Krijimi i universit

Download Krijimi i universit

Post on 21-Jun-2015

5.042 views

Category:

Education

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

harun yahya Krijimi i Universit

TRANSCRIPT

<ul><li> 1. Pr lexuesin Gjat 140 viteve t fundit, Darvinizmi, i cili mohon faktin e krijimit e, sirrjedhoj, edhe vet ekzistencn e Allahut, ka br q shum njerz t largo-hen nga besimi i tyre dhe t bien n kthetrat e dyshimit. Ndaj, duke provuarse kjo teori nuk sht gj tjetr ve nj mashtrim, ne kryejm nj detyrshum t rndsishme q sht e lidhur ngusht me fen. Ska dyshim, se kysht nj shrbim i rndsishm q duhet tu ofrohet t gjithve. Nj pik q duhet theksuar ka t bj me prmbajtjen e librit. N t gjithlibrat e autorit, temat q kan lidhje me besimin trajtohen n dritn e ajetevekuranore dhe njerzit ftohen q t msojn fjalt e Allahut dhe t jetojnbashk me to. T gjitha temat q kan lidhje me ajetet kuranore jan shpje-guar n mnyr t atill q t mos ln asnj shteg pr dyshime apo dileman mendjen e lexuesit. Stili i qart, i leht e i rrjedhshm mundson do njerit fardo moshe apo grupi social q t kuptoj me lehtsi librat. Kjo gj i bnata shum trheqs pr tu lexuar njhersh, pa e ndrprer leximin. Edhe atapersona q e mohojn ann shpirtrore ndikohen pozitivisht nga faktet e pr-mendura n kto libra dhe nuk mund ta hedhin posht vrtetsin e tyre. Ky libr, ashtu si dhe t gjith librat e tjer t autorit, mund t lexohet indi-vidualisht ose n grupe. Leximi i librit n grup sht shum i dobishm dhei rndsishm, pasi do lexues mund ti prcjell tjetrit mendimet dhe ekspe-riencn e tij. Kta libra jan shkruar vetm pr t fituar knaqsin e Allahut, ndaj dhekontributi i dokujt pr leximin dhe prezantimin e tyre do t ishte nj shr-bim i madh pr fen e Allahut. Ndaj, ata q duan tua transmetojn fen ttjerve, do t gjejn nj mjet tepr efikas n librat e Harun Jahjas. N kto libra ju nuk do t gjeni shpjegime q bazohen n burime tdyshimta, apo stil shkrimi q bie ndesh me respektin dhe nderimin q duhett tregojm pr gjrat e shenjta, apo ide t pabaza q fusin dyshim dhe shkak-tojn devijim n zemr.</li></ul><p> 2. KRIJIMI IUNIVERSIT HARUN JAHJAShtator 2002 3. Rreth autorit dhe veprave t tij Autori, i cili shkruan me pseudonimin HARUN JAHJA, ka lindur nAnkara n vitin 1956. Pasi mbaroi shkolln tetvjeare dhe t mesme nAnkara, ai studioi artet n universitetin Mimar Sinan t Stambollit, si dhefilozofi n Universitetin e Stambollit. Q nga viti 1980, autori ka publikuarlibra t shumt n fusha t ndryshme, si ato politike, fetare dhe shkencore.Harun Jahja njihet si nj autor q ka shkruar punime tepr t rndsishmepr nxjerr n shesh mashtrimet e evolucionistve, pavlefshmrin e pre-tendimeve t tyre, si dhe ant e errta q lidhin Darvinizmin me disa ide-ologji shkatrrimtare. Pseudonimi i tij prbhet nga emrat "Harun" (Aron) dhe Jahja (Gjon), prt prkujtuar kta dy profet q luftuan kundr mosbesimit. Vula e Profetit,e cila gjendet n kapakun e librave t autorit prmban nj kuptim simbolikq ka lidhje me prmbajtjet e tyre. Kjo vul prfaqson Kuranin, i cili shtlibri dhe fjala e fundit e Allahut dhe Profetin, i cili sht profeti i fundit. Nnudhheqjen e Kuranit dhe Sunetit, autori ka pr qllim t hedh posht tgjitha bazat e ideologjive anti-fetare, n mnyr q t shuhen t gjithakundrshtimet ndaj fes. T gjitha kto punime t autorit prqendrohen rreth nj qllimi: transme-timi i mesazhit t Kuranit pr t gjith njerzit, duke i nxitur ata t mendo-jn rreth temave t rndsishme q kan lidhje me besimin, si ekzistenca eAllahut, njsimi i Tij, bota tjetr etj., dhe shkatrrimi i plot i themeleve trrnuara t sistemeve ateiste. Harun Jahja gzon nj reputacion t madh n nj gam mjaft t gjer lex-uesish q nga India n Amerik, nga Anglia n Indonezi, nga Polonia nBosnje, nga Spanja n Brazil. Disa prej librave t tij jan t disponueshm nAnglisht, Frengjisht, Gjermanisht, Italisht, Portugalisht, Urdu, Arabisht,Shqip, Rusisht, Boshnjakisht dhe Malajo; ata jan mirpritur nga lexuesit nt gjith botn. T vlersuar n t gjith botn, kto punime kan shrbyer pr t ndih-muar shum njerz t gjejn rrugn e besimit apo t arrijn nj kuptim m tthell t besimit t tyre. Stili i qart, i leht dhe i rrjedhshm i ktyre libraveu jep atyre disa veori karakteristike q mund t vihen re nga kushdo q ilexon apo i shqyrton ato. Kto punime kan pasur nj ndikim t shpejt dherezultate tepr t knaqshme. sht e pamundur pr ata persona, q i lexo-jn kto libra me kujdes dhe mendojn rreth tyre seriozisht q t vazhdojnt mbrojn filozofin materialiste, ateizmin apo fardo ideologjie apo filo- 4. zofie shkatrrimtare. Edhe nse ata vazhdojn mbrojtjen, kjo tregon se atabazohen n sentimentalizmin e tyre, pasi kto libra i hedhin posht kto ide-ologji q nga themelet. Sot sht br e mundur q t gjitha lvizjetbashkkohore jobesimtare t psojn nj disfat ideologjike, n saj t kolek-sionit t librave t shkruar nga Harun Jahja. Ska dyshim se kto veori e kan origjinn nga urtsia dhe udhzimi iKuranit. Autori sigurisht q nuk ndihet krenar pr veten e tij; ai synon q tjet nj mjet q ndihmon t tjert pr t gjetur rrugn e drejt t Zotit. Pr mtepr, ai nuk merr asnj prfitim material nga librat e tij. Edhe ata q pr-gatisin kto libra nuk marrin asnj prfitim material. Ata duan vetm t fito-jn knaqsin e Allahut.Duke pasur parasysh kto fakte, ata q inkurajojn njerzit q t lexojnkto libra, t cilt hapin syt e zemrs dhe ndihmojn t tjert t bhen adhu-rues t devotshm t Zotit, bjn nj shrbim t pamueshm pr fen. Nga ana tjetr, do t ishte humbje kohe dhe energjie prhapja e atyrelibrave q krijojn konfuzion n mendjet e njerzve dhe nuk kan ndonjndikim t efektshm n largimin e dyshimeve dhe dilemave nga zemrat etyre, si e ka vrtetuar dhe eksperienca shumvjeare. sht m se natyr-shme q libra t till q jan shkruar m tepr pr t theksuar forcn letraret autorit t tyre, sesa pr t fituar knaqsin e Allahut, nuk mund t kenkurr nj efekt pozitiv. Ata q dyshojn n kt, mund t shohin se qllimi ivetm i librave t Harun Jahjas sht triumfi ndaj mosbesimit dhe prhapjae vlerave morale t Kuranit.Nuk duhet t harrojm nj pik shum t rndsishme: Shkaku kryesor ivazhdimit t problemeve dhe konflikteve q prballojn muslimant sotsht ndikimi ideologjik i mosbesimit. T gjitha kto do t marrin fund kurt arrihet disfata ideologjike e mosbesimit dhe t sigurohemi q do njeri injeh mrekullit e krijimit dhe moralin kuranor, n mnyr q t gjith njerz-it t jetojn me frymn e tyre. Duke marr n konsiderat gjendjen e botssot, e cila i on njerzit n nj humner t thell dhune, korrupsioni dhe kon-fliktesh, sht e qart q ky shrbim duhet t jet i diponueshm sa m shpe-jt dhe sa m efektivisht q t jet e mundur. Prndryshe, mund t jet shumvon. Ne shpresojm q me Vullnetin e Zotit, librat e Harun Jahjas do t luajnkt rol tepr t rndsishm n shekullin XXI dhe do t ndihmojn njerzitt fitojn paqen, bekimin, drejtsin dhe lumturin e premtuar n Kuran. 5. Titulli i origjinalit: Krijimi i Universitwww.harunyahya.com T drejtat e botimit n gjuhn shqipe jan t rezervuara pr Komuniteti Musliman Shqiptar Prktheu nga turqishtja: Ahmet GjinishiRedaktor Letrar: Roald A. Hysa Botuar nga: Komuniteti Musliman ShqiptarRr. Puntort e Rilindjes, Nr.50 Tiran-ALBANATel &amp; Fax: +355 4 223701icalb@yahoo.com Shtypur nga:an Ofset, Cendere Yolu No:23Ayazaa, stanbul-TURKEY 6. P r m b a j t j aHyrjeRrzimi Shkencor i Materializmit......................9Kreu IKrijimi i Universit nga Mosekzistenca. . . . . . . . . . . . . . . . . . 15Kreu IIEkuilibri n Shprthim. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29Kreu IIIRitmi i Atomeve . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43Kreu IVRregulli n Qiej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61Kreu VPlaneti Blu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 77Kreu VIProjektimi n Drit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101Kreu VIIProjektimi n Uj . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 121Kreu VIIIProjektimi i Veant i Elementve t Jets . . . . . . . . . . . . . 139PrfundimiThirrje pr Arsyetim . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 157ShtojcRrzimi i Evolucionit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 165 7. H Y R J ERRZIMISHKENCOR IMATERIALIZMITMaterializmi nuk mund t pretendojm tepr, jetgjatsin e tij si filozofishkencore.Artur Kstler, Filozof i njohur1 8. 10KRIJIMI I UNIVERSITi u krijua ky univers i paskajshm ku ne jetojm?S Si u shfaq ekuilibri, harmonia dhe organizimi n kt univers? Si arritibota ku ne jetojm t bhej nj streh kaq e sigurt pr ne?Kto pyetje q n agim t historis s njerzimit kan trhequr vmendjen eshum mendimtarve. Mes tyre ka patur edhe shkenctar dhe/apo filozof, tcilt kan kan studiuar dhe analizuar t bazuar n logjik dhe arsye (prakticizm)kto pyetje dhe kan arritur n prfundimin e prbashkt se: Prsosmria e rre-gullit dhe projektimit n univers jan nj tregues i qart pr ekzistencn e njKrijuesi Suprem, Zotrues i gjithsis.Kjo sht e nj e vrtet e padiskutuar e q mund t arrihet duke vn npun inteligjencn ton. Kt realitet Allahu e ka deklaruar para 14 shekujsh nlibrin e Tij, Kuranin, t cilin e zbriti si udhzim pr njerzimin. Aty njoftohemiedhe mbi krijimin e universit nga mosekzistenca, organizimin e tij pr nj qllimt veant dhe krijimin e t gjitha sistemeve dhe ekuilibreve n univers pr tmundsuar jetesn njerzore.N nj ajet t Kuranit, Allahu i fton njerzit t arsyetojn mbi kt aspekt nvargun pasues:A sht m i rnd rnd krijimi juaj apo ai i qiellit?E Ai e ngriti at! Ngriti kupn e tij dhe e prsosi at.Natn ia errsoi e ditn ia ndrioi.E pastaj tokn e sheshoi. (Naziat, 27- 30)Prsri duke iu mbshtetur thnieve n Kuran, njeriu duhet t dshmojkrijimin prej Zotit, t t gjith sistemeve dhe ekuilibreve n univers pr t (njeri-un), t thellohet mbi kt realitet dhe t nxjerri msim prej vzhgimeve t tij:Edhe pr at q ju krijoi n tok lloje t ndryshme (bagti, bim, pem, mineraleetj); ka fakte pr nj popull q di t marr prvoj. (Nahl, 13)N nj tjetr ajet t Kuranit thuhet:Ai sht q zgjat natn n pjes t dits dhe zgjat ditn n pjes t nats, i nn-shtroi diellin dhe hnn q secili lviz (udhton) deri n afatin e caktuar. Ky shtAllahu, Zoti juaj, i tr sundimi sht i Tij, e ata q i luteni n vend t Tij, nukzotrojn as sa nj cip (e hurmave, fije). (Fatir, 13)Kt t vrtet, t ciln e msojm nga Kurani e pranojn edhe shumshkenctar t konfirmuar, themelues t astronomis moderne. Emra si Galilei,Kepler, Njutoni duke zbuluar strukturn e ndrtimit t universit, projektimin e 9. HARUN JAHJA 11Sistemit Diellor, ligjet e fiziks dhe ekuilibre t ndryshm e kan kuptuar m smiri se t gjitha kto jan t krijuara nga Zoti. Materializmi: Argumenti i rrem i shekullit t 20-t E vrteta e krijimit, t ciln e shpjeguam deri tani, refuzohet q prej kohsht hershme prej nj pikpamjeje filozofike, e ashtuquajtur materializm. Kjo filo-zofi, e cila fillimisht sht shfaqur te Grekt e vjetr dhe m pas u pranua prej kul-turash apo/dhe personash t ndryshm, hedh tezn se materia ekziston q ninfinit. Duke pohuar se universi rrjedh nga pafundsia paraprakisht mohonin kri-jimin e saj nga Zoti. Materialistt ashtu si hipotezojn q universi ekziston q n infinitet, pre-tendojn se n gjithsi nuk ekziston qllim dhe projektim. Ata pohojn se t gjithaekuilibret, harmonia dhe rregulli jan vepr vetm e koinidencs (rastsis). Kypretendim mbi rastsin sht prdorur m pas edhe si prgjigje ndaj pyetjes sesi u shfaqn gjallesat. Teoria e evolucionit apo e thirrur ndryshe Darvinizm, shtnj tjetr zbatim i materializmit mbi natyrn. E shprehm edhe m par se kishte edhe nga ata persona, themelues tshkencs moderne, t cilt besonin n krijimin e universit nga Zoti. N shekulline 19-t ndodhi nj ndryshim n kt qndrim t bots s shkencs. Materializmi,n mnyr t paramenduar u fut n kalendarin e shkencave moderne prej grupevet ndryshme. Kjo filozofi gjeti mbshtetje t gjer dhe u prhap shum shpejt nbotn e shkencs edhe pr shkak t kushteve sociale e politike t shek. t 19-t. Megjithat, zbulimet e shkencs moderne e demostrojn n mnyr tpadiskutueshme shum qart pavleftsin dhe fallcitetin e materializmit n fjal. Zbulimet shkencore t shekullit 20-t Le t kujtojm edhe nj her dy pohimet themelore t materializmit rrethuniversit: Universi ekziston q nga pafundsia, pra, nuk ka as fillim as fund, ai nuksht i krijuar. do gj n univers sht thjesht fryt i rastsis dhe jo nj plan apo projek-tim me nj vizion t qllimt. T dy kto nocione t materialistve si rrjedhoj e nj shkence primitive tshekullit t 19-t, t mbrojtura me shum ngulm, u shembn plotsisht nga ana e 10. 12 KRIJIMI I UNIVERSITzbulimeve shkencore t shekullit pasardhs.Fillimisht n harres mbetn pretendimet mbi ekzistencn q n infinit tuniversit. Q n vitet 1920 kishte nj mori faktesh q kjo smund t ishte evrtet. Shkenctart tashm ishin tsigurt pr krijimin e tij nga mosekzis-tencae shkaktuarkjoprej njShprthimi t Madh (Big Beng). Mefjal t tjera universi nuk ka ekzistuarn pafundsi por prfundimisht shtkrijuar nga Zoti.Ajo q shkenca gjunjzoi s dytin shek. e 20-t ishte pretendimi irastsis, t krijimit t gjithsis nmnyr aksidentale dhe e paprojektuar.Krkimet e bra q prej viteve 1960-t,treguan se t gjitha ekuilibret fizikeishin t prllogaritura (programuara) nnj mnyr shum t ndrlidhur q tbjn t mundshme jetn njerzore. Methellimin e krkimeve, u gjetn nj nga Me anullimin q i bri shkenca materia-nj ligjet fizike, kimike dhe biologjike n lizmit dshmoi edhe nj her mbi krijim euniversit nga Allahu. Mbi kt temunivers, forcat themelore si ato t rn-revista e mirnjohur Newsweek n numrine botuar m 27 Korrik 1998 n kopertinndess dhe t elektromagnetizmit, struk-e saj, i dha titullin Shkenca gjeti Zotin.turn n trsi t atomeve dhe elemen-tve prbrs t universit, t programuara kto me at saktsi pr t mundsuarjetn e qenieve njerzore. Sot shkenctart perndimor kt projektim tjashtzakonshm e quajn Parim Human (Anthropic Principle). Pra, dodetaj n univers sht projektuar me shum kujdes q t bj t mundshme jetne njeriut.Shkurtimisht n ditt tona materializmi sht refuzuar dhe shemburplotsisht nga shkenca moderne. I pozicionuar si vizion shkencor dominues prshekullin e 19-t, materializmi u prmbys n shekullin e 20-t, duke psuar njhumbje prfundimtare.sht shum e natyrshme t ndodhte kshtu. Ashtu si deklaron edhe 11. HARUN JAHJA 13Allahu: Ne nuk e krijuam qiellin e as tokn dhe ka ka n mes tyre, pa qllim(shkel e shko), ai sht mendim i atyre q nuk besuan.... (Sad 27), sht njsupozim i gabuar q universi t jet i krijuar pa nj qllim t caktuar. sht e pash-mangshme pr do tez t hedhur mbshtetur mbi kto supozime, t falimentojprball realitetit qysh n fillim.Krijimi sht nj fakt. N kt libr kto t vrteta do ti analizojm sbashku me argumentet prkatse. T gjith ne do t shohim disfatn q psoimaterializmi prball shkencs dhe do t bhemi dshmitar pr krijimin e uni-versit prej Allahut me nj forc krijuese superiore dhe t prsosur. 12. K r e u IKrijimi iUniversit ngaMosekzistencaN formn e saj standarte, teoria e Big Bengutpohon se universi ka filluar me zgjerimin emenjhershm t t gjitha pjesve. Po si arritnt zgjeroheshin n t njjtin ast, t sinkronizuart gjitha pjest e universit? Kush ua dhakomandn atyre?Andrei Linde, profesor kozmologjie2 13. 16 KRIJIMI I UNIVERSIT j shekull m par, krijimi i universit ishte nj koncept q injorohej ngaNnj pjes e mir e astronomve. Shkak pr kt ishte koncepti i gabuar i shkencs s shekullit t 19-t ku pranohej gjersisht ekzistenca e gjith-sis q nga pafun...</p>

Recommended

View more >