dreptul+de+asociere
DESCRIPTION
mnbjhbTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE LECIE
UNITATEA COLAR: COLEGIUL NAIONAL ELENA CUZA
AN COLAR:2010-2011
PROPUNTOR: Gabroveanu Ramona CristinaCLASA: a VII- BDISCIPLINA: CULTURA CIVICLECTIA: DREPTUL DE ASOCIERE.
DESPRE ORGANIZAII CETENETITIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: MIXTDURATA: 50 minute
OBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)
1. S prezinte dreptul de asociere al cetenilor2. S cunoasc formele de asociaie3. S identifice caracteristicile formelor de asociaieSTRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale
SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.
3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral
LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cri de specialitate
DESFURAREA LECIEI
Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare
Moment organizatoric
(2 min)-Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia
Captarea ateniei
(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-
Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior
(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.
Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia
euristic
FrontalManual Evaluare oral
Dirijarea nvrii. O 1
O 2 O 3Noteaz titlul leciei pe tabl. Explic elevilor ce este dreptul de asociere al cetenilor. Prezint elevilor formele de asociere respectiv caracteristicile fiecrei forme n parte.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi necesar.
NoteazConversaia
Expunerea ModelareaFrontalManual
Evaluare oral
Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul
Feed-back-ulIndividualManual
Evaluare scris
ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.
Sunt ateni la cerine
-
Schia tableiDreptul la asociereDreptul la asociere constituie posibilitatea recunoscut ca cetenii s acioneze prin reuniunea competenelor lor n scopul promovrii unor interese de grup.Cetenii se pot asocia liber n partide politice, sindicate, asociaii non-guvernamentale.
Organizaiile non-guvernamentale sunt organizaii non-profit ceea ce nseamn c eventualele venituri obinute trebuie cheltuite n ntregime, ele nu pot fi capitalizate.
Sindicatele sunt asociaii care contribuie la aprarea drepturilor salariailor; ele se pot uni n confederaii avnd dreptul de a organiza greve, mitinguri; ele semneaz contracte colective de munc.
Alte forme de asociere: - comitetul de prini
Asociaii de locatari
Asociaii religioase