii vor formula întrebări şi răspunsuri
folosind operaţiile de adunare şi scadere
cunoscute, metoda RAI
* Elevul care aruncă mingea trebuie să
formuleze un exerciţiu şi să-l adreseze spre
rezolvare elevului care o prinde. Cel care
prinde mingea rezolvă exerciţiul apoi o aruncă
mai departe altui coleg, punându-i o nouă
întrebare. Elevul care nu ştie răspunsul iese
din joc, la fel ca şi celălăt care este descoperit
că nu cunoaşte răspunsul la propria întrebare.
* TEMA PENTRU ACASĂ: Exerciţii şi
probleme recapitulative din caietul special
explicaţii şi indicaţii.
* Fiecare elev va primi câte o felicitare
matematică, ( ANEXA 5 ) lăsându-i singuri,
acasă, să descopere ce scrie şi ce trebuie să
rezolve.
metoda
R.A.I.
explicaţia
Minge
felicitare
matematică
frontal
în perechi
frontal
frontal
3
min
2
min
2
min
Capacitatea de a
utilizeza un
limbaj
matematic
adecvat
(termen, sumă,
descăzut,
scăzător,
diferenţă)
( ANEXA 1 ) ……………………………… 25.01.2010
FIŞĂ DE LUCRU 1) Ajutaţi fiecare raţă să-şi găsească bobocelul:
2) Coloraţi cu galben – mărul cu rezultatul 7, cu verde – mărul cu rezultatul 8 şi cu roşu – mărul cu rezultatul 10:
10-3 6+1 8-1 4+3 5+2
5+5 7+3 10-0 6+4 8+2
2+6 9-1 8+0 10-2 3+5
3) Alege rezultatul corect :
8 – 7 = 2, 4, 1 9 – 6 = 5, 3, 1
10 – 2 = 7, 8, 9 3 + 4 = 8, 5, 7
4 + 5 = 9, 8, 10 7 + 2 = 10, 9, 8
9 - 5 8 - 2 10 + 0 6 + 1
( ANEXA 2a )
8-1
2+3
6+1
10-3 7+0
5+5
3+4 2+5
0+6
( ANEXA 2b )
10-4
3+3
1+6
0+8 5+2
9-2
4+3 8+2
6+3
( ANEXA 3 )
PROBLEME ÎN VERSURI
1) 3 ieduţi n-au ascultat…
Lupu-n casa a intrat
Şi pe doi el i-a papat.
Câţi ieduţi au rămas?
3 – 2 = 1
2) 3 hulubi şi-o veveriţă
Se dau huţa-n poieniţă.
Câte păsărele oare
Se dau huţa azi la soare?
3 + 1 = 4
3) 4 fete şi-un balon
Au urcat în avion
Şi-au zburat fără zăbavă.
Câţi copii erau în navă?
4 + 0 = 0
4) 6 greieri şi-o furnică
S-au oprit la-a mea bunică.
Vine şi-o privighetoare.
Oaspeţi câţi bunica are?
6 + 1 + 1 = 8
5) 5 bomboane supărate
Se sfădesc într-o cutie:
Au fost mai multe surate –
Pe 3 le-a mâncat Ilie,
Iară una a căzut.
Câte-au fost la început?
5 + 3 + 1 = 9
6) 10 ursuleţi se duc
După mure la bursuc.
Însă 2 s-au rătăcit.
La bursuc câţi au venit?
10 – 2 = 8
7) Bunicuţa mea în curte
Are păsări multe, multe:
Patru raţe şi trei curci,
Ai grijă să nu le încurci;
Doi cocoşi şi o găină,
Câte păsări am, vecină?’’
4 + 3 + 2 + 1 =10
8) Nouă oameni de zăpadă
Erau la noi în ogradă.
Soarele a răsărit şi pe unul l-a topit.
Stau acum şi mă socot:
Câţi au mai rămas ?
9 – 1 = 8
9) Sus pe deal la derdeluş,
Şapte copii jucăuşi
Se dau uţa, uţa, uţa
Sus şi jos cu săniuţa.
Dinspre sat vin încă doi,
Socotiţi acuma voi:
Câţi copii sunt în total
Ce se joacă sus pe deal ?
7 + 2 = 9
10) Ileana scrie scrisori
Şi şase felicitări.
Dacă nouă a trimis
Câte scrisorele a scris?
9 – 6 = 3
2
1
2
6
( ANEXA 4 )
2
7
1
6 1
3
2 2
6
( ANEXA 5 )
FELICITARE
MATEMATICĂ
ŞCOALA ,,DIMITRIE ANGHEL”
CORNEŞTI MIROSLAVA, IAŞI
Luni, 25 ianuarie 2010
Pentru a afla calificativul pe care l-aţi obţinut voi astăzi la ora de matematică, ordonaţi crescător numerele, apoi realizaţi corespondenţa lor cu literele!
A B E E F I N O R T
3
7
6
10
1
8
9
2
4
5
Despre ce calificativ este vorba?
………………………………..
IMAGINI DIN TIMPUL ACTIVITĂŢII
1. Verificarea temei pentru acasă
2. Rezolvarea exerciţiilor scrise la tablă
3. Verificarea fişei de muncă independentă
4. Haşurează rezultatul corect – ANEXA 2
5. Compuneri deprobleme cu materialul concret- intuitiv dat: garoafe (albe şi roşi) /
fructe (banane şi portocale)