Download - UMTS Dimensioning
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 1
Jul 23rd 2007
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
UMTS Dimensioning Workshop
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 2
UMTS Network Dimensioning Overview
Logical Interface Dimensioning
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 3
UMTS Network Architecture (Rel. 4)
F
HSS(HLR)
HSS(HLR)
C
AU
C
Gf
SGSNSGSN
Gr
Gn
Gc
Gi
Gd
H SMS
Co-operatingNetworksUser Equipment Radio Access Network Core Network
Note: Not all interfaces areshown and named
BTSBTS
Um
Abis
BSS
F DC
EIR
AU
C
A
GMSCServer
GMSCServer
Gf
Gn
Gb Gr
SGSNSGSN
GGSNGGSN
Gs
Gc
Gd
Iu-CS
MGWMGW
H
Gp
Iu-PS
RNCNodeB
Uu
Iur
Iub
RNCNodeBIub
RNS
RNS
UTRANUTRANIur
ME
Cu
or
SIM-ME i/f
USIM
SIMMS
ISDNPSTNPSPDNCSPDNPDN:- Intranet- Extranet- Internet
MSC/VLRServer
MSC/VLRServer SCFSCF
MESIM-ME i/f
SIM
MS
MGWMGW
MSC/VLRServer
MSC/VLRServerMc
Nb
Nc
MGWMGWNb Mc
Mc
EGNc
T-SGW
T-SGW
BSC
CSMS
SCFSCF
PSPS
CSCS
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 4
UMTS Network Dimensioning Step
Traffic ProfileTraffic Profile
AssumptionsAssumptions
PS SignalingPS Signaling
RNCRNC
NodeBNodeB
PS TrafficPS Traffic
MSC ServerMSC Server
MGWMGW
HLRHLR
SGSNSGSN
GGSNGGSN
CGCG
BGDNS DHCPFirewallRouter……
BGDNS DHCPFirewallRouter……
InputInput
OutputOutput
UTRAN Dimensioning
CS Dimensioning
PS Dimensioning
TransmissionTransmission
Network Scale
Network Scale
IurIur
IubIub
CS SignalingCS Signaling
CS TrafficCS Traffic
Iu-CSIu-CS
Iu-PSIu-PS
Channel ElementChannel Element
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 5
UMTS Network Dimensioning Overview
Logical Interface Dimensioning
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 6
Iub Interface DimensioningRNC
NodeB
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 7
Iub Interface Dimensioning Procedure - Traffic Profile for UTRANIub Interface Dimensioning Procedure - Traffic Profile for UTRANNetwork Parameter Unit Value Comment
Voice (12.2kbps) Traffic per Subs. in BH mErl 25
Voice active factor - 60%
CS Data (64kbps) Traffic per Subs. in BH mErl 2
CS Data Active Factor 100%
% CS Data Subs. - 20%
PS Data-64kbps/64kbps Traffic per Subs. in BH Kbps 0.04 UL: 64kbps, DL: 64kbps
PS Data-64kbps/128kbps Traffic per Subs. in BH Kbps 0.06 UL: 64kbps, DL: 128kbps
PS Data-64kbps/384kbps Traffic per Subs. in BH Kbps 0.08 UL: 64kbps, DL: 384kbps
% PS Data Subs. 100%
Average HSDPA throughput per HSDPA Subs. Kbps 1.0
Average HSUPA throughput per HSUPA Subs. Kbps 0.45
%HSxPA Subs 5%
PS Traffic Ratio for uplink and downlink - 1:4
PS Traffic Peak Ratio - 1.2
Data Retransmission=1% - 1%
Total number of UTRAN subscriber - 50000
Type of NodeB - S1/1/1
Number of NodeB - 100
Soft handover factor - 30%
GOS in Uu Interface - 2%
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 8
Iub Interface DimensioningIub Interface Dimensioning
Iub interface capacity factors: Protocol stack Overheads Soft handover factor for macro diversity Data Retransmission Ratio Engineering margin for Peak capacity Transmission Overhead
Iub Interface ThroughputIub Interface Throughput
Control Plane Throughput
Control Plane Throughput
User Plane ThroughputUser Plane Throughput
T_NBAPT_NBAP T_ALCAPT_ALCAP T_O&MT_O&M T_CCHT_CCH T_DCHT_DCHT_FP
Control FrameT_FP
Control Frame
T_CS Data
T_CS DataT_VoiceT_Voice
T_PS Data
T_PS Data T_ Association
SignalingT_ Association
Signaling
T_ HSUPA DataT_ HSUPA Data T_ HSDPA DataT_ HSDPA Data
T_HSxPA Service
T_HSxPA Service
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 9
Iub Interface Protocol Stack (ATM)
L1 ( PHY )
AAL5
SSCOP
SSCF-UNI
NBAP
AAL5
SSCOP
SSCF-UNI
STC
ALCAP
AAL2
CP
CH
FP
US
CH
FP
DS
CH
FP
PC
H F
P
FA
CH
FP
RA
CH
FP
DC
HF
P
MAC
RLC
ATM
RRC BMC PDCP
Control PlaneControl Plane User PlaneUser Plane
Radio Network
Transport Network
RLC
MAC
ATM
PHY
FP
AAL2
Service Bit Rate
Bit Rate Under ATM
Traffic TypeService Bit Rate (kbps)
Throughput in ATM Layer
(kbps)
Usage Factor
CS Voice 12.2 18.55 66%
CS Data 64 78.18 82%
PS64K 64 81.71 78%
PS128K 128 161.21 79%
PS384K 384 481.42 80%
HSDPA 768 938.1 82%
HSUPA 384 484.07 79%
Associated Signaling
3.4 5.97 57%
FACH (Data) 32 47.7 67%
PCH 32 37.1 86%
RACH 32 53.89 59%
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 10
Physical layer + Peak Capacity
+a% +b% +c%
Data Retransmission ( Only for PS ) e.g. 1% Engineering Margin
e.g. 10-20%
Iub Interface Capacity Factor (ATM)Iub Interface Capacity Factor (ATM)
SHO Factore.g. 30-40%
Signalling + O&M (10%)
CCH Traffic
FP & AAL2/AAL5Overhead
ATM Overhead
Physical Port
+d%
Transmission Overhead(e.g. E1, STM-1…)
DCH Traffic+macro diversity
HSxPA Traffic
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 11
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)- CS PartIub Interface Dimensioning Procedure (ATM)- CS Part
Voice Traffic= Voice (Erl) * Voice Bit Rate * VAF= 0.025 * 12.2 * 60% = 0.183 kbps
Voice Traffic= Voice (Erl) * Voice Bit Rate * VAF= 0.025 * 12.2 * 60% = 0.183 kbps
Protocol stack OverheadProtocol stack Overhead
Voice Traffic under ATM Layer= Voice Traffic / Usage Factor= 0.183 / 66% = 0.277 kbps
Voice Traffic under ATM Layer= Voice Traffic / Usage Factor= 0.183 / 66% = 0.277 kbps
T_Voice/Subs. = Voice Traffic under ATM Layer *(1+SHO) = 0.277 * (1+30%) = 0.36 kbps
T_Voice/Subs. = Voice Traffic under ATM Layer *(1+SHO) = 0.277 * (1+30%) = 0.36 kbps
SHO factor = 30%SHO factor = 30%
CS Data Traffic= CS Data (Erl) * CS Data Service Bit Rate * CS Data Active Factor= 0.002 * 64 * 100% = 0.128 kbps
CS Data Traffic= CS Data (Erl) * CS Data Service Bit Rate * CS Data Active Factor= 0.002 * 64 * 100% = 0.128 kbps
Protocol stack OverheadProtocol stack Overhead
CS Data Traffic under ATM Layer= CS Data Traffic / Usage Factor= 0.128 / 82% = 0.156 kbps
CS Data Traffic under ATM Layer= CS Data Traffic / Usage Factor= 0.128 / 82% = 0.156 kbps
T_ CS Data/Subs. = CS Data Traffic under ATM Layer *(1+SHO) = 0.156 * (1+30%) = 0.203 kbps
T_ CS Data/Subs. = CS Data Traffic under ATM Layer *(1+SHO) = 0.156 * (1+30%) = 0.203 kbps
SHO factor = 30%SHO factor = 30%
INPUT
• 25 mErl (Voice-12.2kbps)• 2 mErl (CS Data-64kbps)• SHO = 30%• Voice Active Factor (VAF) = 60%• CS Data Active Factor = 100%• Subs./NodeB = 500
• 25 mErl (Voice-12.2kbps)• 2 mErl (CS Data-64kbps)• SHO = 30%• Voice Active Factor (VAF) = 60%• CS Data Active Factor = 100%• Subs./NodeB = 500
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 12
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)- CS Part (Cont.)Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)- CS Part (Cont.)
T_Voice/NodeB= T_Voice/Subs. * Voice Subs./NodeB= 0.36 * 500 = 180 kbps = 0.18 Mbps
T_Voice/NodeB= T_Voice/Subs. * Voice Subs./NodeB= 0.36 * 500 = 180 kbps = 0.18 Mbps
% Voice Subs. = 100%% Voice Subs. = 100%
Voice Subs./NodeB= Subs./ NodeB * % Voice Subs.= 500 * 100% = 500
Voice Subs./NodeB= Subs./ NodeB * % Voice Subs.= 500 * 100% = 500
T_ CS Data/NodeB= T_ CS Data/Subs. * CS Data Subs./NodeB= 0.203 * 100 = 20.3 kbps = 0.02 Mbps
T_ CS Data/NodeB= T_ CS Data/Subs. * CS Data Subs./NodeB= 0.203 * 100 = 20.3 kbps = 0.02 Mbps
% CS Data Subs. = 20%% CS Data Subs. = 20%
CS Data Subs./NodeB= Subs./ NodeB * % CS Data Subs.= 500 * 20% = 100
CS Data Subs./NodeB= Subs./ NodeB * % CS Data Subs.= 500 * 20% = 100
End of Voice End of CS Data
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 13
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)- CS Part
Active
Silent
Overhead
Overhead
12.2kbps
Total 4.5kbps
Total 18.55kbps
Voice Active
Voice Silent
In Huawei’s case, the throughput for Silent parts is neglected due to the small value. Thus, in slide Page13, only the active voice is considered.
Average Voice Bit Rate under ATM Layer= Voice Bit Rate_ Active * VAF + Voice Bit Rate_ Silent * (1-VAF)=18.55*60%+4.5*40%=12.93kbps
Note for Voice Traffic Dimensioning
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 14
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS PartIub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS Part
PS Data-64 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-64 Traffic (DL)/Usage Factor= 0.032/78% = 0.041 kbps
PS Data-64 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-64 Traffic (DL)/Usage Factor= 0.032/78% = 0.041 kbps
Total PS Data Traffic (DL) under ATM Layer= 0.041 + 0.061 + 0.08 = 0.182 kbpsTotal PS Data Traffic (DL) under ATM Layer= 0.041 + 0.061 + 0.08 = 0.182 kbps
PS Data-128 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-128 Traffic (DL)/Usage Factor= 0.048/79% = 0.061 kbps
PS Data-128 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-128 Traffic (DL)/Usage Factor= 0.048/79% = 0.061 kbps
PS Data-384 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-384 Traffic (DL)/FP&AAL2 Usage Factor= 0.064/80% = 0.08 kbps
PS Data-384 Traffic (DL)under ATM Layer= PS Data-384 Traffic (DL)/FP&AAL2 Usage Factor= 0.064/80% = 0.08 kbps
FP&AAL2&ATM OverheadFP&AAL2&ATM Overhead
INPUT
PS Data-64 Traffic for DL = 0.04 * 80% = 0.032 kbps PS Data-64 Traffic for DL = 0.04 * 80% = 0.032 kbps
PS Data-128 Traffic for DL = 0.06 * 80% = 0.048 kbps PS Data-128 Traffic for DL = 0.06 * 80% = 0.048 kbps
PS Data-384 Traffic for DL = 0.08 * 80% = 0.064 kbps PS Data-384 Traffic for DL = 0.08 * 80% = 0.064 kbps
• PS Data-64 Traffic/Subs. = 0.04kbps• PS Data-128 Traffic/Subs. = 0.06kbps• PS Data-384 Traffic/Subs. = 0.08kbps• PS Traffic Ratio for UL and DL = 1:4• PS Traffic Peak Ratio = 1.2• % PS Data Subs.=100%• Data Retransmission=1%• Subs./NodeB=500
• PS Data-64 Traffic/Subs. = 0.04kbps• PS Data-128 Traffic/Subs. = 0.06kbps• PS Data-384 Traffic/Subs. = 0.08kbps• PS Traffic Ratio for UL and DL = 1:4• PS Traffic Peak Ratio = 1.2• % PS Data Subs.=100%• Data Retransmission=1%• Subs./NodeB=500
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 15
Total PS Data Traffic with SHO= Total PS Data Traffic (DL) under ATM Layer * (1+ SHO) = 0.182 * (1+30%) = 0.237 kbps
Total PS Data Traffic with SHO= Total PS Data Traffic (DL) under ATM Layer * (1+ SHO) = 0.182 * (1+30%) = 0.237 kbps
SHO factor = 30%SHO factor = 30%
T_ PS Data/Subs.= Total PS Data Traffic with SHO * PS Traffic Peak Ratio * (1 + Data Retransmission)= 0.237 * 1.2 * ( 1 + 1%) = 0.287 kbps
T_ PS Data/Subs.= Total PS Data Traffic with SHO * PS Traffic Peak Ratio * (1 + Data Retransmission)= 0.237 * 1.2 * ( 1 + 1%) = 0.287 kbps
PS Traffic Peak Ratio = 1.2Data Retransmission = 1%PS Traffic Peak Ratio = 1.2Data Retransmission = 1%
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS Part (Cont.)Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS Part (Cont.)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 16
T_ PS Data / NodeB= T_PS Data/Subs. * PS Data Subs./ NodeB = 0.287 * 500 /1000 = 0.144 Mbps
T_ PS Data / NodeB= T_PS Data/Subs. * PS Data Subs./ NodeB = 0.287 * 500 /1000 = 0.144 Mbps
PS Data Subs./NodeB = Subs./NodeB * % PS Data Subs.= 500 * 100% = 500
PS Data Subs./NodeB = Subs./NodeB * % PS Data Subs.= 500 * 100% = 500
% PS Data Subs. = 100% (Assumption)% PS Data Subs. = 100% (Assumption)
End of PS
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS Part (Cont.)Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - PS Part (Cont.)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 17
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)–HSxPA PartIub Interface Dimensioning Procedure (ATM)–HSxPA Part
HSDPA under ATM Layer= HSDPA per HSDPA Subs./ Usage Factor= 1/82% = 1.220 kbps
HSDPA under ATM Layer= HSDPA per HSDPA Subs./ Usage Factor= 1/82% = 1.220 kbps
Total HSxPA Traffic under AAL2 Layer= 1.220+ 0.570 = 1.79 kbpsTotal HSxPA Traffic under AAL2 Layer= 1.220+ 0.570 = 1.79 kbps
HSUPA under ATM Layer= HSUPA per HSUPA Subs./ Usage Factor= 0.45/79% = 0.570 kbps
HSUPA under ATM Layer= HSUPA per HSUPA Subs./ Usage Factor= 0.45/79% = 0.570 kbps
FP&AAL2&ATM OverheadFP&AAL2&ATM Overhead
INPUT
• HSDPA per HUDPA Subs.=1.0kbps• HSUPA per HSUPA Subs.=0.45kbps • PS Traffic Peak Ratio = 1.2• PS Traffic Peak Ratio = 1.2• Data Retransmission=1% • %HSxPA Subs.=5%• Subs./NodeB=500
• HSDPA per HUDPA Subs.=1.0kbps• HSUPA per HSUPA Subs.=0.45kbps • PS Traffic Peak Ratio = 1.2• PS Traffic Peak Ratio = 1.2• Data Retransmission=1% • %HSxPA Subs.=5%• Subs./NodeB=500
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 18
T_ HSxPA Data / HSxPA Subs.= Total HSxPA Traffic under ATM Layer * Traffic Peak Ratio * (1 + Data Retransmission) = 1.79 * 1.2 * ( 1 + 1%) = 2.169 kbps
T_ HSxPA Data / HSxPA Subs.= Total HSxPA Traffic under ATM Layer * Traffic Peak Ratio * (1 + Data Retransmission) = 1.79 * 1.2 * ( 1 + 1%) = 2.169 kbps
PS Traffic Peak Ratio = 1.2Data Retransmission = 1%PS Traffic Peak Ratio = 1.2Data Retransmission = 1%
T_ HSxPA Data / NodeB= T_ HSxPA Data/ HSxPA Subs. * HSxPA Subs. / NodeB= 2.169 * 25 /1000 = 0.054 Mbps
T_ HSxPA Data / NodeB= T_ HSxPA Data/ HSxPA Subs. * HSxPA Subs. / NodeB= 2.169 * 25 /1000 = 0.054 Mbps
HSxPA Subs./NodeB = Subs./NodeB * % PS Data Subs.= 500 * 5% = 25
HSxPA Subs./NodeB = Subs./NodeB * % PS Data Subs.= 500 * 5% = 25
% HSxPA Subs. = 5% (Assumption)% HSxPA Subs. = 5% (Assumption)
End of HSxPA
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)–HSxPA Part (Cont.)Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)–HSxPA Part (Cont.)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 19
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM)-Common Channel TrafficIub Interface Dimensioning Procedure (ATM)-Common Channel Traffic
INPUT
•1 FACH (Data) / Cell• 1 RACH / Cell• 1 PCH / Cell• NodeB 1/1/1
•1 FACH (Data) / Cell• 1 RACH / Cell• 1 PCH / Cell• NodeB 1/1/1
T_ FACH (Data)/Cell= 47.7 * 1 = 47.7 kbps
T_ FACH (Data)/Cell= 47.7 * 1 = 47.7 kbps
T_ PCH/Cell= 37.1 * 1 = 37.1 kbps
T_ PCH/Cell= 37.1 * 1 = 37.1 kbps
T_ RACH/Cell= 53.89 * 1 = 53.89 kbps
T_ RACH/Cell= 53.89 * 1 = 53.89 kbps
CCH Bit rate under ATM Layer * No. of CCH/CellCCH Bit rate under ATM Layer * No. of CCH/Cell
T_ CCH (DL)/Cell= 47.7 + 37.1= 84.8kbpsT_ CCH (DL)/Cell= 47.7 + 37.1= 84.8kbps
T_ CCH (UL)/Cell= T_RACH/Cell = 53.89 kbpsT_ CCH (UL)/Cell= T_RACH/Cell = 53.89 kbps
T_CCH / Cell= MAX ( T_CCH (Downlink) / Cell, T_CCH (Uplink) / Cell )= MAX ( 84.8, 53.89) = 84.8 kbps
T_CCH / Cell= MAX ( T_CCH (Downlink) / Cell, T_CCH (Uplink) / Cell )= MAX ( 84.8, 53.89) = 84.8 kbps
T_CCH / NodeB= T_CCH/Cell * Cell / NodeB= 84.8 kbps * 3 = 254.4kbps = 0.254 Mbps
T_CCH / NodeB= T_CCH/Cell * Cell / NodeB= 84.8 kbps * 3 = 254.4kbps = 0.254 Mbps
3 Cells / NodeB3 Cells / NodeB
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 20
Iub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - SummaryIub Interface Dimensioning Procedure (ATM) - Summary
T_ VoiceT_ Voice
T_ CS DataT_ CS Data
T_ PS DataT_ PS Data
T_ HSxPA DataT_ HSxPA Data
T_ signalling + OM= 0.065 MbpsT_ signalling + OM= 0.065 Mbps
Iub Traffic (Main)= 0.18 + 0.02 + 0.144+ 0.054 + 0.254 = 0.652Mbps
Iub Traffic (Main)= 0.18 + 0.02 + 0.144+ 0.054 + 0.254 = 0.652Mbps
10%10%
Iub Interface Throughput / NodeB
= 0.717 Mbps
Iub Interface Throughput / NodeB
= 0.717 Mbps
Iub Interface Throughput/ NodeB
= 0.717 * (1+20%) = 0.86 Mbps
Iub Interface Throughput/ NodeB
= 0.717 * (1+20%) = 0.86 Mbps
Engineering Margin = 20%Engineering Margin = 20%
Iub Interface Throughput/ RNC
= 0.86 * 100 = 86 Mbps
Iub Interface Throughput/ RNC
= 0.86 * 100 = 86 Mbps
# NodeB/RNC = 100# NodeB/RNC = 100
T_ CCHT_ CCH
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 21
Iur Interface DimensioningRNC
RNC
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 22
Iur Interface Dimensioning ProcedureIur Interface Dimensioning Procedure
Iub Interface Throughput/ RNC
= 86 Mbps
Iub Interface Throughput/ RNC
= 86 Mbps
10%10%
Iur Interface Throughput/ RNC
= 86 * 10% = 8.6 Mbps
Iur Interface Throughput/ RNC
= 86 * 10% = 8.6 Mbps
Throughput in Iur interface Estimated to be 10% of Iub interface throughput
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 23
Iu-CS Interface DimensioningRNC
MGW
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 24
Iu-CS Interface Dimensioning (ATM)Iu-CS Interface Dimensioning (ATM)
Iu-CS Interface Throughput
Iu-CS Interface Throughput
Control Plane Throughput 1.28Mbps/sR
Control Plane Throughput 1.28Mbps/sR
User Plane Throughput 33.9Mb
/sR
User Plane Throughput 33.9Mb
/sR
T_ Control planeT_ Control plane T_ VoiceT_ Voice T_ CS DataT_ CS Data
Iu CS throughput factors: Signalling Overhead in control plane Protocol Overhead in user plane
Iuup Overhead AAL2 Overhead ATM Cell Overhead
60% AMR
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 25
Iu-CS Interface Protocol Stack (ATM)
Service Type
CS Voice CS Data
Service bit rate 12.2Kbps 64Kbps
IUUP Usage Factor 88.57% 90.91%
AAL2 Usage Factor 90.19% 91.67%
ATM Usage Factor 90.6% 90.6%
subtotal of protocol Usage Factor
72.37% 75.50%
Extension Ratio 1.38 1.32
IUUP
ATM
PHY
AAL2
Service Bit Rate
Bit Rate under ATM
Note: 1. Subtotal of Usage Factor = IUUP Usage Factor* AAL2 Usage Factor * ATM Usage Factor2. Extension Ratio = 1 / Usage Factor
L1 ( PHY )
AAL5
SSCOP
SSCF-NNI
MTP3-b
AAL5
SSCOP
SSCF-NNI
MTP3-b
AAL2
IUUP
ATM
SCCP
RANAP
Q.2150.1
Control PlaneControl Plane User PlaneUser Plane
Q.2630.2
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 26
Iu-CS Interface Dimensioning Procedure (ATM) - User PlaneIu-CS Interface Dimensioning Procedure (ATM) - User Plane
Voice Traffic= Voice (Erl) * voice bit rate * VAF= 0.025 * 12.2 * 60% = 0.183 kbps
Voice Traffic= Voice (Erl) * voice bit rate * VAF= 0.025 * 12.2 * 60% = 0.183 kbps
Protocol stack OverheadProtocol stack Overhead
Voice Traffic under ATM= Voice Traffic * Extension Ratio of Voice= 0.183 * 1.38 = 0.253 kbps
Voice Traffic under ATM= Voice Traffic * Extension Ratio of Voice= 0.183 * 1.38 = 0.253 kbps
CS Data Traffic= CS Data (Erl) * CS Data service bit rate * CS Data active factor = 0.002 * 64 * 100% = 0.128 kbps
CS Data Traffic= CS Data (Erl) * CS Data service bit rate * CS Data active factor = 0.002 * 64 * 100% = 0.128 kbps
Protocol stack OverheadProtocol stack Overhead
CS Data Traffic under ATM= CS Data Traffic * Extension Ratio of CS Data= 0.128 * 1.32 = 0.169 kbps
CS Data Traffic under ATM= CS Data Traffic * Extension Ratio of CS Data= 0.128 * 1.32 = 0.169 kbps
INPUT
• 25 mErl (voice-12.2kbps)• 2 mErl (CS Data-64kbps)• Voice active factor = 60%• CS Data active factor = 100%• Subs./RNC = 50000 max 62500 16 en 1rnc•% CS Data Subs=20%
• 25 mErl (voice-12.2kbps)• 2 mErl (CS Data-64kbps)• Voice active factor = 60%• CS Data active factor = 100%• Subs./RNC = 50000 max 62500 16 en 1rnc•% CS Data Subs=20%
T_ user plane/ RNC.= T _voice + T _CS Data = 0.253 * 50,000 + 0.169 * 50,000 * 20% = 14.34 Mbps
T_ user plane/ RNC.= T _voice + T _CS Data = 0.253 * 50,000 + 0.169 * 50,000 * 20% = 14.34 Mbps
End of User Plane
20% CS_ Data Subs.20% CS_ Data Subs.
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 27
Iu-CS Interface Dimensioning Procedure (ATM) - SummaryIu-CS Interface Dimensioning Procedure (ATM) - Summary
T_ VoiceT_ Voice
T_ CS DataT_ CS Data
T_ control plane= 0.14 MbpsT_ control plane= 0.14 Mbps
T_ User Plane= 14.34 MbpsT_ User Plane= 14.34 Mbps
1%1%
Iu-CS Interface Throughput/RNC
= 14.34 + 0.14 = 14.48 Mbps
Iu-CS Interface Throughput/RNC
= 14.34 + 0.14 = 14.48 Mbps
Procedure
MO CALL
MT CALL
Location Update
IMSI Detach
CS Relocation (Originated)
CS Relocation (Terminated)
MO SMS
MT SMS
Signalling Overhead in Iu CS interface Estimated to be 1-2% compared to user Data
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 28
IuCS Configuration—User Plane
For example:
Transmission Bandwidth estimated: Total throughput is
40000kbps
If we keep 100% more bandwidth for margin, then the total
bandwidth is 40000*(1+100%)= 80000kbps
According to ATM protocol stack: One ATM path is just support
248 CID , The traffic for one AAL2PATH:
Roundup(248cid*1600,0)=4mbps
Each AAL2 Path,PCR=1.2*SCR, RTVBR, CDVT=10240*0.1us
Total PATH Number: Roundup(80000/4000,0)=20
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 29
IP SSCOP
AAL5
SCTP
MTP3-B M3UA
SCCP
M3UA
RANAP Iu UP Protocol Layer
Tra
nsp
ort
Net
wo
rk L
ayer
Physical Layer
Transport User
Network Plane
Control Plane User Plane
Transport User
Network Plane
Transport Network
Control Plane
Rad
io N
etw
ork
Lay
er
AAL5
IP
UDP
GTP-U
Physical Layer
ATM Data Link
IP
SCTP
Data Link ATM
IP
UDP
GTP-U SSCF-NNI
IU-CS(ATM): MTP-3B/SSCF/SSCOP/AAL5/ATM /Physical
IU-PS(IP): M3UA/SCTP/IP/MAC/Physical
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 30
Iu-CS Interface Dimensioning Procedure– Control Plane
Signaling Procedure
MO-CALLMO-CALL
MT-CALLMT-CALL
MO-SMSMO-SMS
location updatelocation update
IMSI Detach IMSI Detach
Iu-CS RelocationIu-CS Relocation
MT-SMSMT-SMS
Others….Others….
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Signal Throughput per
Subscriber (Kbps)
Signal Throughput per
Subscriber (Kbps)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Iu-CS Signal ThroughputIu-CS Signal Throughput
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 31
Message Length (ATM ) (Bytes):
(MTP MSU length + 12 + 8)/ 48 * 53
ATM:- / 48 * 53
AAL5:- 8
SAAL+MTP-3B - 12
Iu-CS Interface Lay Consumption
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 32
Iu-PS Interface DimensioningRNC
SGSN
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 33
Iu-PS Interface DimensioningIu-PS Interface Dimensioning
Iu-PS Interface ThroughputIu-PS Interface Throughput
Control Plane Throughput
Control Plane Throughput
User Plane ThroughputUser Plane Throughput
T _Control PlaneT _Control Plane T _User PlaneT _User Plane
Iu-PS throughput factors: Signalling Overhead in control plane Protocol Overhead in user plane Packet size Peak Ratio
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 34
Iu-PS Interface Dimensioning Procedure (IP) - SummaryIu-PS Interface Dimensioning Procedure (IP) - Summary
T_ control planeT_ control plane
T_ User PlaneT_ User Plane
1%1%Iu-PS Interface Throughput
/RNCIu-PS Interface Throughput
/RNC
Procedure
Attach
Detach
Service Request
PDP Activate
PDP Deactivate
PDP Modification
Paging
Iu Release
Routing Area Update
Signalling Overhead in Iu PS interface Estimated to be 1-2% compared to user Data
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 35
Iu-PS Interface Protocol Stack (IP over Ethernet)
Service Bit Rate
Bit Rate under IP over EthernetMAC
GTP-U
PHY
UDP
IP
Payload (Bytes)
GTP-U 8
UDP 8
IP 20
MAC 18
Total 56
Assume: GTP packet length is X bytes
Extension Ratio (ER) = (X + 56)/X
L1 ( PHY )
IP
SCTP
M3UA
IP
Data Link
SCCP
RANAP
UDP
IUUPControl PlaneControl Plane User PlaneUser Plane
Note: Only the protocol stack and overhead ratio are provided for reference.
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 36
Iu-PS Interface Dimensioning Procedure– Control Plane
Signaling Procedure
AttachAttach
DetachDetach
PDP ModificationPDP Modification
PDP ActivatePDP Activate
PDP DeactivatePDP Deactivate
Service RequestService Request
Routing Area UpdateRouting Area Update
Others….Others….
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Signal Throughput per
Subscriber (Kbps)
Signal Throughput per
Subscriber (Kbps)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Message Throughput (Bytes/Hour)Message Throughput (Bytes/Hour)
Iu-PS Signal ThroughputIu-PS Signal Throughput
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 37
Iu-PS(IP) Interface Layer Consumption
Overhead (LAN)= M3UA + SCTP + IP + Eth
Payload (Bytes)
M3UA 36
SCTP 24
IP 20
ETHERNET 38
Msg Length = MTP MSU+ 36 + 24 + 20 + 38
Payload (Bytes)
M3UA 36
SCTP 24
IP 20
MPLS 4
TE+FRR 4
VPN 4
PPP 8
Overhead (WAN)= M3UA + SCTP + IP +
MPLS+TE+FRR+VPN+PPP
Msg Length = MTP MSU + 36 + 24 + 20 + 20
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD. Page 38
Thank You
www.huawei.com