otelea mihaela proiect didactic (1)

8

Click here to load reader

Upload: 0766355779

Post on 20-Aug-2015

91 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Otelea mihaela proiect didactic (1)

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

,,SA-L SALVAM PE MOS CRACIUN ! “

NIVEL I (3-5 ANI )

GRUPA MIJLOCIE

PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA

UNITATEA : G.P.N.MAXENU

13 DECEMBRIE 2011

Page 2: Otelea mihaela proiect didactic (1)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA:G.P.N.Maxenu,Buzau

DATA : 13.12.2011

NIVELUL I : Grupa mijlocie

PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA

TEMA ANUALA : ,,Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ ? “

SUBTEMA : “In aşteptarea lui Moş Crăciun”

TEMA ACTIVITATII : ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “

TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de cunostinte, priceperi si

deprinderi

FELUL ACTIVITĂŢII : INTEGRATA( D S ; DOS )

-ADE : DS-Activitate matematica :,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “

DOS-Activitate practica :,,Impodobim bradul de Craciun“

FORMA DE REALIZARE: DS : -Joc didactic

DOS : Aplicatie,lipire

SCOPUL ACTIVITATII :

DS :Consolidarea cunostintelor matematice ale copiilor privind

formarea grupelor de obiecte dupa forma ,marime si culoare.

DOS :Formarea si consolidarea unor deprideri practice specifice

nivelului de dezvoltare motrica.

Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor

trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverenta ) .

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DS-Activitate matematica :

- sa formeze grupe de obiecte dupa forma ,marime si culoare;

- sa ordoneze obiectele de marimi diferite in sir crescator

/descrescator;

- sa utilizeze un limbaj matematic adecvat;

- sa rezolve cerintele din fisa de lucru independent .

DOS : -Activitate practică :

- sa identifice materialele de lucru primite in cosulete;

- să plaseze corect podoabele pe brad conform indicatiilor;

- sa lipeasca podoabele pe brad utilizand corect tehnica de lucru ;

Page 3: Otelea mihaela proiect didactic (1)

- să participe cu interes şi plăcere la împodobirea bradului;

- sa aprecieze propriile lucrari si pe ale colegilor lor;

SARCINA DIDACTICA :

Constituirea de grupe de obiecte dupa criteriile invatate: marime

,forma si culoare .

REGULILE JOCULUI :

Grupa se va imparti in doua echipe egale ca nivel.

Raspunsurile sunt date de copiii desemnati din fiecare echipa pentru

fiecare proba.Vor primi cadouri rosii/portocalii pentru raspunsurile

corecte,dar si aplauze .

ELEMENTE DE JOC :spiridusul,aplauze surpriza ,intrecerea .

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia, exerciţiul, Ciorchinele,

Turul Galeriei,jocul, demonstratia,munca independenta .

MATERIAL DIDACTIC:

DEMONSTRATIV: plansa cu castelul Zanei Iarna si cu Mos

Craciun,brazi decupati din carton colorat ,fulgi de zapada cu sarcini de

lucru,traseul Spiridusului,macheta ce reprezinta o padure de brazi .

DISTRIBUTIV : cosulete cu podoabe pentru brad:clopoţei,fundiţe ,

steluţe,cadouri si globulete decupate din carton colorat , lipici,fise de munca

independenta .

DURATA : 45 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Magdalena Dumitrana,,Activitati matematice in gradinita”,Ed.Compania,

,2002

Ileana Libotean:,,Jocuri didactice matematice pentru gradinita”

Rev.învăţământ preşcolar nr.3-4/2009

-Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7ani),Bucuresti,2008 .

Page 4: Otelea mihaela proiect didactic (1)

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

Crt.

Evenimentul

didactic

Continutul

stiintific

Strategii

didactice

Evaluare

1.

Moment

organizatoric

Se asigura conditiile necesare pentru

buna desfasurare a activitatii :

- aerisirea sălii de grupă;

- amenajarea spaţiului educaţional;

- pregătirea materialelor didactice

necesare desfasurarii activitatii ..

-exercitiul

organizatoric

- observarea

comportamentu-

lui copiilor

2.

Introducerea

in

activitate

Se face prin metoda

Ciorchinelui,copiii sunt pusi sa spuna

tot ce le vine in minte cand aud

cuvantul,,Mos Craciun “

-conversaţia

-ciorchinele

-aprecieri

verbale

3.

Captarea

atenţiei

Se realizeaza prin intermediul

unei planse pe care se afla un castel. Se

precizeaza ca zana Iarna l-a rapit pe

Mos Craciun si l-a inchis in castelul

sau in Tara Zapezilor.Pentru ca Mos

Craciun sa ajunga la noi cu daruri

trebuie sa-l eliberam,ajutandu-l pe

Spiridus ,sa raspunda la sarcinile ce le

v-a descoperi pe drumul spre castel .

-expunerea

-traseul

spiridusului

-explicaţia

-interesul pentru

conţinutul

activităţi

4.

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Se va propune copiilor sa parcurga

drumul impreuna cu Spiridusul,

ajutandu-l sa raspunda la sarcinile

aflate in interiorul fulgilor de zapada

din brazi,sub forma de joc cu tema:

,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “

Joc in care vor consolida cunostintele

matematice privind formarea grupe-

lor de obiecte dupa forma , marime

si culoare .”

-explicatia

sanie

cadouri iarna

sac zăpadă

reni

Page 5: Otelea mihaela proiect didactic (1)

5.

Prezentarea

conţinutului şi

dirijarea

învăţării

Secventa I

DS-,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “

1.EXPLICAREA REGULILOR

JOCULUI

Jocul se desfasoara pe doua echipe:

-echipa globuletelor albastre

-echipa stelutelor galbene

Sarcinile pentru fiecare proba se

gasesc in interiorul fulgilor de zapada

,care vor fi gasite de copii pe traseul

drumului din loc in loc in brazi.

Raspunde cate un copil din fiecare

echipa,iar raspunsul corect este ras-

platit cu un cadou albastru/galben.

Va iesi castigatoare echipa care

acumuleaza cele mai multe cadouri.

2.DESFASURAREA JOCULUI DE

PROBA

Pentru exemplificarea jocului

educatoarea va solicita rezolvarea

sarcinilor din fulgul ce se afla langa

Spiridus .

Fiecare echipa va avea de sortat

obiectele ce se gasesc pe panou in cutii

diferite .

3.DESFASURAREA PROPRIU -ZISA

A JOCULUI

PROBA I

Fiecare grupa va primi cate un brad in

care sunt asezate globulete/stelute de

diferite culori.

Prima grupa va avea ca sarcina sa

aleaga din brad globuletele dupa cu-

loare si sa le aseze in cutiile corespun-

zatoare.

Iar cea de-a doua grupa sa aleaga din

brad stelutele dupa culoare si sa le

aseze in cutiile corespunzatoare .

-explicaţia

-exerciţiul

-jocul

-pe grupe

-daca retin

sarcinile propuse

-sortarea corecta

a grupelor de

obiecte ce se

gasesc pe panou

-alegerea corecta

a obiectelor

dupa culoare si

asezarea lor in

cutia

corespunzatoare.

Page 6: Otelea mihaela proiect didactic (1)

6.Obtinerea

performantei

7.Asigurarea

retentei si a

transferului

Tranzitie

PROBA a II a

Pe panoul din fata fiecarei grupe se

afla cate doi saci adusi de Mos

Craciun, unul mic iar celalalt mare .

Cerinta va fi sa sorteze obiectele

din cutia ce se afla sub sacii mosului

dupa marime:obiectele mari in sacul

mare, iar obiectele mici in sacul mic .

PROBA a III a

Grupa nr.1 sa aseze pe panou obiecte-

le de marimi diferite, ce se gasesc in

sacul mosului,in ordine crescatoare,

respectand urmatoarea

ordine(mic,mijlociu,mare ) .

Grupa nr.2 sa aseze obiectele de

diferite marimi,ce se gasesc in sacul

mosului in ordine descrescatoare,

respectand urmatoare ordine(mare,

mijlociu,mic) .

Se vor numara cadourile galbe-

ne/albastre si se va desemna echipa

castigatoare.

Se prezinta copiilor o fisa care are

urmatorii itemi:

1 .Formeaza ,prin incercuire grupe de

obiecte de acelasi fel .

2.Coloreaza cadourile mici .

Dupa parcurgerea cu succes a probe-

lor copiii vor avea parte de o surpriza.

Vor primi de la Mos Craciun ,un

cosulet cu diferite elemente in el , pe

care le vor folosi in activitatea ce va

urma .

Educatoarea invita copiii sa se ridice

de la masute pentru a interpreta

jocul cu text si cant,,Ninge,ninge........ “

.

La sfarsitul interpretarii,copii,vor

reveni la masute .

-exercitiul

-pe grupe

-pe grupe

-exercitiul

-aplauze

-exercitiul

-fise de lucru

-individual

-observatia

-sortarea corecta

a obiectelor din

cutie dupa

marime si

asezarea lor in

sacul

corespunzator

-asezarea

corecta a

obiectelor de

marimi diferite

in sir crescator si

descrescator

-numararea

corecta a

cadourilor prin

formarea de

perechi

-daca rezolva

corect itemii

propusi pe fisa

de evaluare

Page 7: Otelea mihaela proiect didactic (1)

SECVENTA II

DOS -,,Impodobim bradul de Craciun

1.INTUIREA MATERIA

LULUI DIDACTIC

Fiecare copil va avea in cosulet:un

brad,globulete,clopotei,fundite, cado-

uri,o steluta,lipici,servetele pentru

stergerea mainilor.

2 .EXPLICAREA SI

DEMONSTRAREA MODULUI DE

LUCRU .

Lucrarea practica se va realiza astfel:

-vor lua din cosulet cate un globulet si-

l vor aseza pe masuta cu partea alba in

sus;

-vor da cu lipici pe margine,apoi il vor

aseza in brad pe fiecare ramu-

ra in parte;

-la fel vor proceda cu clopotei

,cadourile si funditele pe care le vor

lipi pe ramurile bradului printre

globulete;

-se va fixa apoi steluta in varful

bradului.

3.ACTIVITATEA

INDEPENDENTA

Pentru a realiza lucrari frumoase ne

incalzim manutele:,,Miscam dege-

telele”,Inchidem pumnisorii si apoi ii

deschidem,

,,Cantam la pian”,etc.

Educatoarea va da semnalul de ince-

pere a lucrului urandu-le copiilor:

,,Spor la lucru !

Lucrarile vor fi expuse pe macheta in

sala de grupa.

-explicatia

-explicatia

demonstratia

-activitatea

independenta

-intuiesc

materialele

-manifesta

interes

6.

Evaluarea

performanţei

Aprecierea lucrarilor se va face prin

Turul Galeriei.

Se vor face aprecieri asupra modului

in care au participat la activitate

-conversaţia

-exerciţiul

-turul

galeriei

-aprecieri

verbale asupra

modului in care

au lucrat si

colaborat

Page 8: Otelea mihaela proiect didactic (1)

7.

Încheierea

activităţii

Educatoarea ii asigura pe copii ca

acum Zana Iarna ,il va elibera sigur

pe Mos Craciun ,pentru a ajunge la

serbarea lor,sa le aduca daruri .

Se ofera stimulente sub forma de

fulgi de zapada tuturor copiilor.

Activitatea se incheie prin interpreta-

rea colindelor pregatite pentru

serbare si a cantecului,,Mos Craciun

cu plete dalbe “.

-conversatia

-stimulente

-exercitiul

muzical

aprecieri verbale

asupra modului

in care au lucrat

si colaborat