piramida triunghiulara regulată descriere
DESCRIPTION
daTRANSCRIPT
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
COALA: Gimnazial Nr. 1 VrleziDATA: 5.III.2015CLASA: a VIII-aDISCIPLINA: Matematic - GeometrieUNITATEA DE NVARE: Calcularea de arii i volumeTITLUL LECIEI: Piramida triunghiular regulat: descriere, desfurare, aria lateral, aria total i volumulTIPUL LECIEI: MixtDURATA: 50 minutePROFESOR: Caavela Oana Flavia
Competene specifice
C1 Recunoaterea i descrierea unor proprieti ale unor figuri geometrice plane n configuraii date n spaiu sau pe desfurri ale acestoraC2 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane n configuraii geometrice spaiale date C3 Folosirea instrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea, prin desen, n plan, a corpurilor geometriceC4 Calcularea ariilor i volumelor corpurilor geometrice studiateC5 Exprimarea proprietilor figurilor i corpurilor geometrice n limbaj matematic (axiome, teorem direct, teorem reciproc, ipotez, concluzie, demonstraie)
Obiective operaionale
O1: Exprimarea proprietilor figurilor i corpurilor geometrice n limbaj matematic (axiome, teorem direct, teorem reciproc, ipotez, concluzie, demonstraie)O2:Sreproducformulesausefectuezemodalitidecalculpentruarialateral,aria totalivolumul piramidei isleapliceO3:Sdetermineelemente(delungime)alecorpurilorremarcabile,cndsecunosc volumei/sauarii
Strategii
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: Conversaia , explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire.MIJLOACE DE NVMNT: auxiliarul, fie de lucru, fi de sistematizare, instrumente de geometrie.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individualMETODE DE EVALUARE: analiza rspunsurilor date, observare sistematic
1
1
Desfurarea leciei
ETAPELECONINUT I SARCINI DE NVARESTRATEGII DIDACTCE
LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMETODEMIJLOACE
Moment organizatoric2 minSe asigur condiiile optime pentru desfurare a leciei: se noteaz absenii, se verific dac exist marker i burete la tabl i dac toi elevii au pe banc cele necesare.Se pregtesc cu cele necesare pentru lecie. Se asigur ordinea i disciplina.Conversaia
Captarea ateniei i verificarea temei5 minSe verific tema frontal, iar n cazul n care nu s-au putut rezolva exerciiile acas, se rezolv la tabl.Elevii citesc tema cu atenie, corecteaz unde au greit sau completeaz.Conversaia. Explicaia.Caietul de teme
Desfasurarea
orei
25 min
Se anun titlul leciei i se scrie pe tabl:PIRAMIDA TRIUNGHIULAR REGULAT: DESCRIERE; DESFURARE; ARIA LATERAL; ARIA TOTAL I VOLUMUL
Pentru nceput, s recapitulamCare este definiia piramidei regulate? Ce tim despre aceast figur?
Dar apotema unei piramide regulate?
n funcie de natura poligonului bazei distingem: piramida triunghiular regulat, piramidapatrulaterregulat, piramidahexagonalregulat.
Identificarea elementelor:Profesorulpropuneelevilors desenezelatablipecaieteopiramidtriun-ghiularregulatisonotezecorespunztor Feele piramidei sunt triunghiuri isoscele.
Voi mpri fie cu desfurarea piramidei triunghiulare regulate.
DefiniieArialateralaunei piramide estesumaariilorfeelorlateraleale piramidei . Aria total a unei piramide este suma dintre aria lateral i aria bazei.
Al=suma ariilor feelor laterale
Aria unei fee
Afeei= unde lb este lature bazei iar apeste apotema piramidei
Aria lateral
AL= unde Pb este perimetrul bazei iar apeste apotema piramidei
Aria totalAt=AL+AB
Volumul piramidei
V = unde Ab este aria bazei piramidei iar h este inaltimea piramidei
Elevii noteaz n caiete titlul leciei.
O piramid care are baza poligon regulat i muchiile laterale congruente se numetepiramidregulat.
nlimea unei fee se numete apotema piramidei.
Elevii sunt atenti la explicaiile profesorului i ii noteaz definiiile pe caiete.
Conversaia euristic. Explicaia. Exerciiul
Caietul de clas.
Obinerea performanelor10 minVom rezolva exerciiile din fia de lucru.
Elevii ies la tabl pentru a rezolva exerciiile
Aprecierea activitii elevilor5 minSe fac aprecieri asupra rspunsurilor date de elevi pe parcursul orei.Conversaia.Caietul de evaluare.
Precizarea i explicarea temei3 minAnun tema pentru acas.
Elevii noteaz tema.Conversaia.
BIBLIOGRAFIE:1)Andrei Barna, ndrumar metodic,Ed, Europlus, Galai, 20062) Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Teora, Bucureti, 20072)Dan Zaharia, Maria Zaharia,Culegere Mate 2000+, Ed. Paralela 45,Piteti, 20133)Artur Bluc, Magda Guri, Constantin Guri, Aritmetic, Algebr, Geometrie, auxiliar la manualele alternative de clasa a VII-a, Ed. Taida, Iai, 2004