projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/scenariusz nr... · web viewjesteś...

6
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 34 „Optymalizacja transportu” Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Upload: others

Post on 08-Aug-2021

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/Scenariusz nr... · Web viewJesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę i inne posiłki do domu. Towary są

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 34„Optymalizacja transportu”

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 2: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/Scenariusz nr... · Web viewJesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę i inne posiłki do domu. Towary są

WZORZEC SCENARIUSZA ZAJĘĆ

Informacje ogólne

Temat Optymalizacja transportu

Adresat zajęć Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Miejsce i czas realizacji zajęć

Sala lekcyjna z interaktywną tablicą i technologią ICT. Lekcja - 45 min.

Cel ogólny (główny) zajęć Technologia informacyjna w transporcie

Cele operacyjne Wiadomości Zastosowanie wiedzy z zakresu logistyki w transporcie i zaopatrzeniu

Umiejętności - umiejętność wybierania odpowiedniej strony internetowej dla mapy- znalezienia optymalnej trasy transportu- wyciągania wniosków z uzyskanych informacji- rysowania tabeli do oceny danych.

Postawy - Przedstawienie wiedzy i postaw

Metody/techniki pracy

Nauczanie wspomagane komputerowoZadania badawcze, rozwiązywanie problemówMetoda badawczaIndywidualna praca uczniów

Narzędzia TIK Interaktywna tablica, komputer, aplikacje internetowe

Formy pracy Grupowa , zespołowa

Środki dydaktyczne Materiał Word - zadanie

Przebieg zajęć

Faza wstępna Wprowadzenie do tematu:

Jesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 3: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/Scenariusz nr... · Web viewJesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę i inne posiłki do domu. Towary są

i inne posiłki do domu. Towary są dostarczane w całym Bardejowie i dostępne są 3 pojazdy.

Przedstawienie problemu badawczego:

Optymalizuj trasy i oszczędzaj paliwo, aby zoptymalizować trasy.

zadania:1.- znajdź mapę siedziby firmy: Daňový úrad, Partizánska30142.- Wybierz miejsce i własną nazwę firmy- Opracuj optymalne trasy wysyłki do trzech adresów w różnych częściach miasta3. Kierowca przedłożył oświadczenie pojazdów w następujący sposób:Podróżuj do adresu i z powrotem:odjazd: 8.00 - przyjazd 9.13; Trasa: Komenského 10 - Short Line - Slovak - Bardejovská Nová Ves 49.Podróżuj do adresu i z powrotem:Wyjazd 10,15 - przyjazd 11, 45; Trasa: Komenského 10 - Long Line - Short Tour - Objazd miasta Bardejov - Zlaté 70,Sprawdź to i zaznacz optymalne kierunki na mapie.Przygotuj tabelę przedstawiającą pierwotną trasę, dystans km, czas jazdy oraz optymalną odległość jazdy samochodem, czas jazdy.Zakończ.4. Zaznacz optymalne kierunki na mapie

Faza realizacyjna Pobieranie danych:

Zadanie zadania przez nauczyciela.Uzyskanie danych z internetu.

Przetwarzanie i analiza danych:

Z realizacji tego zadania na lekcjach mogę powiedzieć, że uczniowie chętnie rozwiązują zadania związane z życiem praktycznym, zadania związane z niektórymi z ich zawodów.Zadanie to jest testem tego, jak uczniowie znają

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 4: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/Scenariusz nr... · Web viewJesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę i inne posiłki do domu. Towary są

swoje miasto z jednej strony, a z drugiej strony, jeśli nauczyciel wyznacza ulicę o nietypowej nazwie, jest to świetny czas i motywacja dla ucznia do zainteresowania się geografią ruchu i jego miastem. Uczeń może znaleźć na przykład te mapy internetowe: map.atlas.sk/mapa/english , www.viamichelin.com maps.google.com i inne .Kopiując mapę do raportu i kompilując arkusz kalkulacyjny, wykorzysta swoją wiedzę z zakresu informatyki, administracji i korespondencji.Porównując trasę podaną przez kierowcę z optymalną trasą znalezioną na mapie internetowej, polecam skupienie się na dyskusji na temat przyczyn różnic - obiektywnie, subiektywnie, na sugestiach, jak rozwiązać naruszenie dyscypliny jazdy kierowcy, sugestie dla nowego kierowcy, który jest nieświadomy miasta. Jednocześnie zwraca się uwagę uczniów na technologię komunikacji i nawigacji.

Prezentacja danych:

Zadania opracowane przez uczniów są prezentowane na tablicy interaktywnej w grupach.Prezentacja mapy firmy i optymalnych map trasy.

Rozwiązywanie problemu badawczego:

Studenci w grupach przygotowują indywidualne zadania.Rezultatem jest projekt optymalnych tras transportu towarów w mieście.

Faza podsumowująca Sprawdzanie poziomu rozwiązania zadań.

Praca domowa Przetwarzanie danych w prezentacji PowerPoint. Przesłanie zadania nauczycielowi.

Ewaluacja Informacje zwrotne dla nauczyciela - sugestie dotyczące innych zadań, edycji zadań, ...

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 5: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79/Scenariusz nr... · Web viewJesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę i inne posiłki do domu. Towary są

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej