KRIJIMI I UNIVERSIT

Download KRIJIMI I UNIVERSIT

Post on 14-Nov-2014

44 views

Category:

Documents

2 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

<p>Pr lexuesin Gjat 140 viteve t fundit, Darvinizmi, i cili mohon faktin e krijimit e, si rrjedhoj, edhe vet ekzistencn e Allahut, ka br q shum njerz t largohen nga besimi i tyre dhe t bien n kthetrat e dyshimit. Ndaj, duke provuar se kjo teori nuk sht gj tjetr ve nj mashtrim, ne kryejm nj detyr shum t rndsishme q sht e lidhur ngusht me fen. Ska dyshim, se ky sht nj shrbim i rndsishm q duhet tu ofrohet t gjithve. Nj pik q duhet theksuar ka t bj me prmbajtjen e librit. N t gjith librat e autorit, temat q kan lidhje me besimin trajtohen n dritn e ajeteve kuranore dhe njerzit ftohen q t msojn fjalt e Allahut dhe t jetojn bashk me to. T gjitha temat q kan lidhje me ajetet kuranore jan shpjeguar n mnyr t atill q t mos ln asnj shteg pr dyshime apo dilema n mendjen e lexuesit. Stili i qart, i leht e i rrjedhshm mundson do njeri t fardo moshe apo grupi social q t kuptoj me lehtsi librat. Kjo gj i bn ata shum trheqs pr tu lexuar njhersh, pa e ndrprer leximin. Edhe ata persona q e mohojn ann shpirtrore ndikohen pozitivisht nga faktet e prmendura n kto libra dhe nuk mund ta hedhin posht vrtetsin e tyre. Ky libr, ashtu si dhe t gjith librat e tjer t autorit, mund t lexohet individualisht ose n grupe. Leximi i librit n grup sht shum i dobishm dhe i rndsishm, pasi do lexues mund ti prcjell tjetrit mendimet dhe eksperiencn e tij. Kta libra jan shkruar vetm pr t fituar knaqsin e Allahut, ndaj dhe kontributi i dokujt pr leximin dhe prezantimin e tyre do t ishte nj shrbim i madh pr fen e Allahut. Ndaj, ata q duan tua transmetojn fen t tjerve, do t gjejn nj mjet tepr efikas n librat e Harun Jahjas. N kto libra ju nuk do t gjeni shpjegime q bazohen n burime t dyshimta, apo stil shkrimi q bie ndesh me respektin dhe nderimin q duhet t tregojm pr gjrat e shenjta, apo ide t pabaza q fusin dyshim dhe shkaktojn devijim n zemr.</p> <p>KRIJIMI I UNIVERSIT</p> <p>HARUN JAHJAShtator 2002</p> <p>Rreth autorit dhe veprave t tijAutori, i cili shkruan me pseudonimin HARUN JAHJA, ka lindur n Ankara n vitin 1956. Pasi mbaroi shkolln tetvjeare dhe t mesme n Ankara, ai studioi artet n universitetin Mimar Sinan t Stambollit, si dhe filozofi n Universitetin e Stambollit. Q nga viti 1980, autori ka publikuar libra t shumt n fusha t ndryshme, si ato politike, fetare dhe shkencore. Harun Jahja njihet si nj autor q ka shkruar punime tepr t rndsishme pr nxjerr n shesh mashtrimet e evolucionistve, pavlefshmrin e pretendimeve t tyre, si dhe ant e errta q lidhin Darvinizmin me disa ideologji shkatrrimtare. Pseudonimi i tij prbhet nga emrat "Harun" (Aron) dhe Jahja (Gjon), pr t prkujtuar kta dy profet q luftuan kundr mosbesimit. Vula e Profetit, e cila gjendet n kapakun e librave t autorit prmban nj kuptim simbolik q ka lidhje me prmbajtjet e tyre. Kjo vul prfaqson Kuranin, i cili sht libri dhe fjala e fundit e Allahut dhe Profetin, i cili sht profeti i fundit. Nn udhheqjen e Kuranit dhe Sunetit, autori ka pr qllim t hedh posht t gjitha bazat e ideologjive anti-fetare, n mnyr q t shuhen t gjitha kundrshtimet ndaj fes. T gjitha kto punime t autorit prqendrohen rreth nj qllimi: transmetimi i mesazhit t Kuranit pr t gjith njerzit, duke i nxitur ata t mendojn rreth temave t rndsishme q kan lidhje me besimin, si ekzistenca e Allahut, njsimi i Tij, bota tjetr etj., dhe shkatrrimi i plot i themeleve t rrnuara t sistemeve ateiste. Harun Jahja gzon nj reputacion t madh n nj gam mjaft t gjer lexuesish q nga India n Amerik, nga Anglia n Indonezi, nga Polonia n Bosnje, nga Spanja n Brazil. Disa prej librave t tij jan t disponueshm n Anglisht, Frengjisht, Gjermanisht, Italisht, Portugalisht, Urdu, Arabisht, Shqip, Rusisht, Boshnjakisht dhe Malajo; ata jan mirpritur nga lexuesit n t gjith botn. T vlersuar n t gjith botn, kto punime kan shrbyer pr t ndihmuar shum njerz t gjejn rrugn e besimit apo t arrijn nj kuptim m t thell t besimit t tyre. Stili i qart, i leht dhe i rrjedhshm i ktyre librave u jep atyre disa veori karakteristike q mund t vihen re nga kushdo q i lexon apo i shqyrton ato. Kto punime kan pasur nj ndikim t shpejt dhe rezultate tepr t knaqshme. sht e pamundur pr ata persona, q i lexojn kto libra me kujdes dhe mendojn rreth tyre seriozisht q t vazhdojn t mbrojn filozofin materialiste, ateizmin apo fardo ideologjie apo filo-</p> <p>zofie shkatrrimtare. Edhe nse ata vazhdojn mbrojtjen, kjo tregon se ata bazohen n sentimentalizmin e tyre, pasi kto libra i hedhin posht kto ideologji q nga themelet. Sot sht br e mundur q t gjitha lvizjet bashkkohore jobesimtare t psojn nj disfat ideologjike, n saj t koleksionit t librave t shkruar nga Harun Jahja. Ska dyshim se kto veori e kan origjinn nga urtsia dhe udhzimi i Kuranit. Autori sigurisht q nuk ndihet krenar pr veten e tij; ai synon q t jet nj mjet q ndihmon t tjert pr t gjetur rrugn e drejt t Zotit. Pr m tepr, ai nuk merr asnj prfitim material nga librat e tij. Edhe ata q prgatisin kto libra nuk marrin asnj prfitim material. Ata duan vetm t fitojn knaqsin e Allahut. Duke pasur parasysh kto fakte, ata q inkurajojn njerzit q t lexojn kto libra, t cilt hapin syt e zemrs dhe ndihmojn t tjert t bhen adhurues t devotshm t Zotit, bjn nj shrbim t pamueshm pr fen. Nga ana tjetr, do t ishte humbje kohe dhe energjie prhapja e atyre librave q krijojn konfuzion n mendjet e njerzve dhe nuk kan ndonj ndikim t efektshm n largimin e dyshimeve dhe dilemave nga zemrat e tyre, si e ka vrtetuar dhe eksperienca shumvjeare. sht m se natyrshme q libra t till q jan shkruar m tepr pr t theksuar forcn letrare t autorit t tyre, sesa pr t fituar knaqsin e Allahut, nuk mund t ken kurr nj efekt pozitiv. Ata q dyshojn n kt, mund t shohin se qllimi i vetm i librave t Harun Jahjas sht triumfi ndaj mosbesimit dhe prhapja e vlerave morale t Kuranit. Nuk duhet t harrojm nj pik shum t rndsishme: Shkaku kryesor i vazhdimit t problemeve dhe konflikteve q prballojn muslimant sot sht ndikimi ideologjik i mosbesimit. T gjitha kto do t marrin fund kur t arrihet disfata ideologjike e mosbesimit dhe t sigurohemi q do njeri i njeh mrekullit e krijimit dhe moralin kuranor, n mnyr q t gjith njerzit t jetojn me frymn e tyre. Duke marr n konsiderat gjendjen e bots sot, e cila i on njerzit n nj humner t thell dhune, korrupsioni dhe konfliktesh, sht e qart q ky shrbim duhet t jet i diponueshm sa m shpejt dhe sa m efektivisht q t jet e mundur. Prndryshe, mund t jet shum von. Ne shpresojm q me Vullnetin e Zotit, librat e Harun Jahjas do t luajn kt rol tepr t rndsishm n shekullin XXI dhe do t ndihmojn njerzit t fitojn paqen, bekimin, drejtsin dhe lumturin e premtuar n Kuran.</p> <p>Titulli i origjinalit: Krijimi i Universit www.harunyahya.com</p> <p>T drejtat e botimit n gjuhn shqipe jan t rezervuara pr Komuniteti Musliman Shqiptar</p> <p>Prktheu nga turqishtja: Ahmet Gjinishi</p> <p>Redaktor Letrar: Roald A. Hysa</p> <p>Botuar nga:</p> <p>Komuniteti Musliman Shqiptar Rr. Puntort e Rilindjes, Nr.50 Tiran-ALBANA Tel &amp; Fax: +355 4 223701 icalb@yahoo.com</p> <p>Shtypur nga: an Ofset, Cendere Yolu No:23 Ayazaa, stanbul-TURKEY</p> <p>P r m b a j t j a</p> <p>Hyrje Rrzimi Shkencor i Materializmit</p> <p>......................9</p> <p>Kreu I Krijimi i Universit nga Mosekzistenca Kreu II Ekuilibri n Shprthim</p> <p>. . . . . . . . . . . . . . . . . . 15</p> <p>. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29</p> <p>Kreu III Ritmi i Atomeve . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43 Kreu IV Rregulli n Qiej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61 Kreu V Planeti Blu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 77 Kreu VI Projektimi n Drit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101 Kreu VII Projektimi n Uj . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 121 Kreu VIII Projektimi i Veant i Elementve t Jets . . . . . . . . . . . . . 139 Prfundimi Thirrje pr Arsyetim . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 157 Shtojc Rrzimi i Evolucionit</p> <p>. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 165</p> <p>H Y R J E</p> <p>RRZIMI SHKENCOR I MATERIALIZMIT</p> <p>Materializmi nuk mund t pretendoj m tepr, jetgjatsin e tij si filozofi shkencore. Artur Kstler, Filozof i njohur1</p> <p>10</p> <p>KRIJIMI I UNIVERSIT i u krijua ky univers i paskajshm ku ne jetojm? Si u shfaq ekuilibri, harmonia dhe organizimi n kt univers? Si arriti bota ku ne jetojm t bhej nj streh kaq e sigurt pr ne?</p> <p>S</p> <p>Kto pyetje q n agim t historis s njerzimit kan trhequr vmendjen e</p> <p>shum mendimtarve. Mes tyre ka patur edhe shkenctar dhe/apo filozof, t cilt kan kan studiuar dhe analizuar t bazuar n logjik dhe arsye (prakticizm) kto pyetje dhe kan arritur n prfundimin e prbashkt se: Prsosmria e rregullit dhe projektimit n univers jan nj tregues i qart pr ekzistencn e nj Krijuesi Suprem, Zotrues i gjithsis. Kjo sht e nj e vrtet e padiskutuar e q mund t arrihet duke vn n pun inteligjencn ton. Kt realitet Allahu e ka deklaruar para 14 shekujsh n librin e Tij, Kuranin, t cilin e zbriti si udhzim pr njerzimin. Aty njoftohemi edhe mbi krijimin e universit nga mosekzistenca, organizimin e tij pr nj qllim t veant dhe krijimin e t gjitha sistemeve dhe ekuilibreve n univers pr t mundsuar jetesn njerzore. N nj ajet t Kuranit, Allahu i fton njerzit t arsyetojn mbi kt aspekt n vargun pasues:A sht m i rnd rnd krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti at! Ngriti kupn e tij dhe e prsosi at. Natn ia errsoi e ditn ia ndrioi. E pastaj tokn e sheshoi. (Naziat, 27- 30)</p> <p>Prsri duke iu mbshtetur thnieve n Kuran, njeriu duhet t dshmoj krijimin prej Zotit, t t gjith sistemeve dhe ekuilibreve n univers pr t (njeriun), t thellohet mbi kt realitet dhe t nxjerri msim prej vzhgimeve t tij:Edhe pr at q ju krijoi n tok lloje t ndryshme (bagti, bim, pem, minerale etj); ka fakte pr nj popull q di t marr prvoj. (Nahl, 13)</p> <p>N nj tjetr ajet t Kuranit thuhet:Ai sht q zgjat natn n pjes t dits dhe zgjat ditn n pjes t nats, i nnshtroi diellin dhe hnn q secili lviz (udhton) deri n afatin e caktuar. Ky sht Allahu, Zoti juaj, i tr sundimi sht i Tij, e ata q i luteni n vend t Tij, nuk zotrojn as sa nj cip (e hurmave, fije). (Fatir, 13)</p> <p>Kt t vrtet, t ciln e msojm nga Kurani e pranojn edhe shum shkenctar t konfirmuar, themelues t astronomis moderne. Emra si Galilei, Kepler, Njutoni duke zbuluar strukturn e ndrtimit t universit, projektimin e</p> <p>HARUN JAHJA</p> <p>11</p> <p>Sistemit Diellor, ligjet e fiziks dhe ekuilibre t ndryshm e kan kuptuar m s miri se t gjitha kto jan t krijuara nga Zoti.</p> <p>Materializmi: Argumenti i rrem i shekullit t 20-tE vrteta e krijimit, t ciln e shpjeguam deri tani, refuzohet q prej kohsh t hershme prej nj pikpamjeje filozofike, e ashtuquajtur materializm. Kjo filozofi, e cila fillimisht sht shfaqur te Grekt e vjetr dhe m pas u pranua prej kulturash apo/dhe personash t ndryshm, hedh tezn se materia ekziston q n infinit. Duke pohuar se universi rrjedh nga pafundsia paraprakisht mohonin krijimin e saj nga Zoti. Materialistt ashtu si hipotezojn q universi ekziston q n infinitet, pretendojn se n gjithsi nuk ekziston qllim dhe projektim. Ata pohojn se t gjitha ekuilibret, harmonia dhe rregulli jan vepr vetm e koinidencs (rastsis). Ky pretendim mbi rastsin sht prdorur m pas edhe si prgjigje ndaj pyetjes se si u shfaqn gjallesat. Teoria e evolucionit apo e thirrur ndryshe Darvinizm, sht nj tjetr zbatim i materializmit mbi natyrn. E shprehm edhe m par se kishte edhe nga ata persona, themelues t shkencs moderne, t cilt besonin n krijimin e universit nga Zoti. N shekullin e 19-t ndodhi nj ndryshim n kt qndrim t bots s shkencs. Materializmi, n mnyr t paramenduar u fut n kalendarin e shkencave moderne prej grupeve t ndryshme. Kjo filozofi gjeti mbshtetje t gjer dhe u prhap shum shpejt n botn e shkencs edhe pr shkak t kushteve sociale e politike t shek. t 19-t. Megjithat, zbulimet e shkencs moderne e demostrojn n mnyr t padiskutueshme shum qart pavleftsin dhe fallcitetin e materializmit n fjal.</p> <p>Zbulimet shkencore t shekullit 20-tLe t kujtojm edhe nj her dy pohimet themelore t materializmit rreth universit: Universi ekziston q nga pafundsia, pra, nuk ka as fillim as fund, ai nuk sht i krijuar. do gj n univers sht thjesht fryt i rastsis dhe jo nj plan apo projektim me nj vizion t qllimt. T dy kto nocione t materialistve si rrjedhoj e nj shkence primitive t shekullit t 19-t, t mbrojtura me shum ngulm, u shembn plotsisht nga ana e</p> <p>12</p> <p>KRIJIMI I UNIVERSIT</p> <p>zbulimeve shkencore t shekullit pasardhs. Fillimisht n harres mbetn pretendimet mbi ekzistencn q n infinit t universit. Q n vitet 1920 kishte nj mori faktesh q kjo smund t ishte e vrtet. Shkenctart tashm ishin t sigurt pr krijimin e tij nga mosekzistenca e shkaktuar kjo prej nj Shprthimi t Madh (Big Beng). Me fjal t tjera universi nuk ka ekzistuar n pafundsi por prfundimisht sht krijuar nga Zoti. Ajo q shkenca gjunjzoi s dyti n shek. e 20-t ishte pretendimi i rastsis, t krijimit t gjithsis n mnyr aksidentale dhe e paprojektuar. Krkimet e bra q prej viteve 1960-t, treguan se t gjitha ekuilibret fizike ishin t prllogaritura (programuara) n nj mnyr shum t ndrlidhur q t bjn t mundshme jetn njerzore. Me thellimin e krkimeve, u gjetn nj nga nj ligjet fizike, kimike dhe biologjike n univers, forcat themelore si ato t rndess dhe t elektromagnetizmit, strukturn n trsi t atomeve dhe elementve prbrs t universit, t programuara kto me at saktsi pr t mundsuar jetn e qenieve njerzore. Sot shkenctart perndimor kt projektim t jashtzakonshm e quajn Parim Human (Anthropic Principle). Pra, do detaj n univers sht projektuar me shum kujdes q t bj t mundshme jetn e njeriut. Shkurtimisht n ditt tona materializmi sht refuzuar dhe shembur plotsisht nga shkenca moderne. I pozicionuar si vizion shkencor dominues pr shekullin e 19-t, materializmi u prmbys n shekullin e 20-t, duke psuar nj humbje prfundimtare. sht shum e natyrshme t ndodhte kshtu. Ashtu si deklaron edheMe anullimin q i bri shkenca materializmit dshmoi edhe nj her mbi krijim e universit nga Allahu. Mbi kt tem revista e mirnjohur Newsweek n numrin e botuar m 27 Korrik 1998 n kopertinn e saj, i dha titullin Shkenca gjeti Zotin.</p> <p>HARUN JAHJA</p> <p>13</p> <p>Allahu: Ne nuk e krijuam qiellin e as tokn dhe ka ka n mes tyre, pa qllim (shkel e shko), ai sht mendim i atyre q nuk besuan.... (Sad 27), sht nj supozim i gabuar q universi t jet i krijuar pa nj qllim t caktuar. sht e pashmangshme pr do tez t hedhur mbshtetur mbi kto supozime, t falimentoj prball realitetit qysh n fillim. Krijimi sht nj fakt. N kt libr kto t vrteta do ti analizojm s bashku me argumentet prkatse. T gjith ne do t shohim disfatn q psoi materializmi prball shkencs dhe do t bhemi dshmitar pr krijimin e universit prej Allahut me nj forc krijuese superiore dhe t prsosur.</p> <p>K r e u</p> <p>I</p> <p>Krijimi i Universit nga MosekzistencaN formn e saj standarte, teoria e Big Bengut pohon se universi ka filluar me zgjerimin e menjhershm t t gjitha pjesve. Po si arritn t zgjeroheshin n t njjtin ast, t sinkronizuar t gjitha pjest e universit? Kush ua dha komandn atyre? Andrei Linde, profesor kozmologjie2</p> <p>16</p> <p>KRIJIMI I UNIVERSI...</p>

Recommended

View more >