plan yapma
DESCRIPTION
PLAN YAPMA. DERS PLANI. Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden hangilerinin seçileceği, Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde yaptırılacağı, Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların kullanılacağı, - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
![Page 1: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/1.jpg)
PLAN YAPMAPLAN YAPMA
![Page 2: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/2.jpg)
DERS PLANIDERS PLANI
• Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için
öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden
hangilerinin seçileceği,
• Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde
yaptırılacağı,
• Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların
kullanılacağı,
• Elde edilen başarının nasıl değerlendirileceği konularının
önceden tasarlanıp, kağıt üzerinde saptanmasıdır.
![Page 3: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/3.jpg)
GEREKLİLİKGEREKLİLİK
• Öğretmenlerin plan yapmaları çalışmalarını sistematik bir
şekilde yürütmeleri için gereklidir.
• Eğitim-öğretim kurumlarında eğitim etkinliklerine ve
derslere hazırlıklı girmek yasal yönden zorunlu olup,
eğitsel yönden gereklidir.
![Page 4: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/4.jpg)
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
• Öğretmenin eğitim-öğretimde neyi, niçin ve nasıl
yapacağını düşünmesini sağlayarak verimini arttırır.
• Öğretmen ve öğrencileri dağınıklıktan kurtarır ve düzenli
çalışmasını sağlar.
• Derslere hazırlıklı olup, karşılaşılabilecek sorunların
önceden tespit edilmesini sağlar.
![Page 5: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/5.jpg)
• Hedeflere ulaştıracak en uygun öğrenme öğretme
süreçleri ile araç ve gerecin seçilmesini ve bunların eğitim
etkinliklerinde kullanılmasını sağlar.
• Eğitim-öğretimin değerlendirilmesinin güvenilir olmasını
sağlar.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
![Page 6: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/6.jpg)
• Öğrenme ve öğretme sürecinin etkili ve verimli
kullanılmasını sağlar.
• Derslerde sürekliliği sağlar.
• Öğrenme ve öğretme sürecinde gerçekleştirilen etkinlikleri
belgeler.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
![Page 7: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/7.jpg)
• Öğrenci merkezli olmalı,
• Çağdaş öğrenme-öğretme yöntemlerini esas almalı,
• Uygulanabilir etkinliklere dayalı olmalı,
• Yeniliklere açık ve esnek olmalı,
DERS PLANIDERS PLANI
![Page 8: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/8.jpg)
• Belli bir süreyi kapsamalı,
• Öğretimin niteliğine ve seviyesine, konuya, öğretim dalına
ve amacına uygun olmalı,
• Öğrencilerle birlikte yapılmalı,
• Öğrenciler tarafından bilinmeli,
DERS PLANIDERS PLANI
![Page 9: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/9.jpg)
o Biçimsel Bölüm
o Giriş Bölümü
o Geliştirme Bölümü
o Sonuç Bölümü
o Değerlendirme Bölümü
DERS PLANIDERS PLANININ HAZIRLANMASININ HAZIRLANMASI
![Page 10: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/10.jpg)
• Her dersle ilgili bilgi, alma, tepkide bulunma ve uyarılma
basamağındaki hedef ve davranışlar saptanır.
• Ana ve yardımcı noktalar yazılır.
• Hedef davranışları kazandırmak için kullanılacak araç ve
gereç yazılır.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜMBİÇİMSEL BÖLÜM
![Page 11: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/11.jpg)
• Dersin Adı:• Sınıf:• Ünitenin Adı:• Süre:• Öğretmenin Adı ve Soyadı:• Öğrenme-Öğretme Strateji ve Yöntemi:• Kaynak Kitaplar:• Araç Gereçler:• Ünite yada Konunun Örüntüsü:• Ana Nokta:• Yardımcı Noktalar:• Hedefler
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜMBİÇİMSEL BÖLÜM
![Page 12: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/12.jpg)
o Dikkat çekme
o Güdüleme
o Gözden geçirme (Hedeften haberdar etme)
o Derse geçiş
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
GİRİŞGİRİŞ BÖLÜM BÖLÜMÜÜ
![Page 13: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/13.jpg)
• Hedef davranışların en üst düzeyiyle ilgili anı, öykü, fıkra,
günlük olay anlatılır; film ve slayt sunulabilir.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
DİKKAT ÇEKMEDİKKAT ÇEKME
![Page 14: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/14.jpg)
• Öğrencilere kazanacakları davranışların yaşamda ne işe
yarayacağı yalın sözlerle ifade edilmelidir.
GÜDÜLEMEGÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
![Page 15: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/15.jpg)
• Öğretmen tarafından kazandırılacak en üst düzeydeki hedef
yada ana nokta belirtilir.
GÖZDEN GEÇİRMEGÖZDEN GEÇİRME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
![Page 16: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/16.jpg)
• Öğretmenin “Dersle ilgili belli başlı kavramlar var. Bunları
önce ben anlatacağım. Daha sonra örnekler vereceğim.
Beni dikkatle dinleyin. Anlaşılmayan bir yer olursa da
hemen sorun, yanıtlarım” demesi derse geçişi sağlar.
DERSE GEÇİŞDERSE GEÇİŞ
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
![Page 17: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/17.jpg)
• Hedef davranışların uygun strateji, yöntem ve teknikler,
akıl yürütme süreçleri, araç-gereç, ipucu, dönüt ve
düzeltme, pekiştireç, öğrenci katılganlığı gibi davranışların
öğrenciye kazandırıldığı bölümdür.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ
![Page 18: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/18.jpg)
• Hedef davranışlar ve öğrenci sayısı gözönüne alınarak
hangi öğrenme-öğretme tekniklerinin uygulanacağı
belirlenir.
• Sorulacak sorular ve onların yanıtları belirlenir.
• Hangi soruların yanıtlarına pekiştireç verileceği saptanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ
![Page 19: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/19.jpg)
• Kullanılacak araç ve gereçler ile bunların nerede ve nasıl kullanılacağı belirlenir.
• Öğrencilerin dikkati dağılmaya başladığında uygulanacak davranışlar belirlenir.
• Hedef davranış kazandırıldıktan sonra ara özet yapılarak yardımcı nokta vurgulanır.
• Birden fazla hedef davranış varsa ara özetten sonra ara geçiş yapılarak diğer hedef davranış süreçi başlatılır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ
![Page 20: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/20.jpg)
o Kapanış özeti ve yorumları
o Tekrar güdüleme
o Kapanış
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
SONUÇSONUÇ BÖLÜMÜ BÖLÜMÜ
![Page 21: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/21.jpg)
• Ana nokta ve yardımcı noktalar tekrar vurgulanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
KAPANIŞKAPANIŞ ÖZET ÖZETi VE YORUMLARIi VE YORUMLARI
![Page 22: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/22.jpg)
• Başta yapılan güdülemenin aynısı burada tekrar edilir.
TEKRAR GÜDÜLEMETEKRAR GÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
![Page 23: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/23.jpg)
• Dikkat çekme basamağında sorulan sorular tekrarlanır
veya okunan-yarım bırakılan öykünün sonunun
öğrencilerle birlikte belirlenmesi sağlanır.
• Hedef davranışlarla ilgili yeni bir fıkra, anı, öykü vb.
anlatılabilir.
• Gelecek dersle ilgili öğrenciden istenenler belirtilebilir.
KAPANIŞKAPANIŞ
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
![Page 24: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/24.jpg)
• Öğretmenin derste kazandırmaya çalıştığı her hedef
davranışı ölçen ve en az üç sorudan oluşan ölçme aracı
kullanılmalıdır.
• Ölçme biçimlendirme-yetiştirmeğe dönük olmalıdır
(öğrenciye not verilmemeli, yaptığı yanlışlar öğrenciye
gösterilmeli ve gerekli düzeltmeleri yapması
sağlanmalıdır).
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
DEĞERLENDİRMEDEĞERLENDİRME BÖLÜMÜBÖLÜMÜ
![Page 25: PLAN YAPMA](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022081419/568145b0550346895db2afff/html5/thumbnails/25.jpg)
Beni dinlediniğiniz için teşekkür ederim.