matematİk 4
DESCRIPTION
MATEMATİK 4. 2. ÜNİTE. Doğal Sayılarda Toplama Ve Çıkarma. Şuayip POLAT. 4 DERS SAATİ. 206 + 871 = ?. 1077. 349 + 555 = ?. 904. 106 + 88 + 469 işlemini yapınız. İşlemi, toplananların yerlerini değiştirerek yapınız. Sonuç değişti mi?. 106 + 88 + 469 = 663. - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
1.1. 206 + 871 = ?206 + 871 = ?
2.2.349 + 555 = ?349 + 555 = ?
3.3.106 + 88 + 469 işlemini yapınız. 106 + 88 + 469 işlemini yapınız. İşlemi, toplananların yerlerini İşlemi, toplananların yerlerini değiştirerek yapınız. Sonuç değişti değiştirerek yapınız. Sonuç değişti mi?mi?
Aylık 1300 TL geliri olan bir ailenin aylık giderleri yukarıdaki grafikte verilmiştir. Bu ailenin ay sonunda elinde ne kadar para kalır? Hesaplayalım.
Ailenin aylık toplam gideri:200 + 300 + 200 + 50 + 150 + 100 = 1000 TL’dir. 1300 – 1000 = 300 TL ailenin aylık elinde kalan para.
Onluk taban blokları Onluk taban blokları kullanarak sayıyı modelleyelim kullanarak sayıyı modelleyelim ve toplama işlemi yapalım.ve toplama işlemi yapalım.
1369
1620
1369+ 1620 2989
1 1 1 1 1
1 1 1 1
10 10 10
10 10 10
100 100
1001000
10 10100 100
100 100
100 100
1000
1 1 1 1 1
1 1 1 1
10 10 10
10 10 10
10 10
100 100
100
100 100
100 100
100 100
1000
1000
Atatürk Haftası’nda Anıtkabir’i Atatürk Haftası’nda Anıtkabir’i cumartesi günü 1863, Pazar günü ise cumartesi günü 1863, Pazar günü ise 2145 öğrenci ziyaret etmiştir. İki gün 2145 öğrenci ziyaret etmiştir. İki gün boyunca Anıtkabir’i toplam kaç boyunca Anıtkabir’i toplam kaç öğrenci ziyaret etmiştir? öğrenci ziyaret etmiştir?
Onluk taban blokları Onluk taban blokları kullanarak sayıyı modelleyelim kullanarak sayıyı modelleyelim ve toplama işlemi yapalım.ve toplama işlemi yapalım.
1863
2145
1863+ 2145 4008
1 1 110 10 10
10 10 10
1000
1001000
1 1 1 1 1
1 1 1
1 1 1 1 110 10 10
10
1000
100 100
100 100
100 100
100 100
100
1000 1000
1000
10 10 10
10 10 10
10 10 10
10
100 100
100 100
100 100
100 100
100
1000
3 birlik + 5 birlik3 birlik + 5 birlik= 8 birlik = 8 birlik
6 onluk + 4 onluk6 onluk + 4 onluk= 10 onluk= 10 onluk= 1 yüzlük + 0 onluk= 1 yüzlük + 0 onluk
1 yüzlük + 8 yüzlük + 1 yüzlük 1 yüzlük + 8 yüzlük + 1 yüzlük = 10 yüzlük= 10 yüzlük= 1 binlik + 0 yüzlük= 1 binlik + 0 yüzlük
1 binlik + 1 binlik + 2 binlik + 1 binlik + 1 binlik + 2 binlik + = 4 binlik= 4 binlik
Sayılarla alt alta toplama işlemi yapılırken aynı basamaklar aynı hizada (alt alta) yazılır.
Bir fındık üreticisi, bahçesinden Bir fındık üreticisi, bahçesinden ilk yıl 4562 kg, ikinci yıl 3908 kg, ilk yıl 4562 kg, ikinci yıl 3908 kg, üçüncü yıl 4265 kg ürün almıştır. Üç üçüncü yıl 4265 kg ürün almıştır. Üç yılda toplam kaç kg ürün almıştır?yılda toplam kaç kg ürün almıştır?
2 birlik + 8 birlik + 5 birlik2 birlik + 8 birlik + 5 birlik= 15 birlik = 15 birlik = 1 onluk + 5 birlik= 1 onluk + 5 birlik
1 onluk + 6 onluk + 6 onluk1 onluk + 6 onluk + 6 onluk= 13 onluk= 13 onluk= 1 yüzlük + 3 onluk= 1 yüzlük + 3 onluk
1 yüzlük + 5 yüzlük + 9 yüzlük 1 yüzlük + 5 yüzlük + 9 yüzlük + 2 yüzlük+ 2 yüzlük= 17 yüzlük= 17 yüzlük= 1 binlik + 7 yüzlük= 1 binlik + 7 yüzlük
1 binlik + 4 binlik + 3 binlik + 4 binlik1 binlik + 4 binlik + 3 binlik + 4 binlik= 12 binlik= 12 binlik= 1 on binlik + 2 binlik= 1 on binlik + 2 binlik
Sayılarla alt alta toplama işlemi yapılırken aynı basamaklar aynı hizada (alt alta) yazılır.
728 + 135 sayılarını alt alta yazarak toplayalım. Sayıların yerlerini değiştirerek toplayıp sonuçları karşılaştıralım.
728728 + 135+ 135 863863
135135 + 728+ 728 863863 Toplama Toplama
işlemindeki işlemindeki toplanan toplanan sayıların sayıların yerlerinin yerlerinin değişmesi değişmesi sonucu sonucu değiştirmez.değiştirmez.
Yukarıda verilen toplama Yukarıda verilen toplama işlemine göre ABC sayısını işlemine göre ABC sayısını kaçtır.kaçtır.
ABCABC
+ 135+ 135 863863
Yukarıdaki toplama işlemindeYukarıdaki toplama işleminde verilmeyen rakamları bulalım.verilmeyen rakamları bulalım.
B + 5 = 12 ise B = 12 – 5 = 7 olur
1 + 6 + D = 15 ise D = 15 – 7 = 8’dir
1 + A + 7 = 14 ise A = 14 – 8 = 6’dır.
1 + 2 + C = 5 ise C = 5 – 3 = 2’dir.
K + 17 + 25 = 25 + 42 + 17 olduğuna göre, K yerine yazılabilecek sayı kaçtır?
17 = 17, 25 = 25 ise K = 42 olur.17 = 17, 25 = 25 ise K = 42 olur.
Burcu 14, Zülal ise 20 yaşındadır. 10 yıl sonra yaşları toplamı kaç olur?
10 yıl sonra;10 yıl sonra;Burcu, 14 + 10 = 24 yaşında;Burcu, 14 + 10 = 24 yaşında;Zülal, 20 + 10 = 30 yaşında olacaktır.Zülal, 20 + 10 = 30 yaşında olacaktır.Buna göre, 10 yıl sonraki yaşları toplamı;Buna göre, 10 yıl sonraki yaşları toplamı;24 + 30 = 54 olacaktır.24 + 30 = 54 olacaktır.
AlıştırmalarAlıştırmalar
1. 263 + 1048 + 3709 işlemini yapınız. 1. 263 + 1048 + 3709 işlemini yapınız. İşlemi toplanan sayıların yerlerini İşlemi toplanan sayıların yerlerini değiştirerek tekrar yapınız ve değiştirerek tekrar yapınız ve sonuçları karşılaştırınız.sonuçları karşılaştırınız.
263263 10481048+ 3709+ 3709 50205020
10481048 263 263 + 3709+ 3709 50205020
37093709 10481048+ 263+ 263 50205020
2. Limandan 632 yolcusu ile yola çıkan 2. Limandan 632 yolcusu ile yola çıkan bir gemiden ilk molada yolcuların 58 bir gemiden ilk molada yolcuların 58 tanesi indi, 167 yolcu da bindi. Son tanesi indi, 167 yolcu da bindi. Son durumda gemide kaç yolcu vardır?durumda gemide kaç yolcu vardır?
632632- 58 - 58 574574
574574+ 167+ 167 741741
3. Bir resim sergisinin açılışı için iki 3. Bir resim sergisinin açılışı için iki kişilik 437, tek kişilik 865 tane kişilik 437, tek kişilik 865 tane davetiye basılmıştır. Sergiye en çok davetiye basılmıştır. Sergiye en çok kaç kişi gelir?kaç kişi gelir?
437437x 2 x 2 874874
874874+ 865+ 865 17391739
4. Verilen toplama işlemlerini yapınız.4. Verilen toplama işlemlerini yapınız.
37823782+ 489+ 489
80088008+ 1002+ 1002
64576457+ 349+ 349
41534153 594594+ 265+ 265
42714271
68066806
90109010
50125012
6. Aşağıdaki işlemlerdeki 6. Aşağıdaki işlemlerdeki basamaklarda verilmeyen rakamları basamaklarda verilmeyen rakamları bulunuz.bulunuz.
19541954+ 21+ 21???? 41384138
265265??+ + ??5757 3030??22
11??8686 30003000+ 9+ 9???? ??317317
1.1. 863 - 452 = ?863 - 452 = ?
2.2.706 - 481 = ?706 - 481 = ?
3.3.915 - 168 =?915 - 168 =?
4. Bir toplantı salonunda 180 kişi için 4. Bir toplantı salonunda 180 kişi için davet verilecektir. Bu davet için davet verilecektir. Bu davet için salon 900 TL fiyat talep etmiştir. salon 900 TL fiyat talep etmiştir. Yemek için kişi başına 3 TL, salonda Yemek için kişi başına 3 TL, salonda hizmet edecek görevliler için 120 TL hizmet edecek görevliler için 120 TL istenmiştir. Kalanı salonun kirasıdır. istenmiştir. Kalanı salonun kirasıdır. Salon kirası kaç TL’dir?Salon kirası kaç TL’dir?
Bir çiftçi bir yılda toplam 7213 kg Bir çiftçi bir yılda toplam 7213 kg buğday üretmiştir. buğday üretmiştir.
Çiftçi ürettiği buğdayın 6458 kg’ını Çiftçi ürettiği buğdayın 6458 kg’ını sattı ve geriye kalan kısmını da sattı ve geriye kalan kısmını da değirmende öğüterek un yaptı.değirmende öğüterek un yaptı.
Buna göre, çiftçinin kaç kg Buna göre, çiftçinin kaç kg buğdaydan un yaptığını bulalım.buğdaydan un yaptığını bulalım.
Çiftçinin ürettiği buğday Çiftçinin ürettiği buğday miktarından sattığı buğday miktarını miktarından sattığı buğday miktarını çıkarırsak un yapılan buğday çıkarırsak un yapılan buğday miktarını buluruz.miktarını buluruz.
Binler b. Yüzler b. Onlar b. Birler b.
_
7
6
2
4
1
5
3
8
1124
137
1000 100
100
10
10
1010
10
1
1111111
1 111 1
11
1 1 1 11 1
11
11
11
1
10 10
10 10 1010 1010 10
10
1010
1010
1010
10
100 100 100100 100 100100 100 100
100
100100
100100
100100
100100
10010
1124- 137 987
Gülle atmada birinci olan yarışmacı gülleyi 21 m 13 cm uzağa, ikinci olan yarışmacı ise 19 m 87 cm uzağa atmıştır. Birinci olan yarışmacı gülleyi ikinciden kaç cm uzağa atmıştır?
21132113 - 1987- 1987 126 126 cm uzağa atmıştırcm uzağa atmıştır
21 m = 21 x 100 cm = 2100 cm21 m = 21 x 100 cm = 2100 cm21 m 13 cm = 2100 + 13 = 2113 cm21 m 13 cm = 2100 + 13 = 2113 cm
19 m = 19 x 100 cm = 1900 cm19 m = 19 x 100 cm = 1900 cm19 m 87 cm = 1900 + 87 = 1987 cm19 m 87 cm = 1900 + 87 = 1987 cm
Yandaki çıkarma işlemini yapalım.
455455 - 231- 231
455455 - 231- 231 5 birlik – 1 birlik = 4 birlik5 birlik – 1 birlik = 4 birlik
5 onluk – 3 onluk = 2 onluk5 onluk – 3 onluk = 2 onluk
4 yüzlük – 2 yüzlük = 2 yüzlük4 yüzlük – 2 yüzlük = 2 yüzlük
Verilen bu işlemde çıkan sayı ile farkı Verilen bu işlemde çıkan sayı ile farkı toplayalım:toplayalım: 224 + 231 = 455’tir.224 + 231 = 455’tir. Yani, çıkan sayı ile farkın toplamı Yani, çıkan sayı ile farkın toplamı eksilen sayıya eşittir.eksilen sayıya eşittir.
Eksilen = Çıkan + FarkEksilen = Çıkan + Fark
Bir çıkarma işleminde; çıkan = 542 ve fark = 256’dır. Buna göre, eksilen sayı kaçtır?
Eksilen = çıkan + farkEksilen = çıkan + farkEksilen = 542 + 256Eksilen = 542 + 256Eksilen = 798’dir.Eksilen = 798’dir.
Çıkan ve farkın verildiği bir işlemde eksileni bulmak için çıkan ve farkı toplarız.
Bir çıkarma işleminde; eksilen = 348 ve fark = 212’dir. Buna göre, çıkan sayı kaçtır?
Eksilen ve farkın verildiği bir çıkarma işleminde çıkanı bulmak için eksilenden farkı çıkarırız.
348348 - 212- 212 136136
Bir araç, Bolu’dan Antalya’ya giderken Afyon’dan geçmektedir.Antalya Afyon arası 287 km’dir ve Bolu Antalya arası 690 k’dir.Afyon ile Bolu arası kaç km’dir?
6 9 06 9 0- - A B CA B C 2 8 72 8 7
6 9 06 9 0- - A B CA B C 2 8 72 8 7
Birler basamağındaki 0’dan hiçbir rakamı Birler basamağındaki 0’dan hiçbir rakamı çıkaramayacağımız için bir onluk bozarız.çıkaramayacağımız için bir onluk bozarız.
6 9 06 9 0- - A B CA B C 2 8 72 8 7
Birler basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:Birler basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:10 – C = 7 ise 10 – C = 7 ise C = 3C = 3 olur. olur.
Onlar basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:Onlar basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:8 – B = 8 ise 8 – B = 8 ise B = 0B = 0 olmalıdır. olmalıdır.
Yüzler basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:Yüzler basamağındaki bilinmeyen rakamı bulalım:6 – A = 2 ise 6 – A = 2 ise A = 4A = 4 olmalıdır. olmalıdır.
O halde sayımız ABC = 403’tür. O halde sayımız ABC = 403’tür. Yani Afyon Antalya arası uzaklık 403 km’dir.Yani Afyon Antalya arası uzaklık 403 km’dir.
Yanda verilen çıkarma işlemindeki eksilen sayıyı 110 artırıp çıkan sayıyı 110 azaltırsak fark nasıl değişir?
Önce verilen çıkarma Önce verilen çıkarma işlemini yapalım.işlemini yapalım.
Buna göre, işlemi yeniden yapalım:
7 2 37 2 3- 2 9 6- 2 9 6
7 2 37 2 3- 2 9 6- 2 9 6 4 2 74 2 7
Eksilen sayıyı 110 artırırsak;Eksilen sayıyı 110 artırırsak;Eksilen = 723 + 110 = 833 olur.Eksilen = 723 + 110 = 833 olur.Çıkan sayıyı 110 azaltırsak;Çıkan sayıyı 110 azaltırsak;Çıkan = 296 – 110 = 186 olur.Çıkan = 296 – 110 = 186 olur.
8 3 38 3 3- 1 8 6- 1 8 6 6 4 7 6 4 7 Fark, 647 – 427 = Fark, 647 – 427 = 220220 artmıştır. artmıştır.
Bir çıkarma işleminde eksilen, çıkan ve farkın toplamı1256 dır. Bu çıkarma işleminde eksilen sayının kaç olduğunu bulalım:
Eksilen = çıkan + farkEksilen = çıkan + farkEksilen + Eksilen + çıkan + farkçıkan + fark = Eksilen + = Eksilen + EksilenEksilenEksilen + çıkan + fark = 1256Eksilen + çıkan + fark = 1256Eksilen = 1256/2Eksilen = 1256/2Eksilen = Eksilen = 628 628 olur. olur.
Aşağıdaki işlemlerde basamaklarda verilmeyen rakamları veya çıkanı bulunuz.
6 6 aa 5 5 bb- 3 6 - 3 6 cc 4 4 3 0 3 43 0 3 4
5 6 0 35 6 0 3- - d e f gd e f g 1 2 5 51 2 5 5
kk 0 0 5 0 0 5- 8 - 8 nn 8 8 1 1 zz 1 1 pp