njohuri praktike dhe teorike per kontabilitetin

Download Njohuri praktike dhe teorike per kontabilitetin

If you can't read please download the document

Post on 14-Jan-2017

108 views

Category:

Education

7 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Tema I-re: Njohuri per kontabilitetin si teori dhe praktike.

  a- Kontabiliteti dhe rendesia e informacionit kontabel.b- Perdoruesit e informacionit kontabel, zhvillimi dhe perkufizimi I kontabilitetit.c- Llojet e kontabilitetit.

 • N vmndje pr studentt.

  Si t dalim mir n lndn e kontabilitetit

  Un do tju tregoj sekrete q pedagogt rrall ua tregojn studentve.Nse pedagogt e tjere zbulojn se un u kam treguar kto sekrete, me siguri do t ket shum diskutime e pyetje t ndryshme. Marrja e notave t mira nuk sht nj shtje fati. Nuk ka asnj sekret pr kt. Gjithashtu, nuk sht sekret se kryerja e detyrave (n koh), vajtja n klas (rregullisht), gjumi dhe ushtrimet e mjaftueshme, t ngrnit n mnyrn e duhur dhe studimi gjat gjith semestrit (dhe jo vetm n kohn e provimit) do ti prmirsojn notat tuaja. Por kjo sht pun e vshtir.Kshtu, ajo q disa nga ju dshirojne sht mnyra pr t marr nota t mira duke mos punuar shum, apo jo? Mir, kini mndjen-sekreti sht t punoni me zgjuarsi! Nuk sht e njjt me t qnit i zgjuar, e cila sht nj shtje fati. Ktu jepet sesi t punoni me zgjuarsi.

 • Hapi 1: Prcaktoni prse lnda e kontabilitetit sht e rndsishme pr ju. S pari, mendoni prse po e bni kt lnd. Cilat jan qllimet tuaja? A ju intereson me t vrtet kjo lnd? A keni motivim t fort pr t msuar mbi kontabilitetin? Mbase n listn tuaj t karrierrs kontabilisti vjen menjher n fund. Mbase synimi juaj sht t bni shum para. Ose, mbase vini n universitet pr t kaluar kohn derisa t trashgoni pasurin e familjes. N do rast kjo lnd sht hartuar pr ju. Nj nga mnyrat m t sigurta pr t pasur 1 million dollar sht q t filloni me dhjet milion dhe t mos dini asgj nga kontabiliteti dhe drejtimi i biznesit. Nse ju nuk trashgoni asnj pasuri, ju nuk do t bheni i pasur pa ditur t flisni gjuhn e biznesit. Kontabiliteti sht gjuha e biznesit! Mbase ju dshironi t filloni nj pun m t mir, dshironi q t jeni kontabilist. Shum mir!Kjo lnd ndoshta disa nuk do ti bje kontabilist. Ajo do tju ndihmoj q t kuptoni disa nga ritualet mistike t kontabilitetit q jokontabilistve shpesh u duken t ngatrruara. fardo lloj pozite drejtimi do t keni n ndonj organizat, t jini t sigurt q do t keni pun me kontabilistt dhe me informacionin kontabl. Ju duhet ta dini se ata mund t ken nj ndikim t madh n jetn tuaj. Shum organizata e prdorin informacionin kontabl pr t vlersuar punonjsit e tyre pr pagat dhe n vendimet pr ngritjen e punonjsve n prgjegjsi. Ju duhet t kuptoni sesi ta interpretoni kt informacion. Ju mbase mund t kuptoni se kontabiliteti nuk sht ai q mendoni. Pavarsisht nga fakti, nse ju do ta doni apo urreni kontabilitetin, vendosni se ajo ka do t merrni nga kjo lnd do t jet e dobishme pr ju.

 • Hapi 2: Zbuloni at q pedagogu juaj pret nga ju pr kt lnd. M pas verifikojeni kt me pedagogun tuaj. Nse jeni me fat, pedagogu juaj do t jet i ndjeshm, i dashur, i kujdesshm, me sens humori, i shkatht, i plqen q ti msoj t tjert dhe dshiron q ju t dilni mir n kurs. Nse pedagogu juaj sht normal (dhe m pak i prsosur), mbani mend, se pedagogu mbetet pedagog. Dhe si pedagog, ai ka pushtet mbi jetn tuaj. Kshtu q, zbuloni se far pret prej jush. Cilat jan qllimet e tij pr lndn? far dshiron q ju t dini ose t jeni t aft t bni pasi t prfundoni lndn? Mbase ai do tjua tregoj (shenj e mir), por nse se bn, pyeteni. Ju duhet t thoni: Profesor Cilido-qoft-emri juaj (do t ishte m mir q t prdorej emri i duhur), far sht e pakndshme n kt lnd? ky sht nj zhargon edukimi pr cilat jan qllimet e ksaj lnde? Kjo mund t trheq vmendjen , dhe ti jap nj ose dy minuta pr tu menduar. Ju mbase mund t prisni deri n takimin tjetr t klass pr t marr prgjigjen tuaj. Sigurohuni q ju dhe pedagogu juaj t kuptoni qllimet e njri-tjetrit. Disa pedagog kontabiliteti presin q t gjith studentt t bhen kontabilist.Dhe kjo do te ishte gje e mire.Por ne jete jo cdo gje shkone ashtu sic e mendon petagogu,ashtu sic mund te jete deshira e tij.

 • Hapi 3: Zbuloni se si do t vlersoheni. Tani, zbuloni se si do t vlersoheni. Si teston pedagogu juaj? A sht ai tip i vshtir i llojit: Cila sht fjala e treta n rreshtin e peste n fajen 211? Ose, a shikon ai t prgjithshmen, me an t pyetjeve: Shpjegoni sesi kontabiliteti ishte instrument n negocimin e traktatit t treta t Versajs n 1623. A prpiqet ai pr hamendsime, ose a jan prgjigjet e shkurtra pikat e tij t dobta? Cilado qoft metoda, ju duhet t dini se far pritet nga ju dhe sesi kto pritje kalohen n nota. Nganjher do t gjeni ndonj pedagog ku prtjet t mos jen t njjta me mnyrn sesi ai teston dhe vlerson. Prandaj ju duhet t kuptoni si pritjet e pedagogut dhe vlersimet. Nse ato nuk duket se jan t qndrueshme, ather duhet t prcaktoni se far pret pedagogu n t vrtet.

  Hapi 4: Msoni at q sht e rndsishme. Zbuloni se far ju duhet q t prmbushni qllimet tuaja dhe pritjet e pedagogve. Nj msim i madh q ju duhet t msoni, nse nuk e keni br, sht far merrni nga kontabiliteti (dhe pothuajse do gj tjetr) varet nga ajo q ju silln n t.Qndrimi juaj sht i rndsishm. Nse vendosni se dika ia vlen t msohet, ju do t gjeni mnyrn pr ta msuar at. Jo se ju duhet ta msoni at, por se ju dshironi ta bni. Dshiroj sht pjesa m e madhe e t punuarit n mnyr t zgjuar. Dshira pr t msuar do t bj nj rrug t gjat duke ju ndihmuar t merrni rezultate t mira. Fatkeqsisht, ajo nuk do t jet e mjaftueshme derisa ajo q ju dshironi t msoni t jet gjithashtu ajo q pedagogu juaj dshiron q ju t msoni. Prandaj, duhet t siguroheni q ju dhe pedagogu juaj t jeni n t njjtn gjatsi vale. Nse nuk jeni ather flisni me njrit tjetrin. Zbuloni prse pedagogu juaj ka nj pikpamje tjetr. Ju mund t ndryshoni mendimin tuaj mbi at q sht e rndsishme. Prcaktoni sesi t prqndroni prpjekjet tuaja. Jo gjithka n kt libr ose leksion ka t njjtn rndsi. Prqndrohuni n at q sht m e rndsishme pr ju dhe pedagogun tuaj.

 • Hapi 5: Komunikoni me pedagogun tuaj. Prpiquni t kujtoni se pedagogu juaj sht nj person. Edhe autort e ktij libri jan njerz. Ne kemi gra, fmij dhe miq. Shumica e pedagogve dshirojn me t vrtet q ju t ecni prpara, por ne kemi nevoj pr ndihmn tuaj. Pedagogt nuk din gjithka. N veanti, ne nuk mund t lexojm mendjen tuaj. Ju duhet t lejoni pedagogun tuaj t dij nse keni ndonj problem pr t kuptuar materialin q ju prisni pr t msuar, duke zbuluar at q pedagogu pret prej jush, ose t zbuloni sesi t pregatiteni pr testet dhe detyrat e tjera. Flisni me pedagogun tuaj mbi problemet q keni me kt lnd. Mbani parasysh se pedagogu sht qnie njerzore. Ky sht fakulteti juaj.T punuarit me zgjuarsi nnkupton t prcaktoni se far sht e rndsishme dhe t prqndroni vmendjen dhe prpjekjet tuaja n kto gjra. M pas, mos hiqni vmendjen nga synimet tuaja. Nse keni ndonj problem prballuni me t. Nse nuk kuptoni dika n klas ose n libr, bni pyetje.Mos kini frik te beni pyetje.Nse keni frik t bni pyetje n klas, mbani mend m mir t dukesh i paditur n klas,sesa t dukesh i paditur ne provim. Nse mendoni se nuk po kapni pikat kye, flisni me pedagogun tuaj. Nse dshironi t msoni, ju mund ta bni at.Kjo sht e gjitha. Prpiquni.Une mendoj se kshtu lnda e kontabilitetit do t duket m e kndshme dhe eksperienca m fitimprurse. Sigurisht, ju mund t prpiqeni t kryeni detyrat, t shkoni n klas, t bni gjum dhe ushtrime t mjaftueshme, t hani mjaftueshm dhe t studioni gjat gjith semestrit. Ato n prgjithsi ndihmojn, ne ecurin tuaj,megjithse jan t vshtira. Urimet m t mira, jo vetm n kt lnd, por edhe n lndt e tjera, gjat gjith jets, pr t pregatitur at kapital njerzor t konkurueshm n treg me vendet e zhvilluara.Sot, n bot ngulet kmb shum n filozofin e nj formimi profesional e civil sa m polivalent duke nxitur dhe krijuar mentalitetin q t msohemi t msojm gjat gjith jets. Per te arritur kete duhet:a) mesim cdo dite b)lidhja e elementeve teorik me elementet praktik dhe c) baza didaktike.Te tria perbejne thelbin e formimit tuaj profesional.Baza didaktike perbehet nga:1)Programi,2)Teksi,3)Materialet ndihmse(fletore,makine llogaritse,vizore, etj.),por laptopi do te ishte edhe me mire. Suksese!

 • ORGANIZIMI I KTIJ leksioniNJOHURI PR KONTABILITETIN SI TEORI DHE PRAKTIK

  Kontabiliteti dhe rndsia e informacionit kontablPrdoruesit e informacioni kontablZhvillimi dhe prkufzimi i kontabilitetitRndsia e informacionit kontabl n drejtimKoncepti njsi ekonomikeSistemi ekonomikPrdorues t brendshm Prdorues t jashtmPak histori Shkollat e Prkufizimi i kontabilitetitZhvillimi i kontabilitetit n bot dhe, n ShqipriStandartet dhe llojet e kontabilitetit

 • Skema 1 Njsi ekonomike Fitimprurse JofitimprurseNj sistem ekonomiko-shoqror mendohet si nj organizm ku qeliza baz e tij sht njsia ekonomike. N kuadrin e ktij sistemi, njsia ekonomike nuk vepron si nj njsi e shkputur, por n lidhje dhe bashkveprim t ndrsjellt me njsit e tjera. do njsi ekonomike krijon mjedisin e saj, me objektiv kryesor kryerjen e nj aktiviteti prodhues,tregtar apo shrbimi, ku brnda ktij aktiviteti ka nj sr elementsh material, monetar, njerzor, ka nj sr marrdhniesh me punonjsit e saj, me shtetin, me njsit e tjera ekonomike etj. Skema 2

 • Pr t`u orientuar n larmin e madhe t ktyre marrdhnieve dhe pr t qen n gjendje t marr vendime ekonomike t drejta, njsia ekonomike ka nevoj pr nj informacion t bollshm, n koh, t shpejt dhe t sakt. Kt informacion asaj ia jep kontabiliteti nprmjet shifrave t pasqyruara n bilanc e n pasqyra financiare. Jan kto shifra q e msojn njsin ekonomike si t punoj m mir, si t rris cilsin e shrbimit apo t prodhimit dhe t siguroj fitime m t mdha.

  shtja 2-t. Prdoruesit e informacionit kontabl.

  Pr informacionin kontabl jan t interesuar nj numr i madh njerzish, t ciltprmblidhen n dy grupe t mdha:1- Prdorues t brendshm.2- Prdorues t jashtm.

  Prdoruesit e brendshm.

  Drejtuesit e njsis ekonomike (asamble