muhamed muteveli esh sharaviu - fetva-pjesa6

Download Muhamed muteveli esh sharaviu  - fetva-pjesa6

Post on 30-Jun-2015

156 views

Category:

Documents

4 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

  • 1. FETAVAT E SHARAVIJUTPJESA E GJASHT VIPrktheu: Dr.Musli Verbani Imam i QIKSHN-s Oslo, 20101

2. HYRJE Falnderimet i takojn Allahut, Krijuesit e te gjith botve. Prshndetjet dhe selamet qofshin mbi m t mirin e t gjith pejgamberve, vuls se t drguarve, zotris son, t Drguarit ton, t dashurit ton, ndrmjetsuesit pr ne n ditn e Gjykimit dhe t tubimit Muhamedit s.a.v.s dhe shokve te tij n prgjithsi deri n ditn e Gjykimit. do falnderim dhe do prshndetje shpirtrore pr t nderuarin ton, shejhun ton, i cili na mahnit me fetva pr te cilin nuk do ti kisha mundur t bj asnj hap prpara sinqeritetit t tij dhe pastrtia e tij m ka mundsuar t prjetoj kt libr. Me nijet t pastr dhe me sinqeritet bashkohen zemrat e besimtareve, dhe idet e tyre sjellin pun q shpijn me mirsi, te gjith kan nevoj pr pun t mira nuk ka shtje m madhshtore se t zgjuarit e t pergjumve me kshilla dhe udhzime t mira. Duke u nisur nga kjo pik, nga shume lexues na kan arritur pyetje shum te thjeshta, por ne shejhut tone nuk ia kemi paraqitur, sepse pejgamberi yn s.a.v.s. sht prgjigjur qart me hadithet e vrteta dhe t sigurta, t fuqishme dhe t cilat prgjigje kan sjell dobi. Nga kjo situat, un i kam hulumtuar dhe i kam przgjedhur vetm kto pyetje pas nj analize te thell. Prej Zotit krkoj ndihme dhe mbshtetje . Sejid Xhemil Is Rebiul evel 1402 13.01.1982 KAJRO USHQIMI I KSAJ BOTE DHE USHQIMI I XHENETIT-A sht ushqimi i xhenetit i njjt me ushqimin e ksaj bote?- Imami i mirnjohur thot: Zoti i Lartmadhruar thot: E, prgzoi ata q besuan dhe bn vepra t mira se ata do t jen n xhennete n t cilt rrjedhin lumenj. Sa her q u jepet ndonj ushqim nga frutat e tij, ata thon: "Ky sht q me te u ushqyem edhe m par". Ngase, u sillet ushqim i ngjashm (vetm n form, e jo edhe n shije). Aty do t ken ata bashkshorte t pastra dhe aty do t jen prgjithmon. (El-Bekare, 25) Deri sa njeriu nuk e di nj shtje nuk mund ta emroj, dhe prderisa nuk e emron, n gjuhn ton nuk mund t ket ndonj emr tjetr i cili e tregon kuptimin faktik. Mirpo Allahu dshiron t na jap pasqyr reale, gjendje faktike, pr kt arsye ka sjell shembull, edhe prkundr ksaj ne prap themi: Kjo sht vetm nj pasqyrim, e asgj reale absolute. Na tregon shtjet t cilat i dshiron, dhe i kundrshton shtjet tjera. P.sh. Kur na tregon pr pirjen e alkoolit n botn tjetr thot: Nuk ka n t dehje, pra e heq prej alkoolit pjesn e dmshme, e ajo sht se alkooli i ksaj bote e turbullon dhe e deh mendjen dhe i epet pjes tjetr, pra kur thot Zoti i Lartmadhruar: Alkool t mbl dhe t shijshm, pr ata q e pin. Zoti i Lartmadhruar kur ti tregon llojet e pemve n xhenet thot: ... rrush, sheg dhe hurme ..., pra prej llojeve t cilat gjenden tek ne n kt bot. Pse? Sepse, nse na tregon gjra t cilat nuk gjenden tek ne, vshtir se do ti pranonte mendja, sepse ato jan gjra t cilat njeriu nuk i ka njohur m par, mirpo kur ta paraqet ty molln e madhe, formn e bukur, shijen e mrekullueshme, ti ve e ke t njohur molln dhe ern e saj n kt bot. Pra, a e pranon apo jo? Pr kt arsye ti bie shembujt dhe llojet e ushqimeve q ti ve i ke shijuar, i ke prjetuar n kt bot. Pr kt arsye Kurani thot: 2 3. do her kur n t furnizohen me ndonj pem, perime, lloj ushqimi e furnizimi, thon: Kjo sht ajo me ka kemi qen t furnizuar m par (n dunja) dhe furnizohen edhe me gjra t ngjashme. Pse t ngjashme? Sepse sht m e kapshme, m e leht pr ta kuptuar, si dhe do gj e panjohur ndoshta e merr me frik, me rezerv dhe breng. KU SHT DALLIMI N MES T VE MA EDRAKE DHE VE MA JUDRIKE?-Cili sht dallimi n mes t ve ma edrake dhe ve ma judrike?- Ve ma judrike sht mosnjohje pr t kaluarn dhe nuk mund t msosh dhe ta dish as sot dhe as n t ardhmen. Pr kt arsye kan thn: Pr do gj ka vjen n Kuran Ve ma judrike nuk mund t dihet, ndrsa pr do gj ka vjen n Kuran ... ve ma zdrake msohet dhe dihet. Nse n Kuran shohim Ma edrake do t thot: nuk e ke ditur n t kaluarn, por nuk ka penges pr ta ditur sot, ndrsa kur shohim Ve ma judrike, ather nuk e di as sot, as n t ardhmen ashtu si nuk e ke ditur n t kaluarn, pa marr parasysh se a sht hija e errt shum apo jo e errt. Pr kt arsye kjo mnyr nuk ka ardhur pr asnj ndodhi tjetr, por vetm pr astin e Dits s Kijametit, dhe pr Tezkijen e shtjeve t fshehta. Zoti i Lartmadhruar ka thn: Ve ma judrike (as sot dhe asnjher nuk do ta dish) ndoshta dita e Kijametit sht afr natyrisht nuk ka thn pr ngjarjen, sepse ngjarja dihet me siguri se do t ndodh, por ka thn pr astin e asaj ngjarjeje: Ve ma judrike (dhe ti as sot dhe as n t ardhmen) nuk do t dish se ndoshta Kijameti sht afr. Pr t dy rastet sht shtja e Kijameti se nuk e din dhe nuk do ta dij, sepse Zoti i Lartmadhruar ka thn: Ve ma judrike dhe nuk ka thn Ve ma judrake, sepse mnyra Ve ma edrake sht pr kohn e kaluar, dhe nuk ka penges pr ta msuar dhe pr ta ditur sot ose n t ardhmen. Ajeti tjetr Ve ma judrike ndoshta pastron. Pastrimi (falja) sht vetm i Allahut dhe askush tjetr nuk mund ta posedoj kt t drejt, kt cilsi. Pr kt arsye i Drguari i Allahut s.a.v.s. ka thn: Un nuk e pastroj (fali) pr te Allahu asknd. Pra, kto tri raste jan prmendur n Kuran. Pra tri her sht prmendur Ve ma judrike. Ndrsa 13 her n Kuran sht prdorur Ve ma edrake Suretul Haka: Suretul Murselat. Suretul Infitar. Kshtu mnyra Ve ma edrake dhe Ve ma judrike vazhdon t prdoret n suret n vijim. Pra, n suretul Mutaffifin sht prdorur Ve ma edrake (ka sht sixhini), po ashtu n kt sure Ve ma edrake (ka sht Ilijjun). N suretul-Beled sht prdorur Ve ma edrake mel akabe; Suretut-Tarik: Ve ma edrake met-Tarik; n suretul-Kadr Ve ma edrake ma lejletul kadr; n suretul-Kariatu: Ve ma edrake mel Kariatu.SHRIMI (NDRMJETSIMI ME KURAN3 4. Shumica e t rinjve pyesin pr ndrmjetsimin me Kuran pr qllime t dunjas. Shejh Sharavi prgjigjet: Ndrmjetsimi me t gjitha format sht i ndaluar sepse fjala Tesevul ndrmjetsim sht shprehje krijim prej krkess, ndrsa krkesa nuk mund t jet realizim i qllimit, por nevoj e paraqitur, pra n moment kur krkohet meriton t ndihmohet, mirpo merita e ndihmess vrehet nga pamja e jashtme, dhe nuk sht n rregull pastaj t hulumtohet se ajo krkes (lypje) a sht vetm profesion i lypsit, por ndihmohet automatikisht. Pr kt sht rregulla e rezervs. Ndihma (dhnia e lmoshs) sht m e vlefshme se sa mosdhnia e ndihms, se ndoshta me t vrtet e ka merituar e ti nuk e di se e ka merituar, por ke penguar. Sa i prket ndrmjetsimit (Tesevul) me Kuran, kjo sht dukuri prej t cilt duhet larguar dhe n t njjtn koh duhet kshilluar njerzit t cilt veprojn nj gj t till q t largohen, ashtu q mos ta lejojm q fjala e Allahut t nnmohet dhe t nnvlersohet duke marr vetm si mjet krkueseje e lutjeje. Mendoj se dukuria e ndrmjetsimit me Kuran (Tesevul) sht si pasoj e zbutjes s zemrave t atyre t cilve kan qen t larguar nga libri i Allahut, me qllim q ti afrohen librit t Allahut, dhe t cilt nuk kan pasur mundsi apo mnyr tjetr q atyre tu zbuten zemrat. Ndrsa praktika islame na obligon q mnyra e shrimit t ksaj shtjeje (zbutjen e zemrave) t jet n at mnyr duke u krijuar atyre ngrohtsi pr ti tejkaluar problemet e tyre dhe pr ti zgjedh shtjet e tyre, e jo pr tua dhn atyre librin e Allahut, e ata ta keqprdorin dhe ta ultsojn. DALLIMI I DISA SUREVE DHE AJETEVE PREJ DISA SUREVE DHE AJETEVE TJERA N KURAN Pyetje: A ka n Kuran ajet i cili sht m i vlefshm se ajetet tjera, dhe sure e cila sht m e vlefshme se suret tjera? Prgjigjja: Nuk thuhet ajete m t vlefshme se ajetet tjera, sepse do ajet sht fjal e Zotit, mirpo secili ajet n vendin e vet sht dobi. P.sh. nuk thuhet pr barin (ilain) i prbr prej bimve t shumnumrta dhe elementeve t ndryshme kimike t shumta, se ky element sht m i mir se ky element, sepse secili element n vetvete kryen detyrn e tij e cila sht e dobishme dhe ndihmon shrimit dhe shndetit. Mirpo, ajetet e Kuranit n raste t veanta kryejn detyra t veanta n Kuranin i cili prbhet prej ajeteve secili ajet e ka vlern se ai ajet aty shron plagn, pra ai ajet me fashn (lidhjen e tij) sht dobi dhe ne nuk themi se ky ajet sht m i mir se ajeti tjetr, pr arsye se ajeti tjetr ka hapsir tjetr ku sjell dobi. A I FSHIN PENDIMI MKATET? Zoti i Lartmadhruar ka thn: Allahu nuk i dnon ata derisa ti je n mesin e tyre, Allahu nuk i dnon derisa ata krkojn falje. A do t thot kjo se Istigfari i fshin gabimet? Prgjigjja - Shjejh Sharaviju prgjigjet: Ky ajet fisnik na sqaron kuptimin e Istigfarit. Po si t mos ndodh kjo kur n zemrn e njeriut ka besim. Kuptimi i ajeti sht se Allahu nuk i dnon ata derisa t jesh n mesin e tyre, sepse Un ty t kam drguar mshir pr bott, dhe mshira Ime i paraprin dnimit. Pr kt arsye Un nuk dnoj ata duke qen ti n mesin e tyre i mshirshm dhe udhzues. Pastaj, ajeti fisnik vazhdon t sqaroj se ka do t ndodh pasi q i 4 5. Drguari t kaloj n botn tjetr dhe ktu prfundon teksti: Allahu nuk i dnon ata derisa ata pendohen. Pra, kur ti o Muhamed kalon n pranin Time, ather Un nuk do ti prshij me dnim pendimtart. Pse? Sepse pendimi sht nnshtrim ndaj Allahut dhe nuk ka nnshtrim vetm se n zemrn e besimtarit dhe derisa Imani z vend n zemrn e besimtarit, ather mshira e Allahut sht mbi t. Kshtu Zoti i Lartmadhruar na tregon vlern e pendimit tek Ai, e si nuk ndshkon, e i fshin gabimet, e far vlere ka pendimi te Ai. Allahu thot: Dhe nse ata i bjn padrejtsi vetes s tyre, e vijn te ti, e pendohen te Allahu, e krkojn falje, e ata i fal i drguari, do t shohin se me t vrtet Allahu sht Pendimpranues dhe i mshirshm. Pra, faza e par e faljes s mkatit dhe m e rndsishmja sht pendimi. Nnshtrimi ndaj Allahut dhe prkushtimi ndaj Tij jan prej shenjave m t fuqishme t pranimit t pendimit. Zemra e jobesimtarit nuk ka mshir, nuk ka falje. I Drguari i Allahut s.a.v.s. vazhdimisht e ftonte umetin e tij pr t krkuar falje. N nj rast ka thn: Pendohuni te Allahu, se vrtet un krkoj falje prej Tij njqind her n dit. Prderisa t Drguarit t Allahut s.a.v.s. i jan falur gabimet e mhershme e m t vonshme dhe ai sht penduar njqind her n dit, po si sht puna me ne ather?! Pra, pendimi sht shkall prej shkallve t Imanit dhe nnshtrimit ndaj Allahut t Lartmadhruar, dhe nuk hyn pos n zemrn e besimtarit, dhe nuk flet sinqerisht pos njeriu i cili i frikohet vetm Allahut, dhe nuk nxiton