pogradeci : vlersimi i potencialit turistik

Download Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik

Post on 22-Jan-2017

189 views

Category:

Education

7 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

Slide 1

Vlersimi I Potencialeve turistike te bashkise :

Objektivat Njerria ne pah e faktoreve gjeografike, te cilet percaktojne qe nje hapsire e caktuar gjeografike te cilesohet edhe si hapsire turistike. Percaktimi I raporteve midis faktoreve natyrore dhe atyre Historik-Kulturore. Anzliza ne vecanti e faktoreve e faktoreve gjeografiko- natyrore dhe gjeogragiko-kulturore qe ndikojne ne zhvillimin turistik te hapsirave gjeografike.

Nj prshkrim i shkurtrPogradeci n Shqipri sht nj nga vend turistik i shklqyer, nj qytet kufitar, nj pik takimi mes Lindjes dhe Perndimit, i cili ndodhet n brigjet e liqenit t mrekullueshm t Ohrit; hotelet e Pogradecit jan n gjendje t ofrojn shrbime me standarde ndrkombtare, aty mund t gjeni edhe hotele t vogla t administruara nga familje.Nse doni ti shptoni vaps q iu z frymn n qytetet e zhurmshme, nse jeni n krkim t freskis dhe t qetsis, nse doni t shijoni freskin q vjen nga kontinenti, nse doni t jetoni n nj atmosfer liqenore pran mrmritjes s but t dallgve t liqenit m t thell n Ballkan dhe nse doni t ushqeheni me produkte q kan mbetur ende krejt natyrale, ather zgjidhja ka vetm nj emr: Pogradeci dhe liqeni i tij. Pozita Gjeografike

Rrethi i Pogradecit shtrihet n juglindje t Shqipris, n an t bregut jugperndimor t liqenit t Ohrit apo t Pogradecit (695 metra mbi nivelin e detit), q sht jo vetm m i thelli, por edhe nga m t frekuentuarit n gjithe Ballkanin. Ai kufizohet n veri me rrethin e Librazhdit (60.8 km), n lindje me FYROM (Maqedonin), n jug me rrethin e Kors (50.7 km), dhe n perndim me rrethin e Gramshit (98.5 km).

Relievi

Qyteti I Pogradecit shtrihet ne gropen me te njejtin emer. Relievi I Saj dallohet per larmine morfologjike e morfogjenetike: tipi I relievit strukturor, liqenor, lumor, erozivo-denudues etj. Relievi Liqenor lidhet me veprimtarine e liqenit te Ohrit pasi siperfaqia e tij ka qene disa here me e madhe se sot duke krijuar fusha ne forme tarracash ne kohet e qetesise si fusha e Bucimasit, fusha e Linit, fusha e Struges. Pogradeci ne lartesine qe ka afersisht 700 m mbi nivelin e detit dhe me kodrat qe e rrethojne me lartesi 1000 m. Pogradeci me relievin e tij eshte I vetmi qytet ne shqiperi qe mund te behet turizem per sporte dimerore ne Malin e Thate, ka relievin kodrinor I cili mundeson turizmin per qellime klimaterike dhe kuronjese, Ndersa ne pjesen fushore ushtrohet turizmi balnear etj.

Klima

Klima e kesaj Grope dallohet per veren e fresket dhe dimerin me te bute nga I fushgropes se Korces. Nder faktoret lokale qe kushtezojne vecorite e klimes se kesaj grope jane ndikimi I liqenit dhe vecorite e relievit. Temperatura e ujrave te liqenit te Ohrit eshte rreth 1C me e larte se ajo e ajrit. Temperatura mesatare vjetore eshte 11.6C e gushtit 20.8 dhe ajo e janarit 2.2. Maksimumi apsolut I temperatures eshte mjaft I madh 39.6C kurse minimumi -12.8C. Takohen mesatarisht 10 dite me ngrica ne vit. Reshjet jane te pakta mesatarja vjetore 760.1mm. Stina me e lagesh eshte dimri 251.6mm ndersa vera 3 here me pak se dimri. Kjo klime ben te mundur qe Pogradeci te ket dy sezone turistike ate dimeror dhe sezonin primar kur dhe eshte dhe numri me I madh I vizitorve sezonin veror.

Biodiversiteti dhe burimetnatyroreLiqeni i Ohrit prfaqson nj vend mbrojts pr nj numr t madh organizmash t ujrave t freskta t formave endemike dhe relike, t datuara n periudhn e Terciarit. Kushrinjt e tyre t afrt mund t gjenden vetm n mbeturinat e fosilizuara. Pr shkak t moshs s madhe t liqenit dhe ekzistencs s tij t gjat, t karakterizuar nga izolimi gjeografik dhe stabiliteti i kushteve t jetess, procesi i diversifikimit n lloje vazhdon ende.

Fauna dhe flora e liqenitSipas autorve t ndryshm, bota e gjall e Liqenit t Ohrit karakterizohet nga endemizmi, pr shembull, pr Infusoret: 88% e t gjitha llojeve jan endemike, Rhabdacolea dhe Tricladida (krimba t shesht turbelarian): 44% dhe 71 % jan endemik; Gastropoda (molusk): 90% endemik; Ostracoda (crustacean): 66% endemik; dhe peshku: 60% endemik. Fauna e peshkut prfaqsohet nga 17 lloje autoktone n katr familje: Salmonidae (2 lloje), Cyprinidae (12 lloje), Cobitidae (2 lloje) dhe Anguilidae (1 lloj). Prsa i takon peshkimit, 10 lloje kan vlera tregtare.Pr arsye t larmis s madhe t kushteve t jetess, zona shkmbore e liqenit karakterizohet nga nj komunitet i pasur llojesh bimore e shtazore. Vegjetacioni makrofitik, si pr shembull kallamishtet (Phragmites communis) jan t shprndara kryesisht prgjat brigjeve, q jan pak t ekspozuara ndaj ers dhe lvizjes s valve.Dukepatur parasysh kto vlera natyrore t ktij rajoni, me Vendim t Kshillit t Ministrave, Nr. 80, dat 18.2.1999, sht shpallur zona e Presps Park Kombtar dhe zona e Liqenit t Pogradecit Peisazh i mbrojtur toksor/ujor.

Potencialet Historiko-Kulturorfar mund t vizitoniKalaja e qytetit. N kodr, sipr qytetit, ndodhet vendi i quajtur Kalaja e Pogradecit. Kalaja ka qen e banuar q n shekullin e V para Krishtit. Kalaja u banua deri n shekullin X, koh pas s cils banort zbritn m afr liqenit t Ohrit, t cilin romakt e quajtn Lyhnidos, q do t thot Liqeni i Drits. N kala sot nuk kan mbetur shum gjra pr tu par. Porse pr amatort e shtitjeve n natyr, kalaja sht nj rast m tepr pr ta par gjith siprfaqen e liqenit nga lart.

Manastiri i Shn Naumit:Nse shkoni n Pogradec, pasi kaloni kufirin e fshatit turistik Tushemisht, ia vlen t vizitoni Manastirin e Shn Naumit. Brenda n manastir ndodhet nj kish e vogl, ku ndodhet varri i Shn Naumit, nj dishepull i shekullit X i Shn Klementit t Ohrit dhe njri prej etrve themelues t krishtrimit ortodoks. Naumi themeloi manastirin e Shn Mihalit dhe u varros m 910. Afresket q ndodhen n kish jan kopje t origjinaleve t shekullit t XIX. Ikonostasi me gdhendje t pasur i prket vitit 1711, ndrsa ikonat jan t shekullit t XVIII t pikturuara me mjeshtri nga Kostandini.

Vende arkeologjike:Dy qendrat m t rndsishme arkeologjike jan Varret Monumentale t Selcs s Poshtme dhe Mozaikt e Linit. Varret Monumentale t Selcs jan unikal n t gjith botn n pikpamje t arkitektoniks dhe mnyrs s ndrtimit. Datojn 400 vjet para Krishtit. Ndodhen 40 km larg qytetit t Pogradecit. Mozaikt e Linit, ndodhen n gadishullin e Linit, datojn n shekullin VI pas Krishtit. Ata ndodhen 22 km larg qytetit t Pogradecit. Lini, mozaiku bizantin i shekullit t VI-VII sht mozaiku m i madh n Ballkan me nj siprfaqe prej 220 metra katror.

Me bark mbi liqen:Nj tjetr argtim pr ju sht lundrimi. N Pogradec prgjat bregut t Liqenit, n plazhet kryesore ju mund t merrni me qira varka t ndryshme pr t lundruar. Ju mund t zgjidhni nj vark me drejtues apo t lundroni vet. Gjithashtu n portin e qytetit ndodhet edhe nj anije q ju shtit prreth liqenit t Ohrit. Nse doni nj shtitje me vark ndryshe, ather bhuni gati q t zgjoheni q pa gdhir. Kjo sht koha kur peshkatart hedhin rrjetat e tyre n liqen. Peizazhi i liqenit nn rrezet e para t diellit dhe ritmi i thjesht i puns s peshkatarve vendas, si edhe mnyra e vjetr q ata prdorin pr t kapur koranin e famshm, do t bjn q t provoni nj nga prvojat tuaja m t rralla. Mbi krye do tu shoqrojn nositt, nj lloj pulbardhe e liqenit q nuk iu ndahet peshkatarve dhe rrjetave t tyre.

Fshati i sotm Linsht nj fshat piktoresk buz liqenit t Ohrit. Nse arrini aty do t shihni vet Ballkanin n miniatur, por ksaj here vetm paqsor. N Shqipri Lini sht i njohur jo vetm pr bukurin, por edhe pr historin e tij. Veanrisht interesante sht pjesa jugore e gadishullit q ka mbetur ende e pabanuar. Ktu mund t bni banjo dielli n nj plazh fare t virgjr rre, n t cilin shkohet pasi t keni kaluar disa kopshtije t kndshme.Ura e Golikut:Kur kthehesh n t majt t rrugs Qafa e Thans-Tiran dhe ndjek rrugn e fshatit, ju mund t shijoni luginn piktoreske t lumit Shkumbin. N afrsi t fshatit Golik do t gjeni nj ur t lasht q daton shekullin XVII, e njohur si Ura e Golikut, e cila ka tre harqe karakteristike. Pran saj kalon Rruga Egnatia, nj nga arteriet m t njohura n krejt Perandorin Romake, e cila prfundonte m pas afr Selanikut, duke vazhduar me nj segment tjetr drejt Kostandinopojs. Rruga e lasht dallohet prej gurve t mdhenj, q i gjejm ende n grykn e Llngs, pran lugins s lumit Shkumbin.Kisha dhe Manastiri i Shn Marensndodhen n veri t fshatit Llng. Kisha sht nj ndrtes e vogl, afrsisht 8-12 metra e gjat. Ajo i takon fillimit t shekullit t XVIII. Altari sht i ndar nga pjesa qendrore e kishs me nj ikonostas druri 6 metra t gjer dhe 4 metra t lart. Ikonostasi sht i gdhendur me motive luleje. Gjith pjesa e brendshme e kishs sht e mbuluar me afreske q i prkasin dors s mjeshtrit t ktyre zonave, Kostandin Shpatarakut, nj nga piktort m n z n Shqipri. Shn Marena sht vend pelegrinazhi pr shum pogradecar

Selca e PoshtmeNe fund te Qafes se Thanes kur jeni duke shkuar per neTirane, do te ishte mire te ktheheshit ne te majte dhe perseri ne te majte ne Selcen e Poshtme per te vizituar pese varret monumentale. Kalaja, e cila ndodhet ne nje pozicion te dukshem te lugines se Shkumbinit, ka luajtur nje rol te dores se pare ne luftrat iliro-romake dhe iliro-maqedonase. Ne afersi te kesaj kalaje kalon rruga Egnatia. Ajo qe e ben te njohur kete vend jane pese varret monumentale gdhendur ne shkembin masiv te Gradishtes. Kerkimet arkeologjike kane treguar se kemi te bejme me nje qender te zhvilluar ekonomike-kulturore te nje rendesie te madhe te shekullit 4-3 -te para Krishtit

Potencialet Natyrore

Driloni: Pika turistike e Drilonit, emri i vjetr Volorek, ndodhet 4 kilometra nga qyteti i Pogradecit, n skajin jugor t qytetit, ku derdhet n liqen nj lum i vogl. Burimet e pastra dhe peizazhi do tju mahnisin nse e vizitoni. Rreth e rrotull ka shelgje vajtues dhe pem gjethernse. Prve shtitjeve n kmb, ju mund t bni shtitje akoma m t kndshme me varka t vogla pr t lundruar n liqen. Varkat do tju ojn deri thell, pikrisht atje ku lind burimi i Voloreks.Tushemisht:Nga Driloni n Tushemisht shkohet fare mir n kmb. Ai nuk sht vese disa qindra metra larg burimit t famshm. Tu

Recommended

View more >