conducció de grups en btt primer trimestre
TRANSCRIPT
Sortides guiades 1r. Trimestre.
Conducció de grups en Btt
0. General
0 . General
0 . General
0 . General
1. Torre del Vent
1. Torre del Vent
1. Torre del Vent
1. Torre del Vent
23 kms Recorregut circular
Practicament tot el recorregut és planer, tan sols pujem i baixem 15 metres de desnivell per corriol fins a la Torre del Vent.
Horaris: Sortim del IES a les 10 del matí i tornem cap a les 13 h.Tram opcional de descens per corriol darrera de la Torre del Vent.Recorregut:Roses – urb. El Cortijo – Torre del Vent – ctra. dels tres ponts – El Masnou –
Empuriabrava – Sta. Margarita – Roses
Atenció per atravessar per l’entrada d’Empuriabrava!
Continguts culturals/Patrimoni:
…Roses i la Ciutadella…La Torre del Vent…Els Aiguamolls i la badia de Roses…Empuriabrava
2. Aiguamolls
2. Aiguamolls
2. Aiguamolls
2. Aiguamolls costa 31 kms Recorregut lineal No hi ha desnivell, absolutament planer. A la zona del pont de fusta d’Empuriabrava hi ha un corriol de
20 metres on podem practicar la tècnica de descens. Recordatori: es pot circunvalar tota la Ciutadella i colar-se per
sota de la carretera pel pont de la riera(si no porta massa aigua) Horaris: Sortim a les 9 del IES i tornem cap a les 13h.
Recorregut: Roses – Sta. Margarita – Empuriabrava – platja d’Empuriabrava
– el pont de fusta- el Cortalet – ctra. de Castelló a St. Pere – la torre del Matà – ctra. de Catelló a St. Pere – el cortal d’Avinyó – el pont de fusta – platja de la Rubina – Sta. Margarita – Roses
Atenció al tram de ctra. de Castelló a St. Pere Pescador que farem en els 2 sentits.
2. Aiguamolls costaContinguts culturals/Patrimoni:
…Aiguamolls de l’Empordà …Empuriabrava …El riu Muga …El Cortalet …La torre del Matà …La platja de la Rubina
3.Cala Montjoi - Cala Joncols
3.Cala Montjoi - Cala Joncols
3.Cala Montjoi - Cala Joncols
3.Cala Montjoi - Cala Joncols 32 kms, recorregut circular d’anada i tornada 800 m D+/- Horaris: 8’30 sortida del IES, tornada al voltant de les
13h. Tram opcional de descens en corriol en el coll de
Cala MontjoiRecorregut: Roses – Ctra. Cala Montjoi – dolmen Creu d’en
Cobertella – torre mas d’en Sastre – Cala Montjoi – Cala Pelosa – Cap Norfeu – Cala Joncols – Coll adalt de Cala Joncols – tornada pel mateix itinerari
Atenció als cotxes en el tram Roses – Cala Montjoi, recomenble utilitzar tècnica de Boia.
4. Coll de St.Genís
4. Coll de St.Genís
4. Coll de St.GenísGràfica opció llarga
4. Coll de St.GenísGràfica opció curta
Recorregut circular2 opcions a partir del km 5:
… Opció curta 19 kms 800 D+… Opció llarga 28 kms 1000 D+
Horaris: de 9 a 13 aprox. Sortida i arribada al IES 2 corriols de descens: el de baixada a cala Montjoi
i el del coll de St. Genís (que atravessa la ctra. i arriba fins al mas Palou)
Atenció a l’atravessar la ctra. de Roses a Cadaques (2 cops)!
4. Coll de St.Genís
4. Coll de St.GenísContinguts culturals/Patrimoni:
…Parc Natural del Cap de Creus …Badia de Roses … dolmen de la Creu d’en Cobertella …la vinya, la fil.loxera …les masies fortificades: la torre d’en Sastre …base militar del Pení: E.V.A. nº4 …el restaurant El Bulli …el gat de Cap Norfeu …el mar de dalt i el mar de baix …la serra Verdera i el castell de St. Salvador …les ruines del castell de Bufalaranya
4. Coll de St.GenísRecorregut opció llarga:
Roses – ctra. de Cala Montjoi – dolmen d la creu d’en Cobertella – pista cap al Puig Alt – coll de cala Montjoi – corriol de baixada a cala Montjoi – cala Pelosa – cap Norfeu – pista a l’esquerra de forta pujada fins al Puig Alt – ctra. del Pení – coll del Bombo – corriol i despres pista cap a la Selva de Mar – a l’esquerra en pujada pista cap al coll de St. Genís – coll de St. Genís – ctra. Roses/Cadaques – corriol fins al mas Palou – Roses
4. Coll de St.Genís
Recorregut opció curta: Roses – ctra. de Cala Montjoi – dolmen d la
creu d’en Cobertella – pista cap al Puig Alt – Puig Alt – ctra. del Pení – coll del Bombo – corriol i despres pista cap a la Selva de Mar – a l’esquerra en pujada pista cap al coll de St. Genís – coll de St. Genís – ctra. Roses/Cadaques – corriol fins al mas Palou – Roses
5. Coll de Panissars - Avió - Espolla
5. Coll de Panissars - Avió - Espolla
5. Coll de Panissars - Avió - Espolla
5. Coll de Panissars - Avió - Espolla
40 kms Recurregut lineal (cal un Bus i furgo+remolc fins al coll de Panissars i un Bus i furgo+remolc d’Espolla fins al IES)
1.000 D+/- aprox. Horaris (a les 8’15 sortim del IES , sortim a les 9’15 de coll de
Panissars, entre 4 i 4’30 a Espolla, a les 5 al IES. 2009) Tram opcional de corriol de descens entre la cantina de
Requesens i el pont. 2 corriols descens: el de la cantina de Requesens (opcional) i
el del coll de Medàs
Recorregut: Coll de Panissars – castell de Bellagarda – el Pertús – Ctra. al
Puigneulòs – trencant de pista cap al coll del Pla de l’Arca – coll del Pla del’Arca – coll de l’Auleda – cantina de Requesens – castell de Requesens – pantà de Requesens – coll de Medàs – pista a St.Climent – les “uves” cap a Espolla – Espolla
Atenció al atravessar El Pertús!
5. Coll de Panissars - Avió - Espolla
Continguts culturals/ Patrimoni: … coll de Panissars i els romans … castell de Bellagarda … el pertús I l’exil.li republicà … les fites frontereres … la plana de l’Empordà … avió estavellat en els incendis del 86 … Les Alberes … la vaca fagina … castell de Requesens … la font rovellada … zona militar de st. Climent
6.Puig Esquers - La Valleta
6.Puig Esquers - La Valleta
6.Puig Esquers - La Valleta
6.Puig Esquers - La Valleta
6.Puig Esquers - La Valleta
55 kms (40 kms fins a Llançà) Recorregut circular 1.500 D+/- aprox. Horaris (a les 9 sortim del IES , entre 1 i 2 aLlançà, entre
4’30 i 5 al IES. 2009) Tram pujada opcional de Puig d’Esquers (punt de
trobada en el Mas Patiràs) i tram opcional de descens pel coll de St.Genís( l’opció fàcil es pujar per la pista normal fins a trobar la ctra. asfaltada de Roses a Cadaques i baixar-la)
2 corriols descens: El Terrer i el de Coll de St. Genís Cotxe d’assistència pot seguir tota la ruta (excepte el
camí de ronda i el tram del coll de St. Genís)
6.Puig Esquers - La Valleta
Recorregut: Roses – el Cortijo – Hípica Aiguamolls –
Vilaur – Vilajuiga (darrera estació trens) – travessem per una sèquia la ctra. de Llançà – camp de vinyes fins a Garriguella – Centre de Tortugues – serra de la Baga d’en Ferran fins al coll de Vilamaniscle – Mas Patiràs (opcional Puig d’Esquers) – Coll de la Serra de Terrols – Llançà – camí de ronda – El Port de la Selva – La Selva de Mar – pista cap al coll de st.Genís – Mas Palou –Roses
6.Puig Esquers - La Valleta
Atenció en el camí de ronda de Llançà a Port de la Selva i sobretot a l’entrada desde la carretera i
els 2 trams d’esglaons. (es pot evitar fent 6 kms de carretera asfaltada fins a Port de la Selva)
Continguts culturals/ Patrimoni: .. Aiguamolls interios de l’Empordà .. Les sèquies i canalitzacions pel regadiu .. Les vinyes .. La Tortuga de l’Albera .. El castell de Quermançó .. El Puig d’Esquers i la Tramuntana .. L’excés de pistes transitables en el medi natural .. Els camins de ronda .. La Selva de Mar
Fi.