proiect didactic clasa i modificat bun

25
DATA: 21 NOIEMBRIE 2014 Profesor pt.inv.primar: Niculaes Olimpia Unitatea de invatamant:Scoala gimnaziala Nr.3 Baia-Structura Bogata CLASA: I ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE DISCIPLINA: Matematică ţi explorarea mediului UNITATEA TEMATICĂ: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0-10.Pregatirea pentru iarna a animalelor salbatice. SUBIECTUL LECŢIEI: Adunari si scaderi cu 0, 1, 2, 3, 4,5 TIPUL LECŢIEI: de consolidare DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Matematică și explorarea mediului Comunicarea in limba romana Muzică și mișcare Dezvoltare personala 1

Upload: gabriella-diacon

Post on 05-Nov-2015

157 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

DATA: 21 NOIEMBRIE 2014Profesor pt.inv.primar: Niculaes OlimpiaUnitatea de invatamant:Scoala gimnaziala Nr.3 Baia-Structura BogataCLASA: I ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINEDISCIPLINA: Matematic i explorarea mediuluiUNITATEA TEMATIC: Adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0-10.Pregatirea pentru iarna a animalelor salbatice. SUBIECTUL LECIEI: Adunari si scaderi cu 0, 1, 2, 3, 4,5 TIPUL LECIEI: de consolidare DISCIPLINE IMPLICATE N LECIE: Matematic i explorarea mediuluiComunicarea in limba romana Muzic i micareDezvoltare personala COMPETENE SPECIFICE:Matematic i explorarea mediului: -1.4. Efectuarea de adunri i scderi, mental i n scris, n concentrul 0-10, recurgnd frecvent la numrare -1.5. Efectuarea de adunri repetate/ scderi repetate prin numrare i reprezentri obiectuale n concentrul 0-10 -1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (termen, sum, total, diferen, , =, +. -) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme -3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat Comunicare in limba romana1.1. Identificarea semnificatiei unui mesaj oral pe teme accesibile1.2. Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate 2.1. Articularea de enunuri folosind accentul i intonaia corespunztoare inteniei de comunicare Muzic i micare 2.1 Cntarea individual sau n grup, asocind micarea sugerat de text si de ritm;Dezvoltare personala2.2. Identificarea regulilor de comunicare n activitatea colar3.1. Identificarea unor rutine n activitatea colar

SCOPUL LECTIEI:Consolidarea cunotinelor referitoare la operaiile matematice nvate (adunarea i scderea numerelor din concentrul 0-10); dezvoltarea gndirii logico-matematice. Consolidarea cunotinelor despre animale. Cultivarea unor atitudini pozitive fa de animale.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1--s opereze cu noiunile matematice nvate: termeni, sum, diferen; O2- s efectueze exerciii de adunare i scdere cu numerele naturale de la 0 la 5; O3 - s recunoasc proviziile pentru iarna ale fiecarui animal slbatic; O4- s rezolve probleme cu o singur operaie ; O5- s compun probleme cu o singur operaie .

STRATEGII DIDACTICE:Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia , problematizarea,joc matematic. Resurse materiale:, plane cu animale, fie de lucru, ,fie,jetoane,laptop,numaratoare cu bile,plansa poveste,ecusoane cu animale.Resurse umane:15 elevi Resurse temporale:35 minute activitate propriu-zisa si 15 minute activitati recreativeForme de organizare:individual, pe grupeForme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare oral, aprecieriMATERIAL BIBLIOGRAFIC :

*Mic Atlas de Ecologie , EDITURA ALL * 125 intrebari si raspunsuri despre animale ( pentru copii isteti) , EDITURA TEORA * www.lumeapiticilor.ro

1

DESFASURAREA ACTIVITATIINr. Crt.Etapele lectieic.s.Continut instructiv-educativStrategia didacticaEvaluare

Metode si procedeeMijloace de invatamantForme de organizare

1.

2.

MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENIEI

CLR

Asigurarea unui climat educational favorabilIntalnirea de dimineataSe va stabili data si vremea la panou-Daca ieri a fost 20 noiembrie 2014 astazi in ce data suntem?(...21.XI.2014)-In ce anotimp suntem? (...Toamna)-Care sunt lunile anotimpului toamna?-In ce luna suntem?-Cum este padurea la sfarsitul toamnei?Va completa si vremea asezand cartonasul corespunzator.-Cum este vremea in anotimpul toamna? Dar astazi?Noutatea zileiAstazi avem musafiri care au venit sa va vada cat de cuminti sunteti si cum veti ajuta animalele sa-si stranga provizii pentru iarna .Mesajul zilei

Voi deschide un plic in care animalele ii roaga pe elevii clasei I sa le ajute sa se pregateasca pentru iarna.

Dragi elevi din clasa I,Animalele padurii,Va rugam ingrijorate Sa ne ajutati de-ndata,Sa strangem provizii bune.Pentru iarna care vine.

ConversatiaExpunerea

ConversatiaExpunerea

Convesatia

Jetoane cu completarea datei

Jetoane necesare pentru completarea calendarului naturii

Calendarul naturii

Plic cu un mesaj de la animalele padurii

Capacitatea de a aranja corect jetoanele la panou

Capacitatea de a aranja corect jetoanele la panou

3.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR

CLR

MEMVERIFICAREA TEORETIC A CUNOTINELORSe va face prin intermediul poeziei ,,Matematica in versuri(Anexa)EXERCITII DE CALCUL MINTALIn casuta din padure erau 2 vrabiute si au mai venit 3.Cate vrabiute sunt acum in casuta?2+3=5Daca mai vin 3?In copac sunt 10 frunze,daca vantul da jos 4 frunze.Cate frunze mai raman?10-4=6Dar daca din 6 frunze mai cad 2 frunze.Cate frunze mai raman in copac?6-2=4Exerciii cuprinse pe plan: Jocul mut Lovesc cu beiorul dou numere de pe plan i semnul plus aflat n interiorul cercului.(Ex.1+3,2+5,5+4)Apoi voi schimba semnul si voi proceda ca mai sus (Ex.3-2,5-1,4-3)

Conversaia

Poezia

Exercitiul oral

Exercitiu jocoral

Panou cu copacel si casuta vrabiutelor

Plansa

Individual

Individual

Aprecieri verbale

Capacitatea de a calcula corect si rapid

4.

ANUNAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

MEM Voi anuna elevii c azi la ora de matematic i explorarea mediului vom rezolva exerciii de adunare i scdere cu 0,1,2,3,4si 5, vom rezolva probleme dup imagini si vom ajuta animalele sa se pregateasca pentru iarna.

Frontal

Aprecierea verbal

5.CONSOLIDAREA CUNOTINELOR

DP

MM

CLR

CLR

MEM1.4

MEM3.2

AVAP2.6

MEM-Vreti sa le ajutam?Pentru a ajuta animalele elevii au fost deja impartiti pe 3 grupe. Se vor adresa cateva intrebari cu privire la ecusoanele puse in piept.Elevii care au in piept ecusonul cu veverita vor raspunde la urmatoarele intrebari: -Cine mananca alune?-Unde cauta alune? Se va intona cantecul ,,VeveritaDin padurea cea vestitaColo jos in poienita,Veverita vine vineCu alune pentru tine.

Refren:tup,tup, tup,Din creanga in creangaIsi aduna multe alune.tup, tup ,tupDin creanga-n creangaIsi aduna-alune

Veverita cea isteataA ajuns la ea acasa,Cu alune-n panerasSa le dea la copilasi.Dupa ce vor raspunde la intrebari voi intoarce panoul din fata clasei si vor vedea veverita de pe plansa.Elevii care au in piept ecusonul cu vulpea ,vor raspunde la urmatoarele intrebari: -Cine se hraneste cu peste dintre animale?-Va amintiti povestea in care se vorbeste despre vulpe si peste?-Unde se adaposteste vulpea iarna?(...Vizuina)Dar ursul? (Hiberneaz n brlog. El nu are nevoie de provizii, dect n anumite situaii, dac iarna este prea lung).Se va intoarce si plansa cu vulpeaElevii care au in piept ecusonul cu ciocanitoare,vor raspunde la urmatoarele intrebari:Le voi spune o ghicitoare despreciocanitoare,din care sa reiese ca este numita ,,doctorul padurii.

Vine doctoru-n pdureCu fes rosu i secure!(ciocnitoarea)Cu basc rosu si in frac Ciocaneste un copac Scurt si iute ,ca sa vada Inima-i de nu-i bolnava.(ciocnitoarea)

-De ce credeti ca ciocanitoarea este numita ,,doctorul padurii ?(... ciocanitoare curata copacii de insectele daunatoare).Se va intoarce apoi si plansa cu ciocanitoarea.Fiecare elev va avea jetoane cu alune pentru veverita ,pestii pentru vulpe,copacii care vor sa fie salvati de ciocanitoare ,iar pe verso vor avea operaii cu adunari si scderi. Grupa I adunri3+2=5,1+3=4,1+0=1,1+2=3,1+1=2Elevii care au obinut rezultatele 1,2,3,4,5 vor iesi la panou ,isi vor denumi animalul si vor aeza proviziile la veverita. Pe panoul din fata vor avea deja jetoanele cu rezultatele exercitiilor de pe alune.Cei care gresesc vor fi ajutati de membrii echipei din care fac parte.Grupa a II a - scderi 6-4=2,3-2=1,7-4=3,5-1=4,9-4=5Elevii care au obinut rezultatele 1,2,3,4,5 vor iesi la panou, isi vor denumi animalul si vor aeza proviziile la vulpe. Pe panoul din fata vor avea deja jetoanele cu rezultatele exercitiilor de pe peste. Grupa a III a adunri i scderi:2+2=4,5-1=48-3=5,1+2+2=5,5-4=1,0+1=11+1=2,6-4=27-4=3,2+1=3.Elevii au obinut rezultatul 1,2,3,4,5 vor iei n fa i vor aseza copacii pentru a fi salvati de catre ciocanitoare. Pe panoul din fata vor avea deja jetoanele cu rezultatele exercitiilor de pe copaci. Se va scrie la tabla si in caiete data si titlul.Calcul scris la tabla.Calculati:3+0= 9-4= 1+2= 5-1= 4+2= In timp ce un elev rezolva exercitiul la tabla ,un alt elev va calcula la numaratoarea cu bile . Semnele + si s-au ratacit.Gaseste-le locul potrivit: 7 2=93 3=0 4 4=85 5=10 9 1=8n pdure sunt i alte animale care se pregtesc pentru iarn. Ce alte animale cunoatei? (... cprioara, iepuraul...) Problema 4. In padure sunt 3 iepurasi care caut mncare . Mai vin 2 iepurasi.Cati iepurasi sunt acum in padure?-Cati iepurasi erau in padure?-Cati au mai venit?-Cati iepurasi sunt in total?

Conversaia

Conversatia

Conversaia

ConvesaiaExercitiul

Exercitiul

Exercitiul

Conversatia

Problema orala

Problema ilustrata

Ecusoane

Plansa cu veverita

Plansa

Intonarea cantecului cu ajutorul laptopului

Plansa

JetoaneEcusoane

Plansa

Jetoane

Plansa Jetoane Ecusoane

Plansa cu imagini

Tabla Numaratoarea cu bile

plansa

Frontal

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

individual

Pe grupe

Individual

Pe grupe

Individual

Apreciera verbal

Capacitatea de a raspunde corect

Aprecieri verbale

Evaluarea verbal

Capacitatea de a calcula corect

Capacitatea de a calcula corect

6.EVALUAREA CUNOTINELOR MEM

Compune o problem oral dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.

Problema

Fise problema ilustrataPe grupe

Evaluarea orala

7.

ANUNAREA TEMEI PENTRU ACASVoi anuna tema pentru acas .

Fiecare elev va primi o fisa tema pentru acasaconversaia explicaiaFisa Individual

8.NCHEIEREA ACTIVITII

Voi face aprecieri verbale colective i individuale.

conversaiaAprecieri verbale

Anexa1Un bunic si un nepotUn boier avea o sluga Stau la mare intr-un cort Lenesa si cam zaluda Nepotul pune-o intrebare:Care nu stiu cum facea Cum se face-o adunare? Dar intr-un il fura Mosul putin se gandeste Si ii spunea cam asa Si apoi il lamureste :-Dragul meu al tau avut -Cand un Termen si-ca un TermenE prea mare-i DescazutSe-ntalnesc si dau coate Eu iti sar in ajutorIa ghiceste ce se intampla? Ma transform in ScazatorIese o suma mai nepoate! Zi de zi iti iau un leu Si fac cu el ce stiu eu. Diferenta e a ta Faci cu ea ce ti-o placea.

Anexa2 ,,Jocul mut pe plan

Anexa 3Semnele + si s-au ratacit.Gaseste-le locul potrivit:7 2=9 3 3=0 4 4=85 5=10 9 1=8

Anexa 4Tema pentru acasaAdunarea i scderea 0-5

1.Calculai: 2 + 3= 5 +3 = 3 + 3 = 8-5 = 5 - 3 = 10 4 = 7 2 = 6 2 = 2. Compune problema dupa imagine si scrie operatia corecta.

Compune problema dupa imagine si scrie operatia corecta.

R:

Compune problema dupa imagine si scrie operatia corecta.

R:

Compune problema dupa imagine si scrie operatia corecta.

R: