muzika dhe kompozitoret shqiptare !!!!

Download MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!

Post on 17-Jul-2015

955 views

Category:

Education

5 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

MUZIKA DHE KOMPOZITORT SHQIPTAR

1Zhvillimi i muziks shqiptareKompozitort shqiptar

Jan KukuzeliMartin GjokaFan.S.Noli Palok Kurti Thoma NashiKristo KonoPreng Jakovaesk Zadeja Tish DaijaZhvillimi i muziks shqiptareZhvillimi i muziks shqiptare, krahasuar me vende t tjera evropiane, ka psuar nj zhvillim jolinear t saj. Studiuesit kan br sht e mundur pr ndiimin e rrugs s zhvillimit muzikor t prshkruar, duke nxitur kshtu q t flas koha memece e ksaj muzike. Thuhet se muzika, si nj gjuh universale, shfaqet tek popuj t ndryshm, n mnyra t ndryshme, duke marr formn e nj arti muzikor t thjesht ose jo linear, por q kuptohet nga t gjith.Kompozitor shqiptarKompozitori (prej latinishtjs: componere = prpilua / prmbledhje) sht artist q krijon vepra muzikore (kompozime). N vendin tone njihen shum kompozitor t mdhenj t cilt i kan falur kulturn muzikore vndit ton. Jan KukuzeliJan Kukuzeli-shek. XII-XIII, autor i njrs prej periudhave t shkrimit muzikor bizantin t njohur me emrin e tij, si dhe i shume krijimeve q kane zn vend n repertorin e kishs orthodhokse.Ishte nj murg ortodoks nga Durrsi. Shenjtor, himnograf, mjeshtr dhe teoricien i muziks kishtare bizantine

Martin GjokaMartin Gjokn-realizuesin e Skizms muzikore, apo nxjerrjes s muziks nga institucioni i kultit t kishs katolike. Kompozitor i shume veprave instrumentale, vokale dhe simfonike. Kishte studiuar pr kompozim n Austri. Lindi n Tivar m 1890. sht ndr kompozitort m me ndikim t muziks shqiptare.

Fan S. NoliFan S.Noli realizues i Skizms muzikore, apo nxjerrjes s muziks nga institucioni i kultit t kishs orthodhokse. Kompozitor dhe muzikolog. Autor i veprave simfonike, vokale dhe instrumentale. Kishte studiuar pr kompozim n USA;Prift, prkthyes, shtetar, diplomat,[1] poet e historian shqiptar. Lindi m 6 janar 1882 n Qytez

Palok KurtiPalok Kurti-krijues i formacionit t par muzikor laik. Autor i disa pjesve muzikore pr kt formacion muzikor.Ishte kompozitori dhe muzikanti i par q dha sinjalin lindjes s'artit t ri t kultivuar. Lindi n Shkodr m 1860, dhe kompozoi "Bashkimi i Shqipns" m 1881. Vdiq m 1920.

Thoma NashiThoma Nashi- krijues dhe dirigjenti i bands s par zyrtare t shtetit shqiptar e njohur me emrin Vatra. Autor i shum kngve, pjeseve instrumentale dhe vokale te njohura n t gjith Shqiprin. Botuesi i par muzikor shqiptar. Kishte studiuar per kompozim ne USA.

Kristo KonoKristo Kono - kompozitori i par shqiptar q ka regjistrua muzik n pllaka gramafoni. Autor i shum veprave simfonike, operave, rapsodive, valleve etj. Ka studiuar per instrument dhe kompozim ne ItaliU lind n Kor m 22 janar 1907.Q i vogl bie n kontakt me muzikn dhe me shoqrit kulturore t qytetit.

Preng JakovaPreng Jakova - krijuesi i operas Mrika e cila ishte opera e par n historin e artit muzikor shqiptar. Lindi m 27 qershor t vitit 1917 dhe vdiq tragjikisht m 16 shtator t vitit 1969.

esk Zadejaesk Zadeja - personaliteti qendror i muzikes shqiptare te kesaj periudhe. Autor i simfonis s par shqiptare.Lindi m 8 qershor t vitit 1927 n Shkodr dhe vdiq m 15 gusht t vitit 1997 n Rom. Ka qen antar i korit t Kishs Franeskane.

Tish DaijaTish Daija - krijues i baletit t par shqiptar.Ka lindur m 30 janar 1926 n Shkodr, Shqipri. Krijimtarin muzikore e filloi nn tingujt e fizarmoniks. Kompozimet e para jan kngt ik, o mori ik, Ndal, bre vash, Me lule t bukura etj.

FaleminderitPunoi :

Recommended

View more >