kreu i shtatأ« instrumentet pأ‹r regjistrim dhe mbledhje 3 shأ«rben pأ«r inأ§izimin e...

Download Kreu i shtatأ« INSTRUMENTET Pأ‹R REGJISTRIM DHE MBLEDHJE 3 shأ«rben pأ«r inأ§izimin e zأ«rit, kamera

Post on 31-Aug-2019

1 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • 1

  Kreu i shtat

  INSTRUMENTET PR

  REGJISTRIM DHE

  MBLEDHJE T T DHNAVE

  Qllimet

  Kuptimi i instrumenteve pr regjistrim dhe mbedhje t t dhnave,

  Njohja e llojeve t instrumenteve sipas llojit t metods s krkimit,

  Kuptimi i instrumenteve pr vrojtim,

  Llojet e instrumenteve pr vrojtim,

  Kuptimi i pyetsorit anketues dhe problematika e prpilimit?

  Njohja me qllimet q ka pyetsori,

  Njohja me tipet e pyetsorve q prdoren,

  Kuptimi i pyetsorve t strukturuar,

  Kuptimi i pyetsorve t pastrukturuar,

  Kuptimi i pyetsorve gjysm t strukturuar,

  Njohja me veprimet pr disenjim t pyetsorit,

  Njohja me parimet pr disenjim t pyetsorit,

  Njohja me kriteret pr disenjim t pyetsorit,

  Njohja me hapat pr t ndrtuar pyetsorin anketues,

  Njohja me pyetsorin prkujtues dhe prdorimin e tij dhe

  Njohja me omnibus anketn.

 • 2

  7. KUPTIMI DHE LLOJET E INSTRUMENTEVE PR

  REGJISTRIM DHE MBLEDHJE T T DHNAVE

  Instrumente pr regjistrim dhe mbledhje t t dhnave, kuptojm t

  gjitha mjetet pr regjistrim t dhnave dhe t informacioneve t

  cilat prdoren gjat zbatimit t krkimeve n terren. Instrumentet

  jan t llojllojshme, pra, dallohen n mes veti si pr nga prmbajtja ashtu

  edhe pr nga pamja varsisht prej destinimit, por prher duhet t jen n

  funksion t metods s zbatuar t krkimeve. Prandaj, instrumentet sipas

  llojit dhe metods s krkimit i klasifikojm:

  1.Instrumente pr vrojtim-formulari pr vrojtim dhe instrumentet e

  ndryshme teknike pr regjistrim, t cilat prdoren gjat zbatimit t

  metods s vrojtimit,

  2.Instrumentet pr anketim-pyetsori anketues dhe pyetsori prkujtues,

  t cilt prdoren n zbatimin e metods s anketimit dhe anketa

  omnibus.

  Klasifikimi i dhn sht praktik, n mnyr q sa m leht t dallojm

  qasjen specifike n krijimin e secilit instrument. Krijimi ose ndrtimi i

  instrumenteve n shikim t par duket pun e thjesht dhe e leht.

  Mirpo ai sht nj aktivitet me rndsi shum t madhe, shum i

  ndrlikuar dhe me prgjegjsi t madhe. Prandaj, prpiluesit e

  instrumenteve duhet t ken dituri t gjra profesionale, ta njohin

  metodologjin e krkimeve t marketingut, psikologjin, sociologjin,

  statistikn, etj.

  7.1.INSTRUMENTET PR VROJTIM

  Instrumentet pr vrojtim jan mjetet t cilat i prdorim pr

  regjistrim dhe mbledhje t dhnave gjat vrojtimit. Instrumentet pr

  vrojtim jan formulari dhe instrumentet e ndryshme teknike dhe audio-

  vizuele. Formulari pr vrojtim shrben pr vrojtim personal, nj mostr

  t nj formulari po e jap n vijim. Mirpo vrojtimi bhet edhe me an t

  instrumenteve teknike, t cilat kan sistem t parapar t shenimit dhe

  evidencimit t ngjarjeve sipas mundsive teknike, P.sh. magnetofoni

 • 3

  shrben pr inizimin e zrit, kamera inizon fotografin dhe zrin,

  ndrsa audiometri lidhet me makinn llogaritse.

  Tabela 4. FORMULARI PR VROJTIM Nse dikush gjndet n banes ose shitore gjat kohs s vrojtimit

  Personi 1 Personi 2 Personi 3

  1. Mosha prafrsisht 2. Lidhja me vrojtuesin 3. Sa gjat vrojton 4. A e ka vrejt i vrojtuari vrojtuesin 5. Nse e ka vrejt vrojtuesin a e

  ka ndryshuarar sjelljen i vrojtuari Po jo Po jo Po jo

  6. A ka dhn ndonj koment pr vrojtuesin Po jo Po jo Po jo 7. Pamja e jashtme 7. Gjatsia e t vrojtuarit 9. Vlersimi i inteligjencs

  Vrojtimi mund t bhet edhe me aparate teknike dhe audiovizuele, t

  cilat jan t shumta, por m t prdorurat jan: radiomanjetofoni,

  videokamera, numruesi i qarkullimit, lexuesi laserik, kamera pr

  inizim t syrit, pupilometri, tahitoskopi dhe audiometri.

  Radiomanjetofoni Me an t ktij pajimi inizojm zrin dhe kshtu fitojm informacion

  pr sjelljen dhe reagimin e blersve ose konsumatorve, etj.

  Videokamera

  Me an t ktij instrumenti prcillet lvizja dhe sjellja e individit, m s

  shpeshti n shitore ose hapsira t tjera n t cilat lvizin blersit

  potencial. Inizimi bhet rndom me kamer, e cila vendoset pa u vrejtur

  n nj vend nga i cili bhet inizimi, kurse dukuria prcillet jasht asaj

  hapsire.

  Numruesi i qarkullimit Evidencon numrin e automobilave ose numrin e njerzve, t cilt kalojn

  rrugs n ndonj periudh kohore. Kto matje shpesh bhen q t bhet

  rregullimi i qarkullimit ose me rastin e prcaktimit t lokacionit t

  shitoreve, qendrave tregtare jasht qytetit e t ngjashme.

 • 4

  Lexuesi laserik/skanuesi elektronik

  Shfrytzohet n arkat e vetshrbimeve dhe hipermarketve pr leximin e

  kodeve t produkteve kshtu kan rritur produktivitetin e shitjes me

  pakic dhe jan br mjet i vlershm pr krkuesit dhe kan ndikim t

  veant n krkimet e marketingut. Me kte instrument prshkruhet

  produkti me t gjitha vetit, mimin dhe natyrisht dinamika e dukuris,

  poashtu sasia e ndonj produkti, jo n muaj ose jav por n do minut.

  Ky mjet teknik mundson racionalizimin e afarizmit n mbajtjen e

  rezervave, furnizim t shitoreve dhe n prgjithsi n qeverisje m t

  leht me afarizm me shitore.

  Shum shitore t shitje me pakic t dhnat nga skanimi elektronik

  munden me ju shitur tfirmave krkimore. Mirpo duhet patur parasysh

  disa kufzime t dhnave t skanuara, sepse t gjitha t dhnat nga

  skanert nuk jan t sakta. P sakt t dhnave duhet t plotsohen tri

  kushte: secili produkt duhet t shenohet sakt nga proshuesi, shifra

  saktsisht duhet t regjistrohet nga sistemi i shitjes me pakic dhe do

  produkt duhet t skanohet n pikn e daljes.

  Kamera pr inzim t syrit

  Vet emri tregon se i prcjell lvizjet horizontale dhe vertikale t syrit

  gjat kohs s shikimit ose leximit t materialit me t cilin shkaktojm

  reagim t anketuesve. Prdorimi i kamers sht shum interesant dhe

  me vler. T anketuarit prmes t filmit i simulohet lvizja npr

  supermarket, n t cilat rafte gjenden produktet. Kamera do t inizon

  lvizjen e syrit dhe mat kohn n pjes t sekonds se sa sht shikuar

  ndonj produkt. N vendet e zhvilluara lufta pr vend n rafte dhe lufta

  pr kujdes t anketuesit sht shum prezente dhe krkimi me t cilin

  mund t dijm se anketuesi produktin ton fare nuk e ka vrejtur n

  supermarket ose shum e ka trheq vmendjen, mund t ket vler

  praktike.

  Pupilometri

  Pupilometri mat ndryshimet n madhsin e bebzs s syrit t personit

  kur ato shohin nj reklam, paketim ose disenj t produktit. Ndryshimi i

  bebzs s syrit, rritja tregon pr interesim m t madh pr objektin ose

  prmbajtjen, ndrsa zvoglimi tregon pr mosinteresim ndaj objektit ose

  prmbajtjes.

 • 5

  Tregimi se rritet bebza e syrit n raste t mira ndrsa zvoglohet n raste

  jo t mira lidhet me tregtart e vjetr kinez. Prandaj, me vrojtim t

  kujdesshm t bebzave t syve t blersve mund t prfundojm se

  ciln pjes t stolive ose objekteve ju ka plqyer dhe kshtu mbetet

  vetm t sforcohet shitja n drejtim t duhur.

  Tahitoskopi

  sht pajisje me t ciln personit n interval t shkurtr kohe (pjes

  sekonde) i projektohet fotografia e produktit, ambalazha, lajmrimi ose

  ndonj nxits/stimulues vizuel tjetr, ndrsa pas ksaj matet shkalla e t

  mbajturit mend dhe e vzhgimit.

  Audiometri

  Instituti krkimor m i madh n bot A.C. Nielsen nga ikago, n

  panelin e tij t TV shikuesve me vite shfrytzon mjetin elektronik, i cili

  quhet audiometr. Ky aparat kyqet n TV q ta rexhistron kohn dhe

  programin t cilin familja e prcjell.

  7.2. INSTRUMENTET PR ANKETIM

  Instrumentet m t prdorura pr anketim jan pyetsori anketues,

  pyetsori prkujtues dhe omnibus anketa.

  7.2.1. KUPTIMI DHE RNDSIA E PYETSORIT ANKETUES

  Pyetsori anketues sht instrument krkimor i disenjuar pr mbledhjen

  e informacioneve t nevojshme pr kompletimin e qllimeve krkimore

  t projektit. Pyetsori anketues prbhet prej nj vargu t pyetjeve t

  formuluara dhe t renditura, t cilat i parashtrohen t anketuarit

  dhe prej hapsirs pr prgjigje, t cilat i regjistron anketuesi n

  anketimin personal dhe te anketimi me telefon kurse te anketimi me

  post dhe me kompjuter prgjigjet i rexhistron vet i anketuari.

  Pyetsori anketues sht instrument themelor dhe kryesor i anketimit, i

  cili prdoret pr regjistrim dhe mbledhje t t dhnave primare.

  Prpilimi i pyetsorit anketues sht faza me rndsi e procesit krkimor,

  sepse krkimi sht aq i mir, sa jan mir t formuluara pyetjet.

 • 6

  Prandaj, prpilimi i pyetsorit anketues sguxon t merret si i leht edhe

  pse njerzve u duket se mund t prpilojn anket, ajo sht pun q

  krkon dituri dhe prvoj.

  Mendimi se pyetsori leht mund t prgatitet, mund t dgjohet vetm

  prej atyre, t cilt kurr nuk kan tentuar t formulojn pyetsor anketues.

  Fakti sht se prpilimi i pyetsorit anketues sht pun e rnd dhe me

  prgjegjsi, pr t ciln krkuesi ka m s paku dituri teorike si

  udhrrfyes. Prpilimi i pyetsorit edhe m tej sht m tepr shkathtsi

  se sa shkenc dhe n kt rast vije deri te shprehja e plot e prvojs

  krkimore dhe kreativitetit.

  Supozimi se njerzit do ti kuptojn t gjitha shtjet, pr t cilat i

  pyesim sht i pa drejt dhe i gabuar, sepse shpesh ndodh e kundrta,

  q njerzit t mos e kuptojn fare pr ate q i pyesim, mund ta

  zvendsojn nj shtje me tjetrn, mund t ndodh q fare mos t

  kuptojn se ka dshirojn prej tyre. Ndodh shpesh t refuzojn t

  prgjigjen n pyetjet personale. sht me rndsi se si pyetjet jan

  formuluar, n ciln form dhe me cilat fjal.

  Sipas S.Stonffera, gabimet m t shumta bhen n fazn e

Recommended

View more >