contoh_rph_gp_leong_suit_yee_7_saya_sayang_diri_saya.docx;filename= utf-8''contoh rph gp...
TRANSCRIPT
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tarikh : 7 Julai 2015
Tahun : 1 Merah
Bilangan Murid : 30 orang
Nilai : 7.0 Kasih Sayang
Tajuk : Unit 7 - Saya Sayang Diri Saya
Masa : 10:45 pagi - 11:15 pagi (30 minit)
Standard Kandungan : 7.1 Menyayangi Diri
Standard Pembelajaran : 7.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan diri
7.1.3 Menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri
7.1.5 Menjaga kebersihan diri
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah:
mempelajari cara untuk menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian:
o rumah
o tadika
1
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Kognitif (Penaakulan Moral)i. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3 cara untuk menjaga kebersihan diri yang betul.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 kepentingan menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian.
iii. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kesan negatif sekiranya gagal menjaga kebersihan diri dalam kehidupan
seharian.
2. Psikomotor (Perlakuan Moral)i. Menunjukkan aksi/cara menjaga anggota badan sendiri seperti mulut, gigi, rambut, kuku, tangan dan kaki.
ii. Menyanyikan sebuah lagu yang bertajuk “Saya Jaga Diri Saya”.
3. Afektif (Perasaan Moral)i. Mengamalkan sikap menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.
Elemen Merentasi Kurikulum : Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial
KBAT : Penilaian
Penerapan Nilai : Bertanggungjawab/Kerajinan
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD projektor, skrin tayangan, persembahan PowerPoint, lagu “Saya Jaga Diri Saya”
\
2
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
LANGKAH / MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI ALATAN / CATATAN
Set Induksi
(±3 minit)
Kebersihan Diri 1. Murid diminta untuk memerhati wajah
budak lelaki dan persekitarannya yang
ditunjukkan dalam slaid persembahan
PowerPoint wajah budak lelaki yang
berpakaian kotor.
2. Sesi soal jawab dikendalikan oleh guru
bersama murid:
Mengapakah budak lelaki tersebut berpakaian kotor?
Adakah anda suka bermain di tempat yang kotor itu?Berikan alasan anda
Bagaimanakah cara anda menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian?
3. Guru mengaitkan hasil perbincangan
murid dengan tajuk pelajaran hari ini,
iaitu “Saya Sayang Diri Saya”. (Sila
Pendekatan Pemupukan Nilai
BBM : Komputer riba, LCD
projektor, skrin
tayangan, persembahan
PowerPoint wajah
budak lelaki yang
berpakaian kotor
Kaedah :Perbincangan
Teknik :Menyoal
Aplikasi Kemahiran :Pembelajaran
Kontekstualisme
3
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Rujuk Lampiran 1)
Perkembangan 1
(±8 minit)
Nilai: Kasih SayangKepekaan dan perasaan cinta yang
mendalam serta berkekalan yang lahir
daripada hati yang ikhlas.
Cara Penjagaan Kebersihan Diri yang Betul
1. Murid menceritakan pengalaman diri
dalam menjaga kebersihan diri dalam
kehidupan seharian dengan bimbingan
guru
Sesi Soal Jawab:
Bilakah anda akan memberus gigi?
Bagaimanakah cara anda mandi
supaya badan anda bersih?
Apakah yang anda akan lakukan
sebelum menjamu selera?
Pernahkah anda batuk?
Apa yang anda patut lakukan
semasa anda batuk? Mengapa?
2. .Murid didedahkan tentang cara untuk
menjaga kebersihan diri yang betul
BBM : Komputer riba, LCD
projektor, skrin
tayangan,
persembahan
PowerPoint cara
penjagaan kebersihan
diri yang betul
Kaedah : Bercerita
Teknik:Menyoal, Menerang,
Bercerita Ringkas
4
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
dengan menggunakan persembahan
PowerPoint cara penjagaan kebersihan
diri yang betul
Perkembangan 2
(±8 minit)
Kepentingan Menjaga Kebersihan Diri dalam Kehidupan Seharian:Kesan Positif
a. Dapat hidup dengan selesa dan
bahagia
b. Tidak mudah kehilangan perhatian dan
minat semasa berada dalam kelas
c. Boleh mengurangkan kemungkinan
tidak hadir ke sekolah atas sebab sakit
d. Dapat mempunyai badan yang lebih
cergas, sihat dan bertenaga
e. Mengurangkan risiko jangkitan
penyakit
f. Menjamin kesejahteraan hidup
g. Sentiasa ceria dan mampu melakukan
pelbagai kerja tanpa sebarang
masalah
1. Murid diberi peluang untuk menyatakan
kepentingan menjaga kebersihan diri
dalam kehidupan seharian.
2. Murid dibimbing untuk mengenalpasti
kesan negatif sekiranya gagal menjaga
kebersihan diri dalam kehidupan
seharian.
3. Guru memberi penerangan yang lebih
jelas kepada murid dengan
menggunakan persembahan
PowerPoint kepentingan menjaga
kebersihan diri (kesan positif) dan kesan
gagal menjaga kebersihan diri (kesan
negatif).
BBM : Komputer riba, LCD
projektor, skrin
tayangan,
persembahan
PowerPoint
kepentingan menjaga
kebersihan diri,
persembahan
PowerPoint kesan
gagal menjaga
kebersihan diri
Kaedah :Perbincangan
Teknik :Menyoal,
Sumbangsaran,
5
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Kesan Negatif
a. Menjatuhkan imej dan kawan akan
menjauhi anda
b. Mengundang pelbagai jenis penyakit
berbahaya
c. Tidak dapat menumpukan perhatian
dengan sepenuhnya di dalam kelas
Menerang
Aplikasi Kemahiran :Kemahiran Kajian
Masa Depan
6
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
d. Tidak dapat mewujudkan kehormonian
dalam kehidupan seharian
Perkembangan 3
(±8 minit)
Sikap Menghargai Diri dengan Menjaga
Kebersihan Diri
Contoh Sikap
a. Jenny sentiasa berpakaian kemas dan
bersih.
b. Saya suka menyimpan kuku yang
panjang.
1. Guru memberi arahan yang jelas
kepada murid mengenai aktiviti
perbincangan yang akan dijalankan.
Soalan akan dikemukakan kepada
murid secara lisan.
Sekiranya ia menunjukkan sikap
menghargai diri dengan menjaga
Kaedah :Penyelesaian Masalah,
Perbincangan,
Permainan
Teknik :Menyoal
Sumbangsaran
7
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
c. Mei Ling akan membasuh tangan
sebelum menjamu selera.
d. Rambut Albert sentiasa disikat dengan
rapi dan pendek.
e. Kumar tidak menutup mulutnya
semasa membatuk.
f. Siem Yan tidak akan berkongsi sikat
dan tualanya bagi menghindar
penyakit kulit dan kuku.
g. Ahmad akan memakai kasut sebelum
keluar dari rumah.
h. Saya tidak suka mandi walaupun
badan saya kotor dan berbau busuk.
kebersihan diri, maka murid akan
menunjukkan kad Hijau
Sekiranya tidak, murid akan
menunjukkan kad merah.
Bagi perlakuan yang tidak
menunjukkan sikap menghargai diri
dengan menjaga kebersihan diri,
murid perlu memberikan alasan
yang rasional dan cara untuk
mengatasinya secara positif.
2. Guru memberi pujian dan motivasi
kepada murid.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid. (Sila Rujuk Lampiran 3)
4. Guru menyemak hasil kerja murid
secara kumpulan memberi pujian dan
motivasi kepada murid.
Aplikasi Kemahiran :Pembelajaran Aktif
BBM: kad warna Hijau
dan Merah
8
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Penutup
(±3 minit)
Kebersihan Diri
Perbandingan antara Budak Lelaki A
dan Budak Lelaki B
Lirik Lagu: “Saya Jaga Diri Saya”
Sila
Rujuk
Lampiran 2
1. Murid dibimbing untuk membuat
perbandingkan antara wajah Budak
Lelaki A yang berpakaian kotor
(digunakan dalam set induksi) serta
wajah Budak Lelaki B yang berpakaian
kemas dan bersih.
2. Murid diberi peluang untuk
mengeluarkan pendapat masing-
masing.
3. Murid menyanyikan lagu “Saya Jaga
Diri Saya” (rentak lagu “Jika Kamu Rasa
Gembira”) sambil menunjukkan cara
menjaga anggota badan diri.
4. Guru membimbing murid untuk
membuat rumusan dan menyatakan
nilai murni berdasarkan isi pelajaran
pada hari ini.
BBM : Komputer riba, LCD
projektor, skrin
tayangan, persembahan
PowerPoint kebersihan
diri, lagu “Saya Jaga
Diri Saya”
Kaedah :Perbincangan,
Teknik :Menyoal,
Sumbangsaran,
Menyanyi
KBAT:Penilaian
9
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai
Refleksi :
10