lampiran 3 & 4 bagi tajuk 2.docx

8
LAMPIRAN 3 FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 5 Arif Tarikh : 28 Februari 2010 Masa : 8.00 - 9.00 pagi Bil. Murid : 20 orang Bidang Pembelajaran : 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar Nilai : 4.2 Menyayangi alam sekitar Tajuk : Sumber alam digunakan sebaik mungkin Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat; 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber alam dengan betul. (Pemikiran Moral) 2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber alam dengan jelas. (Pemikiran Moral) 3. Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan membazirkan penggunaan sumber alam. (Perasaan Moral) 4. Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan botol minuman. (Tingkah laku Moral) Pengetahuan Sedia Ada : Murid selalu makan atau minum makanan/

Upload: zorimas-mohd-kudin

Post on 09-Dec-2015

235 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

LAMPIRAN 3

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR

Mata Pelajaran :           Pendidikan Moral Tahun  :          5 ArifTarikh :         28 Februari 2010Masa   :         8.00 - 9.00 pagiBil. Murid :          20 orangBidang Pembelajaran : 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam SekitarNilai : 4.2 Menyayangi alam sekitar Tajuk : Sumber alam digunakan sebaik mungkin

Hasil Pembelajaran:     Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;

1.     Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber alam dengan betul. (Pemikiran Moral)

2.     Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber  alam dengan jelas. (Pemikiran Moral)

3.     Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan  membazirkan penggunaan sumber alam. (Perasaan Moral)

4.     Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan botol minuman. (Tingkah laku Moral)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid selalu makan atau minum makanan/ minuman yang  dibungkus atau ditinkan dengan bekas plastik.

                                     .Pendekatan : Pemupukan Nilai

Alat Bantu Mengajar : Buku teks (m.s 92-95), Buku Latihan, Komputer/LCD (Gambar Hasil Kraftangan), jambangan bunga, tin/ botol minuman,

gam dan gunting.

EMK : Kreativiti  

Langkah P&P / masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan (Kaedah/

teknik, ABM, Nilai, ICT,

KBKK, KMD)

Set Induksi

(5 minit)

Lagu `Elakkan Pembaziran’

Guru memaparkan seni kata lagu di layar putih.

Murid diminta menyanyi lagu `Elakkan Pembaziran’ bersama-sama guru.

Murid diminta memberi maksud beberapa perkataan dalam seni kata lagu.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk.

- Sumbangsaran

- Nyanyian: Seni kata lagu (rujuk buku teks m.s 95).

- Cintai dan hargai alam sekitar.

Langkah 1

(15 minit)

Fikir Dahulu Sebelum Buang

- Cara penggunaan sumber alam.

- Kesan kepupusan sumber alam

Murid diminta merujuk buku teks m.s 92-93

Murid membaca petikan.

Guru dan murid berbincang berdasarkan soalan dalam buku teks.

Murid diminta Menyenaraikan cara penggunaan sumber alam dan kesan kepupusan sumber alam.

- Perbincangan kelas.

- Buku teks m.s 92-93

- Menjana idea

Langkah 2

(10 minit)

Fikir Dahulu Sebelum Buang

Betul :- Kongsi kereta- Menggunakan kenderaan awam- Menutup dapur gas selepas memasak- Menutup pili selepas mencuci kereta

Salah :-Membiarkan air melimpah-Membuang sampah merata.

Murid berbincang secara berpasangan tentang penggunaan sumber alam yang betul atau salah.

Mengisi borang `GO’.

Meluahkan perasaan terhadap tindakan seseorang yang membazirkan sumber alam.

                           

- Perbincangan    dan  pembentangan.

- Rasional

- Buku teks m.s 92-93

- `GO’ Banding     Beza

-KMD (perasaan)

Langkah 3

(20 minit)

Menghasilkan bekas alat tulis dengan menggunakan tin atau botol minuman terpakai/ terbuang.

Murid diminta bersedia untuk melakukan projek.

Guru memaparkan contoh hasil kraftangan yang telah siap.

Guru menunjukkan cara membuat bekas alat tulis.

Murid melakukan aktiviti.

Guru meminta murid mempamerkan hasil masing-masing.

- Demonstrasi Projek

- Komputer/ LCD

- Kreativiti

Langkah 4

(5 minit)

Pengukuhan Murid diminta menjawab soalan latihan dengan

menandakan (  √  ) pada ruang yang betul.

- Latihan bertulis

-Buku teks m.s 95)

- Buku Latihan

- Yakin

Penutup

(5 minit)

Rumusan Murid diminta menyanyikan semula `Elakkan Pembaziran’.

Dua orang murid diminta membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.

Guru meminta murid membawa tin/ botol minuman ke sekolah untuk projek seterusnya.

- Nyanyian

- Komputer/LCD

- Cintai dan hargai alam sekitar.

Refleksi:

LAMPIRAN 4

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral Tahun 2 Bestari

2. Tema / tajuk : Saya dan Keluarga / Inilah Caranya!

3. Masa : 10.40 - 11.40 pagi (60 minit)

4. Standard Pembelajaran : 4.1.1, 4.1.2

5. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i. menyatakan 3 cara memberi penghargaankepada keluarga

ii. menyatakan 3 kepentingan memberi penghargaan kepada keluarga

6. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

i. Menjana idea beberapa cara memberi penghargaan kepada keluarga secara lisan atau dengan menggunakan bahan.

ii. Sumbang saran berkaitan kepentingan memberi penghargaan kepada keluarga.

iii. Murid menghasilkan kad sempena Hari Ibu /Hari Bapa dengan menggunakan komputer.

7. Elemen Merentasi Kurikulum (EMK):

i. Kreativiti – menjana idea

ii. TMK - Menggunakan pemprosesan kata (MS Word)

8. Bahan Bantu Belajar:

Contoh Kad ucapan Hari Ibu/Bapa, gambar hadiah, jambak bunga, lembaran kerja, gam dan gunting

9. Penilaian P dan P:

i. Lembaran kerja (Padankan gambar dengan ucapan yang berkaitan dengan penghargaan)

ii. Kad Hari Ibu/bapa yang dihasilkan oleh murid bagi menunjukkan cara memberi penghargaan kepada keluarga.

10. Refleksi

(CONTOH)

i. 36 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.

ii. 4 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang

.