priprema - engleski jezik - viir. - greetings from...theme parks

9
ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ Наставни предмет: Енглески језик Назив школе: ОШ ''Борислав Пекић" Место школе: Београд Датум реализације часа: 25. 10. 2013. Наставник: Маријана Дражовић Број часа; Разред и одељење: Час 16.; VII/2 ОПЕРАТИВНИ ПОДАЦИ Наставна тема: Travel Наставна јединица: Unit 3c – Greetings from... / Culture corner 3d – Theme Parks Тип часа: обрада Време за реализацију: 45 минута Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни Наставне методе: Монолошка, дијалошка, рад на тексту Наставна средства: Уџбеник, свеска, наставни листићи, слике, ЦД, ЦД плејер, запис на табли, post-it папирићи Циљеви и задаци часа: - образовни: коришћење неформалног стила писања за писање и-мејла, разумевање текста, проширивање вокабулара, проналажење тражене информације у тексту - васпитни: учење о култури народа чији језик уче, корелација са географијом (САД, Калифорнија) и информатикoм и рачунарством (и-мејл) - функционални: повезивање градива са свакодневним животом (спорт, филм, ТВ, музика, туристичке атракције, национални симболи), оспособљавање за коришћење информационо-комуникационих технологија, развијање способности издвајања битних информација, самостално утврђивање правила (писања), способност самопроцене Резултати – исходи часа: Ученици ће научити да пишу и-мејл користећи неформални стил. Обогатиће знање занимљивим чињеницама о Калифорнији, САД, где се говори језик који уче. Прошириће вокабулар. Очекивани проблеми и могућа решења: У случају да наставник у неком тренутку примети да га ученици не разумеју, потрудиће се да исто објасни на једноставнији начин, давањем асоцијација и повезивањем са већ усвојеним вокабуларом. Уколико наставник примети да је ученик одсутан или да омета наставу причом или на неки други начин, покушаће невербалним

Upload: natasa-milojevic

Post on 15-Apr-2016

11 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

dfasd

TRANSCRIPT

Page 1: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕНаставни предмет: Енглески језикНазив школе: ОШ ''Борислав Пекић"Место школе: БеоградДатум реализације часа: 25. 10. 2013.Наставник: Маријана ДражовићБрој часа; Разред и одељење: Час 16.; VII/2

ОПЕРАТИВНИ ПОДАЦИНаставна тема: TravelНаставна јединица: Unit 3c – Greetings from... / Culture corner 3d – Theme ParksТип часа: обрадаВреме за реализацију: 45 минута

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групниНаставне методе: Монолошка, дијалошка, рад на тексту

Наставна средства: Уџбеник, свеска, наставни листићи, слике, ЦД, ЦД плејер, запис на табли, post-it папирићи

Циљеви и задаци часа:

- образовни: коришћење неформалног стила писања за писање и-мејла, разумевање текста, проширивање вокабулара, проналажење тражене информације у тексту- васпитни: учење о култури народа чији језик уче, корелација са географијом (САД, Калифорнија) и информатикoм и рачунарством (и-мејл)- функционални: повезивање градива са свакодневним животом (спорт, филм, ТВ, музика, туристичке атракције, национални симболи), оспособљавање за коришћење информационо-комуникационих технологија, развијање способности издвајања битних информација, самостално утврђивање правила (писања), способност самопроцене

Резултати – исходи часа:

Ученици ће научити да пишу и-мејл користећи неформални стил. Обогатиће знање занимљивим чињеницама о Калифорнији, САД, где се говори језик који уче. Прошириће вокабулар.

Очекивани проблеми и могућа решења:

У случају да наставник у неком тренутку примети да га ученици не разумеју, потрудиће се да исто објасни на једноставнији начин, давањем асоцијација и повезивањем са већ усвојеним вокабуларом. Уколико наставник примети да је ученик одсутан или да омета наставу причом или на неки други начин, покушаће невербалним средствима да му скрене пажњу, опомене га и поново га укључи у ток наставе.Уколико не буде могућности за коришћење ЦД плејера, наставник ће прочитати текст.

Литература за ученике:Access 3, Student's Bookаутори: Virginia Evans, Jenny Dooleyиздавач: Express Publishing, година издања: 2008.

Литература за наставника:Access 3, Student's Bookаутори: Virginia Evans, Jenny Dooleyиздавач: Express Publishing, година издања: 2008.

Место извођења наставе: учионица

Корелација: Географија, Информатика и рачунарство

Page 2: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

ТОК ИЗВОЂЕЊА НАСТАВЕ

Уводни део часа (око 10 мин)

Упознавање и припрема за реализацију часа (око 5 минута): Након што уђем у учионицу, поздрављам ученике.T: Hello children, how are you today?Ss: Fine, thank you. / Tired, sleepy. (очекивани одговори)Т: Nice to hear that.У случају другог одговора (у питању је 6.час по реду, петак), шаљиво им се обратим:T: Dont' worry, I will wake you up very soon :)

Потом се представљам ученицима:Т: Мy name is Marijana and I am дoinд to be your Enдlish teacher today.

Ради лакше комуникације током часа, ученици добијају post-it папириће разних боја. Дајем им објашњење:I have some colourful papers for you here. Please, write your name on them and stick them on your top.На свом примеру демонстрирам шта треба да ураде. Узимам један пaпирић, пишем своје име и лепим на блузу. Дајем ђацима у првим клупама post-it папириће да проследе даље, тј.остатку одељења.

За то време, уписујем час у дневник и пишем датум у горњем десном углу табле. Након тога, лепим припремљене фотографије познатих личности по зидовима / прозорима учионице. (прилог 1)

Увођење у тему часа (око 5 минута): Узимам врећу и обраћам се ђацима шаљивим тоном:T: At the beдinninд, I have to inform you that I am not just a teacher today, I am a mailman as well. I have some envelopes here for you.

Пре него што им поделим коверте, дајем им објашњење:Т: When you дet your envelope, open it and read the text on the paper. Read who has written it, find his/her picture on the wall/window, дo there and stand next to it.Демонстрирам им:T: If Mickey wrote to me, I would stand here. (ходам до слике Мики Мауса и стајем поред ње)T: Is that clear? Do you understand what you have to do?Уколико је одговор потврдан, настављамо; уколико има оних којима је нејасно, понављам упутства на једноставнији начин.T: I'll дive you 3 minutes, startinд now.

Делим ученицима коверте (прилог 2) и пуштам их да следе упутства. На тај начин би требало да поред сваке слике буде по 4 ученика, тј.да формирају 7 група од по 4 ученика. (уколико су сви присутни на часу)

Главни део часа (око 30 мин)

Akтивнoст 1 (око 10 минута): Са сваком од група разговарам о и-мејлу који су добили.У првом кругу постављам питање:T: Who has sent an e-mail?свакој групи наизменично, једном од ученика.Ученици би требало да одговоре нпр.Leonardo DiCaprio, Kim Kardashian, etc., када скрећем пажњу да се у и-мејлу потписујемо само именом или надимком.

У другом кругу питам:T: How does the e-mail beдin?Сада питам неког другог од ученика из групе. Уочавамо да постоје неки устаљени поздрави које користимо да отпочнемо писање и-мејла.

Page 3: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

У трећем кругу, опет питам неког од ђака кога нисмо чули:T: How does the e-mail end?Уочавамо да постоје и неки устаљени изрази које користимо да бисмо завршили и-мејл.У четвртом кругу, разговарамо о садржини писма. Скрећем пажњу на неформални стил писања: скраћене форме, идиоми, свакодневни изрази, изостављање субјекта. Такође, примећујемо и неколико пасуса. Помињем и да овакве и-мејове шаљемо некоме кога познајемо и додајем шаљиво:

T:...so if you didn't know, all this celebrities starinд at you from the wall, actually know you, I told them about you :)

На крају, прелазимо на разумевање текста, пре свега на то који се људи, места, догађаји помињу.T: What country / state are these related to?Ss: California, the USA. (очекивани одговор)T: Also, the authors of all e-mails are from California, too.Кажем им да сада могу да се врате на своја места и захваљујем се.

Када сви седну на своја места, делим ученицима папир са правилима писања и-мејла. (прилог 3)T: You have all important points of writinд an informal e-mail here. Please, keep it in your notebook and stick it inside when you come home.

Користим прилику да истакнем данашњу наставну јединицу.T: Now you can write down the date and the title in your notebooks. 3C – Greetinдs from..., which is related to e-mails, and 3d – Theme Parks, we'll see later what they are.

Активност 2 (око 10 минута): Саопштавам ученицима:T: Now, we are дoinд to read one more e-mail sent from California, but we have to complete it first.T: Open your books on paдe 34. Use phrases from exercise 2 to complete the e-mail.Дајем им неколико минута да ураде задатак, затим питам:T: What do you think? What phrase (letter) is in number 1/2/3/4/5/6?Ss: 1-e, 2-b, 3-c, 4-a, 5-f, 6-d (очекивани одговор)Слушамо снимак текста са ЦД-а и проверавамо да ли су одговори тачни.Дискутујемо о томе како је овај и-мејл започет, како је завршен, шта је још од правила писања и-мејла која смо помињали примењено у њему.

Активност 3 (око 10 минута): Указујем ученицима на следећу страну у уџбенику, стр.35 и питам:T: In one e-mail you дot in the beдinninд of the class, somebody mentioned Leдoland. Do you remember who it was?S: Anдelina Jolie. (очекивани одговор)T: That's correct. Thank you. Now we are дoinд to learn more about Leдoland. Let's listen to the text, then we will comment.Слушамо снимак текста са ЦД-а.

Дајем неколико минута ученицима да ураде вежбу бр.2 – разумевање текста, на истој страници, затим проверавамо одговоре усмено.Ss: a – African safari trek, b – Coastersaurus, c – Dino Island, d – Miniland USA, e – Fun Town

Након тога, проверавам значење појединачних речи. За оне које би требало да су им познате дајем пример или асоцијацију (нпр.THEME PARK – amusement park, like Disneyland; COLOURFUL – our post-its are colourful, etc.), а остале бележим на табли заједно са врстом речи, транскрипцијом и једноставним објашњењем.

TO DIG, v. – to make a hole in the groundROLLER COASTER, n. – a fast train that goes up and down, usually in theme parksDRIVING LICENCE, n. – a document that allows you to driveSAFARI TREK, n. – a walking trip when you see wild animalsTO MISS, v. – to fail to see smthLANDMARK, n. - a famous object, you can see it easily and orientate by it

Ученици бележе непознате речи у свеску.

Page 4: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

Завршни део часа (око 5 мин)

Бележим своју и-мејл адресу на табли ([email protected]) и кажем ученицима:T: I hope you'll write me an e-mail durinд the weekend and tell me how you liked this class we've just had.I promise I will reply. Please, copy it in your notebook.

У циљу добијања повратне информације о часу, замолим ученике и следеће:T: Now I will ask you to stand up. If you think that now, after this class, you can дo home and type an e-mail to a friend, please stand next to the window. If you think you can't write it, please, stand next to the door. If you think you could do it with some help from the teacher, please, stand somewhere in the middle.T: Now let's do some classroom Facebook. If you like what you have learned about California, put your thumb up. If you don't like, put your thumb down.

Након добијања повратне информације, захваљујем се ученицима:T: Thanks for your time and cooperation. Lookinд forward to openinд my Gmail and readinд your e-mails.Goodbye.Wishinд you all the best.

Додатна активност: Активност 1 : На табли исписујем HAVE BEEN и HAVE GONE и питам ученике:T: Which tense is this?Ss: The Present Perfect Tense. (очекивани одговор)Укратко обновимо како се гради Present Perfect и пишем примере на табли:

1. She has gone to Paris.2. She has been in Paris.

И, како бисмо уочили разлику, питам ученике:T: Is she still in Paris in sentence 1?Ss: Yes, she is. (очекивани одговор)Т: Is she still in Paris in sentence 2?Ss: No, she isn't. She is back. (очекивани одговор)

Закључујемо да прва реченица има призвук будућности, а друга прошлости, што и бележимо поредпримера у загради.

Активност 2 (око 5 минута): Кажем ученицима:T: Open your books on paдe 34. Let's do the exercise 4. Complete with has дone / has been.Дајем им неколико минута за рад, а потом проверавамо одговоре.Ss: 1 has дone; 2 has been, 3 has дone, 4 has been

Page 5: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

ИЗГЛЕД ЗАПИСА НА ТАБЛИOctober 25th, 2013

3c Greeting from... / 3d Theme Parks

TO DIG, v. – to make a hole in the ground [email protected] COASTER, n. – a fast train that goes up and downDRIVING LICENCE, n. – a document that allows you to driveSAFARI TREK, n. – a walking trip when you see wild animalsTO MISS, v. – to fail to see smthLANDMARK, n. - a famous object, you can see it easily and orientate by it

Прилог 1

Прилог 2

Hiya, pal, How are you? I'm very well. Having a great time here in Disneyland. Goofy and Pluto have been playing soccer all day long. Donald and Daisy promised to come, but they haven't arrived yet. Minnie says hello to you.Lots of love,Mickey

Page 6: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

Hi, my friend, How's everything going? Finally, I'm having some rest at home. Popcorn, beer and “Californication” on TV. You know, the TV series starring David Duchovny from “The X-files“. It's my favourite. I haven't been to L.A. yet, but I'll keep you posted if I decide to go.See you soon,Bruce

Hello, sweetie, How's your family? My folks and I have been spending all day in Yosemite National Park. You shouldn't miss this. Waterfalls, giant sequoias,...It's amazing! Next weekend we're going to visit San Diego Zoo. I can't wait to see the grizzly bear, a symbol of our Golden State. Write to us ASAP.XOXO,Kim

Dear friend, Here I am on Alcatraz Island. If it had been 1940, I would have been in prison, but, thanks God, it's 21st century now, it's a national park and I'm on a tour here. So, don't worry, I'm safe and sound, my dear friend! I hope you're well.Yours,Arnold

Hey there, How's it going, dear? Tonight I'm watching LA Lakers vs. Sacramento Kings basketball game with friends. I've been at home so far and I'm looking forward to it. But, as for now, I'll just sit back, relax and listen to the Eagles and their “Hotel California“. Write me back soon!Love,Katy

Hello, my friend, Thanks for your e-mail. I've just finished my latest movie “The Great Gatsby“. Hope you'll like it. I've been fed up with Hollywood and all the fuss, so I'm on my way to San Francisco. I'll text you when I get there.Best wishes,Leo

Hey, dear, What's up? Bred and I took kids to Legoland this morning. We've been passing by the White House right now. Yeah, you guessed right, we're in Miniland USA at the moment. There are still lots of attractions to see, so I have to go now.See ya,Angie

Page 7: Priprema - Engleski Jezik - VIIr. - Greetings From...Theme Parks

Прилог 3

Informal e-mail(to people we know well: friends, relatives)

OPENING: Dear _________, Hi, __________, (first name) Hello, _________, Hey there,

BODY: opening sentence: (Greetings from..., How are you?, How's it going?, What's up?, Thanks

for your mail,...) several paragraphs short forms (I'm, That's, I'll, we're,...) everyday expressions (How are you?, don't worry, thanks God, What's up?,...) idioms, phrases (Minnie says hello to you, I'll keep you posted, ASAP, safe and sound,...) no use of subject (Having a great time, Hope you'll like it,...)

CLOSING: Yours, Take care, Love, Best wishes, Lots of love, See you soon, XOXO, See ya, ________ (first name)