o. cufi "studim mbi përdorimin e teknologjisë në realitetin arsimor shqiptar"

Download O. Cufi

Post on 22-Apr-2015

7.410 views

Category:

Education

3 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Punim i realizuar nga O. Cufi

TRANSCRIPT

 • 1.
 • 2. Duke marr parasysh rndsin q po mrr TIK ne ditt e sotme n msimdhnien e disiplinave t ndryshme, morm iniciativn q t organizonim nj sondazh mes msuesve dhe nxnsve t cilt prballen do dit me procesin arsimor n realitetin shqiptar pr vet mnyrn se si ato do ta konceptonin prdorimin e teknologjis n msimdhnie.
 • 3.
 • 4. Nga ky studim dolm n prfundimin se edhe pse duhet nj pun mjaft e madhe n aspektin e pregatitjes s bazs materiale nga ana e institucioneve prgjegjse, por nga ana tjetr nevojitet edhe nj pregatitje m e mir e mesuesve t vjetr n prdorimin e teknologjis. Frika e t res bn q n shume raste, eksperiencat e reja te shihen si t dyshimta nga ana e msueve t vjetr t cilt tashm nga vet formimi i tyre me ann e nj ideologjie dhe metodologjie pune te vjetr, por q ka qn mjaft frytdhnse, jan mjaft skeptik prsa i prket futjes s teknologjis n msimdhnie.
 • 5.
 • 6. Por ajo q duhet theksuar sht gjithashtu fakti se duhen kualifikuar edhe trajnues t cilt duhet t merren me aftsimin teknologjik t stafit pedagogjik, gj e cila do t mundsonte nj prdorim sa m efikas t ktyre risive teknologjike n msimdhnie.
 • 7.
 • 8.
 • 9.
 • 10. Ndaj msimdhnsve 1. far sinjifikon pr ju prdorimi i teknologjis n msimdhnie? 2. Mendoni ju se realiteti shqiptar sht i gatshm pr futjen e nj teknologjie t till n msimdhnie??
 • 11. 3. Mendoni ju se stafi pedagogjik sht i aft pr monitorimin dhe prdorimin e teknologjis n msimdhnie?? 4. Sa e prdorni ju teknologjin n msimdhnien tuaj??
 • 12. 5. Cilat do ishin keshillat e juaja persa i perket rregullimit t sistemit arsimor pr ta drejtuar at drejt nj msimdhnie me qendr nxnsin dhe n t ciln prdorimi i teknologjis t zinte nj rol mjaft domethns.
 • 13. 6. A ju jep teknologjia lirshmrin n administrimin e klass? 7. Mendoni ju se teknologjia po zevndson mesuesin n rolin e msimdhnsit?
 • 14. 1. Pr mua prdorimi i teknologjis n msimdhnie, sinjifikon, t pasurit e nj vegle muzikore n varsi t muziks s t cils mund ta knaqsh apo ta mrziss h publikunq t ndjek 2. Sinjifikon nj mburoj t fort pas t cils mund t fshihet paaftsia e ndonj msuesi n menazhimin kuptimplot t klass.
 • 15. 1. Prsa i prket realitetit shqiptar mendoj se ai ende nuk e ka arritur at stad q t prdor nj teknologji t till, them nuk e ka arritur n fushn ekonomike, por ama mbi t gjitha n at social-kulturore. Ka ende sot prsona q e shohin kompjuterin me t njjtin dyshim si u pa ardhja e biiklets s par n Shkodr.
 • 16. 2. Po prderisa jemi nj shoqri n modernizim e sipr, dhe prkundrazi zhvillimi teknologjik tek ne ka psuar nj bum t madh investimesh, shtetroro-private, t ofruarit e nj mjedisi m t prshtatshm pr edukumin dhe formimin e nj brezi t ti sht mjaft frytdhns n aftsimin e tyre teknologjiko-akademik.
 • 17. 1. N aspektin e aftsimit teknologjik t stafit akademik mund t kemi rezerva thjesht pr brezin pak t vjetr t profesorave, t cilt nuk kan patur shancin pr arysye objektive dhe subjektive q t jen pjes e bumit teknologjik. Por ama duhet theksuar se ky brez pedagogjik ka patur dhe ka aftsin e prdorimit t fjals si nj mjet i rndsishm teknologjik n primin e mesazhit pedagogjik.
 • 18. 2. Po prderisa jetojm n nj shoqri t teknologjizuar dhe duke marr parasysh q teknologjia tashm sht pjes e jets son t prditshme dhe pr m shum duke vlersuar aftsit individuale-pedagogjike dhe shoqrore t stafit pedagogjik, mendoj se tashm jemi n kohn e duhur pr futjen e nj teknologjie n ndihm t proesit pedagogjik.
 • 19. 1. Teknologjin n msimdhnie e prdor shpesh, pr arsyen e vetme se ajo tashm sht e vetmja ur lidhse dhe q bn t t shkrihen n nj prson t vetm, msuesi dhe nxnsi, pr shkak t aftsimit t lart teknologjik q ka brezi i ri dhe pr shkak q ajo mund t shihet si mnyra e vetme ku nxnsi, mbi t cilin tashm sht e prqndruar vmendja n msimdhnie, ndihet n nj mjedis familjar.
 • 20. 2. Nuk e prdor shpesh pr dy arsye krejtsisht t kundrta. S pari pasi ajo nuk me lejon transmetimin si duhet t mesazhit tek nxnsit e mi, pasi tashm me prdorimin e saj, nuk sht m msues lider, por ama ai zevndsohet nga nj paisje pa mish e pa shpirt. S dyti pr realitetin n t cilin un jam msim, teknologjia sht nj tubu n aspektin kulturor, pasi n at financiar tashm nuk mund t themi se prbn nj problem mjaft t madh.
 • 21. 1. Do prqndrohesa n dhnien e ktyre kshillave: S pari, t kemi m shum tekste t cilt t jen t shoqruara me materiale audio-vizuale. S dyti, t investohet n programimin dhe n drejtimin teknologjik drejt nevojave dhe prvojave personale dhe kulturore t shoqris shqiptare.
 • 22. 2. S pari do thoja se sht e nevojshme nj ndryshim legjistlativ prsa i prket rolit q duhet t zr teknologjia n msimdhnie, pr t vetmen arsye se prdorimi i saj po kthehet n Kalin e Trojs mes brezave t ndryshm t stafit pedagogjik. S dyti them se duhet br m shum n ndrgjegjsimin teknologjik prsa i prket rndsis q ai ka pr jetn dhe pr t ardhmen e brezave t ri n nj shoqri t industrializuar.
 • 23. 1. Po duke qn se ajo sht nj ur lidhse mes meje dhe nxnsve ajo m jep mundsin e administrimit dhe t primit t mesazhit reciprokisht mes meje dhe nxnsve.
 • 24. 2. Duke marr parasysh formimin social kulturor t shoqris shqiptare dhe bumin teknologji q ka prfshir at, nganjher prdorimi i teknologjis shpie n ilaritet t klass, pr t vetmen arsye se nuk sht ende e sigurt aftsimi teknologjik i t gjith stafit pedagogjik.
 • 25. 1. Jo n vrtet teknologjia nuk duhet q t shihet si zvendsuese e msuesit, prkundrazi, ajo duhet t konsiderohet si nj nj mjet i rndsishm n dorn e msusit, mjet i cili formon urn mes tij dhe nxnsit .
 • 26. 2. Do i friksohesha pak ktij fakti, nga realiteti i teksteve t msimdhnies n shqipri, pjesa m e madhe e t cilve jan thjesht prkthime apo materiale t huazuara nga interneti dhe kjo gje shpie n nj humbje paksa t rolit novativ t msuesit n msimdhnie.
 • 27.
      • Ndaj Nxnsve
  • 1. Sa e prshtatshme sht pr ju nj or n t ciln prdoret teknologjia?
  • 2. Sa shpesh prdoret teknologjia n msimdhnien e cila zhvillohet n mjediset e juaja shkollore?
 • 28.