proiect didactic geografie
DESCRIPTION
clasa a Iv-aproiect didacticcaracteristici geografice ale orizontului localTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 16 octombrie 2014Şcoala: Colegiul Național “Constantin Cantacuzino”Clasa: a IV-a BÎnvăţător: Păun VirginiaProfesor mentor: Ropotan CorneliaProfesor metodist: Manea IulianaPropunător: Canache Miruna Gabriela (Clasa: a XII-a A)Disciplina: GeografieUnitatea de învăţare: Caracteristici geografice ale orizontului localTema: Elemente generaleTipul lecţiei: comunicare și însușire de cunoștințeScopul: însușirea cunoștințelor despre caracteristicile generale ale Județului DâmbovițaObiective de referinţă: 1.1. -să se situeze corect în spaţiul imediat, apropiat şi local;1.3.-să utilizeze mijloace elementare de orientare (puncte cardinale, alte repere observabile) în spaţiul apropiat, al orizontului local şi al ţării;2.3 -să identifice în diferite surse de informare (texte, hărţi, imagini etc.) caracteristici ale realităţii înconjurătoare.Obiective operaţionale:O1: să scrie, corect și rapid, în caiete și pe fișe, respectând regulile de așezare în pagină;O2: să localizeze, oral și în scris, pe harta României, poziția județului Dâmbovița;O3: să localizeze, oral și în scris, vecinii județului Dâmbovița, folosind punctele cardinale;O4: să recunoască şi să localizeze, în diferite surse de informare (fotografii, diapozitive) obiecte aparţinând spaţiului imediat, apropiat şi local;O5: să clasifice elementele și fenomenele cuprinse de orizontul local, în funcție de natura acestora.Obiective educative:-dezvoltarea simțului orientativ;-stimularea interesului pentru geografie și mediul înconjurător.
Strategii didactice: Metode și procedee: Conversația, Explicația, Exercițiul, Metoda modernă R.A.I., Jocul didactic, Brainstorming-ul, Lucrul cu harta, Observarea. Mijloace/material didactic: Minge ușoară, Planșe A4, Instrumente de scris și colorat, Markere, Harta României, Flip-chart cu teoria lecției, Prezentare Power Point, Harta Târgoviștei, Harta județului Dâmbovița,Fișe de muncă independentă
Forme de organizare: - frontală- individuală- în echipe- pe grupe
Suport științific:- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti;- Geografie, Manual pentru clasa a IV-a, Editura Corint,București, 2008
Durata: 50 minute
FAUNA
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele lecţiei
Ob. op.
Activitatea propunătoarei Activitatea școlarilorStrategii didactice
EvaluareMetode șiprocedee
Material didactic
Forme de organizare
Moment organizatoric
Asigur climatul unei bune desfăşurări a orei de geografie şi materialele didactice necesare activităţii.
Salut și mă prezint: -“Bună ziua! Numele meu este Miruna
Canache și astăzi vom desfășura ora de geografie”.
Școlarii se pregătesc pentru începerea orei de geografie.
-“Bună ziua!”Explicația Frontală Observarea
comportamentului
Reactualizarea cunoștintelor
-“Am pregătit un joc, acesta se numește R.A.I (răspunde, aruncă, interoghează).”
Precizez tema supusă evaluării și ofer o minge ușoară elevului desemnat să înceapă jocul.
-“Vom reactualiza noțiuni din lecțiile anterioare studiate. Cel care primește mingea va răspunde la întrebarea colegului și la rândul său o a arunca și va formula altă întrebare, căruia să-i știe răspunsul.”
Școlarii sunt atenți la explicațiile propunătoarei.
Elevul care începe activitatea formulează o întrebare( exemplu:Ce cuprinde o hartă? Ce indică o busolă? Care sunt punctele cardinale? Ce este roza vânturilor? Ce reprezintă linia orizontului?) și aruncă mingea către un coleg care va preciza răspunsul. La rândul său, acesta aruncă mingea altui coleg adresându-i o nouă întrebare. Elevul care nu oferă răspunsul corect va arunca mingea altui coleg, adresându-i aceeasi întrebare. Dacă răspunsul nu este știut, va răspunde cel ce a întrebat sau propunătoarea.
ConversațiaMetoda modernă R.A.I.
Explicația
Minge ușoară Frontală Observarea comportamentului
Orală, prin întrebari.
Captarea atenţiei
Propun elevilor un joc didactic: ,,Cea mai bună agenție de turism’’, în care fiecare pereche va trebui să realizeze un anunț publicitar prin care i-ar putea atrage pe turiști într-o excursie în județul Dâmbovița, menționând cât mai multe elemente atractive ale orizontului local.
Elevii realizează în echipe anunțul publicitar, utilizând elemente generale ale orizontului local ce pot fi atractive pentru turiști. De exemplu: Munții Bucegi cu Sfinxul, municipiul Târgoviște cu Cetatea Doamnească etc. Elevii prezintă lucrările, subliniind elementele atractive ale orizontului local.
Jocul didactic
Planșe A4Instrumente de scris și colorat
În perechi Observarea sistematică a comportamentului
Anunţarea -“După cum ați observat, astăzi vom Elevii ascultă explicațiile Explicația Frontală Observarea
temei şi a obiectivelor
discuta despre caracteristicile geografice ale orizontului local. Acesta este noul capitol pe care îl vom începe astăzi, iar lecția se referă la elementele generale.”
Afișez data, titlul capitolului și al lecției la tablă, iar copiii scriu pe caiete.
16.20.2014CAP. CARACTERISTICI
GEOGRAFICE GENERALE ALE ORIZONTULUI LOCAL
Elemente generale
propunătoarei și scriu în caiete data și titlul lecției.
comportamentului
Dirijarea învățării
O1
O2
Folosind metoda brainstorming-ului, propun elevilor să descoperim împreună definiția geografiei, solicitaându-le să numească toate cuvintele la care se gândesc când spun “geografie”. În cea de-a doua etapă selectez, împreună cu elevii, termenii potriviți, pentru a formula definiția geografiei: -“Geografia reprezintă știința care se ocupă cu studiul suprafeței terestre, ca spațiu în care se întâlnesc elementele și fenomenele naturale(relieful, apele, clima, vegetația, fauna, solurile) și introduse de om(așezările și activitățile economice). ”
-“Geografia orizontului local studiază modul în care aceste elemente și fenomene se întâlnesc în spațiul din jurul localității noastre și specificul lor. Cum se numește localitatea în care ne aflăm noi?”
-“Orizontul local situat în jurul orașului Târgoviște până la o distanță de câțiva zeci de kilometri formează Județul Dâmbovița. Acesta este situat în Sud-Estul României.”
Prezint elevilor o imagine în care este evidențiată clar poziția județului.
Solicit câte un elev pentru fiecare punct
Elevii dau exemple de termeni din câmpul semantic al geografiei: știință, terestru, fenomene, natură, relief, climă, vegetație, așezări omenești etc.
Elevii notează definiția pe caiete.
-“Localitatea noastră se numește Târgoviște.”
Un elev solicitat arată pe harta României poziția județului Dâmbovița. Elevii notează pe caiete: Județul DâmbovițaLocalizare- în Sud-Estul României.
Elevii numiți ies la hartă și
Brainstor-ming-ulConversația
Explicația
ConversațiaExplicația
Lucrul cu hartaObservareaConversația
Lucrul cu
Markere
Harta României,Prezentare Power point
Harta
Frontală
Frontală
Frontală
Frontală
Frontală
Frontală
Observarea sistematică a comportamentului
Observarea sistematică a comportamentului
Observarea
O3O4
O1
O1O4
O1O4
cardinal, pentru a identifica județele vecine. Afișez un slide cu județul Dâmbovița și vecinii acestuia. Notez pe tablă informațiile.
-“Elementele geografice sunt împărțite în două mari categorii: naturale și create de om. Dintre cele naturale fac parte relieful, apele, vegetația, fauna, solurile, iar celelalte se referă șa așezările omenești și locuitorii lor, activitățile economice și mijloacele de transport.”
-“Relieful este variat, format din munți(Bucegi și Leaota), dealuri(Dealurile subcarpatice) și câmpii(Câmpia Târgoviștei și Câmpia Titului).” Prezint imagini din prezentarea Power Point cu peisaje din fiecare subdiviziune a reliefului. Numesc un elev care să identifice pe hartă formele de relief menționate.
-“Județul este străbătul de râuri multe, însă cele mai importante sunt Dâmbovița și Ialomița. ” Solicit unui elev localizeze răurile pe hartă. Prezint informațiile despre vegetație și bogățiile minerale, concomitent cu imagini reprezentative pentru acestea: Vegetație:predomină pădurile(brad, pin molid, fag, stejar), la câmpie se întâlnesc livezi de pomi fructiferi și viță de vie. Bogății minerale:zăcăminte de cărbune și de petrol(Gura Ocniței, Răzvad).
localizează județele învecinate:N-BrașovS-Teleorman și GiurgiuSE-IlfovE-PrahovaV-Argeș Elevii notează pe caiete reperele.
Sunt atenți la explicațiile propunătoarei.
Elevii își notează pe caiete.
Școlarii observă imaginile reprezentative pentru formele de relief menționate. Elevul numit iese la hartă și arată formele de refiel, menționând culorile specifice reprezentării lor grafice. Elevii își notează pe caiete.
Elevul numit localizează pe hartă cele două râuri. Notează pe caiete informatiile.
Observă imaginile din prezentarea Power Point.
hartaObservareaConversația
Explicația
Explicația
Observarea
Lucrul cu harta
Explicația
Lucrul cu harta
ExplicațiaObservarea
României, Prezentare Power Point
Flip-chart cu teoria lecțieiPrezentare Power Point, Harta Județului Dâmbovița
Flip-chart cu teoria lecțieiHarta Județului Dâmbovița
Flip-chart cu teoria lecțieiPrezentare Power Point
Frontală
Frontală
Frontală
Frontală
sistematică a comportamentului
Observarea sistematică a comportamentului
Observarea sistematică a comportamentului
Observarea sistematică a comportamentului
Fixarea O1 -“Pentru a descoperi elementele create Elevii formeaza grupe de câte 4 Lucrul cu Harta Pe grupe Observarea
cunoștințelor O4 de om, veți lucra pe grupe de câte 4. Fiecare grupă va primi o hartă a județului Dâmbovița și o hartă a Târgoviștei și va avea de căutat două orase, 4 sate din județ si două atracții turistice din municipiu. Aveți la dispoziție 5 minute.”
și, utilizând materialul pus la dispoziție, notează pe caiete orașele, satele și obiectivele turistice.
De exemplu: Orașe: Moreni și Pucioasa. Sate: Vișina, Bucșani, Iedera, Mănești.
harta Târgoviștei;Harta județului Dâmbovița
sistematică a comportamentului
Obținerea performanței
O5
O2O3
Distribui elevilor fișe de muncă independentă. Explic sarcinile și stabilesc timpul de lucru de 5 minute.
1.Completează tabelul următor cu termenii potriviți:relief, așezări omenești, ape, climă, vegetație, faună, soluri, activități economice,mijloace de transport.
2.Colorează județul Dâmbovița și hașurează județul cu care se invecinează la nord, precizând denumirea acestuia.
Elevii Primesc fișele de muncă independentă și rezolvă sarcinile.
1.Completează tabelul următor cu termenii potriviți: relief, așezări omenești, ape, climă, vegetație, faună, soluri, activități economice,mijloace de transport.
2.Colorează județul Dâmbovița și hașurează județul cu care se invecinează la nord, precizând denumirea acestuia.
Județul situat la nord de Dâmbovița este Brașov.
ConversațiaExplicațiaExercițiul
Fișe de muncă independentă
Individuală Observarea sistematică a comportamentului
Conexiunea inversă
Verific rezolvarea sarcinilor fișei de muncă independentă.
Elevii corectează eventualele greșeli.
ConversațiaExplicația
Frontală Observarea comportamentului
Evaluare Apreciez global și individual participarea elevilor la ora de matematică făcând recomandările necesare.
Copiii ascultă explicațiile propunătoarei.
Explicația Frontală Observarea comportamentului
FAUNA
ELEMENTE
NATURALE
ELEMENTE CREATE
DE OM
ape, climă, vegetație, faună, soluri,
activități economice, mijloace de
transport, așezări omenești
-FIȘĂ MUNCĂ INDEPENDENTĂ-
NUME ȘI PRENUME:…………………………………...CLASA:......................DATA:………………
1.Completează tabelul următor cu termenii potriviți:
ELEMENTE
NATURALE
ELEMENTE
CREATE DE OM
2.Colorează județul Dâmbovița și hașurează județul cu care se invecinează la nord, precizând denumirea acestuia.
RELIEF ASEZARI OMENESTIAPE
SOLURI
MIJLOACE DE TRANSPORT
FAUNAACTIVITATI ECONOMICE
POPULATIACLIMA VEGETATIE