modulul i proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=... · tema pentru acasa...
TRANSCRIPT
-
Petrache Elena Georgeta
MODULUL I
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: L.T.S ”SFÂNTUL APOSTOL ANDREI”, MUN. PLOIEȘTI
Profesor: PETRACHE ELENA- GEORGETA
Data: 13.09.2017
Grupa: avansați
Subiectul lecţiei: Dispozitive periferice
Disciplina şcolară: Informatică și TIC
Scopul lecţiei: Fixarea cunoștințelor referitoare la dispozitive periferice
Competențe specifice:
identificarea și clasificarea dispozitivelor periferice.
Obiective educaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1- să definească noțiunea de dispozitiv periferic;
O2- să clasifice dispozitivele periferice;
O3- să identifice dispozitive periferice și categoria din care fac parte.
Tipul lecţiei: Lecție de transmitere de noi cunoștințe.
Metode și procedee: conversaţia, exercițiul, învățarea prin descoperire, utilizarea calculatorului.
Mijloace de învăţământ: manual de informatică, fișa de lucru, calculatorul.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupuri de elevi, individuală.
Durata: 50 de minute
Desfășurarea activității
Activitatea profesorului Răspunsul așteptat din partea
elevului
Evaluare
Activitatea 1- 5 min Se crează condiţiile
pentru începerea lecţiei: se face prezenţa.
Profesorul împarte elevii în două grupe,
fiecare grupă având la dispoziție un
calculator.
Elevii se pregătesc pentru
activitate
Activitate 2 - 10 minute
Profesorul oferă fiecărei grupe o fișă de
lucru, constând în rezolvarea unui rebus
(Anexa1). Profesorul explică elevilor că
după ce vor rezolva rebusul trebuie să
Profesorul trece pe la fiecare elev
in parte si verifica corectitudinea
realizarii sarcinilor de lucru.
Elevii încep sa rezolve fișa de
lucru folosind calculatorul
Profesorul trece pe
la fiecare elev in
parte si verifica
corectitudinea
-
Petrache Elena Georgeta
precizeze care este cuvântul cheie
descoperit. Elevii din cele două grupe
rezolvă rebusul primit.
realizarii sarcinilor
de lucru.
Activitatea 3- 20 min Cele două grupe
anunță cuvintele cheie. Periferic, respectiv
dispozitiv. Profesorul cere elevilor să
folosescă internetul, să intre pe dexonline.ro
și să găsească definiție pentru cuvântul
descoperit. Elevii definesc cei doi termeni.
Folosind cele două definiții, profesorul cere
elevilor să definească noțiunea de dispozitiv
periferic. Elevii emit diverse definiții, la
final profesorul precizează definiția din
manual: „Dispozitivele periferice sunt
echipamente specializate care asigură
interfața dintre calculator și utilizator.”
Profesorul clasifică dispozitivele și oferă un
exemplu din fiecare tip de dispozitiv.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
%20V-
a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/#
Elevii iși notează pe caiete
definițiile termenilor căutați și
încearcă să definească termenii
Profesorul
urmărește cu
atenție răspunsurile
elevilor
Activitatea4- 10 min. Profesorul cere
elevilor să numească, fiecare în parte, un
dispozitiv periferic. Elevul precizează
dipozitivul, iar profesorul îl scrie pe tablă. La
final, profesorul completează lista cu alte
dispozitive, dacă este cazul. Profesorul
asociază dispozitivelor de intrare cifra 1,
dispozitvelor de ieșire cifra 2 și celor mixte
cifra 3. Profesorul cere celor două grupe să
scrie pe calculator lista de dispozitive de pe
tablă și să asocieze fiecărui dispozitiv cifra
corespunzătoare. Când cele două grupe au
terminat, profesorul discută cu aceștia și
corecează eventualele greșeli.
http://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php
?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare
_de_iesire_de_intrare-
iesire_de_stocare_a_datelor.pdf
Fiecare elev definește câte un
dispozitiv
Profesorul notează
pe tablă cele 3
categorii de
dispozitive, iar dacă
greșesc îi
corectează
Tema pentru acasa – 5 min
Pag. 27, ex. 1.2.3
Elevii isi notează în caiete tema.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/http://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdf
-
Petrache Elena Georgeta
-
Petrache Elena Georgeta
FIȘĂ DE LUCRU 1
1. Recunoașteți imaginile de mai jos, completați rebusul și descoperiți cuvântul
cheie:
L
t a s t a t u r a
i m p r i m a n t a
m o n i t o r
b o x e
P
-
Petrache Elena Georgeta
FIȘĂ DE LUCRU 2
II. Decoperiți printre rândurile și coloanele careului 7 dispozitive periferice.
Scrieți-le pe liniile punctate.
I I M P R I M A N T A T
M T A S T A T U R A B A
P S S C A N N E R X O S
M A C A N P S C N I X T
O P A T A R S R M I E A
U N N I T A A A T E E T
S C N A N N N N I F I U
E R E F M I C R O F O N
.......imprimanta.....................
........tastatura........................
........scanner..........................
........mouse............................
........ecran.............................
....boxe..................................
.............................................
microfon....................
-
Petrache Elena Georgeta
REBUS grupa 1
REBUS grupa 2
-
Petrache Elena Georgeta
FIŞĂ DE LUCRU / EVALUARE
Completează următorul ARITMOGRIF:
1 P
2 E
3 R
4 I
5 F
6 E
7 R
8 I
9 C
1 0 E
1. Este necesar mouse-ului optomecanic
3. Are rolul de a introducere datele în unitatea centrală, utilizând tastele. 4. Manetă care se mişcă în toate direcţiile controlând deplasarea pointerului. 5. Este folosit pentru a înregistra diverse sunete pe calculator, conectat la placa de sunet 6. Este echipamentul care comandă mişcarea cursorului (pointer-ului) pe ecran. 7. Dispozitiv de intrare ce poate fi considerat un mouse aşezat pe spate: mutarea cursorului
se poate face prin rotirea bilei cu ajutorul degetelor sau palmelor
8. Mouse care se bazează pe o comunicare cu calculatorul prin unde radio sau infraroşii. 9. Este un dispozitiv care „citeşte” de pe hârtie informaţii tipărite şi le converteşte într-o formă
pe care calculatorul o recunoaşte.
10. Are rolul de a capta imagini.
Se acordă 1 punct din oficiu
-
Petrache Elena Georgeta
ETALON REZOLVARE ARITMOGRIF
1 P A D
2 E
3 T A S T A T U R A
4 J O Y S T I C
5 M I C R O F O N
6 M O U S E
7 T R A C K B A L L
8 W I R E L E S S
9 S C A N N E R
1 0 W E B C A M
PENTRU EVALUARE:
Se acordă 1 punct pentru fiecare termen găsit
Se acordă 1 punct din oficiu
-
Petrache Elena Georgeta
9
MODULUL 2
Liceul Tehnologic de Servicii ”Sfântul Apostol Andrei”, Mun. Ploiești
Disciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor
Clasa: a V-a
Data: Profesor: Petrache Elena- Georgeta
Unitatea de învăţare: Sistemul de operare Windows
Tema: Prezentarea principalelor operaţii ce se pot efectua cu directoare şi fişiere ;
Tipul lecţiei: - Formarea priceperilor şi deprinderilor
Locul de desfăşurare: - laboratorul de informatică Durata lecţiei: 50 min.
Competențe vizate:
- Dobândirea deprinderilor de lucru cu discuri logice,directoare, fişiere:
Obiective operaţionale:
O1: să definească corect noțiunile de fișier și dosar;
O2: să-şi însuşească modul de funcţionare al pictogramei MyComputer;
O3: Sa dezvolte abilitati de lucru cu fisiere si foldere.
Metode de învățare - Calculatoare, retroproiector - material bibliografic:Informatică și TIC clasa a-V-a, Rodica Pintea
Metode didactice utilizate : expunerea, explicatia, exercitiul
Forme de organizare : individual, frontal
-
Petrache Elena Georgeta
10
-
Petrache Elena Georgeta
11
Activitatea profesorului
Răspunsul
așteptat din
partea
elevului
Evaluare
Activitatea 1 – 5 minute
Profesorul solicită elevilor să se gândească la
tipuri de fisiere
Elevii se gîndesc la fișierele învățate
Profesorul apreciază oral
fiecare răspuns încercând
să clasifice fișierele după
aplicațiile care sunt
create.
Activitate 2 - 10 minute
Profesorul explica elevilor ce este important,
crearea fișierelor și folderelor http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf
Elevii isi
notează în
caiete
notiunile
prezentate.
Aplicații practice
Activitatea 3 – 10 minute
Profesorul propune un exercitiu: urmatoarea fișă
de lucru
http://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=
wiki:fisa_evaluare.2.4
Profesorul ajuta elevii care intampina dificultati
in realizarea sarcinilor de lucru
Elevii încep
sa rezolve
fișa de lucru
folosind
calculatorul
Profesorul trece pe la
fiecare elev in parte si
verifica corectitudinea
realizarii sarcinilor de
lucru.
Activitatea 4 – 10 minute
Profesorul explica elevilor ce este important,
crearea fișierelor și operațiile cu acestea http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf
Elevii isi
notează în
caiete
notiunile
prezentate.
Aplicații practice
Activitatea 5 – 10 minute
Profesorul propune un exercitiu:
- Creaţi în unitatea de disc C: un fişier cu
numele „Text.doc”;
- Copiaţi fişierul de mai sus pe desktop; - Redenumiţi fişierul copiat pe desktop cu
numele: „Copietext.doc”;
- Căutaţi fişierul cu numele”Text.doc”; - Ştergeţi fişierul „copietext.doc”,
recuperaţi fişierul şters din RecycleBin.
Profesorul ajuta elevii care intampina dificultati
in realizarea sarcinilor de lucru
Elevii încep
sa resolve
fișa de lucru
folosind
calculatorul
Profesorul trece pe la
fiecare elev in parte si
verifica corectitudinea
realizarii sarcinilor de
lucru.
Tema pentru acasa – 5 min
Exercitiile 1-7, pag 46
Elevii isi
notează în
caiete tema.
http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=wiki:fisa_evaluare.2.4http://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=wiki:fisa_evaluare.2.4http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf
-
Petrache Elena Georgeta
12
TEST DE EVALUARE
„SISTEMUL DE OPERARE WINDOWS”
NUME SIPRENUME_ CLASA DATA
Alegeti varianta/variantele corecte
1. Folderul este: a. un set deinstrucţiuni b. modalitate de grupare foldere saufişiere c. metodă decalcul
2. În Windows, comanda dublu click pe un obiect are ca efect: a. închiderea ferestrei curente b. lansarea în execuţie a unui program c. ştergerea obiectului
3. Numele fişierelor şi folderelor pot conţine: a. orice combinaţie de litere, numere, spaţii, caractere speciale (cratimă,
virgulă,două puncte, bară oblică, semnul întrebării) b. orice combinaţie de litere, numere, spaţii, caractere speciale (cratimă,virgulă) c. orice combinaţie de litere, numere, spaţii dar, fără caractere speciale
4. TXT, DOC, JPG, EXE şi DOT, sunt de exemple de: a. Un grup de trei litere fărăsemnificaţie; b. Extensii ale unui fişier; c. Prescurtări deprograme.
5. Cu ce opţiune se crează într-un disc un nou folder în Computer? a. File – New–Folder; b. File–open; c. Click buton dreapta al mouse-ului – new – folder.
6. Cum se copiaza fişierul sau fişierele selectate, în cadrul programului Computer? a. Edit –copy; b. File –insert; c. Click dreapta pe selecţie –copy.
7. Ce consecinţe are efectuarea unui dublu click stânga pe pictograma unui program? a. Selectează obiectul; b. Lansează programul în execuţie;
c. Deschide meniul contextual al obiectuluiselectat. 8. Cine indică tipul unui fişier?
a. Numele fişierului; b. Extensia numelui fişierului; c. Modul în care informaţia este stocată într-un fişier astfel încât programul să
poată şi salva acel fişier. 9. Ce trebuie făcut pentru a vedea conţinutul unui anumit disc sau folder ?
a. Click dreapta pe disc sau folder; b. Dublu click pe disc sau folder; c. Triplu click pe disc sau folder.
-
Petrache Elena Georgeta
13
Barem de rezolvare:
1- b 2- b 3- b
4- b
5- c
6- c
7- b
8- b
9- a
Se acordă 1 punct din oficiu
-
Petrache Elena Georgeta
14
MODULUL 3
Proiectul activităţii
Data:
Clasa a V-a
Profesor : Petrache Elena-Georgeta
Titlul activităţii educative : Siguranţa pe internet
Scopul lecţiei : Conştientizarea şi promovarea principiilor unui INTERNET mai sigur.
Competenţe specifice :
● Creşterea gradului de conştientizare privind pericolele mediului online.
● Încurajarea şi stimularea elevilor în utilizarea sigură şi responsabilă a INTERNETULUI şi a
altor tehnologii online;
Obiective operaționale
-să cunoască riscurile folosirii Internetului
-să enumere anatajele și dezavantajele folosirii Internetului.
Metode didactice utilizate : expunerea, explicatia, exercitiul
Mijloace de învăţare: calculator, videoproiector, surse web:
http://www.saferinternet.org/, http://sigur.info.ro
Durata: 50 min
Desfășurarea activității
Activitatea
profesorului
Activitatea elevilor Evaluare
Activitatea 1- 5 min
Verificarea prezenţei
elevilor și a temei de
acasă
Elevii se pregătesc pentru
activitate
Profesorul urmărește cu atenție
răspunsurile elevilor
Activitatea 2-10 min
Se prezintă clipuri
tematice şi spoturile
campaniei Sigur.Info
Elevii vizionează videoclipurile
Activitatea 3- 20 min
Se iniţiază o dezbatere
pe tema Siguranţei pe
Internet
Se organizează
jocurile didactice
Norul de cuvinte
“Beneficii şi riscuri”
Elevii pot organiza cuvintele în
două coloane
BENEFICII
- accesare instantanee a
informatiei
- comunicare la mari distante
- resura imensa de informatie
- vizionare desene animate
Profesorul trece pe la fiecare
elev in parte si verifica
corectitudinea realizarii
sarcinilor de lucru.
http://www.astro-urseanu.ro/soarele.htmlhttp://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-dayhttp://sigur.info/proiect-sigur.info/descriere-proiect-sigur.info/despre-proiect.html
-
Petrache Elena Georgeta
15
- filmulete comice
- jocuri educative online
- trimitere e-mailuri la doamna
profesoara
- aflarea adresei lui Mos
Craciun
- vizualizare poze cu vulcan
- dictionar online
- publicitate pentru companii
- televiziune on-line
- foarte multe glume
RISCURI
- implicarea in activitati ilegale
- virusi
- imagini rau intentionate
- informatii daunatoare
- solicitari de ajutor false
- stricarea gramaticala a limbii
- mult timp pierdut
- probleme cu ochii
- omiterea exercitiului fizic
- scaderea performantelor
scolare
- certuri cu parintii
- spargerea parolei personale
- furt de identitate
Activitatea4- 10 min.
Profesorul explica
reguli importante
pentru a fi in siguranta
pe internet. (pag. 51)
https://manuale.edu.ro/
manuale/Clasa%20a%
20V-
a/Informatica%20si%2
0TIC/Intuitext/#
Elevii isi notează în caiete
notiunile prezentate.
Tema pentru acasa –
5 min
Exercitiile 8, 9 pag 51
https://manuale.edu.ro/
manuale/Clasa%20a%
20V-
a/Informatica%20si%2
0TIC/Intuitext/
Elevii isi notează în caiete
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/
-
Petrache Elena Georgeta
16
TEST cls a- V-a
1. Stabiliți legăturile dintre elementele celor două coloane, folosind asocieri de forma număr-
literă: (5p)
1. Shareware a. reprezintă un regim de distribuire
gratuită a aplicaţiilor cu condiţia ca
utilizatorul să ofere o donaţie în scop caritabil
2. Careware b. reprezintă un regim de distribuire a aplicaţiilor
protejate de dreptul de autor în mod gratuit de
către acesta, cu menţiunea că ele pot fi folosite,
dar nu pot fi vândute
3. Licenţă c. reprezintă un regim de distribuire a aplicaţiilor
fără intermediar, direct de la autor
4. Drept de autor d. este o modalitate legală de protejare împotriva
copierii neautorizate și a plagiatului creaţiilor
artistice, literare sau știinţifice care au fost
publicate sau nu
5. Freeware e. reprezintă dreptul de folosire a unor aplicaţii
achiziţionate contra cost de la un autor
2. Amestecă literele!
Descifrează cuvintele și completează pe caiet: (4p)
a. drpet de truao _______________
b. erarshaew _______________
c. wafeeerr _______________
d. iclneţă _______________
e. carerewa _______________
f. elasgliţie _______________
g. ertinnet _______________
h. igocyprht _______________
Puncte din oficiu 1 p. Total 10 p.
Timp de lucru: 45 de minute 1. 1px5= 5p
2. 0,5px8= 4p
1- c
-
Petrache Elena Georgeta
17
2- a
3-e
4-d
5- b
a- Drept de autor
b- Shareware
c- Freeware
d- Licență
e- Careware
f- Legislație
g- Internet
h- Copyright
-
Petrache Elena Georgeta
18
MODULUL 4
DATA:
ŞCOALA: L.T.S. ”Sfântul Apostol Andrei”, Mun. Ploiești
CLASA: a V-a
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Editoare grafice
SUBIECTUL: Aplicaţia Paint
DURATA: 50 minute
PROPUNǍTOR: Petrache Elena- Georgeta
PROIECT DIDACTIC
Competenţe specifice:
3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor produse informatice
Obiective operaţionale:
O1 - să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile
instrumentelor respective;
O2 - să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale; O3 - să deschidă un document existent, să-l modifice şi să-l salveze.
Tipul lecţiei: Predare
Metode și procedee: conversaţia, exercițiul, explicația, utilizarea calculatorului.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupuri de elevi, individuală.
Mijloace de învăţământ: manual de informatică, fișa de lucru, calculatorul. Manual, auxiliare, tutoriale,
filme didactice, programe de editare grafică/ creare materiale grafice (Paint, Draw, Toontastic 3D,
Tinkercad)
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Desfășurarea activității
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
Activitatea 1- 5 min
Se consemnează absenţele. Verifică existenţa resurselor materiale.
• Se pregătesc pentru
lecţie.
Profesorul urmărește
cu atenție răspunsurile
elevilor
Activitatea 2-10 min
Se verifică tema:
- cantitativ
- calitativ - se confruntă rezultatele, dacă este cazul
se fac corectări
• Prezintă variante de
rezolvare, dau soluţii,
formulează întrebări la
cerinţele nerezolvate
Profesorul urmărește
cu atenție răspunsurile
elevilor
Activitatea 3- 15 min
Anunţă titlul, obiectivele operaţionale şi modul de
desfăşurare al lecţiei
Prezintă instrumentele programului Paint:
Free - form Select (Selecţie formă liberă)
Select (Selecţie) -
Eraser/ Color Eraser (Gumă/ Gumă pentru
culoare) Fill with color (Umplere cu o culoare) -
Ctrl+Z.
Pick Color (Selector de culoare) Magnifier
(Lupă) Pencil (Creion)
Brush (Pensulă) Airbrush (Spray)
Text (Text)
Line (Linie) Curve (Curbă)
Rectangle (Dreptunghi)
Polygon (Poligon)
Ellipse (Elipsă)
Rounded Rectangle (Dreptunghi cu colţuri
rotunjite
și explică rolul fiecarui element în parte
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20
V-
a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdf
• Scriu pe caiete titlul
lecţiei
• Elevii notează pe
caiete conţinutul noii
lecţii
• Urmăresc explicaţiile
profesorului și urmăresc
pe videoproiector
desenele
Activitatea 4- 15 min.
Propune spre rezolvare aplicaţiile de pe fişa de lucru.
• Rezolvă cerinţele
propuse.
• Răspund la
întrebări.
Profesorul trece pe
la fiecare elev in
parte si verifica
corectitudinea
realizarii sarcinilor
de lucru.
Tema pentru acasa – 5 min
Se fac aprecieri globale şi individuale cu privire la
participarea elevilor la lecţie.
Tema : pag. 78, ex. 5,6,7
• Îşi notează tema pe
caiete.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdfhttps://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdfhttps://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdf
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
FIȘĂ DE LUCRU
Aplicaţia PAINT
Să se împartă pagina de lucru în patru şi să se coloreze fiecare parte cu câte o culoare.
În fiecare sfert din pagina de lucru să se deseneze câte o figură geometrică diferită.
Fiecare f'igură geometrică să se coloreze în interior cu negru.
Să se deseneze steagul României folosind liniile drepte, cele curbe şi culorile steagului.
Să se coloreze fondul cu albastru şi să se deseneze un cerc în interiorul căruia să se scrie: "Astăzi este 11
noiembrie." (Verdana, 14, Bold, Undeline)
Să se copieze cercul cu textul dat şi să se lipească în toate cele 4 colţuri ale paginii de lucru.
Să se deseneze în interiorul paginii de lucru un dreptunghi, iar în interiorul acestuia un cerc, iar fiecare din
aceste figuri geometrice va fi colorată cu spray-ul mare, respectiv mediu, cu două culori la alegere.
Să se deseneze un dreptunghi şi să se rotească la 180°.
Să se deseneze un pătrat care să se coloreze cu roşu, apoi să se inverseze culorile; să se deseneze un dreptunghi
care să intersecteze pătratul deja desenat şi să se aplece desenul obţinut la 70°.
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Fișă de lucru Paint 1. Desenați și completați următorul rebus: (3p)
a) E
b) D
I
d) T
e) O
f) R
Pe fiecare linie găsiți denumirea în limba engleză a unui instrument al aplicației Paint, astfel:
a) Șterge porțiuni de imagine/text.
b) Permite particularizarea paletei de culori.
c) Se utilizează pentru redimensionarea imaginii/a unei selecții.
d) Inserează text în imagine.
e) Permite trunchierea unei imagini.
f) Instrumente ce permit trasarea de linii cu diverse forme, grosimi sau densități.
3. Asociați elementele de pe cele două coloane (asocieri de forma număr – literă): (4p)
Denumire instrument Rol instrument
1. Color picker (Pipeta) a. Scrierea de texte în fișierul imagine.
2. Eraser (Guma) b. Trasarea de linii simple.
3. Magnifier (Lupa) c. Ștergerea unor porţiuni din imagine.
4. Brushes (Pensule) d. Selectarea unei culori din imagine.
5. Select (Selectare) e. Desenarea de linii cu diverse forme, densităţi.
6. Crop (Trunchiere) f. Eliminarea unor zone nedorite din imagine.
7. Text g. Selectarea unei porţiuni din imagine.
8. Pencil (Creion) h. Apropierea imaginii în vederea editării ei.
Se acordă 1 punct din oficiu, Pt desenarea rebusului: 2p
1. 6x0,5=3p
2. 8x0,5=4p
Total punctaj: 10 p
c)
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Barem de corectare:
Pt desenarea rebusului: 2p
1. 6x 0,5=3p
2. 8x 0,5=4p
Barem de corectare
1-d
2-c
3-h
4-e
5-g
6-f
7-a
8-b
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
MODULUL 5
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Informatica si Tic
Unitatea de invăţare: Structura secvențială și alternativă
Tema activității: Structura liniară. Reprezentarea structurii liniare într-un mediu grafic interactiv.
Realizarea de aplicații, individual sau în echipă, utilizând un mediu grafic, analizarea exemplelor
existente pe Internet specifice mediului grafic selectat și modificarea acestora pentru a îndeplini alte
funcțiuni.
Competenţe vizate:
- Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației
Obiective operaţionale :
-Sa aplice operațiile specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale
-Sa implementteze algoritmi care conţin structura liniară
-Sa manifeste creativitate prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale
Mijloace de învățare : Calculatoare, conexiune la internet, blocky
Metode didactice utilizate : problematizarea, exercitiul, explicatia
Forme de organizare : frontala, individuala
Durata: 50 min
Desfășurarea activității
Activitatea profesorului Răspunsul așteptat din
partea elevului Evaluare
Prezenta si verificarea temei- 5
min
Activitatea 1- 10 min
Se explica elevilor modul de
functionare a instructiunii liniare
in open sourse-ul Blocky si de da
ca exemplu minimul dintre 2
numere a si b
Activitatea 2 -30 min
Se propun elevilor spre rezolvare
urmatoarele probleme:
1. Scrie un algoritm care
calculează perimetrul unui
dreptunghi, știind că lungimea
Elevii sunt atenti la
explicatiile profesorului
si realizeaza independent
exemplu aratat.
Elevii rezolva
problemele propuse
Sunt notati o parte din elevi
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
dreptunghiului este cu 10 metri
mai mare decât lățimea lui.
2. Se dau două numere naturale.
Verificați dacă acestea sunt
numere naturale consecutive (se
va afișa un mesaj corespunzător).
Tema pentru acasa-5 min
Se citește un număr cu exact 3
cifre. Afișați numărul obținut prin
inversarea ordinii cifrelor.
Exemplu. Dacă se citește numărul
821, se va afișa numărul 128.
individual si apoi le
prezinta profesorului
Elevii isi noteaza enuntul
problemei date ca tema
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
FIȘĂ DE REZOLVARE
BLOCKLY
1. Se citesc in variabilele intregi a, b, c cifre nenule . Sa se formeze un numar de forma abc.
2. Să se
calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea
corespunzătoare.
Exemplu: 3 Puncte
Date de intrare: l=4, h=3
Date de iesire: A=6
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
3. Se citesc 2 numere intregi ; sa se calculeze catul impartirii primului numar la al doilea si restul
impartirii celui de al doilea la primul, Sa se afiseze rezultatele.
FISA DE EVALUARE
Blockly
Rezolvati problemele utilizând resursa –
https://blockly-demo.appspot.com/static/demos/code/index.html?lang=ro
1. Se citesc in variabilele intregi a, b, c cifre nenule . Sa se formeze un numar de forma abc. 3 puncte
2. Să se calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea corespunzătoare.
Exemplu: 3 Puncte
Date de intrare: l=4, h=3
Date de iesire: A=6
4. Se citesc 2 numere intregi ; sa se calculeze catul impartirii primului numar la al doilea si restul
impartirii celui de al doilea la primul, Sa se afiseze rezultatele.
3 puncte
Timp de lucru 40 min
*1 punct oficiu
https://blockly-demo.appspot.com/static/demos/code/index.html?lang=ro
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Unitatea şcolară: LTS „SF. AP. Andrei”, Mun. Ploieşti Clasa a V-a Număr de ore pe săptămână: 1 oră Disciplina: Informatică și TIC Profesor: Petrache Elena Georgeta
Avizat director,
Avizat șef de catedră,
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ Anul școlar 2017-2018
Programa aprobată prin O.M.E.N. nr. 3393/28.02.2017
Unitatea de învățare
Competenţe specifice
Conţinuturi Număr de ore
Săptămâna Observații
Calculatorul și componentele
sale
1.1
- Normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică - Poziția corectă a corpului la stația de lucru
1 S1
- Sisteme de calcul și de comunicații întâlnite în viața cotidiană
- Momente principale în evoluția sistemelor de calcul 1 S2
1.1 1.2
- Structura generală a unui sistem de calcul - Rolul componentelor hardware ale unui sistem de calcul
1 S3
- Dispozitive de stocare a datelor: - Exemple de dispozitive de stocare a datelor - Unități de măsură pentru capacitatea de stocare
1 S4
- Dispozitive de intrare: exemple, rol, mod de utilizare - Dispozitive de ieșire: exemple, rol, mod de utilizare - Dispozitive de intrare-ieșire: exemple, rol, mod de utilizare
2 S5-S6
- Recapitulare 1 S7
- Evaluare sumativă 1 S8
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Unitatea de învățare
Competenţe specifice
Conţinuturi Număr de ore
Săptămâna Observații
Calculatorul și programele sale
1.2
- Rolul unui sistem de operare - Elemente de interfață ale unui sistem de operare
1 S9
- Organizarea datelor pe suport extern - Operații cu fișiere și directoare
1 S10
1.3
- Servicii ale rețelei Internet - Serviciul World Wide Web:
- Navigarea pe Internet - Căutarea informațiilor pe Internet utilizând motoare de căutare - Salvarea informațiilor de pe Internet
- Drepturi de autor - Siguranța pe Internet
2 S11-12
3.1
- Rolul unui editor grafic. Elemente de interfață specifice - Crearea, deschiderea şi salvarea fişierelor grafice - Comenzi pentru selectare, copiere, mutare, ştergere - Redimensionarea, trunchierea, rotaţia unei imagini - Panoramare imagine - Instrumente de desenare - Utilizarea culorilor în prelucrarea imaginilor - Crearea culorilor personalizate. Stiluri de umplere - Inserarea şi formatarea textului
2 S13-S14
1.2 1.3 3.1
- Recapitulare 2 S15-S16
- Evaluare sumativă 2 S17-18
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Unitatea de învățare
Competenţe specifice
Conţinuturi Număr de ore
Săptămâna Observații
Algoritmi și jocuri
2.1 2.2
3.2 3.3
- Noțiunea de algoritm - Proprietăți ale algoritmilor
1 S19
- Medii grafice interactive - elemente de interfață specifice mediului grafic interactiv - Scratch
1 S20
- Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii în funcţie de rolul acestora (de intrare, de ieșire, de manevră)
1 S21
- Constante și variabile 1 S22
- Expresii (operatori aritmetici, relaționali, logici; evaluarea expresiilor)
2 S23-24
- Recapitulare 1 S25
- Evaluare sumativă 1 S26
Structuri și jocuri
2.1 2.2 2.3
3.1 3.2 3.3
- Structura liniară (secvențială) 1 S28 S271- Sapt altfel
- Modalități de reprezentare a structurii secvențiale prin blocuri grafice - Scratch
1 S29
- Structura alternativă (decizională) 1 S30
- Modalități de reprezentare a structurii alternative prin blocuri grafice - Scratch
2 S31
- Recapitulare 1 S32
1 S27-Scoala altfel : Saptamana 23.04- 27.04. 2017
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Unitatea de învățare
Competenţe specifice
Conţinuturi Număr de ore
Săptămâna Observații
- Ora de programare/ Proiect Scratch 1 S33
- Evaluare sumativă 2 S34-35
Competențe generale:
1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor
2. Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației
3. Elaborarea creativă de mini proiecte care vizează aspecte sociale, culturale și personale, respectând creditarea informației și drepturile de autor
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul
1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software
1.3. Utilizarea eficientă şi în siguranță a Internetului ca sursă de documentare
2.1. Identificarea unor modalități algoritmice pentru rezolvarea unor situații din viața cotidiană, exprimate în limbaj natural
2.2. Identificarea datelor cu care lucrează algoritmii în scopul utilizării acestora în prelucrări
2.3. Descrierea în limbaj natural a unor algoritmi cu ajutorul secvențelor de operații și a deciziilor pentru rezolvarea unor probleme simple
3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale
3.2. Implementarea unui algoritm care conţine structura secvenţială şi/sau alternativă într-un mediu grafic interactiv
3.3. Manifestarea creativă prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
Sisteme de calcul - (S1-S4)
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
Conținuturi
(detalieri)
Competenț
e specifice
Activități de învățare Resurse Evaluare
Norme de
ergonomie și
de siguranță
(Normele de
securitate și
protecție a
muncii în
laboratorul de
informatică.
Poziția
corectă a
corpului la
stația de
lucru)
1.1 Test iniţial - 15 minute
Discutarea testului iniţial -5 minute
Dezbatere: „De ce este important să respectăm reguli?” -
5 minute
Prezentarea regulilor privind normele de securitate și
protecție a muncii în laboratorul de informatică -10
minute
Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a
corpului la staţia de lucru – 3 minute
Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”- 12 minute
Timp alocat: 1 oră
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la
Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală
Material didactic:
Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna
fişa de protecţia muncii şi repartizarea la posturile de
lucru în laborator)
Film didactic:
https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&l
ist=PL1D6014773BB17AAE&index=2
Test inițial
Evaluare
curentă
formativă
prin:
Jocul didactic
„Ce-ar fi
dacă”
Conversație
euristică
Tipuri de
sisteme de
calcul și de
comunicații.
Elemente de
arhitectură a
unui sistem
de calcul
(Momente
principale în
evoluția
sistemelor de
calcul.
Sisteme de
calcul și de
comunicații
întâlnite în
1.1 Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi
un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi
putut face cu un calculator în anul respectiv?” –
activitate desfăşurată pe grupe - 10 minute
Vizionare film didactic referitor la generaţiile de
calculatoare (filmul va fi vizionat fără sonor, profesorul
folosindu-l ca suport vizual pentru explicarea evoluţiei
calculatoarelor)-
10 minute
Descrierea rolului componentelor hardware și a
interacțiunilor dintre acestea utilizând o schemă de
structură generală a unui sistem de calcul- 10 minute
Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor
dintre acestea pe un calculator dezasamblat
10 minute
Timp alocat: 1 oră
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la
Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală și pe grupe
Material didactic:
Fişa de evaluare iniţială
Filmul didactic:
https://www.youtube.com/watch?v=t4QJJFKmgvc
Schema generală de structură a unui calculator
Simulator asamblare calculator:
https://www.youtube.com/watch?v=XQdf3Bv0u60
Un calculator dezasamblat
Evaluare
curentă
formativă
prin:
Conversație
euristică
Reluarea
jocului
didactic
„Călător în
timp”
Identificarea
componentelo
r hardware pe
https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&list=PL1D6014773BB17AAE&index=2https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&list=PL1D6014773BB17AAE&index=2https://www.youtube.com/watch?v=t4QJJFKmgvchttps://www.youtube.com/watch?v=XQdf3Bv0u60
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
viața
cotidiană. Structura
generală a
unui sistem de
calcul
Rolul
componentel
or hardware
ale unui
sistem de
calcul.)
Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi
un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi
putut face cu un calculator în anul respectiv?”
10 minute
un calculator
dezasamblat
Tipuri de
dispozitive:
de intrare, de
ieșire, de
intrare-ieșire
(Dispozitive
de intrare:
exemple, rol,
mod de
utilizare.
Dispozitive de
ieșire:
exemple, rol,
mod de
utilizare.
Dispozitive de
intrare-ieșire:
exemple, rol,
mod de
utilizare.)
1.1 Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu
exemplificări pentru fiecare categorie - 10 minute
Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și
explicarea rolului acestora - 5 minute
Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură,
utilizând joc didactic-
15 minute
Descoperirea operațiilor care se pot executa cu un
dispozitiv de tip mouse și exersarea principalelor
operații (click, dublu-click, drag&drop) utilizând un joc
didactic-15 minute
Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu
touch-screen şi exersarea utilizării acestuia, dacă există
un astfel de dispozitiv-
5 minute
Timp alocat: 1 oră
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la
Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: individuală şi frontală
Material didactic:
Joc didactic pentru utilizarea tastaturii (de exemplu,
Keyboard ninja
https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-
climber-2
Tutorial de tastare rapidă: online (de exemplu,
http://www.typingstudy.com/ro/) sau instalat pe calculator
(de exemplu, Rapid Typing)
Jocuri didactice pentru exersarea operaţiilor cu mouse-ul
(de exemplu, pe site-ul
http://minimouse.us/applecatch.html)
Dispozitive de intrare, ieşire sau de intrare-ieşire (instalate
în laborator sau prezentate demonstrativ)
Evaluare
curentă
formativă
prin:
Conversație
euristică
Aplicaţii
practice:
1. parcurgerea lecţiilor de
tastare rapidă
2. parcurgerea nivelurilor
unui joc de
exersare a
operaţiilor cu
mouse-ul
Tipuri de
dispozitive de
1.1 Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv
extern de stocare a datelor - 10 minute
Timp alocat: 1 oră
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la
Internet şi recomandabil videoproiector.
Evaluarea
sumativă prin:
https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-climber-2https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-climber-2http://www.typingstudy.com/ro/http://minimouse.us/applecatch.html
-
Petrache Elena Georgeta
PH_S1GR2
stocare a
datelor
(Dispozitive
de stocare a
datelor:
- exemple de
dispozitive de
stocare a
datelor
- unități de
măsură pentru
capacitatea de
stocare (bit,
byte, kilobyte,
megabyte,
gigabyte,
terabyte,
petabyte etc.)
- comparație
între
dispozitivele
de stocare în
funcție de
capacitate)
Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru
capacitatea de stocare în ordine crescătoare - 10 minute
Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după
capacitatea de stocare - 5 minute
Evaluare:
Evaluare sumativă - Test final (scris) -
10 minute
Discutarea soluţiilor la testul scris –
5 minute
Simularea asamblării unui calculator- 10 minute
Activitate: individuală şi frontală
Material didactic:
Dispozitive externe de stocare (memory stick. cd, dvd, etc.)
Grafic cu unităţile de măsură a memoriei în ordine
crescătoare
Test final (scris)
Simulator asamblare calculator:
http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator
Test final
(scris)
Simularea
asamblării
unui
calculator
http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator