Inis Gjoni, Panorama plus suplementi

Download Inis Gjoni, Panorama plus suplementi

Post on 14-Jul-2015

928 views

Category:

Social Media

3 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Suplement i prjavshm i gazets Panorama

  E SHTUNE, 30 NENTOR 2013Botim i PANORAMA GROUPNr.410

  Redaktor prgjegjs: Ermira Shptimi, fotograf Erdi Marae-mail: panoramaplus06@yahoo.com

  FALAS

  Edi Rama vijon t banoj n 75metra katror me qira, fotot

  Kastro Zizo, jet nate megruan e par

  Recetat e mia pr martes tsuksesshme edhe pas 10 vitesh

  FAQE 18

  INIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONIINIS GJONI

  Recetat e mia pr martes tsuksesshme edhe pas 10 vitesh

  Stefi Prifti: Knga fituese eBess sht e kopjuar nga Petshop Boys, reagon kompozitori

  FAQE 23

  FAQE 22

  FAQE 17

 • E SHTUNE 30 NENTOR 2013PANORAMA plus SUPLEMENT16

  Krcnohet i dashuri i Zanfina Ismajlit

  Dash Tahiri prpiqet ti prishmendjen Taulant Balls

  Qysh kur PS-ja kaardhur n pushtet fal ko-alicionit me LSI-n, nukkan reshtur thasheth-emet se Partia PDIU eamve krkon ti bashko-het maxhorancs s re,duke br n nj farmnyr at qe po bn LSI,q t jet gjithmon mefituesit. Ne nuk dim secilat kan qen negociatate nndheshme mes tyre,por po ju sjellim dy foto,ku duket qart qDashamir Tahiri, deputeti PDIU, po i thot dikaTaulant Balls s PS-s.Madje, i ka vn dhedorn n sup, sepse duketsikur Taulanti mezi popret q t ik. Ti ket thnndonj gj pr kt punne koalicionit? Gjithsesi,duket q nuk arriti tiathot t gjitha, sepse edhekur Taulanti largohet, aivazhdon ta shoh ngambrapa sikur i ka mbeturdika peng n zemr...

  M dat 4 dhjetor 2013,n Policin e Kosovs sh-t raportuar nj rast ikanosjes. Policia shtduke punuar n kt rastdhe gjat intervistimit tdisa dshmitarve okularkan dal vepra t tjera pe-nale q jan kryer n ktshtje, ka thn zyra prinformim e Policis s Kos-ovs. Prgatitja pr pub-likimin e nj shkrimi n tcilin prshkruhej pasuria eshefit t Agjencis Koso-vare t Inteligjencs, ka brq kjo agjenci t mundohetta detyroj pronarin eagjencis s lajmeve, Inde-ksonline, z. Faton Shoshi(i dashuri i kngtares Zan-fina Ismaili), t shkoj nzyrat e drejtorit t AKI-s.Sipas artikullit q Indek-sonline kishte prgatitur,raportohet se drejtori i In-teligjencs kosovare pose-don shtpi n periferi tkryeqytetit, me dy pishinadhe fush golfi. Prposksaj, e njjta agjenci elajmeve do t shkruanteedhe pr nj nga bash-kpuntort e afrt, t drej-torit t Intelegjencs, i dys-huar pr probleme korrup-sioni.

  T enjten, Faton Shoshika thn se tr ngjarja kandodhur disa jav m parpara publikimit t shkrim-it. Q nga ajo koh perso-na misterioz kan ardhurprreth zyrs. Dje, n orn12:00, kur un kam ardhurn zyr, pas meje n zyrntime ka hyr Valoni q sh-t drejtor i njsive mbsh-tetse n AKI. Duke par qpo m thrret shefi i AKI-s dhe po vijn t m mar-

  Po investigonte nj shtje korrupsioni si gazetarrin punonjsit e ksaj agjen-cie, un porosita nj fotografdhe nj gazetar q t mprcjellin dhe t shohin sefar po ngjet me mua. Pasors 13:30, jam takuar tekambasada kroate me drejtor-in e njsive mbshtetse,ndrsa vetura e kolegve tredaksis na ka shoqruarnga pas, ka shtuar Shoshi,transmeton gazeta Zri.N rrug e sipr, punonjsi iAKI-s e kishte pyetur Fato-nin pr veturn q po i sho-qronte, ndrsa me t par aise nga ajo vetur edhe po fo-tografohej n afrsi t lagjesDardania, n mes t rrugsai e kishte ndalur veturn.Shoshi tregon se agjenti iAKI-s, me t dal nga mak-ina ka shkuar te vetura qpo i shoqronte, ka hapurdern dhe u ka marrgazetarve telefonat. Undola nga vetura dhe e kamkapur me forc puntorin eAKI-s dhe ia kam marr tele-fonat nga dora. Ai menjhersht larguar duke thn sekeni me pa kush jena na.Ndrsa ne menjher jemidrejtuar pr n stacioninpolicor, ku edhe kemi rapor-tuar rastin. Sipas Shoshit,rasti tani sht n duart enjsis s krimeve t rnda,ndrsa vepra penale dysho-het t jet kanosje dhe sh-trngim ndaj viktims, q nkt rast cilsohet t jet Fa-ton Shoshi. Qllimi i trksaj ka qen q t m bhetpresion psiqik, ngaq pikr-isht n orn 14:00 un kishamenduar q ta publikoj sh-krimin ku prshkruhet sh-tpia me pishina dhe fushgolfi e drejtorit t AKI-s,ka prfunduar ai.

  Jan pothuajse ifti m misterioz pr momentin nskenn shqiptare. Ndoshta pr faktin se Faton Shoshi kavendosur q t qndroj larg vmendjes mediatike dhenuk e ka shoqruar Zanfinn n asnj event apo koncert,derisa kt gj e bn e ma e saj, Mona. Lidhja e tyre uzbulua para shum vitesh, kur ifti vendosi vet q tdeklaroj dashurin e filluar n bankat e shkolls s mes-me. Ishin n vit t tret ather kur mes tyre filluan sh-kndijat e para t dashuris, pr t vazhduar vite me radhe pr t forcuar edhe m shum romancn e dashuris.Jetn private Zanfina asnjher nuk e ka prdorur derim tani pr lajme mediatike dhe sht munduar gjith-mon me sukseset n muzik q t jet prezente n me-dia. Por si duket, s fundi edhe i dashuri i saj po merrprmasat e nj personazhi publik. I cilsuar si nj djal ipashm, i cili rrjedh nga nj familje shum e pasur bi-znesmensh, me nj pasuri disamilionshe, Fatoni prmomentin drejton nj portal online, nga ku ka vendosurq t pavarsohet dhe t filloj nj karrier t tij. Portalika guxuar t investigoj shum shtje sesnitive si kjo qprshkruam m lart. Edhe pse kan nj lidhje shum tgjat, ifti ende nuk ka plane pr fejes apo martes.

  Lidhja disavjeareme kngtaren e njohur

  Fjolla Morina vazhdon frynakoma m shum buzt

  Si duket, ndrhyrjet e deritanishme nuk po i mjaftojnkngtares s njohur Fjolla Morina, q t ket buz mishtoredhe seksi. Pasi sht kthyer nga nj vizit tek e motra nAmerik, kngtarja po shijon bashkpunimin me Stresin teknga Jena bo tym, por njkohsisht vazhdon me postimine fotove t nxehta. Nj ndr ato t fundit fare q ka postuar nInstagram, sht dhe kjo me buz t fryra tej mase, t cilatduken t tepruara n format se si i ka pasur ajo m hert.Ndoshta Fjolla nuk sht e knaqur me pamjen e saj dhe n tardhmen do t vazhdoj t ndryshoj akoma.

 • E SHTUNE 30 NENTOR 2013 PANORAMAplusSUPLEMENT 17

  t

  Knga fituese e KngaMagjike, Tatuazh nzemr, knduar nga kng-tarja e njohur Besa Kok-dhima, sipas disa lajmeve tlanuara npr portalet on-line, konsiderohet si e kop-juar nga Being Boring tPet Shop Boys, ku sipaskomentuesve vijat melodikengjasojn me njra-tjetrn.Ne kontaktuam me ko-mpozitorin e kngs, DarkoDimitrov, i cili mbron kr-ijimin e tij duke deklaruar:far t them, mua m kanshkruar se e kam kopjuar

  Stefi Prifti pretendon qknga fituese e Bess shte kopjuar nga Pet Shop Boys

  Reagon kompozitori i kngs, Darko Dimitrov: Melodia prmbankombinacionin e shum notave, n do 100 kng ka fraza t njjta

  Kantautori i njohur korar, Endri Prifti, i cili bashk mevllain e tij m t madh, Stefin, u renditn t trett nfinalen e Knga Magjike, ka zbuluar ann e tij rebele.Pak dit pas prfundimit t festivalit, ku ai konkurroi mekngn Jepe dedikuar femrave, dshmon se prve njmashkull xhentil me to, di t jet edhe i egr. Kshtu, nnj nga profilet ku postohen lajme dhe klipe t artistve tnjohur n Facebook, publikimi i nj videoje t vllezrvesht shoqruar me komentet e nj vajze, e cila shkruantese ata sdurohen dhe jan vese dordolec skene. Kanmjaftuar kto komente q Endri ti drejtohet me sharje tshumta vajzs n fjal, duke shtuar se nuk lejon komentet tilla pr kng q jep shpirtin n sken. Ky sht ngarastet e rralla kur artistt reagojn n rrjete sociale prkomentet negative q u bhen. N t tilla raste thuhet sekomentet bhen edhe pr xhelozi nga koleg t tyre, tcilat hapin profile false vetm pr t shar rivalt.

  Endri nxjerr arsenalin esharjeve ndaj nj vajze, qe quan dordolec skene

  nga Euphoria e Loren qfitoi Eurovisionin, pastaj seajo m hert e ka pas vjedhurnga One direction, kjo gjnuk ka mbarim, thasheth-eme pa fund. Dua tju themse melodit q prmbajnkto kng, jan kombinimeprej shum notave dhe n do100 kng ka fraza t njjtaose t ngjashme, gj q nukmund t thuhet se shtplagjiatur, thekson m tejDimitrov. Ndrkoh edhepse lajmi bri buj, ende nukka pasur ndonj reagim ngafituesja Besa Kokdhima, ecila vetm sa ka falnderuarfansat dhe miqt e asgj mshum. Reagime mbi kompo-zimin e Bess ka pasur gjith-andej. Nj nga fituesit e ven-dit t tret n KngaMagjike, Stefi Prifti, ka pub-likuar n profilin e tij kngn

  e Pet Shop Boys, dukethn se ka ngjashmri mekngn fituese. U habita pamas nga ngjashmria eksaj knge t Pet ShopBoys me kngn fituese tfestivalit Knga Magjike2013, kompozuar nga Dar-ko Dimitrov dhe knduarnga Besa! A mund t hesh-tim?!!, shkruan Stefi nprofilin e tij, ndrsa m posh-t vijojn shum komente tndryshme. Darko Dimitrovsikur sht msuar t fitojmimet e para n KngnMagjike, prandaj nuk e kaproblem t publikoj edhendonj plagjiatur... Pak kakompozitor shqiptar qjan turr te ai t gjith?, sh-kruan e revoltuar nj fanse.Po m thoni se nuk duhett flas n nj rast t till kaqflagrant?!! M tej, Stefi Prifti

  shkruan: Un fola prkngn dhe kompozimin,sepse ai mu duk i kopjuardhe jo pr Besn, q natyr-isht kam respektin tim sikolege! Do t ishte padrejt-si dhe munges kuraje q tdgjosh kt ngjashmri tskajshme t refrenit (ku sh-t dhe brthama e kngs)dhe t heshtsh. "Instanca"t ktij lloji nuk funksionojnfare n Shqipri! Kritikaletrare dhe pr m tepr muz-ikore pothuajse nuk ekzis-ton! Un shpreha mendimintim, pr t cilin mbajprgjegjsi artistike dhemendoj se ndihmoj q me di-jet e mia muzikore t orien-toj t drejtn n muzik, sh-ton m tej Stefi n nj reagimdrejtuar te komentet mbi atse nuk duhet folur m shumpr rastin!

  BLERAND REXHEPI

  Ka kaluar gati nj vit, qkur Big Basta dheVesa Luma zgjodhn Kulln Eiffel n Parisdhe datn 12.12.12 pr ti deklaruar njri-tjetrit dashurin q ndienin. Foton e postoivet Vesa, e cila pohoi po ashtu se ndihej fem-ra m e lumtur n bot, pasi ka n krah mash-kullin q e bn t ndihet speciale. E kjo nuk kaqen deklarata e vetme e Vess, pasi sht ajo

  Big Basta e Vesa Luma, tdashuruar si nj vit m par

  Ka qen nj tjetr surpriz moderimi i Fiks Faren Top Channel nga dyshja simpatike Gent Bejko eElvis Pupa. Dy aktort e njohur, dikur koleg n show-n Portokalli, tashm jan bashkuar pr projektin e riKur heshtin femrat, nj stand-up comedy nga ak-tori Pupa, i cili e shfaqi premiern m 1 dhjetor nMumja Comedy Club Albania dhe do vazhdoj nditt n vazhdim. Kjo shfaqje e Pups