Besimi i ehli sunetit

Download Besimi i ehli sunetit

Post on 09-Aug-2015

29 views

Category:

Education

0 download

TRANSCRIPT

 1. 1. Besimi i Ehli Sunetit [Shqip Albanian k ] Muhamed b. Salih El Uthejmin Prktheu : Shefqet Krasniqi Redaktoi : Drejtoria e botimeve pran ministris s Wakfit - Arabia Saudite 2011 - 1432
 2. 2. : : - 2011 - 1432
 3. 3. Nga botimet e Ministris pr shtjet Islame, Vakufet, Davet dhe Udhzim. BESIMI I EHLI SUNNETIT NGA AUTORI: MUHAMED SALIH UTHEJMIN Prktheu: Shefqet Krasniqi Nn kujdesin e drejtoris s prgjithshme pr shtje botuese dhe shprndarse n Ministri 1417 HIXHRI
 4. 4. )(
 5. 5. ME EMRIN E ALLAHUT BMIRSIT MSHIRPLOTIT "Sot prsosa pr ju fen tuaj, plotsova ndaj jush Dhuntin Time, zgjodha pr ju FEN ISLAME." KURANI, Maide: 3 HYRJE Falnderimet dhe lavdrimet i qofshin Allahut,(1) Zotit t Toks e t qiejve, i Cili ka krijuar do gj, e ka krijuar njeriun n formn m t mir dhe e ka prsosur at; salatet e selamet e Tij qofshin mbi t drguarin e Tij, Muhamedin, paqja e shptimi (1) Allah n gjuhn shqipe do t thot: Zot. Dhe sa her q t prmendet Allahu, sht e pwlqyeshme tw thuhet azze ve xhele, ose xheleshanuhu, ose subhanehu veteala, n kuptimin: Madhruar qoft!
 6. 6. -- qofshin mbi t, mbi shokt e tij dhe mbi t gjith ata q shkojn rrugs s tij deri n Ditn e gjykimit! Allahu xheleshanuhu e ka drguar Muhamedin, alejhi selam, profet - pejgamber dhe e ka br at si udhzues t njerzimit e shembull pr ta. Atij i ka zbritur Kuranin si libr t shenjt, n mnyr q ai, Profeti, salallahu alejhi ve selem,(2) t'ua shpjegoj njerzve t vrtetn, rrugn e mbar, t lumturis, n kt bot dhe n botn tjetr, duke u msuar atyre besimin e vrtet, edukatn, sjelljen dhe moralin islam. E ai, Profeti, salallahu alejhi ve selem, kreu misionin e vet, me t cilin qe ngarkuar dhe la pas vetes ymetin e tij n rrugn e ndritshme, n rrugn q Zoti xheleshanuhu e deshi pr njerzimin. Dhe pas Profetit, salallahu alejhi ve selem, shokt e tij, t cilt i qen prgjigjur thirrjes s tij n besimin islam, vazhduan rrugn e profetit, duke qen t bindur q Islami sht ligji i jets, kshtu q ata jo vetm e zbatuan at, por adhe ia prcolln brezit q erdhi pas tyre dhe, pr kt arsye, merituan t jen brezi m i mir dhe m i lavdishm i mbar njerzimit. (2) Sa her t prmendet Profeti, jemi t urdhruar q t biem salavat pr t. Llojet e salavatit jan tw shumt; po japim ktu disa prej tyre: Salallahu alejhi ve selem, Alejhi selam, Alejhi salatu ve selam etj, d.m.th.: Paqja dhe bekimi i Zotit qofshin mbi T!
 7. 7. -- Edhe ne sot, duke falnderuar Zotin xheleshanuhu, jemi po n at rrug, n rrugn e Profetit e t shokve t tij dhe burimet tona kryesore jan Kurani dhe syneti(1) . Kushdo q del jasht ksaj rruge, do t jet nga t humburit n Ditn e gjykimit. Pr shkak t rndsis s madhe q ka kjo tem, q ka t bj me besimin ton, shpreh dshirn q, me ndihmn e Allahut, ta shtroj n pika t shkurtra: Besimi yn, pra besimi i t gjith myslimanve, mbshtetet mbi besimin: - n Zotin, q sht Nj, - n engjjt (melaqet) e Tij, - n librat e Tij, - n profett, t drguarit, - n Ditn e gjykimit - dhe n paracaktimin, Kaderin e Zotit. Lusim Allahun xheleshanuhhu q ky punim t jet pr Zotin dhe prej tij t ken dobi myslimant! (1) Synet (ose Sunnet) sht fjala, vepra dhe tradita e Muhamedit, alejhi selam.
 8. 8. -- BESIMI N ALLAHUN XHELESHANUHU Besimi yn sht besimi n Zotin, n engjjt, n librat e shenjt, n t drguarit - profett, n Ditn e gjykimit dhe n paracaktimin e Zotit. Ne, pra, besojm q Allahu i Lartmadhruar sht Zot, Krijues, Sundues - Komandues i do gjje. Besojm q Ai sht i vetmi Zot q meriton t adhurohet, dhe se do gj tjetr q adhurohet, prve Zotit, sht e kot. Besojm n Emrat e n Cilsit e Tij, ashtu si i ka prshkruar Kurani dhe Syneti. Besojm se Ai sht i Vetm, Atij nuk i bn askush shoqri n sundimin e Tij dhe as q meriton kush q t quhet me ndonj nga Emrat e Tij ose t cilsohet me ndonj nga Cilsit e Tij. Thot Allahu n Kuran: } { "Ai sht Zoti i qiejve e i Toks dhe i gjithkaje n mes tyre, pra adhuroje At dhe n adhurimin e Tij bju i qndrueshm. A mos dini ndonj q sht ngjashm me T?!" Besojm se: }
 9. 9. -- { :. "Allahu sht Nj, nuk ka Zot tjetr prve Tij. Ai sht Mbikqyrs i Prhershm dhe i Prjetshm. At nuk e z as kotje as gjum, gjith 'ka n qiej dhe n fok sht vetm e Tij; e di t tashmen q sht pran tyre dhe t ardhmen; nga ajo q Ai di, t tjert din vetm aq sa Ai ka dshiruar. Nn kujdesin e Tij jan qiejt dhe Toka. Kujdesi i Tij ndaj t dyjave nuk i vjen i rnd. Ai sht m i Larti, m i Madhi." Besojm se: } . . {:. "Ai sht Allahu dhe nuk ka Zot tjetr prve Atij, q e di t fshehtn dhe t dukshmen. Ai sht Mshiruesi, Mshirploti! Ai sht Allahu, nuk ka Zot tjetr prve Tij, Sunduesi i prgjithshm, i pastr (nga t metat q i mvishen), Shptimtar (q i shpton njerzit nga ndshkimi i padrejt), Sigurues (q i siguron njerzit me premtimin e Vet dhe pejgambert me mrekullit), Mbikqyrs (q mbikqyr dhe prcjell do gj), i Plotfuqishm, Mbizotrues, i
 10. 10. -- Madhrishm dhe i Lartsuar sht Allahu mbi gjithka q i bjn shok! Ai sht Allahu, Krijuesi, Shpiksi, Formuesi. T Tij jan emrat m t bukur. At (Allahun) e madhrojn 'ka n qiej e n Tok dhe Ai sht Ngadhnjyesi, i Urti!" . Besojm se gjith 'ka n qiej e n tok sht nn sundimin e Tij dhe se Ai krijon far t doj dhe i dhuron kujt 't doj. Thot Allahu n Kuran: } . {:. "Ai krijon far Ai do. Ai i dhuron (fmij) vajza atij q do dhe i dhuron djem atij q do. Ose u dhuron ifte, edhe djem edhe vajza, dhe at q Ai do e l pa fmij (steril). Ai sht i Dijshm, i Fuqishm.". Besojm se: }...(()) { : Asnj send nuk sht si Ai, Ai sht Dgjuesi, Shikuesi (i gjithkajs). T Tij jan elsat e qiejve e t toks. Ai e begaton shum at q do dhe nuk e begaton (at q nuk do). Ai sht i Gjithditur pr do gj.
 11. 11. -- Besojm q : } {: Nuk ka asnj gjalles n tok s cils t mos i ket garantuar Allahu furnizimin . Ai e di vendbanimin e saj (pas vdekjes). T gjitha (kto) jan n librin e njohur (Levhi mahfudh). Besojm se: } {:. elsat e fshehtsis ndodhen vetm tek Ai. Ai e di 'ka n tok dhe n det. Ai di pr do gjethe q bie dhe s'ka kokrr n thellsi t toks, s'ka t njom as t that, q nuk sht (e shnuar) n librin e qart (Levhi mahfudh). Besojm se Allahu flet 't doj, kur t doj, me k t doj: prej atyre q u ka folur Allahu sht Musai, kt e argumenton Fjala e Allahut n Kuran: }....{: E Musait i foli Allahu me fjal. Ajeti tjetr kuranor thot gjithashtu: }....{: E kur Musai erdhi n kohn q i caktuam, dhe i foli Zoti i vet.
 12. 12. -- }..{: Dhe Ne e thirrm (Musain) nga ana e djatht e kodrs Tur, e afruam pr t'i folur (pr t dgjuar bisedn ton). Besojm se: } {: Sikur t gjith drunjt n tok t jen lapsa dhe sikur detit t'i shtoheshin edhe shtat dete (e t bhen q t gjitha ngjyr), nuk do t (arrinin) t mbaronin fjalt e Allahut (do t shteronin detet, do t mbaronin lapsat e jo mrekullit dhe fjalt e Zotit). Allahu sht Ngadhnjyesi, i Urti. Besojm se Fjalt e Allahut jan m t plotat, m t drejtat, m t vrtetat..., kt e vrteton Kurani q thot: }..{: E kush mund t jet m i vrtet se Allahu n thnie? Besojm se Kurani sht Fjala e Zotit q ia ka thn Xhibrilit, e pastaj Xhibrili e ka zbritur at n zemrn e profetit Muhamed, sal-lallahu alejhi ve sel- lem. Thot Allahu n lidhje me kt: }..{:
 13. 13. -- Thuaj: At (Kuranin) e zbriti 'Ruhul kudus', shpirti i shenjt (Xhibrili) plot vrtetsi nga Zoti yt... } {:. "E edhe ai (Kurani) sht zbritje e Zotit t botve. At e zbriti shpirti besnik, n zemrn tnde, pr t qen ti prej atyre q trheqin vrejtjen (Pejgamber). Me gjuh t kulluar arabe. Besojm se Allahu sht i lart me qenien e Vet dhe cilsit e Veta nga krijesat e Tij: }..{: Ai sht m i Larti, m i Madhi. }{: Ai sht Mbizotrues ndaj robrve t Tij. Ai i di hollsisht punt e Tij dhe t robrve t Vet. Besojm se Allahu ka krijuar shtat qiejt dhe tokn pr gjasht dit dhe pastaj sht ngritur mbi Arshin e Vet. } { Allahu Krijoi qiejt e tokn brenda gjasht ditsh e pastaj u ngrit mbi Arshin. Ai rregullon gjendjen.
 14. 14. -- E ngritja dhe vendosja e Tij mbi Arshin sht (nj) mnyr e fsheht, pr kt nuk di askush prve Tij. Besojm se Allahu xhel-le shanuhu, megjithse sht i ngritur mbi t gjitha krijesat, Ai i kupton punt e krijesave t Tij, dgjon zrat e tyre, ua rregullon gjendjen, furnizon k t doj, i jep pasuri kujt t doj, n dor t Tij sht do gj. Ai sht i Plotfuqishm, Atij nuk i prngjason askush: }.. {: Asnj send nuk sht si Ai. Ai sht Dgjuesi, Shikuesi. Pra, themi se Allahu sht i ngritur mbi t gjitha krijesat, e nuk themi si thon disa grupe njerzish se gjoja Allahu sht n tok me krijesat e Tij dhe as se Ai ndodhet n do vend, sepse, sikur t thoshim q Ai ndodhet n do vend, ather do t thoshte q Ai ndodhet edhe n vendet e ndyra, e nj gj e till sht e pamundur, por themi dhe besojm, ashtu si na ka msuar Kurani dhe hadithi i Profetit alejhi s-selam, se Allahu sht i ngritur lart me qenien e Vet, ndrsa me dijen e Vet sht gjithkund. Besojm, si na ka treguar Profeti, alejhis-selam, se Allahu i Lartmadhruar zbret do nat n qiellin m t afrt t Toks, n pjesn e fundit t nats, dhe thot:
 15. 15. -- Kush M thrret Mua, i prgjegjem; kush m lutet Mua, i jap atij; kush m krkon pendes, e fal at. Besojm se Allahu do t vij n Ditn e gjykimit, edhe engjjt, pr t'i gjykuar njerzit: }(()) (()) {: Dhe kur t vij Zoti yt, dhe engjjt t qndrojn radh-radh (Ditn e gjykimit)! Dhe at dit sillet Xhehenemi, e ather njeriut i bie n mend, por nga (i erdhi tani atij) ai kujtim? (sepse pr do gj sht tepr von). Besojm se Allahu: }..{ : Punon at q dshiron. Dhe dshira e Tij sht dy llojesh: 1 - Natyrore: dhe brenda ksaj dshire ose ktij plqimi, ndodhin ngjarje t ndryshme, po ky lloj plqimi nuk sht kusht q t jet i dashur tek Allahu, sepse nganjher ndodhin gjra q Allahu nuk i do, megjithse lejon q t ndodhin, si p.sh. mbytja, vrasja etj...; thot Allahu:
 16. 16. -- }{: E sikur t dshironte Allahu, ata nuk do t mbyteshin, por Allahu punon `dshiron. } {: Nse prpiqem t'ju kshilloj po qe se Allahu do t'ju humb (sepse ju nuk i jeni prgjigjur ftess s Tij), kshilla ime nuk ju bn dobi. Ai sht Zoti juaj.. 2 - Fetare: dhe nuk sht e domosdoshme q t ndodh, sepse njeriu, p.sh. sht i urdhruar q t fal namazin, por ai mund t mos e bj kt. Mirpo kt lloj dshire (prmbushjen e saj) Allahu e plqen dhe dshiron q gjrat q bjn pjes n kt lloj dshire, t ndodhin (t bhen). P.sh. Allahu xhel-le shanuhu thot: }..{: Allahu dshiron t'jua pranoj pendimin. D.m.th. Zoti (dshiron) t'ua fal mkatet njerzve, mirpo ata jan t detyruar q t pendohen njher, n mnyr q pastaj t vij mshira e Zotit e t'ua fal mkatet. T dy kto lloje dshirash: natyrore dhe fetare, jan brenda Urtis s Zotit, sepse Allahu xhel-le shanuhu nuk ka krijuar asnj send n kt hapsir shkel e shko, as nuk ka krkuar prej nesh q ta
 17. 17. -- adhurojm At (me gj tjetr) prve se me urtsi, pavarsisht nse ne e dim at apo jo, sepse njeriu si i till nuk sht n gjendje t njoh do fshehtsi, sepse do fshehtsi e urtsi e njeh dhe e di vetm Allahu'; kt e argumenton ajeti kuranor, q thot: }{: A nuk sht Allahu m i Urti i gjykuesve? }{: A ka gjykim m t mir se ai i Allahut pr nj popull q beson i bindur (pr ata q e din)? Besojm se njerzit e mir (muslimant) i do Allahu, edhe ata e duan At: } ..{: Thuaj (Ti, o Muhamed): nse e doni Allahun, ejani pas meje, q Allahu t`ju doj juve. } ..{: O ju q besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (i bn dm vetes), s'ka dyshim se Allahu do t sjell nj popull q Ai e do, edhe ata e duan At (Zotin). }{:
 18. 18. -- Veproni drejt, Allahu i do ata q mbajn drejtsin }{ Bni mir, Allahu i do mirbrsit. Nga t gjitha kto ajete kuptuam se Allahu i do njerzit e mir musliman dhe se ata e duan At. Besojm se Allahu dshiron q ne t kryejm punt dhe veprat q na ka urdhruar, dhe t heqim dor nga ato q i ka ndaluar: } {: Nse ju nuk e besoni, Allahu nuk sht nevojtar pr ju, megjithkt Ai nuk sht i knaqur me mosbesimin e robrve t Vet, po nse (jeni) mirnjohs ndaj Tij, Ai e plqen kt pr ju. .. }{ : Por Allahu nuk e plqeu ngritjen e tyre, prandaj i zbrapsi dhe u sht thn: rrini me t paaftit (fmijt, grat, pleqt). Besojm se Allahu sht i knaqur ndaj atyre q kan besuar dhe kan br vepra t mira: }{:
 19. 19. -- Zoti sht i knaqur ndaj tyre dhe ata t knaqur prej Tij. E kjo ka t bj me ata q kan pasur ndrojtje nga Zoti i vet. Besojm se Allahu hidhrohet nga ata q meritojn nj gj t till, nga mosbesimtart, hipokritt etj.: } ..{: ... Mendimi i t cilve ndaj Allahut ishte (nj) mendim i keq, pr ta sht dnimi poshtrues edhe zemrimi i Allahut sht mbi ta ... } { ... Por ama t atillt t cilt i hapin gjoksin mohimit (e pranon q t bhet pabesimtar),mbi kta sht zemrimi i Allahut dhe pr ta do t ket nj ndshkim t madh. Besojm se Allahu ka Fytyr t madhruar e t nderuar: }{: Do t mbetet (vetm) Fytyra e Zotit tnd, q sht i madhruar e i nderuar! Besojm se Allahu ka duar t madhruara, t nderuara: }{:
 20. 20. -- Duart e Tij (t Zotit) jan t lira (jo t shtrnguara). Ai furnizon ashtu si dshiron. } {: Ata nuk e muan Allahun me at madhshtin q i takon, ndrsa n Ditn e kiametit e tr Toka ndodhet n grushtin e Tij dhe qiejt t mbrthyer n t djathtn e Tij. Ai sht i lart ndaj atyre q i bjn shok!. Besojm se Allahu xhel-le shanuhu ka sy (dy sy) e argument pr kt kemi ajetin : }{: E, ndrtoje anijen para Syve Tan dhe me Frym zimin Ton. Po ashtu i Drguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thn: " Perdja e Tij sht drit po sikur ta zbulonte at, Shklqesia e fytyrs s Tij do t digjte do gj q arrin Shikimi i Tij (e Shikimi i Tij arrin do gj). Ehlus-Sunneti jan n pajtim se kta sy jan dy e kt e prforcon thnja e Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, n lidhje me Dexhxhalin se; "Ai sht i verbr n nj sy, ndrsa Zoti i juaj nuk sht i verbr (n asnjrin sy). Besojm se Allahun xhel-le shanuhu:
 21. 21. -- }{ : "T part (e njerzve) nuk mund ta prfshin At, e Ai i prfshin t part. Ai sht shum i kujdesshm; hollsisht i njohur. Besojm se besimtart do ta shohin Zotin e tyre Ditn e Gjykimit: }(()){: At dit do t ket fytyra q shklqejn (t gzuara). Duke par Zotin e tyre. Besojm se askush nuk sht i plot, i patmet si Zoti: }{: Asnj send nuk sht si Ai. Ai sht Dgjuesi, Shikuesi. Besojm se Zotin nuk e z as kotja as gjumi: }{: At nuk e z as kotje as gjum. Besojm se Ai nuk i bn askujt t padrejt, sepse sht shum i Drejt. Atij po ashtu nuk i shpton asnj pun, asnj lvizje pa e kuptuar. Besojm se pr T nuk ka asgj t pamundshme as n qiell dhe as n tok, sepse dituria dhe fuqia e Tij jan t plota: }{:
 22. 22. -- Kur Ai dshiron ndonj gj, urdhri i Tij sht vetm t thot: Bju! Dhe ajo do t bhet menjher. Besojm se At nuk e z lodhja asnjher: } {: dhe me t vrtet q Ne krijuam qiejt dhe tokn dhe gjithka ndrmjet tyre n gjasht dit dhe nuk na preku e nuk ndjem aspak lodhje. Besojm dhe i pohojm t gjitha Cilsit e t gjith Emrat q i ka thn Zoti xhel-le shanuhu pr Veten ose q i ka prdorur Profeti i Tij, Muhammedi alejhi selam pr T; por duhet t ruhemi prej dy gjrave shum t rrezikshme: 1- Ngjashmria, d.m.th. q njeriu t thot me gjuh ose me zemr se Cilsit e Zotit jan sikurse cilsit e krijesave; 2- Forma e ktyre Cilsive, d.m.th. q njeriu t thot se cilsit e Allahut kan kt ose at form. Pra, njeriu duhet t ruhet shum prej ktyre dy gjrave dhe t ket kujdes e t mos e fus mendjen n gjra t tilla, sepse n kt mnyr njeriu mund t humb ose t devijoj nga rruga e vrtet. Mohojm do cilsi q ka mohuar Zoti xhel-le shanuhu nga Vetja e Tij ose q ka mohuar Pejgamberi i Tij, Muhammedi, alejhi selam.
 23. 23. -- Ne e konsiderojm se nj rrug e till duhet t ndiqet detyrimisht, sepse ato q i ka pohuar ose i ka mohuar Zoti pr Veten, jan njoftime q na ka dhn Zoti. E kush sht q di m mir pr Zotin sesa Ai pr Veten e Tij? E Zoti na ka treguar neve pr Veten e Tij n Kuran. Gjithashu, ato q i ka pohuar ose i ka mohuar pr Zotin Profeti i Tij, jan njoftime q na ka dhn Profeti. E kush prej njerzve e njeh Zotin m mir se Profeti? Askush. Nuk ka dyshim sa ai, Profeti, e njeh Zotin m mir se t gjith njerzit, prandaj at q na ka treguar ai pr Zotin, ne e besojm pa asnj dyshim e diskutim.
 24. 24. -- SHTOJC Pr t gjitha ato q i theksuam m lart prej cilsive t Zotit xhel-le shanuhu, jemi mbshtetur n librin e Zotit xh.sh., n Kuranin dhe n Sunnetin e Pejgamberit alejhi s-selam. Duhet t theksojm q, argumentet q kan t bjn me cilsit e Zotit xhel- le shanuhu, duhen komentuar ashtu si jan nga forma e jashtme, pa u thelluar n brendsin e tyre, sepse brendsia e tyre sht nj shtje e fsheht, dhe kt fshehtsi nuk e di askush prve Zotit. Ne nuk jemi n radht e atyre q kan br gabime e kan devijuar n komentimin e atyre argumenteve, duke u prpjekur t zbulojn kuptimin e brendshm t tyre. Nj prpjekje e ktill, ata i ka shpn n shpjegime t devijuara t ajeteve kuranore dhe n kt mnyr kan humbur qllimin e vrtet q ka synuar Allahu xhel-le shanuhu prmes tyre. Po ashtu nuk jemi nga ata, t cilt, nga padija, jan prpjekur q Cilsit e Zotit t'i krahasojn me cilsit e njerzve, sepse edhe ata e kan devijuar rrugn e mirfillt e t drejt. Si mundet q Cilsit e Zotit t jen si cilsit e njeriut, derisa Zoti Vet thot se askush nuk sht si Ai (Zoti), askush nuk i prngjet Atij? Ktu sht e nevojshme t bjm nj sqarim t shkurtr, po mjaft t rndsishm: ata q e besojn Zotin e Lartmadhruar ashtu si e prmendm m lart, duke pohuar t gjitha ato Cilsi t Zotit, q i ka
 25. 25. -- pohuar Ai pr Veten e Tij ose Pejgamberi i Tij pr T, dhe njkohsisht duke mohuar ato q i ka mohuar Vet dhe Pejgamberi i Tij, alejhi selam, pr T, ata njerz quhen EHLUS-SUNNEH VEL XHEMAAH (ithtar t EhliS-Sunetit, tradicionalist). Quhen ithtar a tradicionalist, sepse besimi i tyre sht si ka qen besimi i Pejgamberit, alejhis-selam, ndjekin traditn e tij, duke mos shtuar e duke mos hequr asgj. Ndrkaq, t gjith t tjert, t cilt nuk ndjekin traditn e Pejgamberit, alejhis-selam, ndodhen jasht ktyre radhve dhe kan marr emra t ndryshm. Ne, ithtart e EhliS-Sunnetit i prmbahemi Kuranit dhe tradits s Pejgamberit, alejhis-selam (sunnetit), sepse ne jemi t bindur se do gj q prmban Kurani, sht e vrtet. Kurani nuk bie n kundrthnie. Allahu n Kuran thot: } { A nuk e prfillin ata (me vmendje) Kuranin? Po t ishte nga dikush tjetr prve Allahut, n t do t gjenin shum kundrthnie. Pra, Kurani sht fjal e Zotit dhe gjithka ka n t, sht e vrtet. Nuk ka asnj ajet q t bjer n kundrshtim me ndonj ajet tjetr. Po ashtu as Sunneti - tradita e Pejgamberit, alejhis-selam asnjher n asnj kndvshtim nuk bie n kundrshtim n shtjet q prfshin, por nuk ka asnj
 26. 26. -- kundrshtim as ndrmjet Kuranit dhe Sunnetit, prandaj kushdo q mendon se ka kundrthnie n Kuran ose n Sunnet, ai me t vrtet sht i humbur dhe duhet t pendohet sa m par, sepse prndryshe, nse vdes me bindje t tilla, sht rrezik se do t ndodhet n radht e t humburve e t shkatrruarve n Ditn e Gjykimit. Po nse dikush nuk i kupton kto gjra si duhet dhe ka frik t thellohet n to se mos do t humb, e ka pr detyr q pr kto gjra t'u drejtohet me pyetje njerzve t ditur, dijetarve q i kuptojn kto gjra dhe le t thot ashtu si thon dijetart islam: }....{ Besojm n t (n Kuran), i tri sht nga Zoti yn. BESIMI N ENGJJT Besojm n engjjt - melaiket e Zotit xhel-le shanuhu dhe se ata jan: }{ Robr t ndershm. Q nuk flasin para Tij (Zotit), ata veprojn me urdhrin e Tij. Ata jan krijesa t Zotit xhel-le shanuhu, e adhurojn At dhe i nnshtrohen Atij:
 27. 27. -- }..(()) { Nuk shprehin mendjemadhsi n adhurimin ndaj Tij, dhe nuk lodhen kurr (n adhurimin e Tij). Ata lartsojn (Allahun) dit e nat dhe nuk plogshtohen kurr duke vepruar kshtu. Ata i ka krijuar Allahu prej drits - nurit, n at mnyr q ne t mos kemi mundsi t`i shohim, ndrsa ata t na shohin ne. Mirpo, n disa raste Allahu ua ka mundsuar disa njerzve q t'i shohin ata (engjjt), p.sh. Pejgamberi yn, Muhammedi alejhis-selam, e ka par Xhibrilin, alejhis-selam, n formn e tij t vrtet, kur e ka ngritur kokn Pejgamberi, alejhis-selam, e ka par at se si e kishte zn tr hapsirn qiellore, dhe q kishte gjashtqind krah. Edhe Merjemes (nns s Isait, alejhi s-selam) i sht shfaqur n form t njeriut, ka biseduar me t dhe e ka prgzuar q Allahu do t'i dhuroj nj djal, q do t quhet Isa. Pejgamberit ton i sht paraqitur gjithashtu n form njeriu, derisa po bisedonte me shokt e vet, ka ardhur, sht ulur pran tij dhe kan biseduar s bashku rreth Islamit dhe, kur sht larguar ai, Pejgamberi alejhi s-selam u ka thn shokve t vet se ai q kishte qn (aty ulur), ishte Xhebraili.
 28. 28. -- Besojm se engjjt jan t ngarkuar me detyra t ndryshme nga ana e Allahut xhel-le shanuhu. P.sh.: Xhebraili sht i ngarkuar q t'ua zbres shpalljen pejgamberve q don Allahu xhel-le shanuhu. Mikaili sht i ngarkuar q t lshoj shiun. Israfili sht i ngarkuar q t'i fryj boris kur t vij koha e Kiametit, dhe do t'i fryj prsri pr s dyti pr t`u ngjallur t gjith q t dalin para Zotit xhel-le shanuhu pr t dhn llogari. Nj engjll sht i ngarkuar pr t'i marr shpirtrat. Nj engjll sht i ngarkuar me kodrat. Maliku sht roje e Xhehenemit (sht engjlli kryesor q kujdeset pr ferrin). Ka prej tyre q jan t ngarkuar me foshnjat e palindura n barkun e nns, t tjer q ruajn njerzit nga rreziqet e ndryshme; t tjer jan q shnojn veprat e njerzve, pr secilin njeri ka dy engjj, njri shnon veprat e mira e tjetri t kqijat: }(()) { N t djatht dhe n t majt (njeriu) ka engjj, dhe nuk nxjerr ndonj fjal e t mos jet pran tij nj vshgues i gatshm (pr ta shnuar). T tjer engjj jan t ngarkuar pr t pyetur t vdekurin pasi t lshohet n varr, ku i vijn dy engjj
 29. 29. -- dhe e pyesin at: "Kush sht Zoti yt? Cili sht profeti yt? Cila sht feja jote?" (Muslimani prgjigjet t gjitha ktyre pyeteve) ndrsa mohuesi nuk mund t prgjigjet: } { Allahu forcon ata q besuan n fjaln e fort (t mir), n jetn e ksaj bote dhe n botn tjetr, ndrsa mohuesit (mizort) Allahu i bn t humbur. Allahu bn 't doj. Engjj t tjer jan t ngarkuar me ata q hyjn ne Xhennet - n parajs: }(()) { Ata (q hyjn n Xhennet) do t'i vizitojn engjjt derisa hyjn n seciln der. (U thon) : "Selamun alejkum, me durimin tuaj gjett shptimin, sa prfundim i lavdishm q sht ky vend!" Numri i Engjjve sht i shumt, e nuk e di askush prve Zotit xhel-le shanuhu. Ata q prmendm ktu, jan vetm disa. Engjej n tok e n qiej. Pejgamberi, alejhis-selam, na ka treguar se n do pllmb n qiej ka engjj, t cilt e adhurojn Allahun xhel-le shanuhu. BESIMI N LIBRAT E SHENJT
 30. 30. -- Besojm se Allahu xhel-le shanuhu u ka zbritur profetve t Tij Librat e shenjt n mnyr q ata t shrbenin si ligje udhzuese pr njerzimin. Zoti xhel-le shanuhu i ka zbritur secilit profet librin e shenjt. Kt e vrteton Fjala e Allahut q thot: } { Ne i drguam profett (t drguarit) tan me dokumente t qarta dhe Ne zbritm me ta librin dhe drejtsin, me qllim q njerzit t'i prmbahen drejtsis. Mirpo nuk i njohim t gjith librat e shenjt, sepse nuk kemi lajme pr t gjith; ne dim vetm pr ata libra q i ka prmendur Kurani, t cilt jan: 1 - TEVRATI, t cilin Allahu xhel-le shanuhu ia zbriti profetit t Tij, Musait, alejhis-selam, q ishte drguar tek hebrenjt - ifutt. Pr kt libr thot Allahu xhel-le shanuhu duke e prshkruar at: } { Ne e zbritm Tevratin, n t cilin sht udhzimi i drejt dhe drita. Sipas tij ndaj atyre q kan qen hebrenj, gjykuan pejgambert q ishin t bindur, gjykuan edhe dijetart e devotshm e paria
 31. 31. -- fetare, sepse kan qen t detyruar ta ruanin librin e Allahut dhe kan qen mbrojts t tij. 2 - INXHILI (Ungjilli), t cilin Allahu xhel-le shanuhu ia zbriti profetit t Tij, Isait, alejhis-selam. Inxhili ka qen vrterues dhe plotsues i Tevratit: } { Atij (Isait) i dham Inxhilin, q sht udhzues i drejt dhe drit, q sht vrtetues i Tevratit q kishin pran (prpara), q sht udhzues e kshillues pr t devotshmit. 3 - ZEBURI, t cilin Allahu xhel-le shanuhu ia zbriti Davudit, alejhis-selam. 4 - FLETUSHKAT e Ibrahimit dhe t Musait, alejhumes-selam. 5 - KURANI i lartmadhruar, t cilin Zoti xhel- le shanuhu ia zbriti Muhammedit, alejhis-selam, profetit t fundit: }{ sht udhrrfyes pr njerzit dhe sqarues i rrugs s drejt dhe dallues (i s vrtets nga gnjeshtra). Kurani sht garantues i librave t prparshm: }{ (Kurani) sht vrtetues i librave t prparshm dhe garantues i tyre.
 32. 32. -- Me zbritjen e Kuranit t gjith librat e tjer shfuqzohen dhe njerzimi detyrohet q pr ligj t marr Kuranin dhe t lr t gjith librat e tjer t shenjt, sepse Kurani i prfshin t gjith ato duke prmbajtur njkohsisht edhe shum gjra t reja, q nuk ndodheshin n librat e mparshm. Kurani si Libri i shenjt i fundit i zbritur nga ana e Allahut, sht ligj pr t gjith njerzit e pr t gjitha kohrat derisa t ekzistoj kjo bot. Pikrisht prandaj, Allahu ka garantuar se do ta ruaj at nga fardo ndryshimi: }{ Me t vrtet Ne ta kemi zbritur (ty, o Muhamed) Kuranin, dhe me t vrtet Ne do ta ruajm at. Pra, Kurani sht ashtu si ka zbritur n origjinal, i pandryshuar fare, ndrsa librat e shenjt t mparshm kan psuar ndryshime n esenc, n to sht futur dora e njeriut duke hequr e shtuar gjra sipas dshirs. Kt e thekson Kurani n shum vende dhe n t njjtn koh i qorton ata q kan br ndryshime n Librat e Zotit pa pasur asnj t drejt. Po prmendim disa nga ato ajete pr ilustrim, ku vrtetohen kto q tham:
 33. 33. -- } { sht shkatrrim pr ata q me duart e veta e shkruajn librin e pastaj thon: 'Ky sht prej Allahut!' (ata e bjn kt) pr t arritur me t nj fitim t pakt, pra shkatrrim i madh pr ta sht ajo q shkruajn duart e tyre dhe shkatrrim i madh sht ajo q fitojn (n at mnyr).; }{ Pati prej hebrenjve (t till) q u ndryshonin vendin fjalve (t Zotit); } { Thuaj (ti o Muhamed): "Kush e zbriti librin me t cilin erdhi Musai e q ishte drit e udhrrfyes pr njerzit, t cilin ju e bni t shprndar npr letra duke prezentuar dika, por duke fshehur shumicn. } (())
 34. 34. -- { N t vrtet prej tyre sht nj grupt cilt e shtrembrojn Librin me gojn e tyre (kur e lexojn) kshtu q ju mund t mendoni se ajo (shprehje) sht nga Libri, por ajo nuk sht nga Libri (i vrtet); madje thon: "Kjo sht nga ana e Allahut", por nuk sht nga Allahu duke thn gnjeshtra pr Allahun. S'sht e drejt dhe nuk i takon asnj njeriu q Allahu t'i ket dhn Librin, Urtin dhe Pejgamberin (profetsin) e pastaj ai t'u thot njerzve: Bjuni robr t mi (e adhuromni mua) e jo t Allahut. } { O ithtar t librit, juve ju erdhi i drguari Yn, q ju sqaron shum nga ato q fshihnit prej librit, e pr shum nuk ju jep sqarime. Juve ju erdhi nga Allahu drit, dhe Libr i qart. Me an t s cilit
 35. 35. -- (meKuranin) Allahu udhheq n rrugt e shptimit at q ndjek knaqsin e Tij i nxjerr ata prej errsirave n drit dhe i udhzon n nj rrug q sht e drejt. E mohuan (e bn kufr) t vrtetn ata q than se: " Zot sht ai, Mesihu bir i Merjemes. Thuaju: "Nse dshiron Allahu ta shkatrroj Mesihun, birin e Merjemes, nnn e tij dhe gjithka q ka n tok, kush mund ta pengoj at?Vetm Atij i takon pushteti i qiejve i toks dhe far sht n mes tyre. Ai krijon do gj q dshiron. Allahu sht i Gjithfuqishm pr do gj".
 36. 36. -- BESIMI N PROFETT Besojm se Allahu azze ve xhel-le i ka drguar njerzimit profet (pejgamber, t drguar). } { T drguar, q ishin lajmtar prgzues e krcnues, n mnyr q njerzit pas drgimit t profetve t mos ken fakte (arsyetim) para Allahut. Allahu sht i pavarur n sundimin e Vet dhe di si t veproj. Besojm se profeti i par sht Nuhu, alejhis- selam dhe i fundit Muhammedi, alejhis-salatu es- selam. Pr kt Allahu thot n Kuran: }{ Ne t frymzuam ty (o Muhamed) me shpallje sikur e patm frymzuar Nuhun dhe pejgambert pas tij. } { Muhammedi nuk ka qen babai i asnjrit prej burrave tuaj, por ai ishte i drguar i Allahut dhe vul e t gjith pejgamberve.
 37. 37. -- E m i lavdishmi profet sht Muhammedi, pastaj Ibrahimi, Musai, Nuhu dhe Isai alejhimus- selam, kta jan t veuar n ajetin kuranor: } { (Kujtohu) kur ne e morm (me betim) prej pejgamberve premtimin e tyre, edhe prej teje, prej Nuhut, Ibrahimit, Musait, Isait, birit t Merjemes, pra morm prej tyre bes t forte. Besojm dhe jemi t bindur se sheriati-ligji me t cilin ka ardhur Muhammedi alejhi s-selam, i prfshin ligjet e pejgamberve t prmendur m lart: } { Ai u prcaktoi juve pr fe at q i pat prcaktuar Nuhut dhe at q Ne t shpallm ty dhe at me t ciln patm porositur Ibrahimin, Musain dhe Isain.(i porositm): "Ta praktikoni fen e drejt e t mos praheni n t. Besojm se t gjith profett-pejgambert jan njerz, krijesa, dhe se nuk kan asnj cilsi t Zotit Xhel-le shanuhu. Kshtu i prshkruan Zoti n Kuran fjalt e Nuhut, q ia thot popullit t tij:
 38. 38. -- } { Une nuk ju them juve se tek un jan depot e Allahut, as nuk ju them se un e di t fshehtn, as nuk ju them se un jam engjll. E Zoti gjithashtu e porositi Muhammedin - q sht profeti i fundit- q ti thot popullit t tij: }{ Nuk ju them juve se tek un jan depot e Allahut, as nuk ju them juve se un jam engjll. E porositi q t thot edhe kto: }{ Thuaj: Un nuk kam n dor pr vetn time as ndonj dobi, as ndonj dm, pos ka do Allahu. Dhe m pastaj: } (()) { Thuaj: Un nuk kam n dor mundsin q t`jua largoj dmin as t`ju sjell dobi. Thuaj sht e vrtet se mua nuk m mbron askush prej (dnimit t) Allahut, dhe prve Tij un nuk gjej mbshtetje tjetr. Besojm se profett jan robr t Zotit si t gjith njerzit, vetm se Zoti i ka nderuar me
 39. 39. -- frymzim. Zoti Xhele shanuhu i prshkruan ata n Kuran si robrit e Vet, t cilt e adhurojn Allahun n formn dhe n shkalln me t lart t adhurimit.Thot Allahu pr profetin e pare, Nuhun: }{ Pasardhs t atyre q i bartm (i shptuam) se bashku me Nuhun (bhuni mirnjohs). Vrtet ai ishte rob shum falnderues. E pr profetin e fundit, Muhammedin alejhis- salatu ue s-selam, thot: }{ sht i madhruar Ai q i shpalli Furkanin (Kuranin, dallues t s vrtets nga e pavrteta) robit t Tij (Muhammedit) q t bhet pejgamber i bots (kshillues). Pr profett e tjer thot: } { Prkujto robrit tan Ibrahimin, Isakun, Jakubin, q ishin t fort n zbatimin e detyrave dhe largpams n fe. }{ Dhe kujto robin ton t fuqishm (n fe e trup) Davudin , ai vrtet gjithnj i drejtohej Allahut. Allahu thot pr Isain:
 40. 40. -- }{ Ai (Isai) ka qen vetm nj rob, t cilin e bm pejgamber dhe e bm shembull t jashtzakonshm si prvoj pr beni israilt. (bijt e Izraelit). Besojm se Allahu xhel-le shanuhu (shpalljen) e fundit ia ka zbritur Muhammedit alejhis-selam dhe e ka br at profet pr mbar njerzimin: kt e kuptojm nga fjala e Allahut: } { Thuaj (Muhammed): O ju njerz ! Un jam i drguari i Allahut pr t gjith ju, q vetm i Tij sht sundimi i qiejve e i toks, s`ka t adhuruar tjetr prve Tij. Ai jep jet dhe Ai jep vdekje, pra besoni Allahun dhe t drguarin e Tij, pejgamberin e pashkolluar, q beson Allahun dhe shpalljet e Tij, ndiqnie rrugn e tij q t gjeni t vrtetn. Besojm se sheriati-ligji i Muhammedit sal-lallu alejhi ue sel-lem, esht feja islame , t ciln Zoti xhel-le shanuhu deshi dhe e bri fe pr robrit e Tij dhe nuk pranon prej askujt fe tjetr prve Islamit. }{
 41. 41. -- Feja e vetme e pranuar tek Allahu sht Islami. } { Sot prsosa pr ju fen tuaj, plotsova ndaj jush dhuntin Time, zgjodha pr ju Islamin fe. } { E kush krkon fe tjetr prve fes islame, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai n botn tjetr sht nga t shkatrruarit. Duke u mbshtetur n kto argumente t Kuranit themi se ai q mendon se ndonj fe tjetr prve Islamit sht e pranuar tek Allahu psh. si feja e krishtere ose hebraike , e ndonj tjetr, ai sht pabesimtar-qafir dhe besimin e ka t kot. Gjithashtu themi se, ai q mohon fen e profetit ton, Muhammedit- Islamin, ka mohuar t gjith pro- fett, bile edhe profetin q e beson, sepse t gjithe profett frymzimin e kan prej nj burimi dhe ata q t gjith jan vllezr, prandaj ai q mohon nj, i ka mohuar t gjith. Kt e vrteton Kurani kur flet pr Nuhun dhe popullin e tij. Aty tregohet se populli i tij prderisa e kan gnjyer Nuhun dhe nuk e ka besuar at pr profet, ather, i numrohet sikur t i ket genjyer e t`i
 42. 42. -- ket mohuar t gjith profett. Thot Zoti xhel-le shanuhu: }{ Populli i Nuhut prgenjshtroi t drguarit. N nj ajet tjetr thot: } (()){ Ska dyshim se ata q nuk besojn Allahun dhe t drguarit e Tij, dshirojn t bjn dallim n mes Allahut dhe t drguarve t Tij e thon: Ne i besojm disa e nuk i besojm disa t tjer e mes ktij duan t marrin nj rrug. T tillt jan pabesimtar t vrtet, e Ne pr pabesimtart kemi prgatitur dnimin nnmues. Besojm se profeti Muhammed sht i fundit dhe se nuk do t ket Profet pas tij dhe ai q thot se, un jam profet ose i beson dikujt pr Profet, ai sht pabesimtar-qafir, sepse Profeti yn, Muhammedi alejhis-selam, ka thn se sht profeti i fundit.
 43. 43. -- Besojm se Muhammedi alejhis-selam ka ln pas vetes katr halife,(1) t cilt e kan zvendsuar at pas vdekjes dhe se ata e kan zbatuar Islamin n pushtet ashtu si Pejgamberi alejhi s-selam. I pari i ktyre halifve, njhkohsisht m i vlefshmi e m i miri halif, ka qen Ebu Bekri, pastaj vijn Omeri, Othmani dhe n fund Aliu. Ata sipas radhitjes s tyre n pushtet, jan radhitur edhe sa i prket vlers e mirsis, edhe pse s`ka dyshim q t katr jan t mir, bile jan njerzit m t mir n bot pas Pejgamberit alejhis-selam, mirpo ata pak a shum dallohen n mes tyre , radiallahu anhum.(1) Besojm se t gjith shokt e Pejgamberit alejhis-selam jan me shkall dhe kan vler t mueshme, por vijn pas atyre t katrve q i prmendm m lart. Besojm se ky Ummet (popull)(2) sht populli m i mir dhe m i dobishm, edhe m i ndershmi tek Zoti xhel-le shanuhu, kt e vrteton fjala e Allahut: (1) Halif sht i pari i muslimanve, q udhheq popullin n aspektin fetar dhe politik. T njwjtin rol e luan pothuajse edhe Sulltani. (1) Kjo shprehje prdoret nw shenj nderimi pr shokt e pejgamberit alejhis-selam. N gjuhn shqipe do t thot: knaqsia e Zotit qoft mbi tw ose mbi ta. (2) Me fjaln Ummet quajm t gjith njerzit pjestar t fes Islame, pa dallim kombi, gjuhe, ngjyre etj.
 44. 44. -- } { Ju jeni populli m i dobishm, i ardhur pr t mirn e njerzve , t urdhroni pr t mir, t ndaloni nga veprat e kqija dhe t besoni Allahun. E m t mirt e ktij populli jan sahabt, shokt e Profetit alejhis-selam, pastaj vijn shokt e shokve t tij, dmth. brezi i dyt pas Profetit, e pastaj vijn brezi i tret, e kshtu me radh. Edhe sot e ksaj dite, po edhe m von do t ket njerz q ndjekin rrugn e t parve tan, t Profetit alejhis-selam e t shokve t tij. Mendojm se gabimet q kan br shokt e Pejgamberit alejhis-selam, jan gabime t vogla, dhe se ato gabime nuk i kan br me qllim, por duke e krkuar t vrtetn, e ne si musliman duhet t heshtim, t mos merremi me ato gabime, por t'ua prmendim t mirat q i kan pasur, sepse ata i ka lavdruar Allahu n Kuran (si shembull pr ne): }... ...{ Nuk jan t barabart prej jush ata q dhan nga pasuria e tyre dhe luftuan para lirimit, sepse t tillt kan vler m t madhe nga ata q dhan dhe
 45. 45. -- luftuan pas, por t gjithve Allahu u premtoi t mirat. } { Edhe ata q kan ardhur pas tyre e thon: Zoti yn, falna ne dhe vllezrit tan, q u pajisen me besimin para nesh dhe mos lejo n zemrat tona far urrejtjeje ndaj atyre q besuan; Zoti yn Ti je i But, Mshirues
 46. 46. -- BESIMI N DITN E GJYKIMIT Besojm n Ditn e Gjykimit, at dit kur do t ngjallen t gjith njerzit pr t dhn llogari para Allahut pr veprat q kan br n kt bot e pastaj do t shkojn disa n Xhennet e disa n Xhehennem. Pra, Allahu xhel-le shanuhu pasi t shkatrrohet kjo bot, i ngjall njerzit prap, pasi Israfili ti ket fryr surit pr t dytn her. } {: Dhedo t' i fryhet surit (boris) dhe gjthkush q sht n qiej dhe n tokdo t shuhen, prve atyre q do Allahu (t mos vdesin), pastajdo t' i fryhet atij hern tjetr, kur ja t gjith ata t ngritur e presin (urdhrin e Zotit)." Pastaj do t ngrihen njerzit prej varreve pr t dal para Zotit, t xhveshur, t zbathur, t pabr sunnet, ashtu si kan lindur: }{ Ashtu sikundr e kemi filluar krijimin (tuaj), e rikthejm. Ky sht obligimi yni, e Ne e bjm kt. Dhe pasi t ringjallen njerzit, atyre u shprndahen fletushka (apo libra), ku jan t shnuara t gjitha veprat e njeriut. Kto fletushka
 47. 47. -- dikujt i jipen nga ana e djatht, e dikujt nga e majta e pastaj: } { E pr sa i prket atij q i jepet libri i vet nga e djathta, ai do t llogaritet me nj llogari t leht. Do t kthehet te familja e vet i gzuar, kurse pr sa i prket atij q i jipet libri i vet pas shpins (nga e majta) ai do t'i ndjell vetes shkatrrim dhe do t hyj n zjarr t ndezur. } (()) { Secilit njeri ia kemi lidhur veprat fort pas qafs s tij (shnimin pr veprimin e tij) e n Ditn e Gjykimit Ne do t'ia prezentojm atij librin e hapur. (Do t'i thuhet): "Lexo librin tnd, mjafton t jesh sot vet llogarits i vetvets. Atje ndodhen peshore, t cilat do t vlersojn veprat e njeriut, sa ka br mir e sa keq; Zoti askujt nuk i bn t padrejt; fardo q t ket br, do ta gjej:
 48. 48. -- }(()) { E kush punoi ndonj t mir q peshon sa nj grim, at do ta gjej. E kush punoi ndonj t keqe, q peshon sa nj grim, at do ta gjej. }(()) (()) { E kujt i peshojn m rnd peshorja (veprat e mira), ata jan t shptuarit. Ndrsa atyre q u peshojn leht peshorja (veprat e mira) ata jan q humbn vetveten dhe jan n xhehennem prgjithmon. Zjarri do t'ua djeg atyre fytyrat dhe do t duken shum t shmtuar brenda tij. } { Kush vjen me nj (pun) t mir, ai (n Ditn e Gjykimit) shprblehet dhjetfish, e kush vjen me (vepr) t keqe, ai ndshkohet vetm pr t. Atyre nuk u bhet e padrejt. Kur t ringjallen njerzit n Ditn e Gjykimit, t zhveshur e t zbathur, q t gjith do t gjenden n nj shesh, dielli do t'u afrohet mbi kokat e tyre, do t bhet vap shum e madhe, e padurueshme, secili do ta ndiej vapn sipas veprave q i ka br. Aq i
 49. 49. -- madh do t jet mundimi pr njerzit saq nuk do t mund ta durojn dhe vet do t duan q sa m par t'u bhet llogaria, pavarsisht se ku do t shkojn, n Xhennet apo n Xhehennem. Do t mendojn se as Xhehennemi nuk sht m i mundimshm e m i vshtir, mendojn se atje do t qndrojn disa vjet e pastaj do t shkojn te Ademi alejhis-selam e do t'i thon atij: Ti je babai Yn, krko prej Zotit q t na bj llogarin se nuk mund t qndrojm ktu t ktill. Ademi iu prgjigjet: "Nuk mundem t krkoj nj gj t till nga Allahu, sepse Ai sot sht shum i hidhruar, dhe nuk kam guxim t krkoj nj ndrmjetsim t till, por shkoni te Nuhu, se ndoshta ai ju ndrmjetson te Zoti xhel-le shanuhu." Ather njerzit shkojn te Nuhu alejhis-selam. Krkojn prej tij ndrmjetsim te Zoti si krkuan tek Ademi, mirpo edhe Nuhu alejhis-selam iu prgjigjet njsoj dhe i drejton tek Ibrahimi alejhis-selam, e Ibrahimi alejhis-selam i drejton te Musai alejhis- selam, kurse ky i drejton tek Isai alejhis-selam, e Isai i drejton te Muhammedi alejhis-selam, pra q t gjith e heqin barrn nga vetja, po pejgamberi yn, Muhammedi alejhis-selam, pranon q t ndrmjetsoj tek Allahu Xhel-le shanuhu, n mnyr q t filloj gjykimi i njerzve, e Allahu xhel-le shanuhu i prgjigjet ndrmjetsimit t tij dhe jep lejen pr fillimin e gjykimit.
 50. 50. -- Gjithashtu pejgamberi yn alejhis-selam ndrmjetson pr ata musliman q kan hyr n Xhehennem, qe t'i nxjerr Zoti prej Zjarrit. E Zoti xhele shanuhu do t nxjerr shum njerz prej Xhehennemit nga Mshira e Tij. Atje, n botn tjetr, ekziston nj pus i madh, i Profetit ton alejhis-selam, ujt e t cilit sht m i bardh se qumshti, m i mbl se mjalti. Ai pus burim sht i gjat nj muaj ecje dhe po kaq i gjer. Kush pi prej tij nj her, at nuk do ta marr etja kurr m. Mbi Xhehennem gjendet ura e Siratit. Ata q jan pr n Xhehennem, nuk mund ta kalojn at ur kurrsesi, por trhiqen drejt zjarrit, ndrsa muslimant do ta kalojn at, por n mnyra t ndryshme, sipas veprave q kan br. Dikush prej tyre do ta kaloj shpejt si vettima, t tjer me shpejtsin e ers, ndonj tjetr si zogu e kshtu me radh derisa t vij dikush q do ta kaloj duke u zvarritur. Gjat asaj kohe Pejgamberi alejhis- selam qndron prmbi ur dhe e lut Zotin pa ndrprer q t'ia shptoj popullin- (ummetin). Pra, ne si musliman, besojm n t gjitha kto gjra q u prmenden, i besojm do lajmi q na ka dhn Kurani ose Profeti alejhis-selam, q ka t bj me botn tjetr.
 51. 51. -- Besojm se Profeti alejhis-selam do t ndrmjetsoj te Zoti pr ata q jan banor t Xhennetit, q t hyjn n t sa m par. Besojm n Xhennetin, parajsn dhe n Xhehennemin ferrin. Xhennetin Zoti xhel-le shanuhu e ka prgatitur pr besimtart musliman, t cilt e besojn Zotin dhe pejgamberin e Tij, ashtu si i ka urdhruar Zoti xhel-le shanuhu. Xhenneti ka aq t mira, sa q syri i njeriut nuk ka par kurr t mira t tilla, as veshi i tij nuk i ka dgjuar m par, bile njeriu as me mend s'ka mundur ta marr se mund t ket t mira t tilla. Thot Allahu, kur e prshkruan Xhennetin: } { Pra, pr ata q kan vepruar (mir) nuk di askush pr at knaqsi (t zemrs e t shpirtit), q u sht caktuar atyre si shprblim. Xhehennemin q sht vend mundimi e dnimi, Allahu xhel-le shanuhu e ka prgatitur pr pabesimtart, mizort; n t ka ndshkime t vshtira saq njeriu as q mund t'i marr me mend: }.. { Ne kemi prgatitur pr pabesimtart zjarr dhe muret e tij (t flaks) i rrethojn ata, e nse krkojn
 52. 52. -- shptim, ndihmohen me nj uj si katran, q djeg fytyrat; e shmtuar sht ajo pije, dhe vend i keq sht ai. Xhenneti e Xhehennemi q tani jan t krijuara, dhe ato nuk do t zhduken kurr, do t jen prgjithmon, si Xhenneti pr besimtart, ashtu edhe xhehennemi pr pabesimtart: } { Kush i beson Allahut dhe bn vepra te mira, Ai e shpie at n Xhennete, npr t cilat rrjedhin lumenj , aty do t jen gjithmon e kurr pa kputur. Allahu i ka dhn atij furnizimin e mir. }(()) (()) { Allahu i ka mallkuar pabesimtart dhe pr ta ka prgatitur zjarr t ndezur fort. Aty do t mbeten prgjithmon dhe nuk do t gjejn asknd q t'i mbroj ose t'i ndihmoj. Ditn kur fytyrat e tyre do t sillen n zjarr e t thon: T mjert ne, ta kishim adhuruar Allahun e ta kishim respektuar t drguarin. E pr sa u prket banorve te Xhennetit, ne jemi t lejuar q t dshmojm pr ata q i ka prmendur
 53. 53. -- Kurani dhe Sunneti(1), pavarsisht nse i ka prmendur me emra apo me cilsi. Nga ata t cilve u sht garantuar Xhenneti me emr jan: Ebu Bekri, Omeri, Othmani, Aliu e disa t tjer. Nderkaq, me cilsi, ne dshmojm se do besimtar do t shkoj n Xhennet, por pa e veuar me emr. Edhe sa i prket Xhehennemit, mund t pohojm se ata q i ka prmendur Kurani ose Sunneti do t jen n Xhehennem. Si Firauni, Ebu Lehebi, Amr Bin Luhaj etj. Por dshmojm po ashtu se do pabesimtar e politeist do t hyj n Xhehennem. Besojm q secili do t provohet n varr at nat q do t vdes, secilit, nga ana e engjjve, do t'i bhen kto tri pyetje: 1 - Kush sht Zoti yt? 2 - Cila sht feja jote? 3 - Cili sht pejgamberi yt? Muslimanit Allahu do t'i mundsoj q t prgjigjet: } { (1) Fjala e Pejgamberit.
 54. 54. -- Allahu i forcon ata q besuan n fjaln e fort (t mir), n jetn e ksaj bote, edhe n botn tjetr. I forcon me fjal t fort, dmth. ua mundson t'u prgjigjen atyre pyetjeve, pra besimtari prgjigjet: 1 - Zoti im sht Allahu 2 - Feja ime sht Islami 3 - Pejgamberi im sht Muhammedi Pabesimtari nuk mund t prgjigjet por do t thot: Nuk e di, i kam dgjuar njerzit duke thn dika, e kam thn edhe un. Pastaj, pas ktyre prgjigjeve varri i muslimanit do t jet si nj kopsht i Xhennetit, ku do t ket shum knaqsi. } { Te cilve, duke qen t pastr, engjjt ua marrin shpirtin, duke u thn Selamun alejkum - gjett shptimin, hyni n Xhennet, pr hir t asaj q vepruat. Ndrsa varri i pabesimtarit e i mizorit do t jet nj grop prej gropave t Xhehennemit, n t do t ket dnim t dhembshm: }.. {
 55. 55. -- E sikur t`i shihje mizort kur jan n agoni t vdekjes, engjjt kan shtrir duart e veta (me ndshkim) e (u thon): Shptoni, pra vetveten (nse mundeni). Tani prjetoni dnimin e turpshm pr shkak se thonit t pavrtetn pr Allahun, dhe, ndaj argumenteve t Tij, keni qen kryene. Prve ktyre ajeteve t Kuranit ka edhe hadithe t shumta q flasin pr gjith ato q u prmendn m lart. sht e detyrueshme pr do besimtar q t besoj n shtjet e fshehta q kan prmendur Kurani e Sunneti, si jan Xhenneti, Xhehennemi etj. Po ashtu nuk duhet t'i prgjasojm me gjrat e asaj bote, sepse ato nuk mund t krahasohen me gjrat e ksaj bote. Atje sht nj jet tjetr, prandaj edhe ngjarjet e ndodhit jan t tjera. Ne si musliman i besojm t gjitha ato pa asnj kundrshtimi. Allahu na ndihmoft! BESIMI N KADA DHE KADER (PARACAKTIMIN E ZOTIT) Besojm n paracaktimin e Allahut, n kaderin e tij, fardo qoft i mir apo i keq. Kaderi ka katr shkall: Shkalla e par: DITURIA- Besojm se Allahu xhel-le shanuhu di do gj, di far ka ndodhur, do t ndodh, edhe po t ndodh ajo q s`ka ndodhur, e
 56. 56. -- din si do t ndodhte, pra Dituria e Tij sht e pakufizuar. Ai e ka Diturin e plot, nuk ka nevoj pr ta shtuar, por as nuk harron asgj. Shkalla e dyte: SHNIMI- Besojm se Allahu Xhel-le shanuhu ka shnuar do gj n LEHVI MAHFUDH, n t sht regjistruar do gj q do t ndodh deri n Ditn e Gjykimit. } { A nuk e ke ditur se Allahu di ka ekziston n qiell e n tok, e tr ajo sht e shnuar n libr; ajo pr Allahun sht shum leht Shkalla e tret: DSHIRA, PLQIMI- Besojm se do gj q ekziston n qiej e n tok sht me Dshirn dhe me Plqimin e Allahut. Pa dashur Allahu dhe pa e plqyer Ai, s`mund t jet dhe s'mund t ndodh asgj. Shkalla e katrt: KRIJIMI- Besojm se Allahu: }(()) { Allahu sht Krijues i do sendi dhe Ai sht Mbikqyrs ndaj do gjje; vetm tek Ai jan elsat e qiejve e t toks, ndrsa ata q nuk i besuan argumentet e Allahut, t tillt jan ata t dshtuarit. Kto katr shkall ose faza t kaderit prmbledhin do gj q ndodh nga ana e njeriut
 57. 57. -- qofshin ato fjal apo vepra, q t gjitha jan t njohura pr Allahun Xhel-le shanuhu, t shnura q m par: }(()) { Pr at nga mesi juaj, q dshiron t gjendet n t vrtetn, po ju nuk mundeni vetm nse dshiron Allahu, Zoti i botve. }{ E sikur t dshironte Allahu, ata nuk do t vriteshin, por Allahu punon at q dshiron. }{ E sikur t donte Zoti yt, ata nuk do t bnin at (armiqsi), po ti lri ata me ato trillime. }{ Allahu ju krijoi ju dhe at q punoni. Mirpo, me tr kt q tham, ne besojm dhe jemi t bindur se njeriu sht i lir n vepra, kt e dshmojn shum shtje: S pari: Urdhresat dhe ndalesat q i drejton Zoti njeriut. Sikur njeriu t mos ishte i lir, do t ishte nj ngarkim i madh pr t me ato gjra q s`ka mundsi t`i mbaj, sepse si sht e mundur q njeriu t mos jet i lir t veproj far t doj dhe n t njjtn koh t`i drejtohen atij urdhresa e ndalesa? Kjo
 58. 58. -- sht e palogjikshme dhe nj gj e till nuk mund t ndodh nga Allahu. S dyti: N shum vende n Kuran e n Hadith lavdrohet bamirsi pr veprat e mira q ka br, dhe ofendohet e poshtrohet keqbrsi pr veprat e kqija q ka br. E sikur t mos ekzistonte dshira e njeriut pr vepra dhe mundsia q ai t zgjedh, edhe lavdrimi edhe dnimi do t ishin t padrejt, e Allahu Xhel-le shanuhu sht i zhveshur nga nj veprim i till (i padrejt). S treti: Allahu i Lartmadhruar ka drguar profet. } { T drguar q ishin lajmtar prgzues e krcnues, n mnyr q njerzit pas drgimit t (profetve) t mos ken fakte (arsyetime) para Allahut. Dhe sikur njeriu t ishte i detyruar t veproj, drgimi i profetve do t ishte i kot, sepse qllimi kryesor i drgimit t tyre te njerzit sht q t`ua shpjegojn atyre (njerzve) t mirn e t keqn dhe pastaj ata t zgjedhin ciln t duan. S katrti: do krijes gzon liri n veprimtarin e vet t prditshme, psh. ulet kur t doj, ngrihet kur t doj, del, hyn, ha, pi, gjithka bn sipas dshirs s vet, dhe sht i bindur plotsisht se
 59. 59. -- nuk e detyron askush t bj dika me dhun, bile e dallon fort mir lirin nga dhuna. Psh., sikur t`i krcnohej dikush se ose duhet te pij alkool ose do ta vras, ai do t pij alkool, sado q e ndien se sht i detyruar pr at vepr, q nuk do ta bnte po t mos ishte i detyruar. Bile edhe Sheriati e dallon veprimin e njeriut kur sht i lir nga dhuna, dhe pr nj vepr q bn kur sht i detyruar nga dikush, pra me dhun, si tham m lart pr pirjen e alkoolit me krcnimin se do t vritet. Pr nj vepr t till n raste t tilla, Sheriati nuk e dnon njeriun; po ta kishte br me dshir, pa dhun, pr nj vepr t till do t dnohej kategorikisht. Pra, shihet qart se nuk ka arsye pr mkatarin q t thot se ka vepruar keq sepse Allahu i ka paracaktuar nj gj t till, ia ka br kader. Ne do t`i thoshim atij, meq e ditka se Allahu i paska paracaktuar nj gj t till pse nuk anoi nga veprat e mira e t thoshte se ia ka paracaktuar Zoti, por shkoi nga e keqja, prderisa si e mira si e keqja jan t fshehura n Diturin e Zotit xhel-le shanuhu dhe askush nuk di derisa t ndodh. Gjithashtu, atij q mbrohet duke thn se i sht paracaktuar kshtu, i themi se sikur nj person t ishte nisur pr n Mekke dhe dikush t`i tregonte se pr n Mekk ka dy rrug, njra e rrezikshme dhe pasigurt, e tjetra e sigurt, ai sigurisht do t shkonte
 60. 60. -- rrugs s dyt, sepse nuk sht normale t merrte rrugn e par e t thoshte se Allahu ia ka paracaktuar kt. Po t bnte nj gj t till, njerzit do ta merrnin pr t mendur. Gjithashtu, po t`i jepej rasti njeriut t zgjidhte nga dy vende pune, njri prej t cilve sht m i mir dhe m i leht , sigurisht do ta zgjidhte pikrisht vendin e mir t puns. E pra si sht e mundur q pr botn tjetr ta zgjedh punn, veprn m t dobt dhe pastaj t arsyetohet se Zoti ia pasksh paracaktuar? Gjithashtu, sikur ta kishte goditur ndonj smundje, nuk do t linte mjek pa krkuar n mnyr q t shrohet, do t`i prballonte dhembjet e operacionin. E pse nuk bn nj gj t till pr t`i shruar smundjet e zemrs q sht mbushur me mkate? Duhet ditur nj gj se sherri nuk i mvishet Zotit t Madhruar nga mshira dhe urtsia q ka. Kt e vrteton Profeti alejhis-salatu ues-selam kur thot n nj hadith: E keqja nuk t mvishet Ty ( O ZOT). Mirpo, paracaktimet (kaderet) e Zotit nganjher prbjn dika, q njeriut i duket se sht keq, pr shembull, dmet q u bhen t mbjellave si thatsia, smundjet e ndryshme, varfria etj, jan t kqija n nj an, mirpo, n ann tjetr, e mira e tyre sht m e madhe, sepse ato jan ndr shkaqet q
 61. 61. -- njeriu t kthehet tek Zoti e ta kujtoj se ai dm q e ka goditur e ka goditur pr shkak t veprave te kqija q ka br, dhe t largimit t tij nga rruga e Zotit. Nj shembull tjetr: prerja e dors s vjedhsit , ndshkimi i atij q bn prostitucion, sht nj dm pr fajtort, mirpo n t njjtn koh sht mir pr ta, sepse me ato dnime i lajn dnimet e prjetshme pr botn tjetr. Njkohsisht kjo sht e mir edhe pr mbar shoqrin sepse kto dnime bjn q t sigurohet pasuria e njerzve dhe morali.
 62. 62. -- Ky besim n shtyllat e fes, pr t cilat folm deri tani, ka t mira e dobi t shumta pr besimtarin Pr shembull: Besimi n Zotin e Madhruar, n Emrat dhe n Cilsit e Tij, bn q besimtari ta doj Zotin, ta madhroj At dhe m pastaj t`i kryej urdhrat e Tij, t largohet nga gjrat q ka ndaluar Ai. Ky veprim muslimanin e bn t lumtur n kt bot dhe n botn tjetr. Kt e vrteton fjala e Allahut: } { Kush bn vepr t mir, qoft mashkull ose femr, duke qen besimtar, Ne do t`i japim atij nj jet t mir (n kt bot), (e n botn tjetr) do t`u japim shprblimin m t mir pr veprat e tyre. Besimi n engjjt, meleqt, bn q: - t njihet Zoti xhel-le shanuhu si Fuqiplot dhe Krijues i njeriut dhe i do gjje; - t falnderohet Zoti pr kujdesin e Tij ndaj njeriut, duke krijuar krijesa t posame q t kujdesen pr t; - t`i duam engjjt, t cilt i bjn adhurim Zotit ashtu si krkon Ai dhe n t njjtn koh krkojn prej Zotit falje pr besimtart. Besimi n librat e shenjt bn q: - t njihet Mshira e Zotit, dhe Prkujdesja e Tij pr njerzit duke i drguar do populli Librin e Shenjt q t jet edhe udhrrfyes pr t;
 63. 63. -- - t njihet Urtsia, Menuria e Zotit xhel-le shanuhu, i Cili ka zbritur do libr me cilsit e veorit q i prshtaten popullit q i sht zbritur, dhe e ka br Kuranin libr t fundit e t prshtatshm pr do popull, pr do koh e pr do vend deri n Ditn e Gjykimit. - T falnderohet Zoti xhel-le shanuhu pr kto t mira. Besimi n t drguarit, profett e Zotit, bn q: - T njihet Mshira e Zotit dhe Kujdesi i Tij, duke u drguar profet krijesave t Tij q t jen drejtues dhe udhzues; - T falnderohet Zoti pr kt t mir q na ka dhn; - T`i duam profett, t`i madhrojm e t`i lavdrojm ashtu si e meritojn ata, sepse ata jan t drguarit e Zotit, t cilt e kan kryer misionin e tyre n mnyrn m t mir dhe m t ndershme; Besimi n Ditn e Gjykimit bn q: - T kujdesemi pr zbatimin e urdhrave t Zotit, duke krkuar knaqsin e Tij dhe t mirat e Tij n Ditn e Gjykimit. Po ashtu t heqim dor nga ato q ka ndaluar Zoti xhel-le shanuhu; - T mos brengoset muslimani pr gjrat dhe t mirat e ksaj bote, q i ikin duke krkuar t mirat e prjetshme n botn tjetr. Besimi n paracaktimin e Zotit, n kader, bn q:
 64. 64. -- - T mbshtetemi plotsisht n Zotin xhel-le shanuhu n kryerjen e do vepre; - T ruajm qetsin e shpirtit dhe t zemrs, fardo q t ndodh, sepse besimtari e di q pa thn Zoti, s`mund t bhet asgj; e kjo bn q besimtari t jet durimtar para do ndodhie, t jet i lumtur n jetn e tij; - T mos bhemi mendjemdhenj, kur t na ndodh ndonj e mir ose t kryejm ndonj vepr me sukses e t themi se kt e kreva me djersn e mundin tim, por t bhemi modest e ta dim se ajo e mir sht br me dshirn e Zotit dhe si dhunti e Tij, prandaj ajo duhet t na detyroj ta falnderojm Zotin. - T mos mrzitemi e t mos brengosemi nse nuk arrijm t realizojm ndonj dshir ose ta kryejm ndonj pun, sepse e dim q ajo bhet me Dshirn e Zotit dhe Vullnetin e Tij. Kt e dshmon Fjala e Allahut xhel-le shanuhu. } (()) { Nuk ju godet ju asnj ndodhi dhe as n tok (nuk ndodh asgj) q t mos jet e shnuar n librin e caktuar (te Zoti), para se ta largojm Ne at. Me t vrtet ajo (gj) sht e leht pr Zotin. Kshtu q ju t mos bheni monoton (t dshproheni) pr at q nuk keni mundur ta realizoni. Dhe q t mos
 65. 65. -- gzoheni pr at q ua ka dhn, (sepse) Allahu nuk e do mendjemadhin. Allahu na i bft t qndrueshme zemrat tona n Fen Islame, dhe na e shtoft besimin ton e na mshiroft me Mshirn e Tij t pakufishme!....!
 66. 66. -- P R M B A J T J A Hyrje ...............................................................4 -6 Besimi n Allahun xhel-le shanuhu................7- 24 Besimi n Engjjt............................................25 -29 Besimi n Librat e Shenjt..............................29 - 34 Besimi n Profett...........................................35 - 44 Besimi n Ditn e Gjykimit ............................45 -54 Besimi n Kada Dhe Kader (Paracaktimin e Zotit) .............................................................55 - 60 T mirat dhe dobit e Besimit ........................61 - 64