menggambar resis
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun : 6
Bilangan murid : 25 orang
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Menggambar
Tajuk : Keindahan Alam
Kegiatan : Menggambar menggunakan kaedah resis
Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid-murid sentiasa memerhati keindahan alam di sekeliling mereka.
Objektif Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Memahami konsep resis
2. Meningkatkan kemahiran mengolah warna
3. Menerapkan nilai mencintai alam sekitar
4. Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan.
1
Aras 1 : Menggambar dan menggunakan pelbagai bahan dan teknik melalui penerokaan
Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan gambar.
Aras 3 : 1. Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif
melalui penerokaan
ABM dan BBM : Pemancar LCD, komputer
Alatan dan bahan :
Alat : Berus lukisan
Bahan : Warna air, lilin, oil pastel
Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai keindahan, semangat kecintaan
2
Langkah/
Masa
Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
1. Membuat
senaman ringan.
- Regangan otot
tangan
2. Murid diminta
keluar kelas
untuk melihat
pokok dan
persekitaran
kelas
.
i. Murid melalukan senaman
ringan untuk regangan otot
untuk menjalankan aktiviti seni.
i. Murid-murid diminta untuk
memerhati serta menghayati
keindahan pemandangan yang
terdapat di persekitaran kelas.
ii. Guru meminta murid untuk
memerhati haiwan dan
tumbuhan yang terdapat di
sekeliling kelas.
iii. Murid diminta masuk ke kelas
semula.
Pendekatan:
Deduktif
Langkah 1
(5 minit)
1. Guru
memaparkan
slaid yang
menunjukkan
keindahan alam
sekitar.
i. Guru meminta murid untuk
membuat kumpulan kecil
ii. Murid diminta untuk memerhati
slaid yang ditayangkan melalui
pemancar LCD.
iii. Murid diminta untuk
menyatakan apakah gambar
slaid yang dipaparkan.
iv. Murid diminta menyenaraikan
flora dan fauna.
Soalan:
1. Apakah objek yang terdapat
dalam slaid yang di
paparkan?
ABM: Komputer dan
Pemancar LCD
Teknik: Soal jawab
Perbincangan
Strategi:
Berpusatkan bahan
Pendekatan:
Komunikatif.
3
2. Nyatakan apakah jenis flora
dan fauna?
3. Apakah yang kamu lihat
semasa membuat tinjauan
di luar kelas?
4. Apakah flora dan fauna
yang terdapat di luar kelas
kamu?
Pendekatan:
Deduktif
Langkah 2
(10 minit)
1. Guru
menayangkan
video bertajuk
“Batik Tradisional”
i. Murid diminta untuk menonton
tayangan video.
ii. Guru menjalankan aktiviti sesi
soal-jawab bersama murid.
Soalan:
1. Apakah aktiviti yang
terdapat di dalam video
yang di tayangkan?
2. Apakah motif atau corak
yang digunakan untuk
menghasilkan batik?
3. Di manakah letaknya pusat
menghasilkan batik di
Malaysia?
4. Apakah alat yang
digunakan untuk
menghasilkan batik?
5. Nyatakan secara ringkas
bagaimanakah cara
menghasilkan corak batik?
iii. Murid diminta
mengeluarkan alat dan
BBM: Video “Batik
Tradisional”
Teknik: Soal jawab
Sumbang saran
Strategi:
Berpusatkan bahan
Pendekatan:
Deduktif dan
komunikatif
4
bahan yang dibawa
(Murid telah diingatkan
untuk membawa peralatan
seperti lilin dan warna air)
Langkah
3
(35 minit)
1. Guru
memaparkan tayang
slaid cara
menghasilkan catan
resis.
2. Guru
menerangkan dan
menunjukkan cara
menghasilkan resis
menggunakan
tayangan slaid.
Melakar
Melakar dengan lilin
Mewarna
i. Guru menayangkan slaid
proses menggambar batik
melalui kaedah resis.
ii. Murid diminta untuk
membuat kumpulan kecil
seramai lima orang dalam
setiap kumpulan.
iii. Guru meminta murid
melakukan aktiviti membuat
aktiviti kaedah resis yang
bertemakan keindahan
alam.
iv. Murid diminta membantu
rakan sekelas yang masih
tidak dapat melakar.
v. Guru membimbing murid-
murid untuk melakar dan
mewarnakan gambar
melalui kedah resis.
Langkah-langkah resis
1. Melakar motif
2. Melakar dengan lilin
3. Melakar dengan oil pastel
4. Mewarnai
BBM: Power Point
Strategi:
Berpusatkan bahan
Berpusatkan tugas
Pendekatan:
Deduktif
Nilai: Kerja sama
5
Penutup
(5minit)
Guru meminta murid
membersihkan kelas
Mempamerkan resis
yang dihasilkan.
i. Guru menilai hasil kerja murid
ii.Karya murid terbaik di pamerkan
di hadapan kelas.
iii. Murid-murid di minta untuk
menyatakan dan membuat
penilaian terhadap lukisan yang
dihasilkan.
Nilai: Kebersihan,
kerjasama
6