ilie si daniel_iv
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Propunător:Reghina Tomai
Data:16 03 2006
Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Lăpuş
Clasa: a IV-a
Disciplina: Religie
Subiectul: Profeţii Ilie şi Daniel
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul: fixarea unor cunoştinţe despre profeţi şi rolul lor în păstrarea şi transmiterea
dreptei credinţe
Obiective de referinţă:
- să înţeleagă rolul Vechiului Testament în pregătirea lumii pentru venirea
Mântuitorului;
- să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect cuvintele şi expresiile noi din textele
studiate;
- să-L descrie pe Domnul Iisus Hristos ca Mântuitor al lumii, profeţit în Vechiul
Testament;
Obiective operaţionale:
-să cunoască rolul profeţilor în perioada Vechiului Testament;
- să redea date despre viaţa şi activitatea celor doi profeţi;
-să deprindă căutarea textelor scripturistice;
-să poată exprima în ce condiţii Dumnezeu îl ajută pe om.
Metode şi procedee: metoda cubului.
Mijloace de învăţământ:cubul, fişe de lucru, imagini, Sfânta Scriptură.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate pe grupe
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Avampremiera
Se prezintă două imagini: una reprezentându-l pe Daniel în groapa cu leii, alta pe Ilie
într-un car de foc şi se citesc câteva fragmente din Vechiul Testament referitoare la
activităţile celor doi profeţi. Elevii vor căuta textele de la Daniel 6 şi III Regi 17-19.
10 minute
Consolidarea cunoştinţelor
Se stabilesc şase grupe de lucru.
Se prezintă cubul care are înscris pe cele şase feţe verbe de acţiune: descrie, analizează,
argumentează, aplică, asociază şi compară.
Fiecare grupă rostogoleşte cubul şi îşi alege, pe rând, verbul respectiv şi fişa de
activitate. 5 minute
Sarcini de lucru:
Grupa I - descrie activitate profeţilor Daniel şi Ilie
Grupa II - argumentează prin păreri pro ( de ce îţi place) şi contra (de ce nu îţi place)
activitatea celor doi profeţi.
Grupa III - compară activitatea celor doi profeţi:
Profeţii Asemănări Deosebiri
Profetul Ilie
Profetul Daniel
Grupa a IV-a – asociază la ce te îndeamnă să te gândeşti privind imaginile celor doi
profeţi ( alte persoane, culori, muzică; poţi selecta, în surdină, dintr-o suită de melodii, pe
cea potrivită unui profet).
Grupa a V- a – analizează textul referitor la cei doi profeţi şi stabileşte:
- de ce Daniel a scăpat din groapa cu lei;
- de ce Ilie urcă în cer pe un nor, într-un car de foc;
- care este mesajul fiecărui profet.
Li se dă elevilor următorul text:” atunci regele a dat poruncă să aducă pe Daniel şi l-a
aruncat în groapa cu lei. După aceea regele a prins a grăi şi a zis lui Daniel: Dumnezeul
tău, pe care-L cinsteşti fără încetare, acela te v-a scăpa! Apoi s-a adus o piatră, care a fost
pusă peste gura gropii, iar regele a pecetluit-o cu inelul său, aşa ca nimic să nu se
schimbe cu privire la Daniel…Apoi regele s- a sculat dis de dimineaţă, în revărsat de
zori, şi a venit în grabă la groapa cu lei. Şi când s-a apropiat de groapă, a strigat pe Daniel
cu glas tare…Apoi Daniel a vorbit cu regele: Dumnezeu a trimis pe îngerul său şi a
astupat gura leilor, regele s-a bucurat foarte…”
„Proorocind celor necredincioşi nefericirea, iar celor credincioşi mântuirea, Ilie
pregătea venirea Lui Mesia. Ilie ştia că nu v-a muri, ci v-a fi răpit la cer. Într-o zi pe când
mergea cu ucenicul său, un car de foc i-a despărţit deodată şi Ilie a fost ridicat într-un
vârtej la cer.
Grupa a VI- a - aplică- realizează o pictură cu unul dintre profeţi.
20 minute
Evaluarea activităţii în grup
Fiecare grupă îşi va prezenta produsul finit în faţa clasei. Profesorul şi elevii fac aprecieri
asupra activităţii grupelor.
Se notează elevii şi se realizează o expoziţie cu produsele obţinute.
15 minute