fructe

3
PROIECT DIDACTIC Scoala Gimnaziala ,, Nicolae Balcescu’’, Baia Mare Clasa: I B Domneniul de incadrare a activitatii: activitate extrascolara Tema: Radem, glumim si cu fructe ne hranim! Data: 23.10.2014 Obiective operationale: O1- sa deosebeasca fructele de legume O2 – sa selecteze dintr-o multime de fruce si legume, doar legumele O3 – sa modeleze fructul preferat O4- sa urmareasca cu interes un scurt film despre alimentatia sanatoasa Metode si procedee : Conversatia Explicatia Demonstratia Observatia Exercitiul Mijloace didactice: Fisa pentru decupat Plansa Film Plastelina Foarfeca Lipici Tipul lectiei : de dobandire de noi cunostinte;

Upload: joshua-martin

Post on 19-Dec-2015

4 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala ,, Nicolae Balcescu, Baia MareClasa: I BDomneniul de incadrare a activitatii: activitate extrascolaraTema: Radem, glumim si cu fructe ne hranim!Data: 23.10.2014Obiective operationale:

O1- sa deosebeasca fructele de legume

O2 sa selecteze dintr-o multime de fruce si legume, doar legumele

O3 sa modeleze fructul preferat O4- sa urmareasca cu interes un scurt film despre alimentatia sanatoasaMetode si procedee :

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Observatia

Exercitiul

Mijloace didactice:

Fisa pentru decupat Plansa

Film

Plastelina

Foarfeca

Lipici

Tipul lectiei : de dobandire de noi cunostinte;

Etapele lectieiActivitatea invatatoareiActivitatea elevilor

1Moment organizatoric;

2. Verificarea cunostintelor;

3. Captarea atentiei;

4. Anuntarea temei;

5. Dirijarea invatarii;

6. Evaluarea;

7. Incheiere.Asigurarea unui climat optim bunei desfasurari a lectiei;

Cer elevilor sa imi dea exemplu de 6 frcute. Este prezentata o imagine cu un fruct, mai exact cu un mar. Se anunta tema.

Ce avem aici?

Fruct sau legume?

Va plac merele? Ce culoare are acest mar?Poate avea si alta culoare?

Fiacare imi va spune fructul sau preferat.

Proiectarea unui filmulet despre alimentatia sanatoasa a copilului, influenta sa asupra invatarii. Se dezbate tema filmului.Impart elevilor o fisa unde sunt amestecate fructe si legume. Cer selectarea fructelor, colorarea, decuparea si lipirea intr-un cos cu frcute.

Cer modelarea fructului preferat.

Fac aprecieri asupra modului in care s-a lucrat, modului in care s-a desfasurat ora.Elevii se pregatesc pentru curs.Elevii raspund intrebarii invatatoarei.Observa imaginea.Raspund:Un mar.Fruct.Elevii raspund.Marul este rosu.Elevii raspund.Se urmareste filmul.

Particirea la discutie.Elevii coloreaza aceste imagini, le decupeaza, iar apoi sunt lipite pe un cosulet din carton.Elevii modeleaza fructul preferat.