edu rph pddk seni
DESCRIPTION
ghghTRANSCRIPT
Model ASSURE
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3
Langkah-langkah ASSURE:
Mata pelajaran: Pendidikan Seni Visual
(A : ANALYSE LEARNER( Analisis pelajar))Kelas: Tahun 3 Ikhlas
Bil murid: 20 orang [12P 8L]
Tarikh: 5 Februari 2015
Masa: 9.00 pagi- 10.00 pagi
Bidang: Bidang 3 Membentuk dan membuat Binaan
Tema: Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia
Aktiviti: Membuat Topeng Muka
Tajuk: Haiwan Kesayangan
Standrad Kandungan:
3.1 Persepsi Estetik:
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada topeng serkup.
3.1.1 Unsur seni 3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.1.1 Bentuk konkrit 3.1.2.1 Imbangan simentri.
3.1.1.2 Jalinan tampak dan sentuh
3.2 Aplikasi Seni:
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan topeng muka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan pensel warna, pinggan kertas, gam, gelang getah, krayon.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik,dan proses dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif :
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta kemahiran teknik dan proses dalam menghasilkan stabail dalam bentuk 3D.
3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng muka.
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : bentuk,warna, jalinan,imbangan dan penegasan dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni :
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan
3.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:
1. (S : STATE OBJEKTIF( Nyatakan Objektif))Membentuk dan membina sebuah topeng dengan
menggunakan pinggan kertas.
2. Menghias topeng muka tersebut dengan warna dan corak.
3. Melakukan aktiviti melakar, menggunting dan menampal
hasil kerja merrka dengan betul.
4. Menghargai hasil kretiviti dan inovasi sendiri.
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melukis gambar haiwan peliharan
BBM / ABM: Jigsaw (pazzle), Komputer Riba, LCD, Slaid pover point, Video( cara membuat topeng),
(S : SELECT MEHTODS, MEDIA AND MATERIALS( Pilih Kaedah, Midea dan Bahan)) Muzik, Pinggan kertas, Pencil warna, Krayon, Gelang getah, Kertas warna
Tenik Penghasilan: Gunting, Cantuman, Tampalan, gam
Unsur kemahiran: Menghubungkait
Nila murni: Sikap berkerjasama, berhati-hati dan tolong- menolong
Persediaan Guru: Guru menyediakan penerangan tentang tema membuat
dan membentuk binaan menerusi penggunaan ICT.
Persediaan Murid: Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Viseal dengan membawa
alatan dan bahan yang diperlukan.
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan Pembelajran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Jigsaw (pazzle)
Guru bertanya soalan menenusi pengalaman murid sendiri:
Contoh :Siapa pernah beli topeng?
1. Guru meminta empat orang murid keluar ke depan bilik darjah.
2. Guru memberi empat keping jigsaw (pazzle) kepada empat murid tersebut untuk menyaipkan jigsaw (pazzle) pada papan putih.
3. Murid meneka gambar apa yang terbentuk pada pazzle berkenaan dengan bimbingan guru.
4. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan pelajaran hari ini.
5. Guru menunjukkan beberapa contoh topeng yang berbentuk haiwan peliharaan kepada murid.
BBM:
Jigsaw (pazzle)
-topeng
Kemahiran berfikir:
Menghubungkait
Pengetahuan sedia ada:
murid telah mengetahui apa itu topeng.
Langkah 1
15 minit
-slaid
-video
1. Guru menayangkan slaid power point tentang jenis-
jenis topeng yang boleh buat sendiri.
2. Murid diminta menonton slaid tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid melalui slaid berkenaan:
Contoh:
Apakah jenis-jenis topeng yang boleh dibuat sendiri?
Adakah ia memerlukan kos yang tinggi untuk membuat topeng?
Adalah anda mempunyai pengalaman membuat topeng?
4 Kemudian guru menayangkan satu video keseluruhan tentang cara membuat dan membentuk topeng dengan menggunakan kertas majong
5 Murid meminta menonton tayagan tersebut.
BBM:
Komputer riba, LCD,Video
Stategi:
Strategi berasaskan sumber dan murid
Langkah 2
15 minit
Memperkenalkan alat-alat:
Pinggan kertas
Krayon
Gunting
Gam
Gelang getah
Gambar kucing
Kertas warna
Cara membuat lakaran:
Lakaran yang dibuat pada pinggan kertas hendaklah mengikut saiz muka murid.
Melukis bentuk muka haiwan pada pinggan kertas seperti lakaran mata, hidung,dan mulut.
1. Pertama guru memberi penerangan tentang cara-cara menghasilkan topeng.
2. Guru menyatakan dan memperkenalkan dengan bahan-bahan yang diperlukan untuk topeng.
3. Guru mengagih dan mengedarkan bahan-bahan kepada murid.
contoh bahan:
kertas warna, pinggan kertas, krayon, gambar haiwan
4. Di samping itu, guru meminta murid bawaha duduk dalam kumpulan berlima dan mengeluarkan bahan-bahan yang dipesan.
Contoh bahan:
gam, gelang getah
5. guru menujukkan langkah-langkah untuk menghasilkan topeng kucing dengan menggunakan slaid.
6. murid melakar gambar muka kucing di atas pinggan kertas mengikut idea masing-masing sambil dibimbing oleh guru.
7. Mewarnakan topeng muka tersebut
Teknik penghasilan:
lakaran
bahan-bahan:
Pinggan kertas
Krayon
Gunting
Gam
Gelang getah
Gambar kucing
Kertas warna
BBM:
slaid
Keadah:
demonstrasi
Strategi:
berasaskan murid
kolabarasi
Kemahiran berfikir:
Menghubungkait
Menjana idea
Mereka cipta
Pendekatan induktif
Langkah 3
15 minit
Cara menggunting:
semasa menggunting, pastikan mengikut garisan lakaran yang telah dibuat.
Cara menampal dan mengam:
Sebelum menampal kertas warna, topeng tersebut telah diwarnakan mengikut warna yang sesuai
Kertas warna digunting terlebih dahulu mengikut kreativiti masing-masing untuk ditampal pada permukaan topeng
Untuk bahagian mata dan telinga, tebukan lubang dan kemudian gunting seperti langkah yang pertama
1. Guru menunjukkan cara-cara untuk menggunting lakaran / bentuk yang diinginkan gunting..
2. Setelah menggunting, guru menunjukan cara menebuk lubang bahagian mata dan membentuk sepasang mata haiwan yang mereka buat
3. Murid juga diminta menebuk lubang pada bahagian telinga topeng di atas pinggan kertas tersebut dengan bimbingan guru.
4. Guru menunjukkan dan membimbing murid untuk mengikat gelang getah pada lubang di bucu topeng supaya membolehkan dilekat pada bahagian telinga murid.
5. Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan
6. Guru membimbing murid membuat kemasan secara kraetif pada topeng muka haiwan.
7. Guru menunjuk cara menampal dan gamkan topeng dengan kertas warna supaya lebih cantik dan menarik.
8. Guru membantu murid yang kurang mahir menampal.
9. Setelah siap, guru meminta semua murid mekai topeng masing-masing.
Teknik penghasilan:
Guntinga
bahan
gunting
nilai murni:
berhati-hati
teknik penghasilan :
megam, mencamtum,menampal
kaedah:
tunjukcara
simulasi
Penutup
5 minit
Sesi apresiasi dan refleksi
Rumusan isi pembelajaran
1. Guru meminta murid-murid mengankat dan menunjukkan hasilan kreativi topeng mereka
2. Murid mengankat hasil mereka dan meluakan perasaan mereka menceritakan sepanjang penghasilan topeng pinggan kertas
3. Guru membuat kesimpulan berdasarkan topik yang diajar.
4. Guru dan murid membersihkan kelas selepas selesai bercerita
Menganalisi
Pendekatan induktif
Kaedah bercerita
http://www.slideshare.net/SuralizaShukor/contoh-rancangan-pengajaran-berdasarkan-model-assure
http://www.slideshare.net/norshahirah750/dokumen-standard-dunia-seni-visual-tahun-3
http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure