proiect de lecȚie cultura civica vii

5
PROIECT DE LECȚIE Student: Tătărău Iuliana Lăcrămioara, RISE, anul III Data: 9 ianuarie 2014 Clasa: a VII-a Obiectul: Cultură civică Tipul lecției: Predare-Învățare Tema: Constituția României Obiectiv general: Dobândirea de cunoștințe generale în ceea ce privește rolul și structura actualei Constituții a României. Obiective operaționale: Să identifice și să explice valori, principii prezente în cadrul Constituției Să recunoască modul în care este structurată Constituția României Să dea exemple de titluri, legi, articole, drepturi și libertăți din cadrul documentului Să relateze istoria Constituției de după 1989 și importanța evenimetelor din planul faptic Metode: conversația exercițiul explicația lucrul în grup, lucrul individual expunerea Mijloace: Manual, Constituția României, prezentare Power Point, tablă

Upload: iuliana-tatarau

Post on 23-Oct-2015

17 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECȚIE

Student: Tătărău Iuliana Lăcrămioara, RISE, anul III

Data: 9 ianuarie 2014

Clasa: a VII-a

Obiectul: Cultură civică

Tipul lecției: Predare-Învățare

Tema: Constituția României

Obiectiv general: Dobândirea de cunoștințe generale în ceea ce privește rolul și structura actualei Constituții a României.

Obiective operaționale:

Să identifice și să explice valori, principii prezente în cadrul Constituției Să recunoască modul în care este structurată Constituția României Să dea exemple de titluri, legi, articole, drepturi și libertăți din cadrul documentului Să relateze istoria Constituției de după 1989 și importanța evenimetelor din planul

faptic

Metode:

conversaţia exerciţiul explicaţia lucrul în grup, lucrul individual expunerea

Mijloace: Manual, Constituția României, prezentare Power Point, tablă

Organizare a activității: Frontală, individuală, în grupuri

Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Evaluare

Moment organizatoric

(2 min)

Prezentare în fața elevilor și familiarizare contextului dat

Elevii se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal - Observaţia

Captarea atenţiei

(1 min)

Prezentarea temei lecţiei şi precizarea noțiunilor-cheie

Elevii notează în caiet titlul lecţiei şi devin atenţi

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior

(2 min)

Adresarea de întrebări elevilor din lecţia anterioară.

Definiţia constituţieiElevii răspund la întrebări

Conversaţia

euristică

Frontal Manual

Evaluare orală

Activitatea de învățare propriu-zisă

(35 min)

Se notează titlul lecţiei pe tablă. Explică elevilor ce înseamnă termenul constituţie.

Activitate de grup

Prezintă elevilor date istorice despre constituţia României de după 1989.

Prezintă structura Constituției aflate în vigoare și a principalelor sale caracteristici(titluri, articole, prevederi)

Prezintă principalele drepturi, principii,

Elevii răspund cu ajutorul profesorului

NoteazăConversaţia

Expunerea Modelarea

Frontal Manual

Evaluare orală

prevederi normative conținute de către Constituție

Obţinerea feed-back (10 min)

Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Activitate de grup

Elevii răspund. Pun întrebări.

Exerciţiul

Feed-back-ul

Individual Manual Evaluare scrisă

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.

Sunt atenţi la cerinţe -