lectie transport energie si gaze
DESCRIPTION
Proiect lectieTRANSCRIPT
Sc. cu cls. I-VIII Mănesti/ Cocorăştii ColţProf. Halbac VioletaDisciplina: Educaţie tehnologicaClasa a VIII-aModulul: EnergieTema : Transportul si distribuţia energiei
Proiect de activitate didactica
Titlul lecţiilor : L1 – Transportul si distribuţia energiei electrice. Domenii de utilizareL2 – Transportul si distribuţia energiei termice. Transportul si distribuţia gazelor naturale
A) Necesitatea studierii temei : Dezvoltarea capacitaţilor intelectuale si practice privind transportul si distribuţia energiei.
B) Structura logica a conţinutului temei
Energie electrica de transformarestaţii electrice
reţea electrica de conexiune
de transportlinii electrice
de distribuţie
Energie termica turmagistrale
reţea de returtermoficare
reţele de conducte tur-retur ACIdistribuţie puncte termice
instalaţii circulaţie ACC
Gaze naturalemagistrale (conducte de transport)
reţea de alimentare staţii de predaresisteme de distribuţie
FLUX ENERGETIC
TRANSPORT SI
DISTRIBUTIE
OBTINERE
UTILIZARE
C) Alte date
Experienţa anterioara de învăţare a elevilor Cuvinte cheieResurse
materialeElevii ştiu : - ce este energia si sub ce forme se prezintă- sa „citească” scheme- sa utilizeze semne convenţionale - sa realizeze machete - energie
- surse de
energie
- transpor
t si distribuţie
- manual- fise de
lucru- fise de
evaluare- macheta- calculato
r, video-proiector
Elevii au văzut:- elementele componente ale sistemelor energeticeElevii pot: - sa identifice elementele sistemelor energetice- sa citească schema fluxului de energie intr-un sistem electric/schema de distribuţie a agentului termic/schema sistemului de alimentare cu gaz
- sa realizeze macheta: „Transportul si distribuţia energiei electrice”
D) Obiectivele operaţionale ale lecţiei
Cod ob.
Capacitatea care se urmăreşte a se forma la elevi prin învăţare
Comportamentulprin care se formează
capacitatea
Condiţiile de lucru in care se formează comportamentul
Criterii de
realizare
O1Sa precizeze componentele sistemelor energetice
identificând componentele sistemelor energetice si indicând rolul fiecăruia
folosind scheme, simboluri
90 %
O2
Sa realizeze macheta „Transportul si distribuţia energiei electrice”
Executând operaţiile tehnologice
lucrând practic, folosind modele
100 %
O3Sa precizeze domeniile de utilizare a energiei electrice
indicând domeniile de utilizare
fise de lucru 100%
O4
Sa analizeze transportul energiei electrice in curent continuu si in curent alternativ
grupând avantajele in funcţie de tipul curentului electric
lista avantajeutilizând termenii tehnici specifici
90 %
O5
Sa compare transportul/distribu-ţia energiei electrice cu transpor-tul/distribuţia energiei termice
completând fisa de lucru fisa de lucru 90 %
E) Proba de evaluare
Obiective Itemi (cerinţe) TimpPunctaj
Max. Min.
O1Enumeraţi elementele componente ale sistemului electric
3 min. 3 2
O2 Prezentarea machetei 3 min. 4 3
O3, O4 Completaţi fisele de lucru nr. 4 si 5 7 min. 2 1
Obiective Itemi (cerinţe) TimpPunctaj
Max. Min.
O1
Enumeraţi elementele componente ale sistemului de distribuţie a gazelor naturaleRealizaţi o schema simpla care sa ilustreze distribuţia energiei termice
5 min.33
21
O5 Precizaţi prin ce se deosebeşte transportul energiei 2 min. 3 2
termice de transportul energiei electrice
F) STRATEGII DIDACTICE
TimpSecventele instruirii
Activitati desfasurate Arii de continut
Metode si procedee
Mijloace de invatamant
Forme de organizarede profesor de elevi
2 min.Secventa introductiva
Verifica prezenta si tonusul clasei, cere elevilor sa aiba pe banca cele necesare lectiei
Pregatesc cele cerute
Transportul si
distributia energiei
Conversatia frontal
3 min.Captarea atentiei
Da cuvantul cheie pentru a stabili titlul lectiei
Elevii raspundConversatiaProblematizarea
Manual frontal
3 min.
Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale
Noteaza pe tabla titlul lectiei si prezinta pe scurt scopul acesteia
Scriu in caiete ExpunereaManual
Soft educationalfrontal
65 min.
Organizarea situatiilor de invatare pentru realizarea obiectivelor
Impreuna cu elevii elaboreaza schema logica a continutului lectieiOrganizeaza elevii in grupe si fiecare grupa rezolva cerintele din fisa de lucru
Asculta, noteaza, completeaza, solutioneazaContribuie la elaborarea schemeiLiderii grupelor prezinta rezultatele
Conversatia euristicaCiorchine, MozaicDescoperireaBrainstormingAplicatie practicaStiu/vreau sa stiu/am invatatOrganizatorul grafic
ManualFise de lucru
Soft educationalMacheta
frontalpe grupe
25 min.Conexiunea inversa
Solicita elevilor completarea fiselor de lucru nr. 4, 5 si 6Evalueaza activitatea elevilorPrezinta fisele de lucru rezolvateOfera lamuriri. Trage concluzii
Rezolva cerinteleCompleteaza fisele de lucruAscultaPun intrebari
Stiu/am invatatExercitiiConversatia
Fise de evaluareSoft educational
Macheta
frontalindividualpe grupe
2 min.Secventa finala
Aprecieri, tema Noteaza tema Explicatia