pisana priprema za cas ucimo glas veliko i malo _tampano slovo c c armin rami_ magistar r.n

17
1 JU OŠ „AVDO SMAILOVIĆNOVI GRAD SARAJEVO PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU OGLEDNOG NASTAVNOG ČASA IZ BOSANSKOG, HRVATSKOG I SRPSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI Nastavnik: Armin Ramić, magistar razredne nastave april / travanj 2013.godine

Upload: pahunicaaa

Post on 26-May-2017

896 views

Category:

Documents


16 download

TRANSCRIPT

Page 1: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

1

JU OŠ „AVDO SMAILOVIĆ“ NOVI GRAD SARAJEVO

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU

OGLEDNOG NASTAVNOG ČASA

IZ BOSANSKOG, HRVATSKOG I SRPSKOG

JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Nastavnik: Armin Ramić, magistar razredne nastave

april / travanj 2013.godine

Page 2: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

2

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU OGLEDNOG

NASTAVNOG ČASA IZ BOSANSKOG, HRVATSKOG I SRPSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

OPĆI PODACI: Škola: Osnovna škola : „Avdo Smailović“; Razred i odjeljenje: I (prvi) 5 (pet) Dan, datum i vrijeme održavanja časa:

Ponedjeljak, 15. april 2013.godine

od 08.50 - 09.35 sati ; Realizator nastavnog časa:

Armin Ramić, magistar r.n.;

SPECIFIČNI PODACI:

Nastavno područje: Početno čitanje i pisanje;

Nastavna jedinica: „Glas / veliko i malo štampano slovo C c“;

Tip nastavnog časa: Obrada novog gradiva; Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja (objašnjavanje), metoda

razgovora, metoda čitanja i pisanja, metoda ilustracije, demonstracije i dramatizacije;

Specifične metode i postupci:

Glasovno analitičko-sintetička metoda; Monografski postupak;

Funkcionalni položaj nastavne jedinice:

Učenici su prethodno usvojili sljedeća štampana slova: Aa, Ee, Ii, Oo,Uu,

Mm, Nn, Jj ,Ll, Vv, Tt, Pp, Ss, Bb ,Hh, Dd, Kk, Zz, Ljlj, Gg, Njnj, Žž, Šš,

Ff, Rr; Oblici nastavnog rada:

Frontalni, rad u paru i individualni oblik rada;

Nastavna sredstva:

Udžbenik, lente s naslovima, prezentacija, aplikacije,

fotografije, LCD-TV, kartoni riječi, računar, CD-muzička linija, tonski zapis s cvrkutom (jutarnjom pjesmom ptica,)multimedijalna abeceda, razredna

slovarica, crteži učenika, listovi u boji, radni listovi za učenike, listovi s crtovljem za ispravno pisanje novog

slova, labirint, tekstovi za mali lutkokaz, lutke, krunice za glavu, ljepilo, makaze, simboli cvijeća, materijal za

lutkarsku scenu i osnovna nastavna sredstva;

Page 3: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

3

CILJEVI I ZADACI RADA NA ČASU:

Cilj nastavnog časa:

Usvajanje grafičke strukture velikog i malog štampanog slova C c;

Obrazovni zadaci:

1.Identifikacija i pravilno pisanje-oblikovanje grafičke strukture velikog i malog štampanog slova C c, te njihovo perceptivno prepoznavanje u strukturi riječi; 2.Uočavanje pozicije glasa u strukturi riječi, na početku, u sredini i na kraju riječi; 3.Ujednačenost slova po veličini, kosini, kao i ujednačen razmak između riječi; 4.Jasna diskriminacija i artikulacija glasova; 5.Naučiti čitati s razumijevanjem tekstove pisane štampanim slovima i naučiti pisati štampanim slovima; 6.Znati imenovati slikovne pojmove;

Odgojni zadaci:

1.Izazivanje i jačanje interesa za čitanje i pisanje; 2.Poticanje upornosti u savladavanju čitanja i pisanja; 3.Pravilno rukovanje priborom za pisanje; 4.Navikavanje na pravilan položaj tijela pri čitanju i pisanju; 5.Razvijanje gipkosti pokreta i estetike rukopisa; 6. Koristiti naučeno slovo u daljnjem procesu pisanja;

Funkcionalni zadaci:

1.Poticati djecu na zamišljanje i maštanje uz jačanje volje i karaktera; 2. Razumjeti da glasove izgovaramo, da se izgovorene riječi sastoje od glasova, te da se napisane riječi sastoje od slova; 3. Stjecati navike uspješnog usmenog izražavanja, s osjećajem slobode u izražavanju; 4. Razvijati sposobnost stvaralačkog mišljenja, zaključivanja i želje za istraživanjem novog i nepoznatog, sposobnost analize, sinteze i generalizacije; 5.Bogatiti rječnik učenika; 6.Prihvaćati razlike u govoru i na njima temeljiti učenje književnog jezika;

Page 4: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

4

GLOBALNO ODRĐENJE STRUKTURE NASTAVNOG ČASA: UVODNI DIO ČASA: (8 minuta)

-Cvrkut ptica (pjesma) s uvodnom prezentacijom na LCD-u i polaznom pričom o carstvu cara i carice; -Kratke uvodne motivacione riječi; -Carstvo cara i carice s fotografijama carstva i njihovim govorom; -Lutkokaz: „Crvena jabuka i crv“; -Priprema učenika/ca za usvajanje grafičke strukture velikog i malog štampanog slova C c;

GLAVNI DIO ČASA: (32 minute)

-Isticanje cilja časa; -Postavljanje lente na tablu: „Glas / veliko i malo štampano slovo C c“; -Obrada glasa (Uočavanje glasa C c na početku, u sredini, na kraju riječi, uz pomoć zagonetki/pitalica, slika i aplikacija riječi; -Obrada slova; -Multimedijalna abeceda; (Pisanje slova – smjer pisanja slova u crtovlju prikazanom na multimedijalnoj abecedi na LCD-u.) - Aplikacija velikog i malog štampanog slova na školskoj tabli; - Postavljanje riječi u kojima se nalazi štampano slovo c; - Pokazivanje i objašnjenje slova / uz otkrivanje slova na razrednoj zidnoj slikovnoj slovarici; -Traženje slova u slovarici; pisanje prstom u zraku, na klupi... - Pisanje slova C c u crtovlje olovkom; -Sastavljanje rečenice u kojoj se nalazi slovo c; -Čitanje; - Kreativan rad učenika: a)Rad u paru; b) Individualni /samostalni rad (igra labirint); Prezentacija rada učenika, radove postavljamo na zidni pano; -Psihološka stanka/pauza kroz igru koju djeca vole „Slika –riječ“; -Kratko ponavljanje šta smo naučili na ovom času;

ZAVRŠNI DIO ČASA: (5 minuta)

-Objašnjenje i podjela zapisa s table s radnim listom za zadaću; -Jedan učenik ponavlja šta je zadatak za zadaću; -Opuštajuća igra : Ako čujete glas c na početku sjesti lijepo, u sredini ustati, na kraju riječi leći; -Dodjela pohvala učenicima/ama za aktivan i odgovoran odnos prema radu na ovom času.

Page 5: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

5

DETALJNA RAZRADA STRUKTURE NASTAVNOG ČASA:

Tok nastavnog časa Artikulacija časa Metodička organizacija Uvodni dio časa:

(8 minuta)

1.Cvrkut ptica (pjesma) s uvodnom prezentacijom na LCD-u i polaznom pričom o carstvu cara i carice.

„Dobro jutro dragi (pametni, vrijedni,...) prvačići bubamarci i bubamare. Nadam se da ste danas svi zdravi. Na vašim licima vidim da ste se obradovali novom danu i novim školskim obavezama. Pozdravljam danas i naše drage goste i želim ih dobrodošlicu. Mi ćemo danas malo da maštamo, budemo kreativni i uz to naučimo nešto novo. Vi ste slušali i gledali razne bajke u kojima se pominju, razne biljke, stvari koje pričaju, car, carica, princeze, prinčevi, kraljevi, kraljice. Danas ćemo vođeni maštom pokušati oživjeti jednu našu bajku. Odmah na početku kao i uvijek zamolit ću vas za saradnju. Zamislit ćemo jedno carstvo, cara, caricu, te crvenu jabuku i crva koji razgovaraju. Vi ćete svi biti djeca - učenici carstva, a ja ću biti vaš učitelj u samo našem carstvu. Zamolit ću vas da krunice koje su na vašim stolovima stavite na glave. Lejla i Eldare vi ćete staviti svoje krunice i sjest ćete na mjesta cara i carice. Afan i Ajla će otići do kutka naše lutkarske scene koju koristimo na časovima sekcije i odigrat će dio lutkarske predstave o crvenoj jabuci i crvu.

Možemo početi.

Page 6: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

6

Carstvo cara i carice

Narator: „Bilo jednom jedno carstvo kojim su carovali

dobri car, a i dobra Carica. Ali carica je uz svoju dobrotu, ipak imala jednu malu manu. Bila je zaljubljena u modu. Ona je najviše pažnje pridavala vlastitom izgledu, pratila je modni svijet, a najviše je voljela neobične cipele. Zbog toga je mislila samo na sebe, kako će što ljepše izgledati. S druge strane, dobri car nije pridavao pažnju samo modi. On je volio sve ljude, bio je dobrog srca, a najviše je ga je radovalo to da svu djecu u carstvu iznenadi tako što će im darovati crvene, rumene jabuke o kojima se on brinuo.

Page 7: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

7

Kao i obično cakli se njihovo carstvo, cvijet

ciklame. Ali, evo nevolje. Carica cijepa cijele cipele. Carica cupka cvili. Poslušajte dio njihovog govora.Pogledajte i njene cipele!“

Govor carice: „Cipele, cipele, crvene, crne, cijele! Želim odmah obućaru nešto novo, neobično. Želim cipele! Cip – cip – cipele, Škrip – škrip – škripale, Lup – lup – lupkale, Cup – cup – cupkale. Cip – cip – cipele Cijelog dana skakale, Tup – tup – tupkale, Lup – lup – lupkale...“ Narator: „Dok carica misli o novim neobičnim cipelama car cepti i crveni.“ Car: „Cijena cipela! Cijelo carstvo cipelama! Cirkus, carice! Odoh da se odmorim u svom milom voćnjaku crvenih jabuka. One su moj razgovor.“ Narator: „Carica ode u svoje odaje da traži neobične cipele, a car da se odmori od carice u svom milom voćnjaku. I gle čuda u njegovom voćnjaku jedna njegova crvena jabuka s nekim još i priča.“ Lutkokaz: „Crvena jabuka i crv“

Page 8: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

8

Tekst lutkokaza:

Crvena jabuka i crv Crvena jabuka: Šta me to škaklja po crvenom tijelu? Da nisam povod nečijem jelu? Crv: Oprostite crvena jabuko, ja crv sam mali . Biste li mi koji zalogaj dali? Crvena jabuka: Molim, ne dirajte me, nemate odobrenje. Nađite sebi neko slasno pečenje. Crv: Ali ja ne jedem meso, samo voće me mami, a i vi ste crveni i namijenjeni nečijoj hrani.

Crvena jabuka: Da, ali ne vama. Ja sam rasla da budem radost dječacima i djevojčicama. Oni će sa mnom jačati zube i kada me gricnu, mislit ću da me ljube. Crv: Ja bi se mogao u vama kriti, da vidim hoće li tako i biti Crvena jabuka: Pa , hajde, kada ste navalili tako, ali budite nježni da me ne zaboli jako. Crv: Za bol se vi uopće ne brinite ništa, ja se neću micati iz vašeg skrovišta. I svako ko bude htio vas jesti, moj boravak neće ga u tome omesti. Ima vas dovoljno i za dječije zube, da vas dugo i slasno grizu i ljube.

Page 9: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

9

Crvena jabuka: Samo zato što mi je samoće već dosta, primit ću vas crve kao dragog gosta. S vama ću valjda lakše čekati, kad ću u dječiju ruku odšetati.

„Draga djeco, pogledali i poslušali smo svi

zajedno govor cara i carice, razgovor crva i crvene jabuke. Carica voli cipele, a car crvene jabuke... Kojim glasom počinju riječi car, carica, crv, crvena jabuka?“ (Riječi car, carica, crv, crvena jabuka počinju glasom c.)

Glavni dio časa: (32 minute)

Najava zadatka: Dobro. Glas C je kao cipela, cvekla, cigla, cer - (drvo iz roda hrasta). C je cvrčak , cucla, Crvenkapa, cijev. Šta danas učimo? (Danas učimo glas/ veliko i malo štampano slovo c.) Postavljam lentu s naslovom na školsku tablu ispod lenti: „Školski rad“ ; „15.04.2013.“ „Glas / veliko i malo štampano slovo C c“

1. Obrada glasa Na mom stolu se nalazi jedna kutija. Predlažem da otkrijemo šta se u njoj krije. Zagonetke u kutijici.

Djeca odgovaraju. Koristim aplikacije i lijepim na tabli.

Page 10: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

10

Zagonetka / pitalica

(Odgovor na postavljenu zagonetku/pitalicu je cvijet.)

Postavljam aplikaciju (fotografiju) cvijeta i riječ cvijet. Kojim glasom počinje riječ cvijet? (Riječ cvijet počinje glasom c) Recite vi neke riječi koje počinju glasom c? (Odgovori učenika/ca) Zagonetka / pitalica Bez nas bi noge bile bosonoge. Šarene vezice krase nam lice, a tvrdi đon zvoni o beton ?! (Odgovor na postavljenu zagonetku/pitalicu je cipela.) Kojim glasom počinje riječ cipela? (Odgovori učenika/ca.) Postavljam aplikaciju (fotografiju) cipele i riječ cipela. Zagonetka / pitalica Djeca ga puno vole, može biti na dva točka, i brzo se kreće. Pomoćni točkovi su isto tu, za one koji baš bez njih voziti ne znaju. Odgovor je : ?(Bicikl.) -Postavljam aplikaciju bicikl i riječ bicikl. Na kojem mjestu čujete glas C? (C- u sredini riječi) Recite vi riječi koje u sredini imaju glas C? (Odgovori učenika/ca:maca, cucla, sunce, kabanica,... )

Page 11: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

11

Zagonetka / pitalica Kuća mu je svježa i mirisna trava, draga iznad svega. Taj zeleni insekt u njoj rado živi i veselo skače. Odgovor je: ... (skakavac.) Postavljam aplikaciju skakavaca i riječ skakavac. Na kojem mjestu čujete glas c? (Glas c čujemo na kraju.) Recite vi riječi koje na kraju imaju glas c? (Odgovori učenika/ca: jaglac, jarac, palac, spasilac, konac....) Tražimo riječi u kojima se glas c čuje na početku, na kraju i u sredini.

2. Obrada slova Multimedijalna abeceda.

(Pisanje slova – smjer pisanja slova u crtovlju prikazanom u multimedijalnoj abecedi na LCD-u.) Aplikacija slova na tabli . Pokazivanje i objašnjenje slova / otkrivamo slova na razrednoj zidnoj slikovnoj slovarici. Traženje slova u slovarici. Crtanje tj.pisanje kredom velikog i malog slova na školskoj tabli - smjer pisanja je prikazan na aplikaciji slova. Crtanje slova prstom na klupi, u zraku, na leđima druga ili drugarice, stomaku... Crtanje slova na bijelom papiru - djeca olovkom pišu slovo C, pisanje u crtovlje olovkom.

Page 12: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

12

1. Čitanje

Širenje vidnog kuta i i čitanje po slogovima: Cvijet, cipela, bicikl, skakavac. Sastavljamo rečenice pomoću kartonskih aplikacija riječi. Na kartonskim aplikacijama su izmiješane riječi: u, jabuci, crv, je, crvenoj. Učenici sastavljaju rečenicu koju postavljamo na školskoj tabli. Crv je u crvenoj jabuci. Kreativan rad učenika:

a)Rad u paru Kreativan rad u paru učenika. Objašnjenje zadatka za rad u paru. Od izrezanih crteža koje su djeca crtala i slikala na likovnoj kulturi : cvijet, cucla, cirkus, cvrčak, crv, cipela... napraviti malo i veliko štampano slovo C c . Prezentacija rada učenika. Radove postavljamo na zidni pano.

Page 13: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

13

b) Individualni /samostalni rad Igra labirint Pomozi slovu c da dođe do riječi koja počinje s glasom c .

Psihološka stanka kroz igru koju djeca vole. Igra ( prezentacija slika - riječ): Aplikacije, slike. Reci šta vidiš. Ja vama sliku, vi meni riječ.

Page 14: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

14

Ponoviti šta smo naučili na ovom času uz čitanje kraćeg teksta o izgubljenoj cipeli. Tekst čita neko od učenika/ca.

Završni dio časa: (5 minuta)

Zapis s table podijeliti učenicima. Opuštajuća igra : Ako čujete glas c na početku sjesti lijepo, u sredini ustati, na kraju čučnuti.

Dodjela pohvala učenicima/ama za aktivan i odgovoran odnos prema radu na ovom času. Zadaća: Nastavni list za domaću zadaću. Objašnjenje zadaće. Neko od učenika ponavlja šta je zadaća.

Page 15: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

15

Izgled školske table:

Literatura: 1. Zehra Hubijar, Maštalica – Početnica za prvi razred devetogodišnje osnovne škole, Bosanska riječ, Sarajevo, 2011. ; 2. Zehra Hubijar, Put u slovograd za I razred osnovne škole, Bosanska riječ, Sarajevo, 2003. ; 3. Zehra Hubijar, Metodika nastave čitanja i pisanja, Bosanska riječ, Sarajevo,2010.; 4. Studenska bilježnica akademske 2007./2008. s predavanja prof. dr. Zehre Hubijar; 5.Hadžem Hajdarević, Mirsad Bećirbašić, Belma Dilberović, Čitanka : radni udžbenik za prvi razred devetogodišnje osnovne škole, Publishing,Sarajevo, 2011.; 4. Stranice interneta za fotografije;

Page 16: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

16

Page 17: Pisana Priprema Za Cas Ucimo Glas Veliko i Malo _tampano Slovo C C Armin Rami_ Magistar r.n

17