istoČnjaČke filozofije i katoliČka ka-crkva-priprema.pdf · pdf filepovijest –...
TRANSCRIPT
ISTOČNJAČKE FILOZOFIJE I KATOLIČKA CRKVA
Priprema za nastavu Vjeronauka
1
I. OPĆI PODATCI
Škola:
Razred: 1.
Nastavni predmet: Vjeronauk
Trajanje sata: 45 minuta
Profesor:
Nastavna cjelina: II. ČOVJEK – RELIGIOZNO BIĆE
Nastavna jedinica: 7. Istočnjačke filozofije i Katolička Crkva
Ključni pojmovi: istočnjačke filozofije/religije, Istok, Zapad, uskrsnuće, reinkarnacija,
istočnjačka (kvazi)duhovnost, sekte, okultizam, lažni uspjeh, astrologija, kriminal
Cilj: Znati prepoznati i navesti razlike između starih istočnjačkih religija i današnjih sekti
koje se pozivaju na istočnjačku mudrost, te uočiti u kakvom su odnosu jedni i drugi prema
Katoličkoj Crkvi
Ishodi:
Obrazovni:
imenovati glavne istočnjačke religije i navesti temeljne razlike u odnosu na
Katoličku Crkvu
imenovati najznačajnije oblike današnjih istočnjačkih filozofija na Zapadu i
objasniti što je kod njih problematično
navesti temeljne razlike između starih istočnjačkih religija, današnjih zapadnih
sekti baziranih na istočnjačkoj duhovnosti i Katoličke Crkve
Funkcionalni:
izraditi tablicu razlika između Istoka i Zapada izražavati i obrazlagati vlastite stavove o temi
Odgojni:
razvijati osjećaj poštovanja prema drugim religijama razvijati kričku svijest prema onome što nije dobro, a predstavlja se u
pozitivnom svjetlu
Metodički pristup: Kombinirani s naglaskom na problemsko-stvaralačkom
Metodički oblici rada: individualni, skupni, frontalni,
2
Metodički postupci: molitva, gledanje video-isječka, izražavanje vlastitih stavova, rad na tekstovima, izrada tablice, razgovor, pisanje, interpretacija, rad uz prezentaciju
Mediji komuniciranja: LCD projektor, laptop
Nastavna sredstva i pomagala: ploča i kreda, knjiga i bilježnica, tekstovi, radni listovi, magneti, papiri
Korelacija s drugim predmetima:
Povijest – poznavanje temeljnih povijesnih činjenica o starim istočnjačkim religijama
Sociologija – poznavanje vrijednosti i različitosti drugih religija i njihov utjecaj na društvo
Filozofija – razlikovanje filozofske utemeljenosti istočnjačkih religija od filozofske utemeljenosti današnjih istočnjačkih sekti
Etika – poznavanje utjecaja starih istočnjačkih religija na društvo svoga područja, te poznavanje utjecaja današnjih istočnjačkih filozofija i njihov utjecaj na društvo na Zapadu
Geografija – rasprostranjenost starih istočnjačkih religija i današnjih kvaziistočnjakih filozofija
Hrvatski jezik i književnost – pismeno i usmeno izražavanje, izražajno čitanje Informatika – interaktivno sudjelovanje kroz prezentaciju i video-priloge
Izvori za pripremanje nastavnika:
SKUPINA AUTORA, Tražitelji smisla: udžbenik vjeronauka za 1. razred srednjih škola
Lois ROCK, Upoznajmo religije svijeta Peter KREEFT, Kršćanstvo i druge religije Religije svijeta. Encikopedijski priručnik Živko KUSTIĆ, Religije svijeta Josip BLAŽEVIĆ, New Age i kršćanstvo. Enciklopedijski priručnik Internet, portal Vjera i djela i vlastiti materijali
You Tube
Izvori za pripremanje učenika:
SKUPINA AUTORA, Tražitelji smisla: udžbenik vjeronauka za 1. razred srednjih škola
3
II. GLOBALNA STRUKTURA SATA
1. Molitveni početak (1') 2. Motivacija i stvaranje problemske situacije (4') 3. Najava teme, definiranje problema i najava istraživačkog rada (5') 4. Zajednički istraživački rad i iznošenje i korigiranje rezultata (10') 5. Dublje poniranje u problem (15') 6. Sinteza (6') 7. Aktualizacija uz molitveni završetak (4')
4
TIJEK VJERONAUČNOG SATA detaljna razrada
Molitveni početak (1')
Netko od učenika pročita uvodnu molitvu:
„Gospodine, molimo te, daj nam spremnosti uvijek poštovati druge religije, a među njima i istočnjačke, i razvijati osjećaj prihvaćanja onih koji drugačije vjeruju od nas ili ne priznaju tebe Bogom, ali te molimo i da nam daš mudrosti uvidjeti sve oblike zloupotrebe vjere.“
Motivacija i stvaranje problemske situacije (4')
Razgovor na temelju stečenog znanja iz prethodnih sati o hinduizmu, budizmu, konfucijanizmu i taoizmu:
Koja su glavna božanstva u hinduizmu? Što je temeljno u budizmu? Što je je joga? Što reinkarnacija? Koja je razlika između uskrsnuća i reinkarnacija? Kakav je stav Katoličke Crkve prema istočnjačkim religijama?
Pri tome im motivacijski pomaže ova slika:
Nakon toga postavljam učenicima pitanje da razmisle koje prevladavaju tematike crtanih filmova, igranih filmova, serija, knjiga koje čitaju i gledaju...
5
Najava teme, definiranje problema i najava istraživačkog rada (5')
Uz prezentaciju najavljujem učenicima da ćemo govoriti o odnosu Katoličke Crkve prema starim istočnjačkim filozofijama i o odnosu Katoličke Crkve prema današnjim oblicima istočnjačke duhovnosti na Zapadu, a koja je dobrano ušla u sve pore zapadne i hrvatske kulture, i sve se više gura, iako je vrlo strana našoj višestoljetnoj povijesti i kulturi. Potom pišem naslov na ploču, a učenici prepisuju u bilježnice:
Istočnjačke filozofije i Katoliča Crkva
Ponavljam zaključak do kojega su učenici došli u prethodnom razgovoru, a to je da Katolička Crkva duboko i iskreno poštuje istočnjačke religije i priznaje sve što je u tim religijama lijepo i sveto, ali i da se kritički odnosi prema današnjim oblicima nametanje tobožnje istočnjačke duhovnosti na Zapadu. Pozivam ih da zajednički istražimo što je to problematično.
Zajednički istraživački rad i iznošenje i korigiranje rezultata (10')
Crtam na ploču tablicu s odrednicama „Istok“ i „Zapad“ i pozivam učenike da razmisle što nas međusobno razlikuje. Podsjećam ih na ono što su mogli saznati iz prethodnih sati, filmova i drugih predmeta. Pomažem im potpitanjima kako bi lakše uočili tememljne razlike. Pitam ih kakav je tempo života na Istoku, a kakav na Zapadu, kakvo je shvaćanje kulture, religije i filozofije na jednom, odnosno na drugom području, kakav je osjećaj za duhovnost itd.
Učenici samostalno izlaze pred ploču i popunjavaju razlike... Prema potrebi, ja nadopunjujem i korigiram. Na kraju puštam slide iz prezentacije s ovako popunjenom tablicom i uspoređujemo rezultate:
6
Dublje poniranje u problemsku situaciju (15')
Uz prezentaciju objašnjavam kako je današnje društvo na Zapadu velikim dijelom odbacilo
svoju kulturu i katoličku vjeru koja je utkana u tu kultura, a kao posljedica dolazi jedna
velika duhovna praznina. To su znali prepoznati određeni avanturisti i počevši značajnije
od 60-tih godina počeli su nuditi nekakvu posebnu „mudrost“, za koju su tvrdili da je
utemeljena na istočnjačkim religijama, a mnogi su to nekritički prihvaćali.
Pozivam ih da navedu naslove knjiga, serija i filmova koje najviše gledaju i čitaju, te im još
nakon njihova iznošenja ponudim nekoliko slideova na kojima su još više navedeni naslovi
onoga što se danas najviše čita i gleda.
7
8
Zaključujemo da su današnji mediji prepuni istočnjačke duhovnosti (vegetarijanstvo,
veganstvo, joga, transcendentalna meditacija, reiki, solarna joga, emocionalna inteligencija,
astrologija, tarot, okultizam itd.) i vampira i vragova (okultnog u „celofanu“), te da se to
agresivno nameće zapadnoj kulturi, iako je takav način života i razumijevanja životne
stvarnosti potpuno nerazumljivo čovjeku na Zapadu. Poseban je problem što takva
kvaziduhovnost ne treba Boga, nego je samo važno čovjekovo zadovoljstvo i njegova sreća.
S obzirom da mnogi smatraju kako je takva duhovnost nešto posebno, lako nasjedaju i
postaju sljedbenici različitih sektaša i ne primjećuju da uvijek iza takve „istočnjačke
duhovnosti“ stoje osobe bliske kriminalu i koje puno zarađuju na lakovjernosti ljudi.
Potom im puštam video-isječak (https://www.youtube.com/watch?v=fVBIspROjPY) iz
emisije „Mir i dobro“ HTV-a, a iz kojega se vidi kakve su i kolike opasnosti takvog slijepog
vjerovanja u moć istočnjačke kvaziduhovnosti i okultizma. Na kraju nerijetko ostaju
uništeni ljudi i materijalno i duhovno, i fizički i psihički.
Sinteza (6')
Provjeravamo što smo naučili na način da najprije ja bacim jednom učeniku malu gumenu
lopticu (ili plišanu igračku) i postavim mu pitanje, a on nakon što odgovori odabere nekog
drugog učenika i njemu baci lopticu i postavi neko drugo pitanje, ovaj opet nakon odgovora
trećem itd. Ako je potrebno, pomažem i nadopunjujem.
Učenici zapisuju:
Aktualizacija s molitvenim završetkom (4')
Zajednički zaključujemo kako je opasno slijepo vjerovati svemu što se danas nudi, i to vrlo
agresivno na svim područjima, a najbolji način da ne upadnemo u takvu zamku je u tome
9
da što više učimo o vlastioj vjeri, povijesti i kulturi. Na kraju netko od učenika izmoli
(pročita) prigodnu molitvu:
„Gospodine, molimo te, pomozi nam da svakodnevno napredujemo u svojoj vjeri, da nikada
ne odstupimo od tvojih zakona i da se ne zavedemo nikakvim lažnim duhovnostima koje
pokušavaju ljudima nuditi sreću odbacujući Tebe.“