kompjuteri ne shkolle

Download Kompjuteri ne shkolle

If you can't read please download the document

Post on 31-Oct-2014

126 views

Category:

Documents

12 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Material ne ndihme te mesuesve

TRANSCRIPT

Doracakpr strvitjen e arsimtarve t shkollave fillore pr prvetsimin e njohurive dhe shkathtsive elementare pr zbatimin e teknologjis s informatiks

Programin pr strvitjen e arsimtarve t shkollave fillore q bhet me qllim t prvetsimit t njohurive dhe shkathtsive elementare nga teknologjia e informatiks e realizoi Qendra Maqedonase pr Edukim Qytetar (QMEQ) n bashkpunim me Ministrin e Arsimit dhe Shkencs s Republiks s Maqedonis dhe me Byron pr Zhvillimin e Arsimit. Ky program sht financuar nga USAID/Maqedonia (Agjencia Amerikane pr Zhvillim Ndrkombtar e SHBAve) n kuadr t Programit pr Strvitjen e Pjesmarrsve (PTP) q e realizon World Learning Macedonia (Msimi botror).

Programi pr strvitje dhe ushtrime praktike pr kt doracak sht prgatitur nga Qendra Edukative Alexandria. Nj pjes e ushtrimeve pr modulet Word, Excel dhe PowerPoint jan prgatitur n bashkpunim me Rrjetin Interaktiv pr Arsim dhe Burime - RRIAB.

Recensioni profesional: Dr Katerina Zdravkova, profesor i Teknologjive t informatiks n Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore n Shkup Dr. Sasho Josimovski, profesor i Teknologjive t informatiks dhe Biznesit elektronik n Fakultetin Ekonomik n Shkup

E prktheu nga maqedonishtja: Zeqirija Ibrahimi, bibliotekar n Katedrn e Gjuhs dhe Letrsis Shqipe n Fakultetin e Filologjis n Shkup

Prgatitja grafike: Alexandria Shtypi: Qendra Grafike Shkup Tirazhi: 1150 cop

Prdorimi i doracakut pr qllime t tjera, shtypja e srishme ose prcjellja me rrug elektronike, mekanike ose mnyr tjetr, si fotokopjim ose incizim, si dhe cilado form tjetr e prdorimit t materialeve, sht e ndaluar pa leje paraprake me shkrim nga QMEQ dhe Qendra Edukative Alexandria.

Hyrje

Windows

Word

Excel

PowerPoint

Zbatimi

PrmbajtjaPas prfundimit t ksaj strvitje, do t'i prvetsoni kto dituri:

Moduli 1 - Hyrje ka sht kompjuteri? Pjest prbrse t nj kompjuteri Rrjetat kompjuterik dhe interneti Kompjutert dhe interneti n arsim Shembull i zbatimit t kompjuterve n praktik Moduli 2 - Windows Njohja me siprfaqen punuese Organizimi i datotekave dhe folderve Prshtatja e siprfaqes punuese Moduli 3 - Word Njohja me Word-in Rregullimi i tekstit Grafika Shtypja Shabllonet Moduli 4 - ExcelNjohja me Excel-in Adresimi Puna n m shum flet Funksionet Grafikt Shtypja Listat Krkimi

1

9

23

59

Moduli 5 - PowerPoint Prpunimi i prezantimit Puna me prezantim Shtypja e prezantimit Puna me tekst Shabllonet Puna me objektet Animimi i prezantimit Moduli 6 - ZbatimiTeknologjia informatike dhe msimi Zbatimi i teknologjis n klas Prdorimi i multimedias Shembuj t prdorimit praktik t asaj q sht msuar ka m tej? Prfundim

85

107

Kohzgjatja e parashikuar: 40 or

Kjo faqe me qllim sht ln e zbrazt

Hyrje ka sht kompjuteri?

Windows Pjest prbrse

Word

Excel

PowerPoint

Zbatimi

Rrjetat kompjuterik dhe interneti

Kompjutert dhe interneti n edukim

Moduli 1n teknologjin e informatiksPas prfundimit t ktij moduli, do t'i prvetsoni kto dituri:

Hyrje

sht kompjuteri?Superkompjutert Meinfrejm Minikompjutert Mikrokompjutert - Stacioni punues - Kompjuteri personal - Lap top Kompjutert e dors

Pjest prbrse t nj kompjuteriHardueri - Komponentt themelor - Procesori - Memoria - Pajisja pr vendosjen e t dhnave - Magnetike (hard disk, flopi disk) - Optike (CD, DVD) - Pllaka am - Video-kartela - Komponentt periferike - Pajisjet hyrse (tastiera, miu, ta-skrin, skaner...) - Pajisjet dalse (monitor, projektor, printer, zmadhues) - Pajisje hyrse dhe dalse (modem)

Softuer - Softueri sistemor - Softueri aplikativ - Softueri edukativ

Rrjetat kompjuterike dhe internetiLindja e internetit Pasqyra e webit Provajdert e internetit dhe ndrlidhja e internetit Posta elektronike Pjest prbrse t e-letrs

Kompjutert dhe interneti n arsim Shembull i zbatimit t kompjuterve n praktik Kohzgjatja e parashikuar: 1 or

01

Hyrje Windows Pjest prbrse ka sht kompjuteri?

Word Excel Rrjetat kompjuterik dhe interneti

PowerPoint Zbatimi Kompjutert dhe interneti n edukim o

fare sht kompjuteri?Kompjuteri sht pajisje elektronike e cila i prpunon t dhnat dhe i shndrron n informata t dobishme. N brendin e kompjuterve zhvillohen programe q i prpunojn t dhnat dhe, n baz t udhzimeve t programit, realizohen detyra. Kompjutert prdoren pr pun t ndryshme: kontrollin e fluturimeve kozmike, drejtimin e avionve, prgatitjen dhe shtypjen e librave, ndezjen e dritave n koh t caktuar sakt, dhnien e fletpagess n kasn e shitores.... nga superkompjutert q i prdor ushtria ose NASA, pastaj kompjutert personal t cilt na rrethojn vazhdimisht, e deri te kompjutert e dors q jan sa madhsia e nj okollate.

Minikompjutert Minikompjutert m shpesh prdoren si server t rrjete- ve kompjuterike, n t cilat numri m i madh i kompju- terve personal jan t ndrlidhur me qllim q informatat dhe resurset t ndahen ndrmjet vete. Ata kan fuqi m t vogl (me t edhe mim m t vogl) se kompjutert meinfrejm, por ata sigurojn edhe mundsi pr prpunim t centralizuar dhe ruajtje t t dhnave. Me ta zakonisht shrbehen prej 4 deri n 200 Kompjutert hasen n madhsi dhe fuqi t mdha, duke filluar konsumator. Mikrokompjutert Mikrokompjutert n fakt jan kompjuter personal, q jan t bazuar n teknologjin mikroporocesore e cila Superkompjutert Superkompjutert jan kompjutert m t fuqishm q jan mundson q gjith fuqia e procesorit t zhvendoset n krijuar nga dora njeriut. Ata kushtojn dhjetra e ndonjher mikroipa t silikonit. Pr shkak t zhvillimit eksploziv t mikrokompjuterve n dekadat e kaluara, u zhvilluan disa lloje t mikrokopjuterve, secili me mundsi t ndryshme: stacione punuese, kompjuter personal dhe lap-top (kompjuter transportues). Stacioni punues - jan mikrokompjutert m t fuqishm, ndrsa prdoren pr prpunimin e animimeve, simuluesve flajt, pr botim, pr gjurmime shkencore etj. Kompjuteri personal - jan mikrokompjutert m t lir pr prdorim personal. Edhe pse Apple ishte njri ndr t part dhe kompjutert m t popullarizuar, IBM ishte fajtori kryesor pr krijimin e nj tregu t madh e t ri- tregun e kompjuterve personal. N fillim, kompjutert personal ishin me shum pak fuqi dhe ata merreshin m shum si lodra sesa si pajisje serioze pr zbatim praktik. Sot ky lloj i kompjuterve jan tejet t popullarizuar pr inkuadrimin dhe prpunimin e tekstit, llogaritjeve tabelore, bazat e t dhnave, botim dhe kontabilitet. Popullariteti i tyre varet nga shum gjra: rnia drastike e mimeve, rritja e fuqis, zhvillimi i internetit, posta elektronike, ndrsa pr m t rinjt sht interesant pr shkak t lojrave.terminalit.terminal

edhe disa qindra milion dollar, ndrsa prdoren pr gjurmimin e klims, trmeteve, simulimin e shprthimeve nukleare, t ADN-s s njeriut etj. Kompjutert Meinfrejm Kta jan kompjutert m t mdhenj pr prdorim t rndomt, ndrsa shrbejn pr prpunimin e centralizuar dhe pr ruajtjen e t dhnave. Zakonisht prdoren pr qllime afariste, por mund t shrbejn edhe pr qindra konsumator t cilt kan nevoj pr qasje t shpejt t ato informata. Kta kompjuter prdoren n banka, npr avio-kompani, npr

meinfrejm

02

kompanit e sigurimeve, n universitete, n kompani tregtare etj. Rndom konsumatort i gjejn informatat prmes terminalit q sht lidhur n meinfrejm. Cilido prpunim i t dhnave kryhet n meinfrejm, ndrsa shfaqet ne ekranin e

Hyrje Windows Word Excel Pjest prbrse Rrjetat kompjuterik dhe interneti ka sht kompjuteri? Kompjutert L ap-top ndonjher t quajtur kompjuter notebuk (ang. Notebook = fletore) jan praktikisht variant i zvogluar dhe transportues i k o mpjuterv e p e r s o n a l . Kompjutert Laptop modern kan thuaja fuqi t njjt procesorike, kapacitet t vendosjes s t dhnave dhe mundsi t njjta t kompjuterve personal, prandaj zakonisht jan m t shtrenjt se ata. Ata jan t dedikuar pr ata konsumator t cilt nuk mund ta mendojn punn e tyre pa kompjuter dhe q vazhdimisht jan n lvizje.

PowerPoint Zbatimi Kompjutert dhe interneti n edukim o

Kompjutert e dorsJan t mdhenj sa nj pllmb e dors. Ata kan fuqi shum t dobt procesorike, por pikrisht madhsia e tyre sht prparsi e tyre e madhe. Programi q prdoret m shpesh sht organizatori personal digjital (Personal Digital Organizer = PDA), i cili prmban regjistr telefonik t emrave, list t detyrimeve, kalendar dhe nj pajisje q Ju ndihmon t mos harroni dika t rndsishme, si: ditlindje, mbledhje, telefon apo ndonj obligim tjetr. Ekzistojn modele q n vete prmbajn edhe telefon celular, pajisje pr pozicionim satelitor (GPS), video-kamer etj. mimi i tyre sht i njjt ose m i lart se ai i kompjuterve personal.

Flopi disk Gjenerata e tyre e fundit ka kapacitet prej 1.4 megabajt, ndrsa prdoret pr: incizi- min dhe kmbimin e t dhnave ndrmjet 2 kompjuterve, prpunimin pr kopjen rezerv (bekap) t t dhnave t rndsishme dhe lexim i programeve nga disketa n kompjuter me procedurn tashm t popullarizuar t quajtur instalim. Hard disku sht pajisje n t ciln gjenden programet q prdoren dhe gjithka q e ka prpunuar konsumatori. N krahasim me Flopi disqet, hard disqet kan kapacitet me shpejtsi shum m t madhe. Pajisjet optike (CD dhe DVD) i regjistrojn t dhnat n baz t nj shtrese refleksive metalike, t cilat pastaj i lexojn me ndihmn e rezeve laserike. Ekzistojn pajisje q vetm i lexojn t dhnat (CD ROM) dhe pajisje q munden edhe t'i lexojn edhe t'i incizojn t dhnat (CD rekorder) t CD-R (disqe vetm pr nj incizim, pa mundsi pr t'i fshir t dhnat) dhe CD-RW (disqe pr m shum incizime). Kapaciteti i ktyre disqeve sillet nga 650 deri n 800 Mb. DVD (digital video disc) n fakt sht pajisje CD por me kapaci- tet shum m t madh. Disku DVD ka kapacitet standard prej 4.7 Gb, ndrsa gjenerata e fundit e disqeve DVD i ka dy shtresa me gjithsej 9.4 Gb, ndrkaq mediumi teorik mund t ket edhe t dhna 17 Gb, q do t thot m se 26 her m shum se nj disk CD. Pllaka am sht pjes e

Pjest prbrse t nj kompjuteriSecili kompjuter,

Recommended

View more >