presentacion ingles2003
DESCRIPTION
Powerpoint presentation done by Javier Pantaleón, Daniel J. Rolanía and Marin Vesselinov, higher level students of renewable energy (1st year) at CIPFP Catarroja, Spain.TRANSCRIPT
![Page 1: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/1.jpg)
![Page 2: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/2.jpg)
WE HAVE TO consume the energy that we really need.
WE SHOULD acquire the most efficient appliances.
WE CAN install renewable energy.
WE SHOULD use public transport or, at least, drive efficiently.
WE MUST become aware of caring for the environment.
![Page 3: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/3.jpg)
LOCATION MAP
SITE MAP OR URBAN MAP
![Page 4: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/4.jpg)
Inaugurated in 2008 by the Valencian government, with a final investment of € 3,767,500, which was supported by European funds.
Initially conceived as a training center of SERVEF.
![Page 5: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/5.jpg)
HIGHER TECHNICIAN IN RENEWABLE ENERGY
POSTAL ADDRESS
PHONE NUMBERS
EMAIL ADDRESS
TRAINING PROGRAMS BRANCHES
![Page 6: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/6.jpg)
WWW.SERVEF.ES
![Page 7: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/7.jpg)
WWW.EDU.GVA.ES
![Page 8: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/8.jpg)
CIPFP CATARROJA
OCCUPATIONAL TRAINING
PROFESSIONAL TRAINING
INTERMEDIATE LEVEL TRAINING CYCLE
HIGHER TRAINING CYCLE
PROFESSIONAL CERTIFICATES
P.C.P.I.
WORK UNIVERSITY
![Page 9: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/9.jpg)
EQUIPMENT AND ROOMS IN THE CENTER
HALL
MAIN CORRIDOR
6 MULTIDISCIPLINARY CLASSROOMS: AULA 1-1,1-2, ……………….1-6:
LABORATORY ANALYSIS OF PLANT AND SOIL
WORKSHOPS
AUDITORIUM
TEACHERS' AREA
RECEPTION AND ADMINISTRATION ROOM
WC
![Page 10: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/10.jpg)
HALL
SECONDARY CORRIDOR
MAIN CORRIDORCLASSROOMS
![Page 11: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/11.jpg)
Classrooms 1-1...1-5 WITH PERSONAL COMPUTERS
Classrooms 1- 6 WITHOUT PERSONAL COMPUTERS
![Page 12: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/12.jpg)
Classroom 1-1 computer equipment
20 PCs
20 SCREENS P = V* I = 240* 1.2 = 288w
P = V* I = 240* 1.25 = 300w Total P = 300* 21 = 6300w = 6.3 kw
Total P= 288* 21 = 6048w = 6 kw
![Page 13: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/13.jpg)
Classroom 1-1 computer equipment
1 PLOTTER
P = V* I = 240* 2 = 480 w
1 SCANNER P = 21 w
![Page 14: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/14.jpg)
Classroom 1-1 LIGHTING
P = 54* 15 = 810 w
![Page 15: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/15.jpg)
Classroom 1-1 AUDIOVISUAL MEDIA
P = V* I = 240* 2 = 480 w
![Page 16: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/16.jpg)
Classroom 1- 1 TOTAL ESTIMATED CONSUMPTION
LIGHTING 810 w = 0.81 kw
Computer equipment
6000 + 6300 + 21 + 480 = 12801 w = 12.8 kw
AUDIOVISUAL MEDIA
480 w = 0.48 kw
TOTAL POWER INSTALLED 14090 w = 14.09 kw
![Page 17: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/17.jpg)
Classroom 1-1 Classroom 1-2 Classroom 1- 3
TOTAL POWER INSTALLED 14090 w = 14.09 kw
Classroom 1-4
P = V* I = 240* 1.5 = 360 w These screens are less efficient than previous.
P = V* I = 240* 1.2 = 288w
Total power = 360* 21 = 7560 w = 7.6 kw
Total power = 288* 21 = 6048w = 6 kw
![Page 18: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/18.jpg)
Classroom 1- 4 TOTAL ESTIMATED CONSUMPTION
LIGHTING 810 w = 0.81 kw
Computer equipment
7600 + 6300 + 21 + 480 = 14401 w = 14.4 kw
AUDIOVISUAL MEDIA
480 w = 0.48 kw
TOTAL POWER INSTALLED 15690 w = 15.69 kw
![Page 19: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/19.jpg)
Classroom 1- 5 ESTIMATED TOTAL
P = V* I = 240* 0.7 = 168 w These screens are the most efficient.
P total = 128* 21 = 3528 w = 3.5 kw
P = V* I = 240* 1.5 = 360 w
Total power = 360* 21 = 7560 w = 7.6 kw
Classroom 1-4
![Page 20: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/20.jpg)
LIGHTING 810 w = 0.81 kw
Computer equipment
3500 + 6300 + 21 + 480 = 10301 w = 10.3 kw
AUDIOVISUAL MEDIA
480 w = 0.48 kw
TOTAL POWER INSTALLED 15690 w = 11.59 kw
Classroom 1- 5 ESTIMATED TOTAL
AULA 1- 1 AULA 1- 2 AULA 1- 3 AULA 1- 4 AULA 1- 5
P = 15.69 kwP = 14.09 kwP = 14.09 kwP = 14.09 kw P = 11.59 kw
![Page 21: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/21.jpg)
Power per luminaire = 250 w
Total power = 2000 w = 2 kw
MAIN CORRIDOR
![Page 22: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/22.jpg)
![Page 23: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/23.jpg)
P = 1800 w
P = 500 w
P = 500 w
Coffee machine
Snack machine
Drink machine
Total power = 2800 w = 2.8 kw
Total power = 2800 w + 2000 w = 4800 w = 4.8 kw
Total power = 14.09 kw
MAIN DEALER CLASSROOM
Total power = 4.8 kw
P = 70 kw
![Page 24: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/24.jpg)
CHANGE FLUORESCENT TUBE LIGHTS
CURRENTLY
P (classroom) = 810 w
P (total) = 4860 w = 4.86 kw
SUGGESTION
P (fluor tube light) = 54 w
Lumens = 3400 lumens
Luminous efficiency = 3400 lumens / 54 w= 63 lum per watt
P (classroom) = 420 w
P (total) = 2520 w = 2.52 kw
P (fluor tube light) = 28 w
Lumens = 2900 lumens
Luminous efficiency = 2900 lumens / 28 w= 103 lum per watt
Price= 6 €
![Page 25: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/25.jpg)
Consumption= 4.86 kw * 12 h * 0.14 = 8.2 € per day
Consumption = 8.2 € *300 = 2460 € per year
Consumption= 2.52 kw * 12 h * 0.14 = 4.2 € per day
Consumption = 4.2 € *300 = 1,260 € per year
Total amount of investment= 6 *90 = 540 € TIR = 5 MONTHS
![Page 26: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/26.jpg)
CHANGE LCD SCREENS BY LED SCREENS
CURRENTLY
P (classroom) = 6048 w
P (total) = 30240 w = 30.2 kw
SUGGESTION
P (screen) = 288 w
Lcd technology
P (classroom) = 441 w
P (total) = 2205 w = 2.2 kw
P (screen) = 21 w
Led technology
![Page 27: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/27.jpg)
![Page 28: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/28.jpg)
![Page 29: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/29.jpg)
CURRENTLY
P (total) = 30240 w = 30.2 kw
SUGGESTION
P (total) = 2205 w = 2.2 kw
Daily consumption= 30.2 kw * 8 h * 0.14 = 33.8 € per day
Annual consumption =33.8 € *300 = 10.147 € per year
Daily consumption= 2.2 kw * 8 h * 0.14 = 2.46 € per day
Annual consumption = 2.46 € *300 = 739 € per year
Price of the screen = 100 €
Total investment= 100 € * 100= 10,000 €
Investment Return Rate = 1 yearIRR
![Page 30: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/30.jpg)
HOLDING CONFERENCES ABOUT CONSUMPTION HABITS IN THE AUDITORIUMaddressed to:
STUDENTS OF OCUPATIONAL TRAINING
STUDENTS OF PROFESSIONAL TRAINING
STUDENTS OF P.C.P.I
TEACHERS AND PUBLIC WORKER
BRAINSTORMINGS DISCUSSIONS VIDEOS WORK GROUPS
![Page 31: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/31.jpg)
Design a protocol for rationalization of energy consumption.
![Page 32: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/32.jpg)
Install photovoltaic solar energy.
![Page 33: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/33.jpg)
Install solar thermal energy.
![Page 34: Presentacion ingles2003](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022052904/557c7fdcd8b42a9f578b49c2/html5/thumbnails/34.jpg)