oferte .njohuri të gjuhëve perëndimore (anglisht, italisht, gjermanisht, frengjisht, spanjisht,

Download OFERTE .Njohuri të gjuhëve perëndimore (anglisht, italisht, gjermanisht, frengjisht, spanjisht,

Post on 17-Feb-2019

222 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

UNIVERSITETI BUJQSOR I TIRANS

Nr. _____ Prot . Tiran, m ____.____.2018

OFERTE PUNE Universiteti Bujqsor i Tirans shpall nj vend pune pr personel administrativ drejtues i Ferms Didaktike Eksperimentale. Konkursi do t zhvillohen n dt. 05.03.2018 n orn 10.00 n dhomn e mbledhjeve t rektoratit tek godina e Fakultetit te Bujqesise dhe Mjedisit ,kati II. T interesuarit do t drgojne dokumentacionin e nevojshm n zyrn e burimeve njerzore t Universitetit Bujqsor t Tirans jo m von se data 28.02.2018.

Kriteret dhe dokumentacioni i nevojshm jan t bashkangjitura m posht.

KANCELARI REKTORI Ramadan MUJOLLARI Prof. Dr. Bari MUSABELLIU

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

UNIVERSITETI BUJQSOR I TIRANS

Nr. _____ Prot . Tiran, m ____.____.2018

Miratohet

REKTORI

Prof. Dr. Bari MUSABELLIU

LNDA: Kriteret e vlersimit t kandidatve pr konkurim pr nj vend pune pr

personel administrativ Drejtues i Ferms Didaktike Eksperimentale.

I. KRITERE ELIMINUESE

1. T jet diplomuar n sistemin me koh t plot n deget e agronomise ose t ekonomis agrare.

2. T ken not mesatare t shkolls se lart mbi 8.0 n t dy ciklet e studimit (Bachelor dhe Master Shkencor) ( Vlersimi lidhur me

mesataren ndryshon pr do 0.1 unite me 1 pik).

Shnim: N rast mosplotsimi t kritereve m sipr, dosja e

aplikantit nuk pranohet.

II. KRITERE PR VLERESIMIN N (Pik)_DHE

RENDITJEN E KANDIDATVE

Vleresim

i

(pik)

1 . Shkollim dhe kualifikim t mtejshm:

Master brenda vendit 5

Master jasht vendit 10

2. T ken prvoj pune n profesion dhe n drejtim .

Preferohen me prvoje jo m pak se 10 vjet.

Pr do dy vjet pune n profesion 7

Pr do dy vjet pun n drejtim 5

4

4

Kurse kualifikimi:

Pr do 1 vit kurs kualifikimi n fushn e profesionit 5

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

Koncpeoti: B. Selenica.

jasht vendit

3 Pr do nj vit kurs kualfikimi n fushn e profesionit brenda vendit

3

Aftsimi n programe kompjuterike, t cilat vrtetohen me

dshmi prkatse. 2

4. Njohuri t gjuhve perndimore (anglisht, italisht,

gjermanisht, frengjisht, spanjisht, etj.) e vrtetuar me

deshmi nga kurset internacionale.

5. Gjuha Angleze 10

Gjuht e tjera 8

6. Intervista me goj:

7. Aftsi komunikimi 10

Elemente t eduakts qytetare 5

Prezantimi i vizionit t kandidatit pr zhvillimin perspektiv t FDE.

30

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

UNIVERSITETI BUJQSOR I TIRANS

Nr. _____ Prot . Tiran, m ____.____.2018

MIRATOHET

REKTORI

Prof. Dr. Bari MUSABELLIU

DOKUMENTACIONI QE DUHET TE PARAQESIN KANDIDATET QE

KONKUROJNE

1. Krkesa pr vendin e puns pr t cilin kandidadi krkon t konkuroj.

2. Dokumentin e identifikimit.

3. C. V. me fotografi.

4. Diploma e shoqruar me listn e notave.

5. Njohja e diploms pr kandidatt q kan mbaruar studimet jasht vendit.

6. Libreza e puns.

7. Libreza e sigurimeve shndetsore dhe shoqrore.

8. Dy referenca nga pundhnsi aktual, ose i mparshm kur kandidati nuk sht n

marrdhnie pune, ose nga pedagog pr t sapodiplomuarit.

9. Dshmit e gjuhve t huaja perndimore (anglisht, italisht, gjermanisht, frngjisht,

spanjisht, etj.) t vrtetuara me dshmi nga kurset internacionale (nuk njihet asnj

dshmi tjetr jasht ktij kriteri).

10. Formulari i vetdeklarimit.(t shkarkohet nga interneti n faqen e DAP-it).

11. Deklarat q kandidati nuk ka konflikt interesi.

12. Raporti mjeksor.

13. do gj q deklarohet n C.V. t jet e dokumentuar.

14. Dokumentacioni duhet t paraqitet vetm n gjuhn shqipe.

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

UNIVERSITETI BUJQSOR I TIRANS

FERMA DIDAKTIKE EKSPERIMENTALE

INFORMACION

MBI VEPRIMTARINE E FERMES DIDAKTIKE EKSPERIMENTALE

Ferma Didaktike Eksperimentale (FDE), si pjese prbrse e Universitetit Bujqsor te

Tiranes (UBT), sht nj ekonomi ndihmese e ktij Universiteti dhe mund ta

konsiderojm nj laborator ne natyre, e cila ka pr qellim:

konkretizimin e njohurive t marra n auditor dhe krijimi i kushteve paraprake pr ngritjen dhe ndjekjen e aktiviteteve ku t marrin pjes: student, pedagog, punonjs

krkimor, fermer;

krijimi i kushteve t pranueshme pr realizimin e praktikave profesionale pr studentt e t gjitha fushave t UBT-s;

krijimi i kushteve pr modelimin dhe ngritjen e eksperimentimit fushor n fusha t interesit shkencor t UBT-s;

krijimi i nj qendre pr demonstrime dhe trajnime t ndryshme, q zhvillon Universiteti si institucion dhe/ose n bashkpunim me t tjer;

gjenerimi i t ardhurave nga aktivitetet q zhvillohen, n mnyr, q ato t prdoren pr t zvogluar humbjet dhe pr t lejuar realizimin e projekteve perspektive pr zhvillimin

e FDE-s;

ta shndrroj FDE-n si qendra numr dy e UBT-s, jo vetm n fushat q prmendm m lart, por edhe pr ngritjen e strukturave t tjera si laborator, ndrtesa pr

msim dhe krkim etj.

Prfituesit direkt

Prfitues direkt, nga investimet e mundshme q mund t kryhen, n kuadrin e ktij projekti do

t ishin strukturat akademike dhe shkencore t Universitetit Bujqsor, n prgjithsi dhe vet

FDE-ja si pjes e tyre. Ndrhyrjet e propozuara pr tu kryer n FDE, do t bnin t mundur q

ajo t vihet m mir n shrbim t prmirsimit t cilsis s puns n procesin e prgatitjes s

specialistve t rinj t bujqsis.

Nprmjet shtimit t mundsive q ofron FDE-ja, t prmirsimit t kushteve t

kultivimit, t shtimit t gams s aktiviteteve si dhe nprmjet rritjes s t

Rruga Pajsi Vodica, Kodr-Kamz-Tiran; Tel: (+355) 47200 893, Fax: (+355) 47200 874

website: www.ubt.edu.al

ardhurave t siguruara, do t bhet e mundur q impakti n gjith punn e UBT-s

t jet i ndjeshm. Departamentet dhe strukturat e tjera msimdhnse do t gjejn

nj mbshtetje t fuqishme n procesin e konkretizimit t njohurive tek studentt.

Po ashtu, ato do t ken mundsin q t ngren dhe t ndjekin eksperimente t

ndryshme krkimore-shkencore.

Vet studentt do t gjejn mundsira t mira q lidhen me procesin e nxnies dhe t

prgatitjes s tyre si specialist t bujqsis. N ndonj rast atyre mund tju

krijohen mundsi q ata t punojn me koh t pjesshme (part-time), ku krahas

shtimit t njohurive praktike, t mund t sigurojn edhe nj sasi t ardhurash ,q do

ti ndihmojn ata n prballimin m mir t kushteve t jetess.

Prfituesit indirekte

Krahas prfituesve direkt, q u prmendn m lart, prmirsimi i gjendjes n FDE do

t ndikoj edhe tek grupe apo subjekte t tjera t interesuara apo q kan lidhje me

UBT-n. Kjo sht e lidhur si me lidhjet q kan kto t fundit me UBT-n, ashtu

edhe me efektin q do t ket rritja e cilsis s prgatitjes s specialistve,

mundsin e gjetjes s modeleve t prmirsuara n bujqsi, blegtori dhe m gjer.

Ndr prfituesit indirekt m t mdhenj mund t veojm institucionet e krkimit

shkencor dhe atij t ekstensionit t Ministris s Bujqsis dhe Zhvillimit Rural si

dhe departamentet e saj n rrethe t ndryshme t vendit. Kjo, sepse n kushtet e

tranzicionit t zgjatur, kto struktura jan tkurrur duke iu paksuar mundsit pr

nj krkim dhe aplikim shkencor t mirfillt.

T tjer prfitues mund t ishin:

a) Specialistt e ndryshm t bujqsis, q sot zhvillojn aktivitetin e tyre si t punsuar n institucione t ndryshme apo si privat;

b) Qendrat e Transferimit t Teknologjive q veprojn n sistemin e bujqsis dhe strukturat q jan t lidhura me to;

c) Struktura e ekstensionit q pr nga mnyra e organizimit dhe numri i specialistve t angazhuar (n mnyr t veant mjetet financiare dhe t tjera mbshtetse) kan ndryshuar

mjaft, kryesisht n drejtim t paksimit t mundsive t tyre;

d) Fermert, t cilt mund t gjenin modelin se si mund ta prshtatin ekonomin e tyre t vogl, pr tu br konkurues n ekonomin e hapur t tregut;

e) OJF-t lokale, rajonale apo kombtare t cilat jan t lidhura me zhvillimin e bujqsis dhe me dhnien e asistencs n drejtim t mir organizimit t ferms, t prdorimit

t teknikave, teknologjive dhe t inputeve n masn dhe n cilsin e krkuar;

f) Organet e ndryshme t shtypit, q jan n funksionim, kryesisht ato q jan t lidhura direkt me t rejat n fushn e bujqsis si ato nn vartsin e MBU-s ashtu edhe ato n

vartsi t UBT-s.

Ferma Didaktik