program profilaktyczny · web viewprogram profilaktyczny prowadzĄce zajĘcia: joanna zorn-...

27
PROGRAM PROFILAKTYCZNY PROWADZĄCE ZAJĘCIA: JOANNA ZORN- SZUMIŁO, MARIOLA KOPANIA Okres realizacji :

Upload: hamien

Post on 28-Feb-2019

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROGRAM PROFILAKTYCZNY

PROWADZĄCE ZAJĘCIA: JOANNA ZORN- SZUMIŁO, MARIOLA KOPANIA

Okres realizacji :grudzień/ styczeń/ luty roku szkolnego 2014/2015

Gimnazjum nr 25 w GdańskuGimnazjum nr 7 w Gdańsku

Spis treści

Koncepcja programu……………………………………………………………………………………..3

Cele programu……………………………………………………………………………………………3

Metody pracy……………………………………………………………………………………………. 3

Przewidywane osiągnięcia uczniów ……………………………………………………………………..3

Tematy warsztatów, zagadnienia, metody pracy…………………………………………………………4

Literatura...……………………………………………………………………………………………….22

Koncepcja programu profilaktycznego/ charakterystyka działań: Program zakłada cykl zajęć opierających się na pozytywnym wzmacnianiu. Lekcje są skierowane do uczniów o zaniżonej samoocenie (czyli tych, którzy potencjalne są bardziej narażeni na różnego rodzaju uzależnienia). Zajęcia będą odbywały się w trakcie warsztatów, mogą być one realizowane w ciągu 3 dni, program jest skonstruowany w taki sposób, że bloki tematyczne można rozbić na moduły- scenariusze zajęć 45 minutowych. W podnoszeniu samooceny duży nacisk zostaje położony na proces poznawania swojej wartości i mocnych stron, zainteresowań, autorefleksji i kreacji samego siebie. Uczniowie (oprócz poznawania technik rozbudzania pasji, rozwiązywania konfliktów itp.) wykonują podczas zajęć prace plastyczne: książeczki sensoryczne, kolaże, figurki z masy solnej, które będą odzwierciedleniem ich przemyśleń podczas zajęć. Relacje nauczyciel- uczeń należy wzbogacić o elementy tutoringu, dawać uczniom wsparcie, pozytywne wzmocnienie.

Cele programu:- nacisk na przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zjawisk ryzykownych;- zbudowanie przeświadczenia o swojej wartości, wzrost samooceny (jeżeli jest ona za niska);- wzmocnienie poczucia szczęścia, satysfakcji, miłości do siebie;- umiejętne rozwijanie swoich pasji;- umiejętne stawianie sobie celów, opracowywanie drogi do ich osiągnięcia;- poznanie metod budzenia w sobie motywacji; wzrost motywacji;

Przewidywane osiągnięcia uczniów : Uczeń w trakcie programu powinien nabyć narzędzia/ poznać metody, które pozwolą mu samodzielnie zrozumieć zagrożenia, poradzić sobie w sytuacjach, kiedy jest narażony na czynniki ryzyka. Należy wzmacniać mocne strony ucznia (poprzez osobę prowadzącą, metody pracy…) w oparciu o psychologię pozytywną. Uczeń uczy się podnosić swoją samoocenę ( tym samym nabywa umiejętności asertywności w celu stawiania granic). Dziecko uodporni się na negatywne bodźce z zewnątrz. Efektem będzie zapobieganie uzależnieniom zanim się pojawią (a w razie pojawienia się - łatwiej będzie się z nimi uporać).

Metody i narzędzia pracy z uczniem:Program wprowadza nowoczesne, zindywidualizowane metody pracy oparte na aktywnościach ucznia: dyskusja, rozmowa pouczająca, praca z tekstem, praca z materiałem audiowizualnym, praca w grupach, praca w parach, metody: chmurki, drzewka decyzyjnego, drzewka ambitnego celu, kolażu, projektu (wprowadzanie dobrych nawyków), książeczki sensorycznej, mapy myśli…

Tematy warsztatów, zagadnienia, metody pracy:

WARSZTATY

DZIEŃ 1: TEMAT : Czy znam moje mocne strony? (Wartości w życiu. Moje mocne strony.)ZAGADNIENIA: określanie swojej wartości, samooceny, analiza mocnych, słabych stron;METODY PRACY: zadanie: „Kiedy człowiek jest wartościowy?”; indywidualna karta pracy do filmu „Cyrk motyli”, analiza SWOT, rozmowa kierowana;(2 jednostki lekcyjne)

DZIEŃ 1TEMAT: W poszukiwaniu drogi do szczęścia.ZAGADNIENIA: odróżnianie potrzeb od żądań, określenie: potrzeb, czym jest szczęście, co wpływa na poczucie szczęścia, co mi daje szczęście; omówienie pojęć związanych z tematem: spełnienie, ciekawość, autentyczność, wdzięczność, entuzjazm, dobre nawyki itp.METODY PRACY: burza mózgów, rozmowa pouczająca, karta pracy, uczniowie tworzą „10 przykazań szczęśliwego mnie”, Uczniowie jako podsumowanie boku zajęć muszą wykonać pracę (z masy solnej, w formie kolażu lub stronę do książeczki sensorycznej) pt. „Moje mocne strony” lub „Moje szczęście” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur.Zadanie domowe (ćwiczenie, które ma na celu podnieść poziom satysfakcji z życia): Mój projekt „szczęście”:W kalendarzu, każdego dnia (7 lub 14 dni) zapisz:- jedno wydarzenie, za które tego dnia jesteś wdzięczna/ wdzięczny- jeden twój dobry uczynek tego dnia- jedną rzecz, którą zrobiłaś/ zrobiłeś i przyniosła ci radość, z której jesteś dumy (inną niż tą, którą zapisałeś wyżej )- imię bliskiej ci osoby, z którą spędziłeś miło czas(2 jednostki lekcyjne)

DZIEŃ 2: TEMAT: Jak rozwijać swoje pasje?ZAGADNIENIA: określenie swoich zainteresowań, poznanie metod ich pogłębiania, doskonalenia; poznanie źródeł motywacji, sposobów rozbudzania i utrzymania jej;METODY PRACY : karta pracy, rozmowa kierowana, burza mózgów; (1 jednostka lekcyjna)

DZIEŃ 2: TEMAT: Jak rozwiązywać konflikty?ZAGADNIENIA: poznanie metod rozwiązywania konfliktów wewnętrznych;METODY: metoda chmurki (metoda TOC), drzewka decyzyjnego, karty pracy;Uczniowie jako podsumowanie boku zajęć muszą wykonać pracę (z masy solnej, w formie kolażu lub stronę do książeczki sensorycznej) pt. „Moja motywacja” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur.Zadanie domowe: kontynuacja pracy „Mój projekt szczęście”(3 jednostki lekcyjne)

DZIEŃ 3:TEMAT: Jak osiągnąć cel?

ZAGADNIENIA: poznanie metod ustalania celu i drogi do osiągania go; METODY PRACY: drzewko ambitnego celu (metoda TOC), karta pracy; Uczniowie jako podsumowanie boku zajęć muszą wykonać pracę (z masy solnej, w formie kolażu lub stronę do książeczki sensorycznej) pt. „Mój cel” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur.DZIEŃ 3:TEMAT: Jestem dla siebie innych. (Zakończenie programu)Wykańczanie książeczek sensorycznych, przekazanie ich na rzecz dzieci niepełnosprawnych(2/3 jednostki lekcyjne)

Joanna Zorn- Szumiło, Mariola Kopania

DZIEŃ 1:

TEMAT : Samoocena.

Cele lekcji:

- określanie rzeczy, które mają wpływ na samoocenę;- dostrzeganie okoliczności, które wpływają na zaniżoną samoocenę; - poznanie czynników, które zależy poziom wiary w siebie;- sprecyzowanie takich pojęć jak: empatia, samoświadomość;- umiejętność kształtowania poczucia własnej wartości.

Metody pracy:- praca w grupach;- metoda aktywizująca- praca z filmem, karta pracy;- rozmowa kierowana.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:- karta pracy do filmu „Cyrk motyli”

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: „Co świadczy o wartości człowieka?” i rozdaje uczniom kartki z hasłami:

WYKSZTAŁCENIE, MAJĄTEK, DOBRA PRACA, NIENAGANNE MANIERY, DOBRA POZYCJA W SPOŁECZEŃSTWIE, SAMOCHÓD, DUŻY DOM, CERTYFIKATY JĘZYKOWE, DUŻA RODZINA, MARKOWE UBRANIA, Gadżety ELEKTRONICZNE TYPU TABLET, I-PAD,

Uczniowie dyskutują w grupach, nauczyciel włącza się do dyskusji, powinien doprowadzić do zbudowania przez uczniów wniosku, że żadna z tych rzeczy nie świadczy o wartości człowieka- każdy człowiek jest bezwzględnie wartościowy.

Część główna:Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat samooceny, może zadawać pytania:Co ma wpływ na naszą samoocenę? Dlaczego czasem ludzie mają zaniżoną samoocenę? Dlaczego ważne jest to, by wierzyć w siebie?Nauczyciel prezentuje film pt. „Cyrk motyli”. Po obejrzeniu filmu, rozdaje KARTY PRACY do filmu (zob. niżej), uczniowie odpowiadają samodzielnie na pytania.

Część podsumowująca: Nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami na temat ich poczucia własnej wartości.

KARTA PRACY

Odpowiedz na zadane niżej pytania, notatki pomogą ci w późniejszej rozmowie.„Carnival Slideshow” „Butterfly Cirrus”

Dlaczego ten cyrk cieszył się popularnością?Dlaczego ludzie chcieli odwiedzać ten cyrk?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dlaczego ten cyrk cieszył się popularnością?Dlaczego ludzie chcieli odwiedzać ten cyrk?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jakie uczucia towarzyszyły Willowi, gdy występował w tym cyrku?………………………………………………………………………………………………

Jakie uczucia towarzyszyły Willowi, gdy występował w tym cyrku?………………………………………………………………………………………………

Jakie grupy społeczeństwa reprezentują członkowie zespołu „Cyrku Motyli?” Co ich łączy?

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

Jakie wydarzenie spowodowało, że Will dołączył do „Cyrku Motyli”

…………………………………………………………………………………………………

Jaki stał się Will po dołączeniu do „Cyrku Motyli”?

…………………………………………………………………………………………………

Czy potrafisz wskazać przełomowe momenty, które doprowadziły głównego bohatera filmu do przemiany?

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

Jakie jest znaczenie metafor: moment wpadnięcia Willa do wody; chłopiec, który opiekuje się motylem w słoiku.

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

Który moment filmu był dla ciebie najbardziej wzruszający?

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ 1:

TEMAT : Moje mocne i słabe strony.

Cele lekcji:

- rozwijanie świadomości własnych zalet i wad;- ćwiczenie mówienia dobrze o sobie i innych;- podniesienie samooceny poprzez określenie mocnych stron.

Metody pracy:- analiza SWOT;- pogadanka;- Burza mózgów.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Nauczyciel przedstawia temat zajęć, wyjaśnia z udziałem uczniów pojęcia związane z samooceną. Określenie obszarów składających się na samoocenę (np. wygląd, cechy osobowości, posiadane talenty i umiejętności, kontakty z innymi ludźmi itp.) i zapisanie ich na planszy

Część główna:Ćwiczenie "Moje zalety i wady", "Moje zalety i wady". Każdy uczeń otrzyma kartkę ze schematem analizy SWOT ma za zadanie wypisać po 5 cech.

Część podsumowująca: Po wykonaniu ćwiczenia następuje omówienie ćwiczenia na forum, np.: - Czy łatwo jest mówić o swoich zaletach i wadach?- Czy zdziwiła was ilość zalet, jakie posiadacie?- Dlaczego niektórym ludziom łatwiej jest mówić o swoich wadach niż zaletach?

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

ANALZA SWOT i PLANSZA Z PRZYKŁADAMI ZALET I WAD

ZALETY WADYKOLEŻEŃSKA PRACOWITA MIŁA POMOCNAODPOWIEDZIALNAZARADNAWESOŁA

SAMOLUBNALENIWAOBRAŻALSKAKŁAMCZUCHASKARŻYPYTAKŁÓTLIWABAŁAGANIARA

DZIEŃ 1:

TEMAT : Moje mocne strony.

Cele lekcji:

- kształtowanie umiejętności abstrakcyjnego myślenia;- formułowanie pozytywnej wypowiedzi o sobie; o swoich mocnych stronach;- nabywanie umiejętności autorefleksji.

Metody pracy:Uczniowie wybierają technikę, w której chcą pracować: tworzenie książeczki sensorycznej; kolażu, figurek z masy solnej.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:- tkaniny, filc, guziki, koraliki, nici, igły, klej …;- masa solna;- materiały potrzebne do wykonania kolaży.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Uczniowie na poprzednich zajęciach zastanawiali się nad swoimi mocnymi stronami.

Część główna:Nauczyciel prosi by uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Moje mocne strony” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur. Np. w książeczce sensorycznej: Jestem optymistą- kolor różowy, jestem wesoły- kolorowe wstążeczki itp. Uczniowie w ciszy i skupieniu wykonują książeczki przez 20 minut.

Część podsumowująca:Uczniowie opowiadają o swojej pracy.

Zadanie domowe (ćwiczenie, które ma na celu podnieść poziom satysfakcji z życia): Mój projekt „szczęście”:W kalendarzu, każdego dnia (7 lub 14 dni) zapisz:- jedno wydarzenie, za które tego dnia jesteś wdzięczna/ wdzięczny- jeden twój dobry uczynek tego dnia- jedną rzecz, którą zrobiłaś/ zrobiłeś i przyniosła ci radość, z której jesteś dumy (inną niż tą, którą zapisałeś wyżej )- imię bliskiej ci osoby, z którą spędziłeś miło czas

DZIEŃ 2:

TEMAT: W poszukiwaniu drogi do szczęścia.

Cele lekcji:

- zrozumienie co wpływa na moje szczęście;- nabycie umiejętności kreowania swojej drogi do szczęścia;- określanie czym jest szczęście;- zrozumienie, że dla każdego szczęście może oznaczać zupełne coś innego.

Metody pracy:

- pogadanka;- burza mózgów;- książeczka sensoryczna.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Nauczyciel na poprzedniej lekcji zadał pracę do wykonania- „Mój projekt- szczęście”. Prosi, by uczniowie w kilku zdaniach opowiedzieli, czy udało im się monitorowanie wprowadzania dobrych nawyków, czy udało się bycie systematycznym.

Nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną, która ma na celu odróżnienie potrzeb od żądań, określenie: potrzeb, czym jest szczęście, co wpływa na poczucie szczęścia, co mi daje szczęście; omówienie pojęć związanych z tematem: spełnienie, ciekawość, autentyczność, wdzięczność, entuzjazm, dobre nawyki itp.

Część główna:Nauczyciel prowadzi rozmowę na temat przyniesionych przez uczniów „amuletów” wśród nich są m.in. koniczynka, podkówka, amulety, figurka kominiarza, świnka etc. Uczniowie wspólnie z nauczycielem wyjaśniają, dlaczego, skąd się wzięła wiara, że przynoszą one szczęście. Uczniowie biorą swoje przedmioty i opowiadają 3 osoby dlaczego właśnie ta rzecz przynosi im szczęście? Nauczyciel zadaje pytana

Czy wierzycie, że taki przedmiot faktycznie przyniósł wam szczęście? Czy można mieć szczęście bez pomocy takich przedmiotów / talizmanów? Czy można się w życiu zdać na takie przedmioty? Czy pamiętacie w jakich sytuacjach ten przedmiot przyniósł Wam szczęście?

Uczniowie powinni wysnuć wniosek, że aby coś znaleźć (cel/ szczęście), najpierw trzeba się zastanowić, czego się szuka. Rozmowa na temat szczęścia. „Jakie macie wyobrażenia o szczęściu?”, „Jak się czuje ktoś, kto jest szczęśliwy?”, „Co czyni was szczęśliwymi?”

Część podsumowująca:Każdy z uczniów na kartce zapisuje swoje „Dziesięć przykazań szczęśliwego mnie”.

DZIEŃ 1:

TEMAT: Moje szczęście. Moje mocne strony.

Cele lekcji:

- umiejętność abstrakcyjnego myślenia;- uczeń wie jakie elementy składają się na jego szczęście;- nabywa umiejętności autorefleksji;- umiejętność wyrażania siebie.

Metody pracy:Uczniowie wybierają technikę, w której chcą pracować: tworzenie książeczki sensorycznej; kolażu, figurek z masy solnej.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

- tkaniny, filc, guziki, koraliki, nici, igły, klej …;- masa solna;- materiały potrzebne do wykonania kolaży.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat mocnych stron, czynników wpływających na szczęście.

Część główna:Nauczyciel prosi by uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Moje mocne strony” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur. Np. w książeczce sensorycznej: Jestem optymistą- kolor różowy, jestem wesoły- kolorowe wstążeczki itp. Uczniowie w ciszy i skupieniu wykonują książeczki przez 20 minut.

Część podsumowująca:Uczniowie opowiadają o swojej pracy.

DZIEŃ 2:

TEMAT : Jak rozwijać swoje pasje?

Cele lekcji:

- nabycie umiejętności określana swoich pasji;- poznane źródeł motywacji;- poznanie sposobów utrzymania i rozbudzania swoich pasji.

Metody pracy:- pogadanka;- ankieta;- burza mózgów

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

- wydruk ankiety

Tok lekcji:

Część wprowadzająca: Nauczyciel na poprzedniej lekcji zadał pracę do wykonania- „Mój projekt- szczęście”. Prosi, by uczniowie w kilku zdaniach opowiedzieli, czy udało im się monitorowanie wprowadzania dobrych nawyków, czy udało się bycie systematycznym. Nauczyciel w formie pogadanki mówi co to jest pasja.

Część główna: Każdy uczeń otrzymuje karteczkę na, których zapisuje swoje skojarzenia ze słowem "pasja" , hobby,

zainteresowania. Na tablicy nauczyciel wiesza planszę z napisem "pasje";

Każdy uczeń przykleja swoją karteczkę wokół napisu; Sformułowanie terminu, „pasja”; kolekcjonerstwo- gromadzenie dzieł sztuki, pamiątek historycznych oraz przedmiotów rzadkich

i ciekawych; hobby- szczególne zamiłowanie, upodobanie do czegoś, ulubione zajęcie, któremu poświęca się

wolny czas; konik, pasja; hobbista- człowiek mający jakieś hobby, interesujący się czymś specjalnie; Podanie przykładów pasji?

karty, znaczki, dzieła sztuki, magnesy, kubki, monety, itd.; Uczniowie podają przykłady własnego hobby; czy któreś z was ma jakąś pasje?

Część podsumowująca:Uczniowie wypełniają kartę pracy

Karta pracy uczniaZapisz trzy czynności, które robiłaś/eś nie czując, że płynie czas:1.2.3.Zapisz trzy czynności, w trakcie których czułaś/eś, że potrafisz je dobrze zrobić, że wychodzą Ci ponad przeciętną i w trakcie których czułaś/eś, że bardzo lubisz je wykonywać.1.2.3.

DZIEŃ 2:

TEMAT: Jak rozwiązywać konflikty?- chmurka.

Cele lekcji:

Uczeń:- potrafi umiejętnie i właściwie zdefiniować konflikt;- dostrzega różnice między żądaniami a potrzebą;- poznaje metodę TOC- drzewka ambitnego celu;- dostrzega różnice pomiędzy celem głównym a celami pośrednimi;- buduje w sobie umiejętność odpowiedzialność za osiąganie sobie stawianych celów.

Metody pracy:– metoda aktywizująca – TOC- chmurka.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

Kartki z przygotowanym wykresem- „chmurką”.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca: Następnie nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Co to jest konflikt? Jakie znasz metody rozwiązywania konfliktów? W trakcie rozmowy kierowanej uczniowie powinni wysnuć wnioski, że konflikt można rozwiązać przyjmując postawy: narzucania, rezygnacji, kompromisu itp. Powinien pojawić się również wniosek, że najlepiej rozwiązywać konflikt uwzględniając potrzeby obu stron: wygrana - wygrana.

Część główna:

Nauczyciel zapoznaje uczniów z metodą TOC „chmurka”, osoba prowadzi zajęcia wg niżej opisanych kroków. (Możemy podzielić klasę na grupy). Na początku prosimy uczniów o przykład konfliktu wewnętrznego.

1. Określenie dwóch przeciwnych żądań- konflikt.2. Określenie potrzeb każdej ze stron (dlaczego strony kładą nacisk na realizację żądań).3. Określenie celu/ rezultatu rozwiązania konfliktu i sprawdzenie logiki przeprowadzonej analizy.4. Budowanie założeń/ wyjaśnień do każdej strzałki w „chmurce”.5. Znalezienie rozwiązań - zaspokojenie potrzeb obu stron.

Przykładowa historyjka:

„Wczoraj widziałem jak mój najlepszy przyjaciel zniszczył plecak mojej koleżanki z klasy. Stało się to na przerwie, przechodziłem obok, krzyknąłem do niego „cześć”, ale nie powiedziałem nic więcej, po prostu odszedłem… Gdy koleżanka zobaczyła podarty plecak zaczęła płakać i było jej bardzo przykro, a mi było wstyd, że nie miałem odwagi go powstrzymać. Ania pochodzi z biednej rodziny i kupienie nowego plecaka będzie dla jej rodziców dużym wydatkiem. Mikołaj na pewno nigdy nie przyzna się, że to zrobił. Nie wiem co mam zrobić: czy powiedzieć wychowawczyni, że to widziałem?, czy nie powiedzieć?”

Część podsumowująca: Nauczyciel pyta uczniów, co sprawiło im największy problem.Więcej o metodzie „chmurki”:http://www.kksz.pelp.net/materialy/pobierz/narz-kryt-mysl.pdfhttp://www.toc.edu.pl

DZIEŃ 2:

TEMAT: Jak rozwiązywać konflikty?- drzewko decyzyjne.

Cele lekcji:

- umiejętność właściwego definiowania pojęcia „konflikt, negocjacja, kompromis”;- zapoznanie z pojęciem konfliktu  negocjacji,  jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów;- poznanie zasad negocjowania;

Metody pracy:– metoda aktywizująca – drzewko decyzyjne;- pogadanka.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

Kartki z przygotowanym wykresem- „drzewko decyzyjne”.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca: Wszyscy siadamy w kręgu. Nauczyciela skupia się na przedstawieniu celu spotkania, wprowadzenie do tematu.

Część główna:Rozwiązane wspólnie drzewa decyzyjnegoSchemat drzewa decyzyjnego(od góry): - cele i wartości

- skutki pozytywne, - skutki negatywne, - możliwe rozwiązania, - sytuacja wymagająca decyzji(pień).

Część podsumowująca:Nauczyciel pyta uczniów o ich wrażenia na temat tej metody rozwiązywania konfliktów.

Załącznik 1Trzy style rozwiązywania konfliktów: Styl twardy . Ty i Twoje potrzeby są najważniejsze. Inni ludzie i ich potrzeby Cię nie interesują. Styl miękki. Robisz wszystko, żeby nie wejść w konflikt, dlatego bez wahania zgadzasz się na wszystkie warunki, które stawia druga strona. Styl negocjacyjny . Dbasz o realizacja swoich potrzeb, z drugiej strony, chcesz poznać potrzeby drugiej strony. Szukasz kompromisu, czyli rozwiązania, które pozwoli zrealizować interesy obu stron.

Załącznik 2Zasady skutecznego negocjowania. 1. Atakuj problem, a nie ludzi. 2. Nie skupiaj się na stanowisku, ale na ukrytych za nim potrzebach i interesach. 3. Zadawaj pytania zamiast opierać się na swych fantazjach i przypuszczeniach. 4. Doceń to, co udało się osiągnąć, i głośno to wyrażaj. 5. Uważnie wysłuchaj stanowiska drugiej strony. 6. To, co najważniejsze, zapisuj – od razu stanie się jaśniejsze. 7. Użyj swojej wyobraźni przy poszukiwaniu różnych wariantów rozwiązań, nie upieraj się przy

swoim pierwszym pomyśle. 8. Bądź elastyczny i otwarty na drugiego człowieka, wciąż pamiętając o sobie.

DZIEŃ 2:

TEMAT : Moja motywacja.

Cele lekcji:

- umiejętność abstrakcyjnego myślenia- uczeń wie jakie elementy składają się na jego szczęście;- nabywa umiejętności autorefleksji- umiejętność wyrażania siebie

Metody pracy:Uczniowie wybierają technikę, w której chcą pracować: tworzenie książeczki sensorycznej; kolażu, figurek z masy solnej.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

- tkaniny, filc, guziki, koraliki, nici, igły, klej …;- masa solna;- materiały potrzebne do wykonania kolaży.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat motywacji, czynników wpływających na nią.

Część główna:Nauczyciel prosi by uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Moja motywacja” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur. Np. w książeczce sensorycznej: Jestem optymistą- kolor różowy, jestem wesoły- kolorowe wstążeczki itp. Uczniowie w ciszy i skupieniu wykonują książeczki przez 20 minut.

Część podsumowująca:Uczniowie opowiadają o swojej pracy.

DZIEŃ 2: TEMAT: Jak osiągnąć cel?

Cele lekcji:

Uczeń:- potrafi umiejętnie i właściwie postawić sobie cel;- zna metody opracowania drogi do jego osiągnięcia;- poznaje metodę TOC- drzewka ambitnego celu;- dostrzega różnice pomiędzy celem głównym a celami pośrednimi;- dostrzega dużą rolę motywacji w procesie opracowywania drogi do celu;- potrafi wziąć odpowiedzialność za osiąganie sobie stawianych celów.

Metody pracy:– metoda aktywizująca – TOC- drzewko ambitnego celu; burza mózgów.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

Kartki z przygotowaną tabelką drzewka ambitnego celu.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca Nauczyciel na poprzedniej lekcji zadał pracę do wykonania- „Mój projekt- szczęście”. Prosi, by uczniowie w kilku zdaniach opowiedzieli, czy udało im się monitorowanie wprowadzania dobrych nawyków, czy udało się bycie systematycznym. Następnie nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Od czego zależy pomyślna realizacja planów, celów marzeń? Po burzy mózgów uczniowie powinni wysnuć wnioski, że realizacja celów zależy m. in. od obranego

wcześniej, przygotowanego planu ich realizacji. Powinien pojawić się również wniosek, że trzeba ustalić sobie taki cel, który nie wykracza poza psychofizyczne możliwości ucznia.

Część główna Nauczyciel zapoznaje uczniów z metodą TOC „drzewko ambitnego celu”, osoba prowadzi zajęcia wg niżej opisanych kroków. (Możemy podzielić klasę na grupy). Na początku prosimy uczniów o wyznaczenie celu…

1. Wyznaczamy cel (ambitny, zapisany w formie dokonanej).2. Określamy listę przeszkód, które uniemożliwiają osiągnięcie celu.3. Werbalizujemy cele pośrednie (oparte na wcześniejszych przeszkodach).4. Zapisujemy działania (realizacja celów pośrednich). 5. Zapisujemy czas działań i osoby, które pomogą (dokładne daty, nazwiska).6. Układamy działania w porządku chronologicznym.

Po każdym z etapów nauczyciel sprawdza poprawność zapisuPrzykładowe rozwiązanie

1. CEL :Mam 5 na koniec semestru z historii2. Przeszkody: 3. Cele pośrednie: 4. Działania: 5. Czas działań

Osoby- brak czasu na naukę - mam dobrze

zorganizowany czas- prowadzę kalendarz - na bieżąco/ ja- noszę przy sobie zegarek

- na bieżąco/ ja

- bardziej kontroluję czas spędzany w intrenecie

- na bieżąco/ ja

- nauczyciel mnie nie lubi

- mam dobre stosunki z nauczycielem

- rozmawiam z nauczycielem o naszych relacjach

- 5. 12. 2014 r./ja i wychowawca mojej klasy

- nie lubię historii - interesuję się historią - szukam informacji, zdarzeń które wzbudzają moje zainteresowanie

- od 1.12.2014 r./ja, koledzy z kółka historycznego

- nie mam pamięci do dat, mylą mi się pojęcia, postacie

- znam techniki uczenia się

- poznaje/ uczę się metodami uczę się metodami TOC, mapy myśli,

- od 10.12.2014 r./ ja

- znam swój typ inteligencji wg klasyfikacji …

- od 10.12.2014 r./ ja

- idę na kurs koncentracji, nauki szybkiego czytania

- od 10.12.2014 r./ ja

- zapominam o terminach prac domowych, kartkówek, sprawdzianów

- pamiętam o terminach prac domowych, kartkówek, sprawdzianów

- zapisuję do kalendarza wszystkie terminy sprawdzianów, kartkówek, zadań domowych

- na bieżąco/ ja

- inwestuję w karteczki samoprzylepne, kolorowe markery itp.

- na bieżąco/ ja

- historia jest dla mnie za trudna

- nadrabiam zaległości - proszę o pomoc w nauce kolegę, który ma same piątki, mamę, siostrę, może korepetycje…

- od 1.12- 10.12.2014 r./ ja, mama, Kamil

- siedzę w ławce z Piotrkiem, który ciągle chce ze mną rozmawiać

- Piotrek nie przeszkadza mi na lekcji

- nie siedzę z Piotrkiem

- od 3.12.2014 r./ja

- wprowadzam zasadę, że nie rozmawiamy z Piotrem na lekcji

- od 3.12.2014 r./ja

6. Działania w porządku chronologicznym wg celów pośrednich.1. …….2. ……..3. …….

...

Część podsumowująca Rozmowa: pytamy uczniów, co było najtrudniejsze w ustalaniu planu osiągania celów.

Zadanie domoweKontynuacja pracy domowej „Projekt szczęście”.

Więcej o metodzie drzewka ambitnego celu:http://www.kksz.pelp.net/materialy/pobierz/narz-kryt-mysl.pdfhttp://www.toc.edu.pl

DZIEŃ 3:

TEMAT: Mój cel.

Cele lekcji:

- umiejętność abstrakcyjnego myślenia;- uczeń wie jakie elementy składają się na jego szczęście;- nabywa umiejętności autorefleksji;- umiejętność wyrażania siebie.

Metody pracy:Uczniowie wybierają technikę, w której chcą pracować: tworzenie książeczki sensorycznej; kolażu, figurek z masy solnej.

Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania:

- tkaniny, filc, guziki, koraliki, nici, igły, klej …;- masa solna;- materiały potrzebne do wykonania kolaży.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca:Uczniowie na poprzednich zajęciach zastanawiali się nad swoimi celami.

Część główna:Nauczyciel prosi by uczniowie wykonali pracę plastyczną – stronę książeczki sensorycznej pt. „Mój cel” do wyrażenia tego mogą użyć różnorodnych kolorów, kształtów, faktur. Np. zdobywam certyfikat językowy- prostokąt symbolizujący Big Bena, jestem lekarzem- kolor biały itp. Uczniowie w ciszy i skupieniu wykonują książeczki przez 20 minut, następnie chętni opowiadają o swojej pracy.

Część podsumowująca:Uczniowie opowiadają o swojej pracy.

PROJEKT „SZCZĘŚCIE”data……………….

- jedno wydarzenie, za które jesteś wdzięczna/ wdzięczny dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jeden dobry uczynek dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jedna rzecz, którą zrobiłaś/ zrobiłeś i przyniosła ci radość, z której jesteś dumy (inną niż tą, którą zapisałeś wyżej )………………………………………………………………………………- imię bliskiej ci osoby, z którą spędziłeś miło czas………………………………………………………………………………

PROJEKT „SZCZĘŚCIE”data……………….

- jedno wydarzenie, za które jesteś wdzięczna/ wdzięczny dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jeden dobry uczynek dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jedna rzecz, którą zrobiłaś/ zrobiłeś i przyniosła ci radość, z której jesteś dumy (inną niż tą, którą zapisałeś wyżej )………………………………………………………………………………- imię bliskiej ci osoby, z którą spędziłeś miło czas………………………………………………………………………………

PROJEKT „SZCZĘŚCIE”data……………….

- jedno wydarzenie, za które jesteś wdzięczna/ wdzięczny dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jeden dobry uczynek dzisiejszego dnia………………………………………………………………………………- jedna rzecz, którą zrobiłaś/ zrobiłeś i przyniosła ci radość, z której jesteś dumy (inną niż tą, którą zapisałeś wyżej )………………………………………………………………………………- imię bliskiej ci osoby, z którą spędziłeś miło czas………………………………………………………………………………

LITERATURA POMOCNICZA:- http://michalpasterski.pl- http://www.happyholic.pl- http://www.toc.edu.pl- E. Budnik, A. Moszyńska, B. Owczarska, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, Kielce 2000;- L. Kupaj, Kompetencje coachingowe nauczycieli, 2014;- J. Brophy, Motywowanie uczniów do nauki, Warszawa 2007.