fjala jonË - dielli-demokristian.at · po ashtu një projekt tjetër shumë i rëndësishëm...

Download FJALA JONË - dielli-demokristian.at · Po ashtu një projekt tjetër shumë i rëndësishëm është ai në bashkëpunim me ÖBB-në (Ndër-marrja e Hekurudhave Austriake) e cila

If you can't read please download the document

Post on 30-Aug-2019

0 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • 1

 • 2

 • 3

  Nn Tereza

  AKTUALITETE

  Lulzim Fejzullahu, shembull i suksesit 4

  Drit oni, n krye t 40 inxhinierve 5

  Mire se t gjej Atdhe! 7

  Promovohen dy libra t Besim Xhelilit 9

  Or letrare n Javn e Integrimit n Vjen 10

  Krijohet shoqata e miqsis Austri -Kosov 12

  INFO

  Blic info nga Austria 13

  FEJTONE

  Pozita e shqiptarve n Mal t Zi 14

  OPINIONE

  Do t na nevojiten edhe 30-40 vite 15

  VSHTRIME

  Intervist mbi nj kushtetut t re 17

  Shkolla n Fe 19

  HISTORI

  Ditlindja e Shptimtarit t Arb ris 21

  Sknderbeu dhe Papati-nj aleanc 22

  Dega e Lidhjes s Prirenit n Shkodr 24

  Gjeneza e familjes s Anton etts 26

  Formimi dhe veprimtaria e LNDSH-s 29

  Prof. Zef Nekaj, personalitet i paharruar 31

  KULTUR

  Semiotika muzikore n veprat e Akil Kocit 32

  Poezia si thirre humane 34

  Fragment nga romani 1803 36

  Kosova shprblehet pr merita letrare 37

  Kartolina 39

  Ferdinand Laholli 41

  Peter Paul Wiplinger 41

  Gani S. Pllana 42

  Kosovar Gjergji 42

  SPORT

  Shptim Shala fiton titullin IBO n boks 43

  Klubi i shahut Arbria krijon ekipin e dyt 43

  FJALA JON

  T nderuar lexues,

  Dielli

  Demokristian. Q nga 1 qershori i vitit 2010, prgjat gjasht viteve ju informojm pr

  aktivitetet e zhvilluara n javt dhe muajt q lm pas, jo vetm n Austri, por dhe m gjer.

  Poashtu vullnetarisht po bjm t mundur edhe vazhdimin e botimit t nj versioni t

  shkurtr edhe n gjuhn gjermane. Pr m tepr, kemi n funksion faqen ton n internet:

  www.dielli-demokristian.at, ndrsa ka koh q kemi hapur nj faqe pr komunikim me ju

  n platformn e rrjetit social Facebook me emrin Dielli Demokristian. Pra, ju mirpresim!

  Revista n Vjen ksaj radhe sjell shkrime nga bashk-puntort e

  shumt nga Austria, Gjermania, SHBA, Greqia, Rumania, Mali i Zi, Shqipria dhe Kosova.

  Ky numer jubliar botohet edhe n form t shtypur.

  Edhe kt her do t keni mundsi t lexoni pr ngjarje me rndsi shoqrore. N fokus

  ksaj radhe ishte themelimi i shoqris s miqsis austriako-kosovare. Nga aktivitetet

  kulturore vlen t veohen promovimi i dy librave, romanit 1803 dhe vllimit me poezi

  Besa t autorit shqiptar nga Tetova q jeton n Austri, Besim Xhelilit si dhe ora letrare n

  kuadr t , e cila u mbajt nn organizimin e Lidhjes s

  Shkrimtarve edhe leksandr Moisiu (www.moisiu.eu).

  Po ashtu nj nga stukturat m t reja t diaspors son, Asociacioni i Studentve dhe t

  Rinjve Shqiptar n Austri (www.aysa-austria.com) botoi numrin e par t revists

  studentore Skript (shqip dhe gjermanisht). Pr sa i prket sportit, po prmbyllen me

  sukses pjesmarrjet n sezonin e ri sportiv t klubit t futbollit SV Albania

  (www.svalbania.at) dhe aktivitetet e Ligs Shqiptare t Futbollit n Austri

  (www.futbollishqiptar.eu). Po ashtu i suksesshm vleresohet edhe garimi i klubit t shahut

  Arbria (www.arberia.at), i cili kt vit bri pjes n lign B t Vjens, ndrsa sezonin e

  kaluar arriti t shpallet kampion n lign e par t shahut t Vjens.

  N kt numr do t mund t lexoni edhe ese, fejtone, opinione, vshtrime dhe analiza q

  merren me zhvillimet politike, ekonomike dhe shoqrore n hapsirat shqiptare.

  Pr m shum lidhur me ne dhe temat q kemi ngritur edhe m tutje ju mund t na shkruani

  n adresn ton n internet: [email protected] Numri i radhs i revists n

  form elektronike Diell , Vjen do t editohet n shtator t vitit 2016.

  Kshilli redaktues falenderon t gjith ata q ndihmuan n realizimin dhe botimin e ksaj

  reviste periodike, e sidomos ata q drguan shkrimet e tyre, si dhe mbshtetsit tan moral.

  Si dhe deri m tani, edhe ky numr sht prpiluar, dizajnuar dhe botuar n saje t puns

  dhe angazhimit vullnetar t aktivistve tan n Vjen, pa asnj kompensim financiar, dhe si

  i till do t shprndahet n mijra adresa elektronike t lexuesve n t katr ant e bots.

  Lexim t kndshm!

  ZVR-Zahl: 604548200

  Vereinskonto: BAWAG PSK:

  Empfnger: Albanischer Kulturverein Dielli Demokristian

  IBAN: AT331400003610134318

  BIC: BAWAATWW

  Kopertina, dizajni dhe grafika: Besim Xhelili

  Botimin e ktij numri t revists e mundsoi: Lush Neziri, aktivist nga Vjena

  T drejat e autorit: @dielli.demokristian

  Ideator dhe themelues i revists: Anton Marku

  Kshilli redaktues: Bashkpuntor: Kristina Pjetri-Tunaj, studente Agim Deda Lush Culaj

  Lush Neziri, aktivist Akil Koci Ndue Ukaj

  Mark Gjuraj, aktivist Anita Marku Sar Gjergji

  Mark Marku, student Hazir Mehmeti Valentina Pjetri

  Vilson Kola, Dr. Med

  http://www.drita.info/2016/02/01/letersia-dhe-politika-si-res-publica/http://www.dielli-demokristian.at/http://www.moisiu.eu/http://www.aysa-austria.com/http://www.svalbania.at/http://www.arberia.at/mailto:[email protected]
 • 4

  AKTUALITETE

  Lulzim Fejzullahi, shembull i shqiptarit t suksesshm n Austri

  Lulzim Fejzullahi

  Lulzimi ka folur n televizionin austriak pr largimin e tij nga Kosova

  n vitin 2002, si dhe pr integrimin e mir t tij n Austri. Prve q

  sht asamblist n qytetin Ebensee ai sht edhe nj biznesmen i

  suksesshm.

  Lulzim Fejzullahi sht nj emr i njohur tashm n Austri. Asamblisti

  i qytetit Ebensee sht br shembull i shqiptarve pr integrim n kt

  shtet. Televizioni austriak BTV ka realizuar nj intervist me djaloshin

  nga Kosova.

  Gjat ksaj interviste Lulzimi ka folur pr largimin e tij nga Kosova n

  vitin 2002, si dhe pr integrimin e mir t tij n Austri. Prve q sht

  asamblist n qytetin Ebensee ai sht edhe nj biznesmen i suksesshm.

  sht duke e krkuar nj Lulzim. Gjuhn nuk e kam njohur dhe nuk e

  Fejzullahi pr televizionin austriak. Lulzimi ka thn se edhe prkundr

  problemeve t shumta q prballet Kosova, ai beson se situata do t

  prmirsohet.

  nse e shikojm kt, Kosova ka ecur mir. Ekonomia dhe zhvillimi nuk

  jan n nivelin e mir, por gjrat

  -

  hur me tej Fejzullahu.

  Lulzim Fejzullahi brenda pak

  viteve ka arritur q t bhet

  nj biznesmen i suksesshm

  Fejzullahi brenda pak kohsh n

  Austri, ka arritur q t prfundoj

  shkollimin pr hoteleri dhe n

  vitin 2013, e ka hapur restorantin

  e tij.

  Ai ka qen edhe ligjrues n nj

  shkoll t mesme pran FBA n

  Austrin e Eprme dhe disa vite i

  ka mbajtur dy vende pune, pr t

  arritur at q e ka ndrruar.

  31 vjeari nga Shtupeli i Klins,

  ka treguar edhe se si sht inku-

  adruar n politik dhe se si i ka

  msuar traditat e austriakve.

  Kronika e BTV prfundon, duke

  treguar se si Lulzim Fejzullahut

  nuk do t`i realizohet ndrra q

  babai i tij ta vizitoj at n Austri,

  pasi ai ka ndrruar jet para pak

  kohe.

  (Burimi: http://www.albinfo.ch/lulzim-

  fejzullahi-shembull-i-shqiptarit-te-

  suksesshem-ne-

  austri/#sthash.POBdGAZF.dpuf)

  http://www.albinfo.ch/lulzim-fejzullahi-shembull-i-shqiptarit-te-suksesshem-ne-austri/#sthash.POBdGAZF.dpufhttp://www.albinfo.ch/lulzim-fejzullahi-shembull-i-shqiptarit-te-suksesshem-ne-austri/#sthash.POBdGAZF.dpufhttp://www.albinfo.ch/lulzim-fejzullahi-shembull-i-shqiptarit-te-suksesshem-ne-austri/#sthash.POBdGAZF.dpufhttp://www.albinfo.ch/lulzim-fejzullahi-shembull-i-shqiptarit-te-suksesshem-ne-austri/#sthash.POBdGAZF.dpuf