proeict ii parte domnie lui stefan
DESCRIPTION
Proiect didactic, care reprezintra a doua parte a domniei lui Stefan cel MareTRANSCRIPT
Data:
Disciplina: Istoria
Profesor: Tamara Bercu
Clasa: a X-a
Unitatea de învățare:
Subiectul: Situația politică a Moldovei în etapa a doua (1473-1504) a domniei lui Ștefan cel Mare
Tipul lecției: de predare învățare
Subcompetențele:
- Analiza activității personalității;
Obiectivele operaționale:
La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil:
O1: Să idetifice3-4 caracteristici a situației internaționale 1473-1504 în baza textului din manual p.83O2: Să analizeze principale bătălii (Vaslui, Valea Albă, Codrii Cosminului) completînd fișa, în baza textului din manual.
O3:Să plaseze pe harta de contur 3 bătălii duse și 4cetăți construite de Ștefan cel Mare utilizând harta Moldovei în secolele XIV-XVI
O4: Să argumenteze importanța domniei lui Ștefan cel Mare pentru Moldova si pentru Europa
Tehnologii didactice:
Metode: lucru cu manualul, conversația, problematizarea, Știu- vreau să știu- am învățat, explicație, comparația, jod de rol, dezbaterea, lucrul cu imaginea,
lucru cu harta, lucrul cu axa cronologică
Mijloace didacitce: fișe, tablă, Harta Țărilor Române secolele XIV – XVI;
Forme de activitate: individual, frontal, grup,
Bibliografia:
Etapele
lecției
Obiectivele
lecției
Activitatea profesorului Activtatea elevului Timp Metode
I.Evocare Momentul organizatoric.
Elevilor li se propune să complete tabelul: Știu! Vreau
să știu! Am aflat! – referindu-se la personalitatea și
domnia lui Ștefan cel Mare (numai primele 2
compartimente ale tabelului).
Se anunță tema: Situația politică a Moldovei în etapa a
doua (1473-1504) a domniei lui Ștefan cel Mare
Elevilor li se propune să construiască o faxă cronologică
pe care să plaseaze toate evenimntele legate de domnia
lui Ștefan cel Mare.
Elevii completează tabelul
8min
Conversația
Știu! Vreau să
știu! Am aflat!
Realizarea
sensului
O1
Profesorul informează că adouă parte a domniei lui
Ștefanc cel Mare este o continuare a realizărilor din
prima perioadă, adică voievodul la fel a luptat pentru
consalidarea țării și păstrarea independenții ei.
Elevii sunt împărțiți în 4 grupuri:
I grup va descrie Lupta cu Imperiul Otoman (Bătălia de
la Vaslui), în baza textului din manual, a schemei
bătăliei (anexa nr.1) și a fișei propuse spre completare
(anexa nr.2)
II grup va caracteriza bătălia de la Valea ALbă
(Războieni) conform textului din manual, a schemei
bătăliei (anexa nr.3) și vor completa fișa.
III grup va carcteriza bătălia dusă cu Polonia de la
Discută despre personalitatea
lui Ștefan cel Mare
Analizează principalele bătălii
duse de Ștefan cel Mare,
schemele bătăliilor,
completează fișele și după
aceea prezintă informația.
23min
Lucrul cu
manualul
Analiza
documentului
Analiza schemei
Discuția dirijată
O2
O3
Codrii Cosminului în baza textului din manual, a
imaginii din manual și va complete fișa.
Elevilor lise propune să construiască axa cronologică
plasînd cele mai importante evenimente din domnia lui
Ștefanc el Mare
Elevii vor lucre cu harta mută, plasând pe cele mai
importante bătălii duse și cetăți construite de Ștefan cel
Mare (anexa nr.4)
Reflecția
O4
Elevii sunt împărțiți în trei grupe:
Procurorii: care-l învinuiesc pe Ștefan cel Mare că deși
a realizat foarte multe lucruri bune pentru Moldova, el a
fost totuși un domnitor dur și rău (de exemplu: tactica
pământului părjolit suferea și populația autohtonă,
otrăvea apa din fîntîni, a pierdut Cetatea Alba și Chilia)
Avocații – apară personalitatea lui Ștefan cel Mare și
prezintă doar faptele scrise cu litere de aur în istorie;
Judecătorii – au poziție neutră, ascultă și realizează unele concluziiLa sfîrșit elevii sunt rugați să completeze ultima rubric de la tabelul: Știu! Vreau să știu! Am învățat1
Elevii participă la dezbateri și
își expun părerea
7min
Dezbateri
Joc de rol
Problematizarea
Extinderea Elevilor li se propune să-l compare pe Ștefan cel Mare cu un alt mare conducător de stat din Europa (regii Franței, a Anglei)
Elevii își expun părerea vis-à-
vis de întrerea propusăb
5min
Anexa nr.1
Schema Bătăliei de la Vaslui
Anexa nr. 3
Schema Bătăliei de la Războieni
Anexa nr.2Fișă de lucru: Ștefan cel Mare și războaiele purtate de el
1.Părțile beligerante __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________2. Anul
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Cauzele războiului:
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Forțele participante:
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Tactici de luptă:
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
6.Consecinț
e:______________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
Anexa nr.4