priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · web viewauthor: goranka created...

15
PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA NA STRUČNOM ISPITU Pristupnik: Mentor na stručnome ispitu: Josip Požega, dipl.inf. Zlatka Markučič, dipl.ing.

Upload: ngoduong

Post on 09-Aug-2019

216 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

PISANA PRIPRAVAZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA

NA STRUČNOM ISPITU

Pristupnik: Mentor na stručnome ispitu:

Josip Požega, dipl.inf. Zlatka Markučič, dipl.ing.

Škola: XV. gimnazija

Nadnevak: 29. veljače 2012.

Page 2: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Škola: XV. gimnazija Mjesto: Jordanovac 8, Zagreb Nastavni predmet: Informatika Razred: 2.bNastavna cjelina: Upis i ispis podataka Smjer: Prirodoslovno-matematička Nastavna tema: Formatiranje ispisa (Python) gimnazijaPristupnik: Josip PožegaDatum izvođenja oglednog sata: 29. veljače 2012.

1. Podjela:1.1. nastavne cjeline na teme:

1.1.1. Formatiranje ispisa (Python)

1.2. nastavne teme na jedinice: 1.2.1. Uvod1.2.2. Format prikaza 1.2.3. Realni brojevi1.2.4. Pitanja za ponavljanje

2. Vrsta metodičke jedinice (tip sata):

obrada novih nastavnih sadržaja vježbanje

3. Ključni pojmovi: Format prikaza, punjenje i centriranje, znak "," i preciznost ispisa, realni brojevi

4. Cilj nastavne teme/jedinice: Upoznati učenike s mogućnostima oblikovanja izlaznih vrijednosti (ispisa) te osnovnim funkcijama oblikovanja Python programskog okruženja. Učenici će usvojiti osnovna znanja o formatiranju ispisa te na jednostavnim primjerima modificirati određene parametre i prikazati njihov utjecaj na rezultat ispisa.

Josip Požega

29. veljače 2012. 2

Page 3: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

5. Obrazovna postignuća:

Kognitivna (spoznajna – materijalna)

Psihomotorička (funkcionalna)

Afektivna (odgojna)

Učenici trebaju naučiti:- Koji su osnovni načini

formatiranja ispisa- Kako se izrađuju programi u

Pythonu- Modificirati i koristiti različite

načine formata prikaza izlaznih vrijednosti

Učenici trebaju steći vještine:- Vidne koordinacije, vizualnog

nadzora- Oblikovanja prikaza izlaznih

vrijednosti- Samostalnog kreiranja Python

programa

Razvijati kod učenika:- Strpljivost i upornost pri

rješavanju zadataka- Poštivanje propisanog

redoslijeda izvršavanja operacija te pisanja naredbi

- Samostalnost, sigurnost i odgovornost prema radu

- Kreativnost i logički način razmišljanja

6. Oblici rada: - Frontalni rad - Individualni rad

7. Nastavne metode: 7.1. Nastavne metode prema izvorima znanja:

7.1.1. Metoda demonstracije7.1.2. Metoda razgovora7.1.3. Metoda pisanja

7.2. Nastavne metode prema informatičkom gradivu:7.2.1. Metoda uspoređivanja i analogije7.2.2. Metoda problemske nastave

8. Nastavna sredstva i pomagala: - Nastavnikov papir sa zadacima - Školska ploča - Flomasteri raznih boja - Listić za učenike- Projektor, računala- Python 3.2.2 programsko okruženje (editor)

Josip Požega

29. veljače 2012. 3

Page 4: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

9. Korelacija: - Matematika (kvadrati, kubovi, pretvorbe između brojevnih sustava)

10.Literatura i izvori:a) za učenike - listić za učenike- web sjedišta:

o http://docs.python.org/py3k/library/string.html#format-string-syntaxo http://docs.python.org/py3k/library/string.html#formatexampleso http://docs.python.org/py3k/tutorial/inputoutput.html

b) za nastavnika: - Python 3.2.2 dokumentacija

Josip Požega

29. veljače 2012. 4

Page 5: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

ETAPA NASTAVNOGA

SATA

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

NA

STA

VN

E M

ET

OD

E

OB

LICI

RA

DA

VR

IJEM

E (

MIN

)

SADRŽAJAKTIVNOST

NASTAVNIKA

AKTIVNOST UČENIKA

1. PRIPREMA

1.1. MATERIJALNO – TEHNIČKA PRIPREMA

Pripremam nastavna sredstva i pomagala

Nastavnik upisuje sat, zapisuje učenike koji nedostaju

Učenici pokreću Python 3.2.2 editor

Met

oda

razg

ovor

a

Fron

taln

i obl

ik r

ada

⌚ tr

ajan

je 1

0 m

in

1.2. PSIHOLOŠKA PRIPREMA UČENIKA (MOTIVACIJA)

Pozdravljam i motiviram učenike

Nastavnik pozdravlja učenike, pita ih kako su i da li su odmorni, motivira učenike za rad

Učenici odgovaraju na pitanja te upotrebom metode razgovora vrše pripremu za obradu novog nastavnog sadržaja

1.3. SADRŽAJNA PRIPREMA

Obavještavam učenike o predmetu nastavnog sata

Nastavnik najavljuje nastavnu jedinicu

Učenici zapisuju naslov nastavne jedinice

2. OBRADA NOVIH NASTAVNIH SADRŽAJA

Objašnjavam elemente formatiranja, realni tip podatka, kroz zadatke obrađujem osnovne metode oblikovanja ispisa

Zapisuje na ploču elemente formatiranja te demonstrira njihovu uporabu putem jednostavnih zadataka, dijeli učenicima listić s ključnim pojmovima

Učenici koristeći nastavni listić prate nastavu te zajedno sa nastavnikom pristupaju rješavanju zadataka

Met

oda

usm

enog

izla

ganj

a, m

etod

a de

mon

stra

cije

, met

oda

razg

ovor

a,

met

oda

sam

osta

lnih

vje

žbi

Fron

taln

i obl

ik r

ada,

indi

vidu

alni

ob

lik r

ada

⌚ tr

ajan

je 3

0 m

in

3. VJEŽBANJE

Zadajem učenicima kratke zadatke za samostalno rješavanje

Nastavnik daje smjernice za rješavanje zadataka

Učenici prate upute i zatim pristupaju rješavanju zadatka

4. PONAVLJANJE

Učenicima zadajem nekoliko pitanja na koje oni samostalno odgovaraju

Nastavnik postavlja pitanja vezana uz obrađenu nastavnu jedinicu

Učenici odgovaraju na pitanja

Met

oda

razg

ovor

a,

met

oda

indi

vidu

alno

g ra

da

Indi

vidu

alni

obl

ik

rada

⌚ tr

ajan

je 5

min

Josip Požega

29. veljače 2012. 5

Page 6: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

TIJEK IZVOĐENJA NASTAVE(detaljna razrada – „scenarij“ nastavnog procesa)

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Uvodni dio:Pri ulasku u razred nastavnik pozdravlja učenike, pita ih kako su i jesu li odmorni, te im najavljuje

obradu novog nastavnog sadržaja (sadržajna i psihološka priprema učenika), zatim upiše sat i upita učenike tko nedostaje. Također, ukoliko školska ploča nije uredno pobrisana nastavnik zamoli učenika da pobriše ploču, a ostale učenike da pokrenu Python 3.2.2 editor (materijalno-tehnička priprema učenika).

Nastavnik lijepo zamoli učenike da ga pomno prate te im najavljuje da će dobiti dodatne materijale u vezi nastavnog sadržaja.

Središnji dio:Nastavnik počinje obradu nastavnog sadržaja ističući da se često javlja potreba za većom kontrolom

formatiranja izlaza (ispisa na ekranu) od vrijednosti odvojenih praznim znakovima ili od jednostavnih ispisa vrijednosti putem funkcije print().

Projicirati sljedeće slajdove. Nastavnik zadaje primjer zadatka sa oblikovanjem izlaznih vrijednosti.

Da bi zadatak bio rješiv potrebno je pojasniti formate prikaza, pa nastavnik projicira sljedeće slajdove na kojima detaljno i na konkretnim primjerima pojašnjava načine formatiranja izlaznih vrijednosti. Primjere nastavnik ne pokazuje izravno na slajdovima, već ih demonstrira pišući kôd izravno u Python Shell praćen jednakom radnjom od učenika.

Josip Požega

29. veljače 2012. 6

Page 7: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Nakon demonstriranih načina formatiranja izlaznih vrijednosti, nastavnik zamoli učenike da otvore novu datoteku te dijeli učenicima papir s izdvojenim ključnim pojmovima i funkcijama koji učenici smiju koristiti prilikom rješavanja programskih zadataka.

Sada imamo sve preduvjete da pristupimo rješavanju zadatka "Primjer 1". Nastavnik učenicima demonstrira dva pristupa rješavanju zadatka: izravno formatiranje te upotrebom podfunkcija. Ta dva pristupa se razlikuju po tome što kod upotrebe podfunkcija parametre oblikovanja pohranjujemo u zasebne varijable koje zatim upotrebljavamo kao podfunkcije funkcije format.

Izravno formatiranje:

Upotrebom podfunkcija:

Projicirati sljedeće slajdove sa zadatkom. Učenici trebaju čitati tekst zadatka i metodom samostalnog rada (ili rada u paru, međusobna pomoć i suradnja) rješavati ga na svojim računalima te tako uvježbati korištenje funkcija za formatiranje izlaza. Nakon određenog vremena nastavnik će demonstrirati rješenje zadatka.

Josip Požega

29. veljače 2012. 7

Page 8: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Projicirati sljedeće slajdove na kojima nastavnik ukratko objašnjava pojedine elemente formatiranja prikaza, prateći ih odgovarajućim primjerima. Primjere nastavnik ne pokazuje izravno na slajdovima, već ih demonstrira pišući kôd izravno u Python Shell praćen jednakom radnjom od učenika.

Nastavnik pišući jednostavan kôd zamoli učenike da naprave isto te im postavlja pitanje što su dobili kao rezultat ispisa na ekran.

Ispis bi trebao biti oblika:

Nastavnik postavlja pitanje učenicima na koji način oblikovati ispis vrijednosti varijable "c" tako da ispis bude ograničen na dvije ili tri decimalne vrijednosti. Da bi učenici znali odgovoriti na postavljeno pitanje potrebno je pojasniti sljedeća dva primjera:

Josip Požega

29. veljače 2012. 8

Page 9: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

U ovome trenutku se nastavnik vraća na prethodno postavljen problem te pojašnjava da se ispis na određeni broj decimala vrši na način:

Nastavnik zadaje primjer zadatka sa oblikovanjem izlaznih vrijednosti te zajedno sa učenicima piše rješenje (metoda demonstracije, metoda razgovora):

Završni dio (ponavljanje):Projicirati sljedeći slajd sa pitanjima te metodama samostalnog rada i razgovora sa učenicima

komentirati odgovore.

Josip Požega

29. veljače 2012. 9

Page 10: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

PLAN PLOČE

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Josip Požega

29. veljače 2012. 10

Page 11: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu€¦ · Web viewAuthor: Goranka Created Date: 02/20/2012 21:49:00 Title: Priprema za izvedbu nastavnog sata na stručnom ispitu

ZAPAŽANJA O ODRŽANOM SATU

Pisana priprava za izvedbu nastavnoga sata na stručnome ispitu

Josip Požega

29. veljače 2012. 11

Nakon održanoga sata, ovdje upisati svoja zapažanja, primjedbe, prijedloge za promjenu - kako bi sljedeći sat bio uspješniji. Na temelju zapažanja o satu, na usmenome dijelu ispita, moguće je izvršiti analizu održanoga sata.