muhamed muteveli esh sharaviu - fetva-pjesa2

Download Muhamed muteveli esh sharaviu  - fetva-pjesa2

Post on 30-Jun-2015

327 views

Category:

Documents

3 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

  • 1. FETAVAT E SHARAVIJUTPJESA E DYT IIPrktheu: Dr.Musli Verbani Imam i QIKSHN-s Oslo, 2010

2. Hyrje Falnderimi dhe lavdrimi i takon Allahut, Zoti t gjith botve, prshndetjet dhe selamet ofshin mbi Pejgamberin besnik, zotrin ton, Muhamedin s.a.v.s., familjen e tij, shokt e tij, tabiinve, dhe t gjith ata, t cilt pasuan ata me sinqeritet deri n Ditn e Gjykimit. Nuk ka forc e as fuqi t ndryshoj dikush dika, pos Allahut, t Lartit, t Madhit. Tregohet se, derisa imami Ebi Hanifete Numan msonte studentt e tij, hyri n klas nj ateist dhe ia parashtroi tri pyetje filozofike, me t cilat pyetje jan marr mendimtar e filozof t kohrave t kaluara, e edhe t sodit, dhe shtje t cilat vazhdimisht e nxisin mendjen e njeriut. Pyetja e par: Si ta adhuroj Allahun kur nuk e shoh?! Pyetja e dyt: Si dhe pse t jap prgjegjsi pr gjrat, t cilat ve mi ka shkruar Allahu dhe un jam i detyruar n veprimin e tyre?! Pyetja e tret: Si dnohen xhint n zjarr, kurse ata jan t krijuar prej zjarrit?! Si iu prgjigj Shejhu n kto tri pyetje? Ashtu si e dim dijetart kan aftsi t posame, mprehtsi t mendjes, shkathtsi t gjuhs, japin shpjegime t qarta, i prdorin metodologjit e veanta. Ai nuk iu prgjigj me prgjigje t zakonshme, mirpo me shpejtsi n tri pyetjet iu ka prgjigjur me prgjigje praktike. Imami mori nj topth t fort prej dheu, i cili ishte afr dhe i bie ateistit me nj t rn t fort, e cila ia shprtheu gjakun mbi lkurn e fytyrs. Ateisti mendoi n vetvete, nse e sulmon dijetarin, nuk do t ket sukses, sepse nxnsit e tij n klas do ta mbronin ose edhe do ti ktheheshin n kundrsulm dhe do t vritej. Kshtu e zgjodhi alternativn pr ta paraqitur te gjykatsi. Gjykatsi me t shpejt t dy i nxori n gjykat dhe e pyeti shehun se pse e kishte sulmuar. Shejhu iu prgjigj: Kjo e rn iu sht prgjigjur n tri pyetjet, t cilat mi ka parashtruar: E para: Ankohet pr dhembjen, t ciln nuk e sheh fare, ather pse t mos e adhuron Allahun edhe pse nuk e sheh. E dyta: Kur i rash me topth t dheut, ai ka pasur t drejt t zgjedh: t m ofendoj ose t m mshon, ose t ankohet te gjykatsi. Mirpo ai e ka ditur se po t m ofendonte ose sulmonte studentt do ti kundrviheshin, po t m sulmonte studentt do ta mbytnin, prandaj e zgjodhi mnyrn tjetr pr tu ankuar te gjykatsi. Ai sht i vullnetshm pr disa shtje, ndrsa i detyruar, pa vullnetin e tij, n shtjet tjera. E treta: Njeriu sht i krijuar prej dheut t pjekur, e un i rash prej nj topthi dheu i pjekur, i cili sht lnd baz e krijimit t njeriut. E Kshtu xhint dnohen me zjarr edhe pse jan t krijuar prej zjarrit. Kto pyetje, t cilave iu sht prgjigjur shejhu edhe sot i sillen vrdall shumics s njerzve. Kto pyetje kalojn npr kohra t ndryshme gjenerat pas gjenerate shekull pas shekulli, kalojn prej nj vendi n vend tjetr, pa hasur n prgjigje, e cila i knaq shpirtrat e tyre t shqetsuar dhe mendjet e tyre t luhatura dhe t turbullta. Nuk ka kryenesi m t madhe se kryenesia e mospranimit t arsyes, sepse ajo kryenesi asnjher nuk sht stabile. N pjesn e par t ktij libri i jemi prgjigjur shumics s pyetjeve, shum pika i kemi sqaruar pr t qen t vendosur n fen e pastr dhe t natyrshmris, pr tiu prmbajtur obligimeve me argumente dhe arsye t shndosh dhe realitetit, e cila sht shkalla m e lart e moralit dhe karakterit t ciln e ka pastruar islami. Kur u botua libri i par i FETAVAVE mendjet dhe shpirtrat e njerzve e pranuan me shpejtsi dhe libri aq shum i trhoqi, gj q na ngrohi edhe neve, na qetsoi shpirtin 3. dhe na bindi se e mira dhe dobishmja ve ekziston. Ashtu ka thn edhe i Drguari i Allahut s.a.v.s. pr kt umet. E kjo ve tregon se n zemrat e muslimanve ve ka filluar zgjimi islam, i cili sht i bekuar dhe i sigurt n suksese dhe se vazhdimisht forcohet dhe sht i interesuar pr t ditur qndrimin e ligjit t sheriatit dhe t fes pr t ditur kt e at. Allahu ka caktuar q zemrat e njerzve ta pranojn dhe shumica e dijetarve, fukahave dhe njerzve t fes kan pasur dobi prej ktij libri, pasi q ve n t sht shpenzuar angazhim i sinqert vetm pr t fituar knaqsin e Allahut. Pr kt na kan ardhur shum mirnjohje dhe falnderime, mirpo ato falnderime e mirnjohje nuk jan t miat, por mirnjohja dhe falnderimi i takon vetm Allahut, e pastaj imamit t nderuar Shejhut Muhamed Muteveli Saravijut, i cili na ka prkrahur, na ka ngrohur dhe sht angazhuar maksimalisht pr kt libr. Librarit, Firma e Distribucionit ka krkuar nga ne q t ribotojm sa m shpejt pjesn e par dhe t botojm pjest tjera, pr ta mbuluar tregun, pasi q i tr tirazhi ka kaluar n zemrat, shpirtrat dhe mendjet e lexuesve. Falnderojm Allahun fillim e mbarim. Pasi q ka vend pr mirnjohje pr t nderuarit, shfrytzoj rastin ti prshndes ngrohtsisht dhe tu shprehi mirnjohje edhe dijetarve t njohur, t cilt i kan dhn mendimet e tyre nga dijetart e universitetit t El Ez-herit. Nuk do t harroj ti prshndes edhe vllezrit, kolegt e mi, mjek dhe Profesor Doktor t universiteteve, gazetart, t cilt m kan ndihmuar dhe m kan prkrahur vazhdimisht, deri sa e kam prgatitur dhe ka dal n drit ky libr, emrat e t cilve nuk do ti prmend se jan t shumt. Piksynim kryesor kam pasur paraqitjen e shum shtjeve dhe problemeve shum t rndsishme, t cilat jan t ndrlidhura me fen ton t pastr. Un nuk kam dshir t flas pr gjrat, t cilat ve kan folur t part, prpos disa pjesve dhe disa rasteve, edh pse kt e kan krkuar shumica e lexuesve, por dshira ime e flakt dhe interesimi im i madh ka qen n ndriimin e temave shoqrore bashkkohore t reja, nprmjet sqarimit dhe mendimit t Shejhut Muhamed Muteveli Esh-Sharavijut. Ligjet jan t sqaruara ashtu qysh i ka definuar Ligjvnsi dhe ashtu si jan pajtuar pr ata ligje dijetart e jurisprudencs Islame dhe ashtu qysh jan t prputhura me mendjen e pjekur dhe logjikn e shndosh. Ashtu si m ka treguar njri prej historianve t mdhenj Islam dhe m ka thn: Shejh Sharaviu ka ide mahnitse dhe t mrekullueshme, ai shpalos velin e shum shtjeve t rndsishme. Pstaj nuk ka kurrfar dyshimi se Shejh Sharaviu sht njeri i gjuhs s pastr dhe orator i shtjeve t mprehta n shkalln m t lart. Natyrshmria e njeriut islam sht se ka ndjenja t thella dhe vizion t qart nse lakon n mendime pa qllim n ndonj shtje prej shtjeve, ather t gjitha njsit bashkohen dhe ta bjn me dije q kjo sht jo e sigurt dhe ti mbyllin dyert e mnjanimit apo lakimit. Ende ka gjra q mendja e njeriut nuk ka as qndrim t prer, e as devijues, por gjat studimit dhe analizs vlersohen n baz t prioriteteve, sepse po t mos ishte kshtu shkon jeta pa gjetur prgjigjen far, apo pa hasur n prgjigje prfundimtare. Studimi dhe hulumtimi vazhdon, pandrprer, por pa prgjigje t plot e t sigurt, e cila t qetson shpirtin, pr shkak t mnyrave t ndryshme t t kuptuarit t cilat sillen rreth e rrotull mendjes. Shejh Sharaviu, na afron t kuptuarit e shtjeve, t cilat vshtir kuptohen, ai kt e bn me metodologji t s kaluars, por n form t re t sqarimit, dhe me thellsi t t menduarit me metodologji t thjesht. Ai i tubon t gjitha elementet dhe pastaj i sqaron 4. ato t cilat njeriun e mundojn dhe e luhatin, t cilat mendime njeriun vetm e luhatin dhe nuk e shpijn askund. Nj prej ideve, n t cilat mendja e njeriut lkundet sht shtja e besimit, gj q shumica e atyre ideve shpijn n idhujtari t fsheht, Zoti na mbrojt. Nga kjo piknisje dhe nga kjo logjik (Zoti e di, por un e dshmoj n veten time) ajo q m brengos dhe m mundon sht q ky libr ti forcoj mendjet dhe logjikn e shndosh dhe ti shptoj njerzit nga sprovat, deri sa t stabilizohen dhe t shndrisin zemrat e tyre. Po t mos ishin zemrat dhe mendjet, t cilat e njohin vlern e etiks, n tok nuk do t kishte njerz, t cilt do ta kuptonin vlern e t mirs. Nuk ka dyshim se e mira vjen vetm prej shpirtrave t mir. Vullnetmirt dhe guximtart nuk ndalen n rrugn e tyre drejt lumturis, dhe drejt rrugs, e cila siguron atmosfer pr dituri dhe edukim, por prkundrazi do penges ata i bn q t jen m t vendosur dhe t lumtur drejt rrugs s tyre. Kush ka pr qllim t lavdrohet para njerzve, atij puna i paralizohet, mjetet largohen, ylli i perndon dhe flett i teren. Po mos t ishin ndjenjat dhe brengat q kto shtje t akides, t cilat e vn mendjen n dyshim t sqarohen dhe t zhvillohen, ather njerzimi do t rregullohej, jeta do t varfrohej nga shpirtiltrsia dhe kjo gjithsi do t ishte e zbrazt, nuk do t ndrtohej dhe nuk do t kishte lulzuar. Shpirtrat e smur dhe parazit gjithmon jan dinak dhe mundohen ti lajkatojn shpirtrat e mir, mirpo fatmirsisht ata jan t dobt dhe n fund dalin humbs dhe t prbuzur. Ather si ngritet, si zhvillohet dhe si prhapet e forta? Isa a.s. ka thn: Kam shruar leprost, t shurdht dhe t verbrit, e pas shrimit nuk kan qen mirnjohs ndaj meje, ndrsa kur i kam shruar t mendurit m kan prkrahur. T kqijt, t cilt nuk dshirojn t shprndahet e mira n shpirtrat, gjithmon jan dshmitar kundr vetes s tyre, ata dshmojn t vrtetn, sepse e vrteta patjetr triumfon, forcohet, e trupi prapseprap mbetet i shndosh, ndrsa ata t dobtit prap vazhdojn t jetojn me iluzionet e tyre t vjetra, t cilat pastaj i merr era. Ata prgnjeshtrojn Allahun si nj plak i vetmuar. Burrrori i bn punt haptazi dhe krenohet, e jo fshehurazi, sepse puna fshehurazi dhe pas shpine sht cilsi e mendjelehtve. I urti ka thn: Kujdes! E keqja t kaplon kur t menurin e nnmon, e t mallkuarin e nderon, e mendjelehtin e respekton. I urti gjithmon fjaln e ka prej zemre, ndrsa mendjelehti zemrn e fsheh pas gjuhe. Mjafton dnimi kur penguesi i zhvillimit t mendjes nuk mund tia arrij qllimit dhe nuk mund ta pengoj, sepse ata jan injorant, e injoranca te ta sht natyrshmri. Ndrsa t menurit dhe intelektualt jan shpirti i ligjeve, barts t fes, dhe sqarues t ligjeve t Allahut, ata pr punn dhe angazhimin e tyre shprblehen, e shprblimi i tyre sht sa ngjyr t lapsit q kan harxhuar matet me gjakun e dshmorve. Po t mos kishte qen ngurtsia, nuk do t ishte kuptuar ngritja mendore, as toleranca, e as zemrgjersia. Fatkeqsisht kryenesia paraqitet, sepse njeriu n vetvete posedon dshirn dhe epshin, e cila e kundrshton. Ah, sikur ky njeri t kishte qen i pavullnetshm n do shtje, dhe do lvizje e aktivitet i tij t kishte qen i imponuar, ather do t kishte qen i liruar prej ngarkimit me obligime, i liruar prej vshtirsive, nuk d