gautam project
Embed Size (px)
TRANSCRIPT

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 1/32
SUBMITTED TO : SUMMITTED BY:
MR.DEVENDRA GAUTAM BUDH
ASST.POFESSER HEMANT MEENA
ENVIRONMENTAL ENGG. LAKHMI CHAND

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 2/32
INTRODUCTION
Sewage treatment is the process of removing
contaminants from house hold sewage, both runoff
(effluents) and domestic. It includes physical,
chemical, and biological processes to remove physical,chemical and biological contaminants. Its objective is
to produce a treated effluent and a solid waste or
sludge suitable for discharge or reuse back into the
environment.

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 3/32
DESIGN PERIOD:
A sewerage scheme involves the laying of underground sewer
pipes and construction of costly treatment units, which cannot be
replaced or increased in their capacities easily or conveniently at
a later date. In order to avoid such complications, the futureexpansions of the city and consequent increase in the sewage
quantity should be forecasted to serve the community
satisfactorily for a reasonable year. The future period for which
the provision is made in designing the capacities of variouscomponents of the sewerage is known as design period. This
sewage treatment plant is designed for 30 years.

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 4/32
Population forecast Year populatio
n
Increment per
decade
Incrementa
l increase
% increment per decade
1951 198000
1961 264393 +66393 (66393 /198000)×100=33.5
1971 329830 +65437 -956 (65437 /264393)×100=24.75
1981 441552 +111742 +46285 (111742 /329830)×100=3.56
1991 509510 +97958 -43764 (97958 /441552)×100=22.18
2001 714077 +204597 +136639 (204597 /509510)×100=40.15
2011 873725 +159648 -44949 (159648 /714077)×100=22.35
Net value +675755 +93255 146.49
Average 112625.8333 18651 24.41

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 5/32
Population for the year 2021
= population of 2011+ avg. increment per decade + avg.
incremental increase
= 873725 + 112625.83+18651 = 1005001.83
Population for the year 2031
=1005001.83 +112625.83+18651 =1136278.66
Population for the year 2041=1136278.66+112625.83+18651 = 1267555.5

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 6/32
CALCULATION OF SEWAGE GENERATION
Ultimate design period = 30 years
Forecasted population at 2041 = 1267555.5
Per Capita Water Supply = 135 lpcd
Avg. water supply per day =1267555.5 × 135=171119992.5= 171.1 MLD
Avg. sewage generation per day = 80% of supplied water
= 0.8 × 171.1 = 136.88 MLD

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 7/32
In cumec,
Avg. sewage generation per day
=(136.88 ×1000)/(24 ×60 × 60)=1.58
Avg. discharge = 1.58 cumecMax. discharge = 3 x avg. discharge
= 3 x 1.58
= 4.74 cumec

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 8/32
FLOW DIAGARME OF SEWAGE TREATMENT PLANT

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 9/32
RECEIVING CHAMBER
• Receiving chamber is the structure to receive the rawsewage collected through Under Ground Sewage Systemfrom the city. It is a rectangular shape tank constructed atthe entrance of the sewage treatment plant. The mainsewer pipe is directly connected with this tank

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 10/32
DESIGN OF RECEIVING CHAMBER
• Design flow = 4.74 cumec
• Detention time = 60 sec
• Volume required = flow X detention time
• = 4.74 x 60• Vrqd = 284.4 m3
• Provide, depth = 3m
• Area = 94.8 m2
• Length: Breadth = 2:1
• L x B = 2B x B =2B2 = 94.8
• B =6.88≈ 6.9 m
• L = 13.77≈13.8m

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 11/32
CHECK FOR DESING FOR RECIVING CHAMBER
• Volume designed = 3 x 6.9 x13.8
• Vdes = 285.66 m2
• Vreq = 284.44 m3
• Vdes > Vreq

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 12/32
RECEIVING CHAMBER
Receiving chamber is designed for the size of
13.8m X 6.9m X 3m (SWD) + 0.5 (FB)

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 13/32
SCREENING
Screening is the very first operation carried out at a sewagetreatment plant and consists of passing the raw sewagethrough different types of screens so as to trap and removethe floating matter such as tree leaves, paper, gravel,
timber pieces, rags, fibre, tampons, cans, and kitchenrefuse etc.It is used to
1 To protect the pumps and other equipments from thepossible damages due to floating matter.
2 To remove the major floating matters from the rawsewage in a simple manner before it reaches into thecomplex high energy required process

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 14/32
DESIGN OF COARSE SCREEN
Peak discharge of sewage = 4.74 m3 /s
Assume the velocity at average flow is not allowed toexceed 0.8 m/s
The net area screen opening required = 5.925m2
Clear opening between bars = 30 mm = .03 m
Using rectangular steel bars in the screen, having 1 cmwidth, and placed at 3 cm clear spacing, we have thegross area of screen required = (5.925×4) /3 =7.9 m2

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 15/32
Assuming that screen bars are placed at 60° to thehorizontal, we have the gross area of screen needed=7.9/sin600= 9.122 m2
Hence a coarse screen of 9.122 m2 area is required.
No. of clear opening = 9.122/.03 = 305
Width of channel = (305×30)+(306×10) =12210 mm =12.21m
Provide width of channel =12.3 mCoarse screen channel is designed for the size of 12.3m×.8 m×(swd) + .5 m (fb)

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 16/32
COARSE SCREEN

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 17/32
FINE SCREEN DESIGN
Design flow = 4.74 cumec
At avg. flow design velocity = 0.8 m/s
Area required = 4.74/.8 = 5.925 m2
SWD provided = 0.7 mAt peak design velocity = 1.6 m/s
Assuming the screen bars are placed at 40° to thehorizontal.
Clear area = 4.74/ (1.6sin40) = 4.6 m2

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 18/32
Clear opening = 8 mm = 0.008 m
Net clear width of channel = 1.41 m
No. of clear openings = 4.6/.008 =575
No. of bars = 576Size of the bars = 50mm x 10 mm
Width of channel = (575 x 8) + (576 x 10) = 10360 mm=10.36 m
Fine screen is designed for the size of 10.36 m X 0.8 m(SWD) + 0.5 m (FB)

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 19/32
FINE SCREEN

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 20/32
GRIT CHAMBER
Grit removal basins are the sedimentation basins placed infront of the fine screen to remove the inorganic particleshaving specific gravity of 2.65 such as sand, gravel, grit,egg shells and other non-putrescible materials that may
clog channels or damage pumps due to abrasion and toprevent their accumulation in sludge digesters. The gritchamber is designed to scour the lighter organic particleswhile the heavier grit particles remain settled. Here the
horizontal flow type grit chamber is designed to give ahorizontal straight line flow velocity, which is kept constantover varying discharge.

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 21/32
DESIGN OF GRIT CHAMBER
Peak flow of sewage = 4.74 m3
/sAssume average liquid detention period = 3min. =180 s
So Aerated volume = 4.74 x 180
= 853.2 m3
In order to drain the channel periodically for routine cleaningand maintenance two chambers are used. Therefore volume ofone aerated chamber = 853.2 / 2=426.6 m3
Assume depth of 3m and Width to depth ratio 2:1
Width of the channel = 2 x 3 = 6 m
So Length of the channel = 426.6 / (3 x 6) = 23.7 m
Increase the length by about 20% to account for inlet and outlet
Provide length = 23.7 x 1.2 m = 28.44
Grit chamber is designed for the size of 28.44m X6m X 3m

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 22/32
GRIT CHAMBER

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 23/32
SKIMMING TANK
Skimming tanks are the tanks removing oils and greasefrom the sewage constructed before the sedimentationtanks. Municipal raw sewage contains oils, fats, waxes,soaps, fatty acids etc. The greasy and oily matter may form
unsightly and odorous scum on the surface of settling tanksor may interfere with the activated sludge process. Inskimming tank air is blown along with chlorine gas by airdiffuser placed at the bottom of the tank. The rising airtends to coagulate and solidify the grease and cause it to
rise to the top of the tank whereas chlorine destroys theprotective colloidal effect of protein, which holds the greasein emulsified form. The greasy materials are collected fromthe top of the tank and the collected are skimmed ofspecially designed mechanical equipments.

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 24/32
DESIGN OF SKIMMING TANK
The surface area required for the tank A=( 0.00622 × q) / Vr m2
Where
q = rate of flow sewage in m3 /day
Vr = minimum rising velocity of the oily material to be
removed in m/min
= .25 m /minute in most cases
q = 4.74 x 60 x 60 x24
= 410400 m3 /day
Vr = 0.25 m/min
= 0.25 x 60 x 24 = 360 m/day

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 25/32
A = (6.22 X 10-3 X 410400) / 360
A =7.09 m2
Provide the depth of the skimming tank is 3m.
The length breadth ratio is 1.5: 1Therefore L = 1.5 B
L x B = 1.5B2
Therefore B= 2.17m
L = 3.26 mSkimming tank is designed for the size of
3.26m X 2.17m X 3m + 0.5m (FB)

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 26/32
SKIMMING TANK

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 27/32
PRIMARY SEDIMENTATION TANK
Primary sedimentation tank is the settling tank constructednext to skimming tank to remove the organic solids whichare too heavy to be removed i.e. the particles having lessersize of 0.2 mm and specific gravity of 2.65. The designed
tank is circular type which makes settling by allowing radialflow. These are fabricated using carbon steel with epoxylining on the inside and epoxy coating on the outside. Builton the concept of inclined plate clarification, these clarifiers
use gravity in conjunction with the projected settling areaso as to effect a fairly high percentage of removal ofsuspended solids as 60 to 65% of the suspended solidsand 30 to 35% of the BOD from the sewage.

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 28/32
DESIGN OF SEDIMENTATION TANK
Max. quantity sewage = 136.88 MLD. It is intended toremove 60% to 70% of the organic particles of size largerthen .06mm. The settling velocity for such particals isabout 0.3 mm/sec. or 1.2 m/hr For affecting settlement
we haveQ / (BL) = (100/70)×1.2 m/hr ( for affecting 70% removel )
Or Q / (BL) = 1.7 m/hrOr Q / (BL) = 1.7 M3 /M2 plan area /hr
= 1700 liter /m2 of plan area / hr .= 1700×24 liters/m2 /day= 40800 liters /m2 /day

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 29/32
Similarly, for affecting 60 % removel, it can be calculatedthat Q / (BL) = 48,000 L/m 2 /day
Hence , surface loading adopted is about 40,000 L/m2 /dayto 50,000 L/m2 /day. Assuming the normal detention period
for such cases as 2 hr , and surface loading as 40,000liters /sq.m/day ; we have
The quantity of sewage to be treated per 2 hours
= 136.88 m.liters × (2/24 )
= 11.40 m.liters
= 11400 m3
So capacity of tank = 11400 m3

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 30/32
Now . surface loading =(Q/surface area of tank ) = (Q×4) / (d2× π)
40,000 = ( 136.88×106×4)/( π×d2 )Where d is dia . of pipe
d = 66.07 m Say d =67 mNow effective depth of tank= (capacity/ area of X-section )= (11400×4) / ( π×67×67)= 3.23 mSay 3.3 mHence , use a settling tank with 67 m dia. And 3.3 m waterdepth (with free board of 0.5 m extra depth.)
Primary sedimentation tank is designed for the dimensionof 67 m (dia.) X 3.3 m (depth) + 0.5 (FB)•

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 31/32

8/2/2019 Gautam Project ...
http://slidepdf.com/reader/full/gautam-project- 32/32