priprema za vjeronauČnu nastavu - ovjek-otajstvo-i... · pdf filekolika je čovjek tajna...

10
1 PRIPREMA ZA VJERONAUČNU NASTAVU I. OPĆI PODATCI Škola: Profesor: Razred: 3. Redni broj pripreme: 2 Nastavna cjelina: I. Kršćansko poimanje čovjeka Nastavna jedinica: 2. Čovjek – otajstvo i slika Božja Ključni pojmovi: čovjek, otajstvo, tajna, slika Božja Cilj: Uočiti složenost ljudskog bića, razumjeti što znači da smo slika Božja i pokušati prihvatiti istinu da se prava životna radost nalazi samo u Bogu Ishodi: obrazovni: objasniti razliku između pojmova „tajna“, „otajstvo“ i „slika Božja“ funkcionalni: primjenjivati posviještenu razliku između pojmova „tajna“, „otajstvo“ i „slika Božja“ u boljem razumijevanju drugih i sebe odgojni: svakodnevno nastojati više biti čovjek u kršćanskom smislu Metodički sustav: interpretacijsko-analitički problemsko-stvaralački meditacijsko-stvaralački integrativno-terapijski heuristički mentorski kombinirani: meditacijsko-stvaralački s elementima heurističko-mentorskog Metodički oblici rada: individualni frontalni rad u paru grupni plenum Metodički postupci: molitva slušanje glazbe

Upload: ngohanh

Post on 06-Feb-2018

228 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

1

PRIPREMA ZA VJERONAUČNU NASTAVU

I. OPĆI PODATCI

Škola:

Profesor:

Razred: 3.

Redni broj pripreme: 2

Nastavna cjelina: I. Kršćansko poimanje čovjeka

Nastavna jedinica: 2. Čovjek – otajstvo i slika Božja

Ključni pojmovi: čovjek, otajstvo, tajna, slika Božja

Cilj: Uočiti složenost ljudskog bića, razumjeti što znači da smo slika Božja i pokušati

prihvatiti istinu da se prava životna radost nalazi samo u Bogu

Ishodi:

obrazovni: objasniti razliku između pojmova „tajna“, „otajstvo“ i „slika Božja“ funkcionalni: primjenjivati posviještenu razliku između pojmova „tajna“,

„otajstvo“ i „slika Božja“ u boljem razumijevanju drugih i sebe odgojni: svakodnevno nastojati više biti čovjek u kršćanskom smislu

Metodički sustav:

interpretacijsko-analitički problemsko-stvaralački meditacijsko-stvaralački integrativno-terapijski heuristički mentorski kombinirani: meditacijsko-stvaralački s elementima heurističko-mentorskog

Metodički oblici rada:

individualni frontalni rad u paru grupni plenum

Metodički postupci:

molitva slušanje glazbe

2

gledanje video-isječka izražavanje vlastitih stavova rad na tekstovima scenski prikaz rad na radnim listovima rješavanje interaktivnih zadataka razgovor pisanje interpretacija pjevanje rad uz prezentaciju izrada plakata izrada prezentacija debata izrada umnih mapa

Mediji komuniciranja:

LCD projektor laptop grafoskop TV (video-prilog) DVD Internet:

o Vlastita prezentacija: Čovjek otajstvo i slika Božja o Kutije i lopte - prezentacija (prilagođena prezentacija drugog autora) o Instrumental o Video-prilog o Nicku Vujičiću

Nastavna sredstva i pomagala:

ploča i kreda udžbenik Životom darovani bilježnica Sveto pismo CD – DVD – VHS - USB tekstovi slike fotografije biblijska karta radni listovi prozirnice magneti papiri pribor za stvaralačko i likovno izražvanje

Korelacija s drugim predmetima: filozofija, psihologija, etika, književnost

Izvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, internet

Izvori za pripremanje učenika: udžbenik

3

II. GLOBALNA STRUKTURA SATA

Molitva Motivacija Najava teme i teksta Čitanje teksta Prvi uvid u temu Rad na zadatku Dublje poniranje u temu Sinteza s aktualizacijom Molitva

III. TIJEK VJERONAUČNOG SATA (detaljna razrada)

1. Molitva: Gospodine, stvorio si nas na svoju sliku, utiskujući u nas dar ljubavi i čineći nas onima koji ne žele biti samo egoistični, nego otvoreni prema drugima i njihovim potrebama. Mi smo često sami sebi velika nepoznanica i tajna i ne razumijemo puno toga, pa te molimo da nam po svojoj ljubavi otkrivaš i nas same, kako bismo po sebi razumjeli i druge ljude, a ponajviše tebe kao svoga Stvoritelja.

2. Motivacija. Uz interaktivni zadatak preko prezentacije otkriti naslov: Čovjek – otajstvo i slika Božja.

3. Najava teme i teksta. Danas ćemo govoriti o čovjeku kao tajni, kao otajstvu i kao slici

Božjoj. Pišem na ploču naslov:

Čovjek – otajstvo i slika Božja

Kolika je čovjek tajna i koliko je otajstvo upućuje nas lijepo biblijski tekst – Ps 139.

4

4. Čitanje teksta. Puštam instrumentalnu glazbu, a netko od učenika izražajno čita Ps 139 (iz Svetoga pisma ili iz udžbenika, str 10).

5. Prvi uvid u temu. Osjećate li ponekad takvu Božju dubinu, da nas Bog toliko poznaje, da se brine za nas? Imate li neko svoje osobno iskustvo kojim biste nas ostale obogatili? Ako ne želite naglas, pokušajte sami sebi odgovoriti na ova pitanja. (Puštam ovaj slajd.)

Zašto na ovakva pitanja nije moguće dati pravi odgovor? Je li riječ o tome da se mi sramimo govoriti pred drugima o svojim osobnim osjećajima prema Bogu i prema sebi, ili smo sami sebi nespoznatljiva tajna, ili nas pak takve teme obično ne zanimaju i ni u što se ne udubljujemo kako bismo trebali.

Pokušajte se malo bolje zagledati u lica ovih dvoje staraca. Kažu da su oči ogledalo duše i da zapravo naše lice govori više o nama nego što mislimo. Kako doživljavate ove ljude. Pokušajte na temelju njihovih lica objasniti njihovu „dušu“.

5

Nakon iznesenih razmišljanja reći kako sve što proživljavamo u životu utječe na nas i na ono što ćemo biti. Međusobno se razlikujemo po karakterima, pa ćemo sada malo dublje pokušati otkriti tko je od nas kojega karaktera. Neke su osobe introvertirane, druge ekstrovertirane, a još od davnih vremena postoji tipologija na: kolerik, sangvinik, melankolik i flegmatik. Na temelju ove analize vidjet ćemo tko je kakav od nas.

6

6. Rad na zadatku. Učenici dobivaju radne listove u kojima trebaju prebrojati one oznake koje ih karakteriziraju. Na satu te oznake samo na brzinu prelete da otkriju što prevladava, odnosno koji su tip osobe, a kod kuće mogu, ako hoće, detaljno pregledati.

Nakon što su otkrili koji su tip osobe, pokazati im koje su karakteristike kolerika, sangvinika, melankolika i flegmatika.

7

Sve što smo prošli svjedoči kako je čovjek tajna, nedokučiv. Ali, čovjek je još više – on je otajstvo. Tajno je nepoznato, ali se može saznati, otajstvo je nespoznatljivo, jer s enikada dokraja ne može razumjeti. Objasniti uz ovaj slajd:

7. Dublje poniranje u temu. Koliko je čovjek nerazumljiv svjedoči i ova lijepa priča pod nazivom Kutije i lopte, autora Maxa Lucada. Pustiti im vrlo tiho instrumental i izražajno čitati tekst iz prezentacije.

8

Priča nam kazuje kako je svaki čovjek jedinstven, kako je tajna, kako je otajstvo, i još više – kako je slika Božja. Prije no što kažemo zašto je čovjek slika Božja, pogledajmo video-prilog o čovjeku bez ruku i nogu – Nicku Vujičiću, kako bismo shvatili da Bog baš sa svakim od nas ima neki naum, a na nama je da otkrijemo njegovu volju i da otkrijemo taj pečat bogolikosti koji je Bog utisnuo u nas.

8. Iznošenje rezultata i provjera točnosti. Iz svake skupine jedan ili više učenika predstave pred razredom kako pojedina filozofija gleda na patnju i zlo, a to ostali prate preko slajdova koliko je točno, te, ako treba nešto nadopuniti, nadopunim.

9. Sinteza. Provjerit ćemo koliko smo zapamtili. Učenici trebaju riješiti križaljku na papiru (sami ili u paru, kako žele), a potom ju zalijepiti u bilježnicu. Nakon što su riješili, zajednički ćemo provjeriti točnost preko interaktivnog zadatka u prezentaciji.

10. Sinteza s aktualizacijom. Sve što smo danas radili vodilo nas je zaključku da je čovjek ne samo tajna, ne samo otajstvo, nego da je slika Božja. Podijelite se u 7 skupina i pročitajte tekstove iz knjiga (str. 10-15). Svaka skupina ima svoj tekst. Na temelju njega morate zajednički osmisliti jednu, i to što kraću, rečenicu (odnosno nastavak

POGLEDAJ VIDEO

9

rečenice: Čovjek je...) u kojoj ćete upotrijebiti najjače riječi kojima ćete potvrditi tvrdnju iz naslova. Rečenica ne smije biti ista kao u udžbeniku. Dok oni čitaju, ja pravim na ploči umnu mapu: čovjek u sredini i prazni krakovi. Iz svake skupine predstavnik mora napisati traženu rečenicu. Ako je potrebno pomažem. Primjer:

Nakon sheme učenici još zapisuju:

11. Molitva: Hvala ti, Gospodine, što si nas stvorio tako čudesno. Pomozi nam da svojim postupcima uvijek živimo onako kako bi ti želio, te da na takav način drugi ljudi u nama vide tvoju veličinu i ljepotu. Pomozi nam da budemo istinska tvoja slika. Po Kristu, Gospodinu našem.

10

IV. KRITIČKI OSVRT