proiect de activitate educativÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · web...
TRANSCRIPT
Universitatea “Dunãrea de Jos” GalaţiFacultatea de Istorie şi Filosofie
Proiect de activitate educativã
Studentã :Daniela RoşuSpecializare : Istorie – Filosofie III
Anul universitar2005-2006
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ
ŞCOLA GIMNAZIALÂ “MIHAI VITEAZUL” nr.34DATA: 10 aprilie 2006CLASA: a V- a BTEMÃ: Sfârşitul antichitãtii LECŢIA: Imperiul Roman în secolele III - IVDISCIPLINA: Istoria Universalã Anticã şi începutul Evului Mediu PROPUNÃTOR: ROŞU DANIELAPROFESOR METODIST: CERNAT FLORIN
OBIECTIV GENERAL: De a evalua capitolul „Roma Anticã”; de a transmite, de a sistematiza şi de a consolida cunoştinţele privind tema
„Imperiul Roman în secolele III – IV”; de a explica termenii esenţiali: crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei,
colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :
Obiective operaţionale cognitive:
O1. sã precizeze care au fost cauzele care au declanşat starea de crizã în Imperiul Roman;O2. sã defineascã termenii urmãtori : crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi. O3. sã explice ce influenţã a avut barbarizarea armatei asupra capacitãţii de apãrare a imperiului.O4. sã compare modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului.
Obiective operaţionale afective:
O5. sã argumenteze motivul pentru care Diocleţianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor.
Obiective operaţionale psihomotrice:
O6. sã localizeze la hartã principalele regiuni istorice.
ANEXA I Planul de predare – învãţare
IMPERIUL ROMAN ÎN SECOLELE III- IV
I. Criza Imperiului Roman : a) criza economicã - criza monetarã;
- inflaţia; - ruralizarea economiei . b) criza socialã - sãrãcirea populaţiei;
- dezvoltarea colonatului; - rãspândirea patronatului.
c) criza militarã : - pãtrunderea barbarilor în armata romanã a dusla declanşarea anarhiei militare;
- rezultatul a fost pãrãsirea provinciilor pe care nu le mai puteau apãra: Dacia ( 217 d.Hr.), Gallia, Spania, Britannia, Africa ( sec. V d.Hr.).
II. Barbarii şi Roma - imperiul este atacat de popoarele barbare: huni, germani
- federaţii – aliaţi ai imperiulu - germanii: - trãiau în sudul Scandinaviei şi pe teritoriul cuprins între Rin şi Elba;
- erau organizaţi în triburi – goţi, alamani, vandali, franci etc. - sec. III î.Hr. germanii pãtrund în imperiul Roman;- 376 î.Hr. vizigoţii au înfrânt armata romanã la Adrianopol;- 410 î.Hr. cuceresc Roma.
III. Dominatul : - împãratul Diocleţian ( 284 – 305 ) – a instaurat un regim politic numit „dominat”. - Constantin cel Mare ( 306 – 337 ) – întemeiazã oraşul Constantinopol care în anul 330 d.Hr. devine noua capitalã a imeriului : „a doua Romã”.
IV. Divizarea imperiului Roman – în anul 395 d. Hr. Imeriul Romanse împarte în :
- Imperiul Roman de Rãsãrit cu capitala la Constantinopol - Imperiul Roman de Apus cu capitala la Ravenna, în Italia.
STRATEGIA DIDACTICA:
a. Procedurale :- metode şi procedee: comparaţia, expunerea, explicaţia, modelarea.
- forme de organizare: frontalã, individualã.
b. Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a V-a, documente; hãrţi / atlase; „Istoria Romei”, Eugen Cizek; dicţionar explicativ; portrete : Diocletian şi Constantin cel Mare; Tacitus, „Despre originea şi ţara germanilor”
BIBLIOGRAFIE:
1. EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.
2. GHEORGHE TANASA, Metoda predãrii – învãţãrii istoriei în şcoalã, Ed. Spiru Haret, Iaşi 1996;
3. GHID DE EVALUARE, Serviciul Naţional de Evaluare şi Examinare, Ed.Prognosis, 2001;
4. VALENTIN BÃLUŢOIU ŞI CONSTANTIN VLAD, Istorie,manual pentru clasa a V- a , Ed. All Educaţional , Bucureşti, 1998.
Momentele lecţiei
ObOper.
Conţinuturile activitãţii instructiv -educative Strategia didacticã
Activitatatea cadrului didactic
Activitatea elevilor Metode Forme mijloace
Moment organizatoric
2 min.
Salutã elevii, solicitãnumele elevilor absenţi , asigurã ordinea, liniştea şi un climat favorabil în clasã;
Rãspund lasalutul profesorului , nominalizeazã absenţii şi pregãtesc materialele necesare desfãşurãrii lecţiei;
conversaţia frontalã
- manualul;-documente;- hãrţi / atlase.
Verificarea cunoştinţelor
15 min.
Profesorul realizeazã evaluarea capitolului „Roma Anticã” - lucrare de control – pe trei numere ( cu subiecte diferite ).
În timpul acordat acestei activitãţi , elevii rezolvã testul.
Evaluarea Continuã
Individualã Anexa II _ teste
Comunicarea/ însuşirea
noilor cunoştinţe
30 min.
O1
O2
Prezintă noile cunoştinţe urmãrind schema lecţiei care se notează pe tablă şi se completează ulterior: I. CRIZA IMPERIULUI ROMAN s-a manifestat prin: a) CRIZA ECONOMICÃ : - criza monetarã - lipsã de bani ( dereglare a sistemului financiar ) – datoratã comerţului cu India şi China; - inflaţia – ( creşterea preţurilor) datoratã încercãrii de a contracara criza monetarã prin reducerea conţinutului de metal preţios din monedã, precum şi lipsei produselor;
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele care au generat criza Imperiului Roman.
Expunerea
explicaţia frontalã
- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- Dicţionar explicativ.
- ruralizarea economiei – economie naturalã ( bazatã pe troc, adicã pe schimbul de produs contra produs, exculzând folosirea banilor ); b) CRIZA SOCIALÃ : - sãrãcirea populaţiei – datoratã creşterii impozitelor ; - dezvoltarea colonatului - datoratã productivitãţii scãzute a sclavilor ; Precizare: - colonii - erau sclavi eliberaţi sau
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele care au generat criza Imperiului Roman.
Expunerea
explicaţia frontalã
- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- Dicţionar explicativ
Comunicarea/ însuşirea
noilor cunoştinţe30 min
O1O2
O3
ţãrani ruinaţi care primeau în arendã un lot de pãmânt de la stãpânii de latifundii , în schimbul cãruia dãdeau o parte din producţie; - colonatul – formã de organizare socialã caracterizat prin legarea tot mai strânsã a colonilor de pãmântul pe care îl lucrau şi pentru care plãteau dijmã.- latifundiu – domeniu foarte mare obţinut de cãtre romanii bogaţi prin acapararea pãmânturilor în urma neplãţii datoriilor de cãtre micii proprietari.
- rãspândirea patronatului – datoritã creşterii impozitelor , unii locuitorii ai imperiului nu aveau posibilitatea sã le plãteascã , astfel cã existau oameni liberi care se puneau sub protecţia unor mari proprietari.
c) CRIZA MILITARÂ : - s-a datorat pãtrunderii în armata romanã a unor ostaşi şi comandanţi de origine barbarã; - ca urmare a acestui fapt, disciplina acestora a scãzut considerabil; - se declanşeazã anarhia militarã – manifestatã prin luptele pentru tron
Elevii îşi însuşec termenii explicaţi.
- Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele declanşãrii anarhiei militare
explicaţia
Expunerea
Modelarea
frontalã
frontalã
individualã
- Dicţionar explicativ;- - Istorie, manual pentru clasa a V-a.
- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.
Harta -
Comunicarea/ însuşirea
noilor cunoştinţe30 min
Comunicarea
O3
O5
între generalii armatei romane ( 235 – 284 d.Hr. );- drept urmare , pãrãsesc provinciile : Dacia ( 217 d.Hr.), Gallia, Spania, Britannia, Africa ( sec. V d.Hr.).II. BARBARII ŞI ROMA:- imperiul este atacat de popoarele barbare: huni, germani - federaţii – aliaţi ai imperiulu - germanii: - trãiau în sudul Scandinaviei şi pe teritoriul cuprins între Rin şi Elba; - erau organizaţi în triburi – goţi, alamani, vandali, franci etc. - sec. III î.Hr. germanii pãtrund în imperiul Roman;- 376 î.Hr. vizigoţii au înfrânt armata romanã la Adrianopol;- 410 î.Hr. cuceresc Roma.
III. Dominatul :- împãratul Diocleţian ( 284 – 305 ) – a instaurat un regim politic numit „dominat”; - a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor , pentru ca
- localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la invazia barbarilor.
Expunerea Modelarea
Expunerea
frontalã individualã
frontalã
Tacitus, „Despre originea şi ţara germanilor”- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.Harta -
Harta - imperiul în timpul lui Diocleţian;- portretul lui Diocleţian;
/ însuşireanoilor cunoştinţe
30 min
Comunicarea
O4
aceştia sã nu mai ameninţe puterea imperialã;- a introdus mercurialul – listã a preţurilor curente pentru produsele alimentare afişatã zilnic în piaţã;- spre deosebire de principat , unde toate puterile erau concentrate în mâinile şefului statului iar împãratul era numit princeps , în timpul dominatului statul roman se converteşte din autoritar în totalitar, iar împãratul nu mai este princeps ci „stãpân” al romanilor, dominus. - Constantin cel Mare ( 306 – 337 ) – întemeiazã oraşul Constantinopol care în anul 330 d.Hr. devine noua capitalã a imperiului : „a doua Romã”.
Precizare:
Totalitar- regim politic care instaureazã dictatura,caracterizat prin teroare şi violenţã;Dictaturã- putere absolutã, tiranicã.Autoritar – care îşi impune voinţa.
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la perioada dominatului în timpul împãraţilor Diocletian şi Constantin cel Mare.
Elevii îşi însuşec termenii explicaţi.
Comparaţia
Modelarea
explicaţia
frontalã
individualã
frontalã
EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- portretul lui Constantin cel Mare;
Harta -
Dicţionar explicativ;
/ însuşireanoilor cunoştinţe
30 min
IV. Divizarea imperiului Roman:
- în anul 395 d. Hr. Imeriul Romanse împarte în :- Imperiul Roman de Rãsãrit cu capitala la Constantinopol Şi - Imperiul Roman de Apus cu capitala la Ravenna, în Italia.
Elevii localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.
Expunerea
Modelarea
Frontalã
Individualã
EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.
Harta -
Sistematizarea şi fixarea
cunoştinţelor 5 min
Cere elevilor sã rãspundã la urmãtoarele întrebãri :
- precizaţi cauzele care au declanşat starea de crizã în Imperiul Roman;
- definiţi termeniiurmãtori : crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi. - explicaţi ce influenţã aavut barbarizarea armatei asupra capacitãţii de apãrare a imperiului.
- comparaţi modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului.
- argumentaţi motivul pentru care Diocleţianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor.
- localizaţi la hartã principalele regiuni istorice.
Pe baza temei nou predate formuleazã rãspunsurile în vederea fixãrii şi consolidãrii cunoştinţe.
Expunerea
Explicaţia
Explicaţia
Comparaţia
Expunerea
Modelarea
Frontalã
Individualã
Frontalã
Individualã
Dicţionar explicativ;
EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.
Harta -
TACITUS , „ Despre originea şi ţara germanilor”
„ ţara lor … este numai pãdure plinã de groazã , ori numai baltã urâtã la vedere … Regi, îşi pun dintre cei de neam, cãpetenii dintre cei viteji. Puterea regilor, nu – i fãrã margini ori lãsatã la voia lor, iar cãpeteniile conduc mai mult cu fapta decât cu vorbacu porunca …Pricinile cele mici le hotãrãsc cãpeteniile , cele mari toţi”.