numarul si cifra 4- clasa pregatitoare
DESCRIPTION
Proiect didactic: Numarul si cifra 4- clasa pregatitoareTRANSCRIPT
Clasa: Pregătitoare A
Data: 19.11.2013
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: ,,Să mâncăm sănătos”
Subiectul: Numărul și cifra 4
Forma de realizare: Activitate integrată
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
Competențe specifice: ( obiective de referință)
1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-311.2. Compararea numerelor în concentrul 0-311.3. Ordonarea numerelor in concentrul 0-31
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1: Să asocieze mulțimii cu 4 elemente numărul și cifra corespunzătoare;O2:Să reprezinte prin diferite mijloace didactice mulțimea cu 4 elemente;O3:Să stabilească corespondența mulțimii cu 4 elemente cu mulțimile precedente cu 3, 2, 1 elemente;O4:Să completeze corect cerințele din fișa de lucruO5:Să traseze în aer cifra 4O6:Să recunoască cifra 4.
Resurse:
1. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, observația, jocul didactic, analiza, demonstrațiab) Mijloace de învățământ: planșă cu cifra 4, fișe de lucru, jetoane, creioane, palete cu cifrec) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
2. Temporale 35 minute ora propriu-zisă 15 minute activități recreative
3. Umane: 30 de elevi4. Bibliografie 1. Manea, Alexandra; Matache, Claudia; Ioan, Liliana; Ruse, Clara, 2012, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, editura Delta
Cart Educațional, Pitești2. Pacearcă Ștefan; Mogoș, Mariana, 2012, Matematică, editura Aramis, București
Desfășurarea lecției
Nr.Crt.
Evenimentul didactic
C.S. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace de învățare
Forme de organizare
Evaluare
1. Moment organizatoric
Asigur un climat educațional favorabil. Anunț elevii că vom desfășura împreună ora de matematică.
Se pregătesc de oră
Frontal
2. Captarea atenției Recit copiilor o poezie despre cifra 4 pentru a le antrena interesul pentru desfășurarea lecției.,,PATRU e un scăunelRăsturnat de Costăchel.Anul cât este de marePatru anotimpuri are.Carul are patru roți,Fără patru nici că poți.Și picioare, calul are, Ca și ursul din pădure,Câte patru fiecare.Dar ca notă-n catalogZău, că nu e bun deloc.”
Ascultă cu atenție
Conversația Expunerea
Poezia Frontal
3. Anunțarea temei și a obiectivelor
1.1.1.2.1.3.
Le adresez copiilor intrebarea:-Câte picioare are ursul din povestea ,,Ursul păcălit de vulpe”? Dar vulpea?După ce primesc răspunsul din partea lor
Răspund la întrebare
Conversația Frontal Evaluare orală
trec la a prezenta tema lecției ,, Numărul și cifra 4” și le voi spune că astăzi vom forma mulțimi cu 4 elemente, vom așeza cifra corespunzătoare în dreptul mulțimilor, vom colora fișe cu imagini, vom trasa cifra în aer și pe fișe.
4. Dirijarea învățării 1.2
1.3
Le cer elevilor să formeze pe băncuțe mulțimea cu 4 elemente folosindu-se de jetoanele cu peștișori pe care le-au primit în timp ce exemplific pe flip-chart exemplul de mulțime cu 4 elemente.Alături de mulțimea cu 4 elemente îi rog pe elevi să formeze mulțimea cu 3 elemente a vulpilor, mulțimea cu 2 elemente a urșilor și mulțimea cu un element a umbreluțelor.Același lucru îl realizez și eu cu câte un copil la flip-chart.Stabilim împreună cum sunt mulțimile una față de cealaltă.După ce am așezat pe bancă jetoanele pentru a forma mulțimi elevii sunt
Urmează indicațiile învățătoarei
Lucrează individual la pupitre, iar când sunt solicitați la flip-chart.
ConversațiaDemonstrațiaExplicația
ConversațiaDemonstrațiaExplicația
Jetoane cu pești
Jetoane cu urși, vulpi, umbrele
Frontal Individual
Frontal Individual
Evaluare orală
Evaluare orală
1.1
1.11.21.3
rugați să așeze cifra corespunzătoare fiecărei mulțimi (de la 1 la 3).Apoi prezint imaginea cu cifra 4, iar elevii așează cifra 4 în dreptul mulțimii cu cei 4 pești. Întreb cu ce seamănă cifra 4.Se repetă cu 2-3 elevi numerația de la 1 la 4 crescător și descrescător.Explic elevilor că atunci când avem: 4 pești, 4 urși, 4 vulpi, 4 mere, 4 flori, 4 mingi, etc, spunem pentru toate aceste situații de acest fel că sunt caracterizate de cifra 4.Le spun elevilor că atunci când completăm fișele vom scrie de mână, deci propun să exersăm scrierea în aer a cifrei explicând elementele grafice care o compun.Inițiez un joc didactic în care eu bat din palme, iar copiii cu ajutorul paletelor inscripționate de la 1 la 4 indică numărul bătăilor auzite.Realizez acest joc pe grupe dată fiind așezarea
Urmează instrucțiunile și îndeplinesc sarcinile cerute de catre învățătoare
Desenează în aer cifra 4
Participă cu implicare și interes la joc
ExplicațiaConversațiaDemonstrația
Explicația Conversația
Demonstrația
Explicația DemonstrațiaConversația
Jetoane Planșă cu cifra 4
Palete cu cifre de la 1 la 4Jetoane
Frontal Individual
FrontalIndividual
Frontal Individual Pe grupe
Evaluare orală
Evaluare orală
Observare
pe rânduri cu fiecare rând în parte.Apoi regula jocului se schimbă și cer elevilor să formeze mulțimi cu numărul de elemente arătat de paleta din mâna mea.
5. Obținerea performanței
1.1 Trec la urmatorul moment al lecției prin exerciții ale mușchilor mici ai degetelor în timp ce împart elevilor fișa de lucru (Anexa 1) și dau explicațiile cu privire la rezolvarea acesteia.La finalul rezolvării fiecărui item din fișă fac aprecieri.
Completeză fișele
Încălzesc mușchii mâinilor
Explicația Muncă individuală
Fișe Individual Evaluare orală
6. Retenția și transferul
Pe o coală de hârtie imprimată cu cifra 4 li se cere elevilor să lipească folosindu-se de jetoane, mulțimi cu 4 elemente.
Lipesc pe coala de hârtie mulțimi cu 4 elemente.
Explicația DemonstrațiaJocul didactic
Coală de hârtie Jetoane
Frontal Evaluare orală
7. Încheierea activității
Fac aprecieri asupra participării elevilor la lecție și îi îndrum pe aceștia spre recreație.