proiect didactic lb.romana
DESCRIPTION
Proiect didactic la lb.romana -invatamant simultan clasele a II a si a IV aTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 28.03.2013
Clasa a II a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Prietenia
Subiectul: „Mărul”de Mircea Sântimbreanu
Tipul lecţiei: consolidarea şi sitematizarea
cunoştinţelor
Scopul: Exersarea citirii fluente, cursive şi expresive
Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar
(autor, titlu, personaje, fragmente).
Cultivarea respectului pentru persoanele care
preţuiesc prietenia.
Obiective de referinţă:
3.4. – să citească în ritm propriu un text nou de
mică întindere;
4.1. – să scrie corect cuvinte cu înţeles
asemănător/opus
Obiective operaţionale:
O1- să citească corect, conştient şi cursiv textul
O2 -să povestească oral fiecare fragment al textului
O3 -să ordoneze enunţurile corespunzătoare
desfăşurării întâmplărilor din text;
O4- să modifice enunţurile corespunzătoare
fragmentelor în titluri şi în întrebări;
O5 -să scrie corect şi citeţ;
O6 -să aleagă numai proverbele despre prietenie;
O7- să scrie cuvinte cu sens opus şi cuvinte cu sens
asemănător;
O8- să completeze un text lacunar
Data: 28.03.2013
Clasa a IV a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Jocul de-a primăvara
Subiectul: „Un joc nou” de Călin Gruia
Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea
cunoştinţelor
Scopul: dezvoltarea gândirii critice şi a atenţiei
elevilor, dezvoltarea limbajului, dezvoltarea capacităţii
de a descoperi , de a extrage informaţiile utile din text.
Obiective de referinţă:
3.4. – să citească în ritm propriu un text nou de
mică întindere;
Obiective operaţionale:
O1-să citească cursiv, conştient şi corect textul;
O2-să desprindă mesajul textului răspunzând la
întrebările referitoare la conţinutul textului;
O3-să stabilească caracteristicile unui text în
proză( titlu, autor, timpul, spaţiul, personajele);
O4-să stabilească succesiunea logică a evenimentelor
întâmplării;
O5-să emită judecăţi de valoare prin care să
argumenteze cauzele şi efectele întâmplării din text;
O6-să explice comportamentul şi atitudinile prezentate
O7- să caracterizeze un personaj pe cele 4 axe propuse;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
munca independentă, jocul didactic, povestirea
Material didactic: ghicitori, fişe de lucru, manual
Forma de organizare: frontală, individuală
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
munca independentă, povestirea
Material didactic: ghicitori, fişe de lucru,
imagini,,manual
Forma de organizare: frontală, individuală
SCENARIU DIDACTIC
Momentele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei Metode şi procedee
1.Moment
organizatoric
-Pregătirea celor necesare pentru
oră
-Stabilirea ordinei şi a disciplinei
în sala de clasă;
-Pregătirea celor necesare pentru
oră
-Stabilirea ordinei şi a disciplinei
în sala de clasă;
conversaţia
2. Captarea
atenţiei
Se propun elevilor nişte ghicitori. Descoprind răspunsul la ghicitori,
de fapt descoperă obiectul în spatele căruia se află nişte plicuri. În
aceste plicuri se află nişte imagini cu personajele textelor propuse.
Conversaţia
explicaţia
3.Enunţarea
temei şi a
obiectivelor
Se precizează elevilor că se va
discuta textul “Mărul” de Mircea
Sântimbreanu.
Scriem titlul la tablă şi în caiete.
Se precizează elevilor că se va
discuta textul “Un joc nou”de
Călin Gruia.
Scriem titlul la tablă şi în caiete.
Conversaţia euristică
4. Dirijarea
învăţării
Activitate directă
Deschidem manualul la pagina
74.
Voi citi lecţia model, apoi vom
citi în lanţ, selective, pe roluri.
Alcătuim oral propoziţii cu
cuvintele necunoscute şi vom
răspunde oral la întrebări.
Activitate independentă
Elevii primesc o fişă de lucru în
care trebuie să completeze un
text lacunar şi să identifice titlul
textului, autorul şi personajele.
(anexa 1)
Activitate directă
Se povesteşte fiecare fragment
oral.
Pe flipchart sunt scrise
Activitate independentă
Elevii citesc în gând textul de
două ori.Apoi, vor completa o
fişă de lucru. Elevii au de alcătuit
o listă de întrebări (Cine?, Ce?,
Unde?, Când?, De ce?apoi vor
găsi răspunsuri la întrebările
date.
Activitate directă
Se citeşte textul model de către
învăţător.
Se citeşte cu intonaţie textul în lanţ şi selectiv.
Se alcătuiesc oral propoziţii cu
cuvintele necunoscute.
Se verifică fişă de lucru. (anexa 1
Activitate independentă
Elevii primesc o fişă de lucru..
(anexa 2). Se citesc oral sarcinile
Conversaţia euristică
Munca independentă
explicaţia
exerciţiul
munca independentă
exerciţiul
munca independentă
exerciţiul
explicaţia
munca independentă
propoziţiile corespunzătoare
fragmentelor , dar ele sunt
amestecate.
1Erau patru prieteni.
2 Prietenii băiatului au
îmbătrânit.
3 Biatul a ajuns şcolar.
4 Băiatul le arată prietenilor
abecedarul.
Se cere elevilor să le ordoneze
corect.
Activitate independentă
Scriu planul de idei pe caiete.
Activitate directă
Se povesteşte textul oral.
de lucru pentru a clarifica
eventuale nelămuriri
Elevii numesc personajul
principal al textului, apoi vor
completa fişa primită,realizându-
se astfel caracterizarea lui.
Activitate directă
Voi cere elevilor să prezinte
caracterizarea, pe scurt,a
personajului principal, folosindu-
se de ceea ce au completat în fişă
Elevii vor ordona ideile
principale ale textului pentru a
corespunde desfăşurării actiunii.
Se povesteşte textul oral.
Activitate independentă
Scriu ideile principale în caiete.
5.Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
Se realizează printr-un joc didactic. Se împarte colectivul claselor în patru grupe(trei grupe clasa a II a şi o grupă clasa a IV a). Fiecare grupă va alege exerciţiul pe care îl va avea de rezolvat. Dacă vor rezolva corect vor primi la final recompense. Prima grupă va avea de lipit în faţa câinelui oase. Pe ele vor scrie proverbe despre prietenie pe care le aleg dintr-o listă. (Anexa 1)A doua grupă trebuie să lipească mere într-un coş după ce scriu cuvinte cu sens asemănător.( Anexa 2)A treia grupă lipesc rechizitele pe ghiozdanul băiatului după ce scriu cuvinte cu sens opus.(Anexa 3)
A patra grupă identifică faptele reale şi ireale din text, completează
cu sfaturile primite de Marina de la ploaie, ceas şi rândunică, şi scriu
ce au învăţat din această lectură.(Anexa 4)
Povestirea
Exerciţiul
6. Încheierea
activităţii
Se fac aprecieri asupra modului
în care elevii au rezolvat
sarcinile de lucru.
Se fac îndrumări referitoare la
sarcinile de învăţare.
Se dă tema pentru acasă.
Se fac aprecieri asupra modului
în care elevii au rezolvat sarcinile
de lucru.
Se fac îndrumări referitoare la
sarcinile de învăţare.
Se dă tema pentru acasă.
conversaţia
Anexa 1 clasa a II aFişă de lucru
1).Completaţi textul următor:
Cu vremea, piticului i se desprinsese __________________ . Câinele îşi ___________
dinţii. ______________ aproape că se uscase. Mai avea doar o creangă _____________ şi un măr
_____________. Îmbătrâniseră.
Doar _____________ crescuse _____________.
2).Completează:
Proverbul potrivit:
Titlul:
Personajele:
Autorul:
UN JOC NOU,Calin Gruia
DE CE?CÂND?
CINE?
UNDE? CE?
ANEXA 1 – explozie stelarăClasa a IV a
ANEXA 2 - Schemă de analiză a personajuluiClasa a IV a
FIȘĂ DE LUCRU
Ce face ea?
Cum se schimbă?
Ce gândeşte? Ce simte?
Ce gândesc alţii despre
ea?
Marina
Anexa 1 JocAlegeţi din următoarea listă de proverbe doar pe cele care se referă la prietenie.Transcrieţi-le pe oase şi lipiţi-le în faţa câinelui.
Bătrâneţea şi trecerea timpului ne învaţă de toate.
Prietenul la nevoie de cunoaşte.
Nicio avere nu-I mai bună decât prietenul cel bun.
Răbdarea e cea mai bună doctorie.
Străin se simte cel care nu are prieteni.
Ajuţi tu, te ajută şi alţii pe tine.
Pentru unii cartea este o comoară, pentru alţii o povară.
Omul cu răbdarea trece chiar şi marea.
Cartea e o comoară nepreţuită.
Mai bine un duşman, decât un prieten fals.
Anexa 2 JocScrieţi pe mere cuvinte cu sens asemănător apoi lipiţi-le în coş.
amic
ascultătoria se da de-a dura
ciufulitelev
I s-au ros dinţii
Anexa 3 JocScrieţi pe rechizite cuvinte cu sens opus apoi lipiţi-le pe ghiozdanul băiatului.
duşmana întineri
nou
închisă
ascultător
în faţă
ANEXA 4 JocFIŞĂ DE LUCRU
1. Scrie în tabelul de mai jos, faptele reale şi cele ireale din lectura citită.
Ce este adevărat(real) Ce este imaginar(ireal)
2. Alege sfaturile primite de Marina şi trece-le în cele trei coloane:
Ploaia Ceasul Rândunica
3.Ce învăţăm din lectură:a)……………………………………………………………………………………b)……………………………………………………………………………………
Şcoala Gimnazială Dăeşti
Structura Şcoala Primară Sâmbotin
Limba română/ Limba română
Prof.înv.primar Ciornohac Cosmina