beach volley

9
4 ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΓΩΝΑ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ Ο στόχος αυτής της ενότητας είναι να παρέχει στους διαιτητές μια τυποποιημένη μέθοδο βάσει της οποίας να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε καταστάσεις όπου μια ομάδα οδηγείται σε απώλεια αγώνα. Η απώλεια αγώνα από τη φύση της είναι μια δύσκολη κατάσταση, η οποία μπορεί να τελειώσει δυνητικά έναν αγώνα, αλλά μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε ένσταση εάν η διαδικασία δεν ακολουθηθεί ακριβώς. Ως εκ τούτου, οι διαιτητές πρέπει να προσέχουν ότι οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω εφαρμόζονται με ακρίβεια, και ότι όλες οι σχετικές πληροφορίες καταγράφονται και ανακοινώνονται με ορθότητα σε οποιονδήποτε που επηρεάζεται από το πρωτόκολλο. 1. ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ Οι κανόνες που διέπουν απώλεια αγώνα / ελλιπή ομάδα καλύπτονται κατά κύριο λόγο σε δύο τμήματα με τους FIVB Κανονισμούς Μπιτς Βόλεϊ: Κανόνες 7.4 και 8.1 Κανόνας 7.4 Κανόνας 7.4.1 Εάν μία ομάδα αρνηθεί να παίξει ενώ έχει κληθεί να το κάνει, δηλώνεται απούσα και χάνει τον αγώνα με αποτέλεσμα 0-2 και 0-21, 0-21 για κάθε σετ. Κανόνας 7.4.2 Η ομάδα που δεν εμφανίζεται στο γήπεδο στην ώρα της, δηλώνεται απούσα, με το ίδιο αποτέλεσμα όπως στον Κανόνα 7.4.1 παραπάνω. Κανόνας 4.7.3 Μια ομάδα που δηλώνεται ελλιπής για το σετ ή τον αγώνα, χάνει το σετ ή τον αγώνα (Κανόνας 9.1). Στην αντίπαλη ομάδα δίνονται οι πόντοι ή οι πόντοι και τα σετ που απαιτούνται για να κερδίσει το σετ ή τον αγώνα. Η ελλιπής ομάδα διατηρεί τους πόντους και τα σετ. «Για Παγκόσμιες Διοργανώσεις της FIVB (Πανελλήνια Πρωταθλήματα ΕΟΠΕ), όταν εφαρμόζεται το Σύστημα των Ομίλων, το παραπάνω άρθρο 7.4 μπορεί να ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΙΤΣ ΒΙΛΕΪ 2012

ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ

Ο στόχος αυτής της ενότητας είναι να παρέχει στους διαιτητές μια τυποποιημένη μέθοδο βάσει της οποίας να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε καταστάσεις όπου μια ομάδα οδηγείται σε απώλεια αγώνα. Η απώλεια αγώνα από τη φύση της είναι μια δύσκολη κατάσταση, η οποία μπορεί να τελειώσει δυνητικά έναν αγώνα, αλλά μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε ένσταση εάν η διαδικασία δεν ακολουθηθεί ακριβώς. Ως εκ τούτου, οι διαιτητές πρέπει να προσέχουν ότι οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω εφαρμόζονται με ακρίβεια, και ότι όλες οι σχετικές πληροφορίες καταγράφονται και ανακοινώνονται με ορθότητα σε οποιονδήποτε που επηρεάζεται από το πρωτόκολλο.

1. ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ

Οι κανόνες που διέπουν απώλεια αγώνα / ελλιπή ομάδα καλύπτονται κατά κύριο λόγο σε δύο τμήματα με τους FIVB Κανονισμούς Μπιτς Βόλεϊ: Κανόνες 7.4 και 8.1

Κανόνας 7.4Κανόνας 7.4.1 Εάν μία ομάδα αρνηθεί να παίξει ενώ έχει κληθεί να το

κάνει, δηλώνεται απούσα και χάνει τον αγώνα με αποτέλεσμα 0-2 και 0-21, 0-21 για κάθε σετ.

Κανόνας 7.4.2 Η ομάδα που δεν εμφανίζεται στο γήπεδο στην ώρα της, δηλώνεται απούσα, με το ίδιο αποτέλεσμα όπως στον Κανόνα 7.4.1 παραπάνω.

Κανόνας 4.7.3 Μια ομάδα που δηλώνεται ελλιπής για το σετ ή τον αγώνα, χάνει το σετ ή τον αγώνα (Κανόνας 9.1). Στην αντίπαλη ομάδα δίνονται οι πόντοι ή οι πόντοι και τα σετ που απαιτούνται για να κερδίσει το σετ ή τον αγώνα. Η ελλιπής ομάδα διατηρεί τους πόντους και τα σετ.

«Για Παγκόσμιες Διοργανώσεις της FIVB (Πανελλήνια Πρωταθλήματα ΕΟΠΕ), όταν εφαρμόζεται το Σύστημα των Ομίλων, το παραπάνω άρθρο 7.4 μπορεί να τροποποιηθεί, όπως αναφέρεται στους Ειδικούς Κανονισμούς που εκδίδονται από την FIVB σε εύθετο χρόνο για το συγκεκριμένο τουρνουά και αφορά τις περιπτώσεις ομάδων, που δεν προσέρχονται στον αγώνα ή μένουν ελλιπείς».

Κανόνας 8.1 Κλήρωση:Πριν από την επίσημη προθέρμανση, ο 1ος διαιτητής πραγματοποιεί την κλήρωση με την παρουσία τους αρχηγούς

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΙΤΣ ΒΙΛΕΪ 2012

4

των ομάδων, όπου κρίνεται σκόπιμο. Ο νικητής της κλήρωσης διαλέγει ...

2. ΠΙΘΑΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ Με βάση τους παραπάνω κανόνες υπάρχουν τρία βασικά σενάρια

που είναι δυνατό: Σενάριο 1: Μια ομάδα χάνει τον αγώνα επίσημα πριν από την έναρξη του. Σενάριο 2: Μια ομάδα χάνει τον αγώνα, επειδή δεν ήταν παρούσα στη

σωστή χρονική στιγμή για να αρχίσει ο αγώνας. Σενάριο 3: Μια ομάδα χάνει τον αγώνα αφού ο αγώνας έχει αρχίσει.

3. ΣΕΝΑΡΙΟ 1: ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΧΑΝΕΙ ΤΥΠΙΚΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ

Αυτή η κατάσταση ελέγχεται από τον αρμόδιο Υπεύθυνο (ους) της FIVB (ΕΟΠΕ) και δεν αφορά ιδιαίτερα τον διαιτητή.

Ο διαιτητής πρέπει να συμπληρώσει το φύλλο αγώνα (εφόσον ζητηθεί από τον Υπεύθυνο της FIVB - ΕΟΠΕ), σύμφωνα με τις οδηγίες του Φύλλου Αγώνα της FIVB.

Οι διαιτητές πρέπει να εξασφαλίζουν ότι είναι ενήμεροι για τυχόν αλλαγές στο πρόγραμμα των αγώνων, που προήλθαν από τη μη διεξαγωγή κάποιου αγώνα.

4. ΣΕΝΑΡΙΟ 2: ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Βασικά Βήματα (προχωρήστε στο επόμενο βήμα εάν δεν επιλυθεί)1. Βεβαιωθείτε ότι οι ομάδες είναι παρόντες2. Προσπαθήστε να βρείτε τις ομάδες3. Ενημερώστε τον αρμόδιο Υπεύθυνο (ους) της FIVB (ΕΟΠΕ)4. Συνέχιση του πρωτόκολλου του αγώνα5. Επίσημος χρόνο προθέρμανσης μετά την κλήρωση6. Τελική απόφαση για απώλεια του αγώνα

Περιγραφή

4

Οι διαιτητές σε αυτή την κατάσταση πρέπει να δράσουν γρήγορα καθώς ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός

Οι διαιτητές με τις ενέργειές τους πρέπει να προσπαθήσουν ώστε η μια ομάδα να μην αποκτήσει πλεονέκτημα σε σχέση με την άλλη

Ο διαιτητής (ες) θα πρέπει, την στιγμή που θα ξεκίναγε ο αγώνας , να ενημερώσει τον παίκτη (ες) σχετικά με την πιθανή έκβαση/πιθανότητα για μη διεξαγωγή του αγώνα.

Οι διαιτητές δεν πρέπει να υποθέτουν ότι μια ομάδα δεν θα παρουσιαστεί επειδή δεν παρουσιάστηκε και έχασε τον προηγούμενο αγώνα

Ειδικές σημειώσεις για κάθε βήμα

Βήμα 1 Μόλις ένας διαιτητής είναι στο γήπεδο πριν από τον αγώνα θα πρέπει να

βεβαιωθεί ότι και οι δύο ομάδες (οι δύο παίκτες) είναι παρούσες Ο διαιτητής πρέπει να είναι στο γήπεδο πριν από τον χρόνο έναρξης της

επίσημης προθέρμανσης.

Βήμα 2 Εάν μία ή και οι δύο δεν είναι παρούσες θα πρέπει να λάβουν όλα τα

κατάλληλα μέτρα για να εξακριβώσουν άμεσα που βρίσκονται οι ομάδες. Αυτό περιλαμβάνει τη συνεργασία με τους Υπεύθυνων Γηπέδων, ενδοσυνεννόηση και ο 2ος διαιτητής φεύγει από το γηπέδου, προκειμένου να βεβαιωθείτε ότι οι εν λόγω πληροφορίες διαβιβάστηκαν στον αρμόδιο Υπεύθυνο της FIVB (ΕΟΠΕ) και το προσωπικό του Τουρνουά.

Ο πρώτος διαιτητής θα πρέπει να μείνει στο γήπεδο

Βήμα 3 Εάν η κατάσταση δεν επιλυθεί αμέσως με την ομάδα να καταφτάνει στο

γήπεδο ο σχετικός εκπρόσωπος της FIVB (ΕΟΠΕ) θα πρέπει να ενημερωθεί και να κληθεί να προσέλθει στο γήπεδο

Όταν ο Τεχνικός Υπεύθυνος είναι παρών στο γήπεδο, η τελική απόφαση για όλους τους τομείς, όπως την έναρξη του πρωτοκόλλου του Αγώνα και το πρωτόκολλο απώλειας αγώνα είναι δική του αρμοδιότητα. Οι διαιτητές θα πρέπει να συνεχίσει (ή να προχωρήσει με) το κανονικό πρωτόκολλο αγώνα για το τουρνουά

Ο αρμόδιος εκπρόσωπος (οι) της FIVB (ΕΟΠΕ) θα προσπαθήσει να εξακριβωθεί το λόγο για τον οποίο ο παίκτης (ες) είναι απόντες και συμβουλεύει τους διαιτητές για τις ανάλογες ενέργειες.

4

Στην ιδανική περίπτωση ο αρμόδιος εκπρόσωπος (οι) της FIVB (ΕΟΠΕ) θα πρέπει να είναι παρών πριν από την έναρξη του Επίσημου Πρωτοκόλλου του Αγώνα. Αν όχι ο διαιτητής θα πρέπει να αναλάβει τον έλεγχο της κατάστασης, αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι μόνο ο Τεχνικός Υπεύθυνος της FIVB μπορεί να πάρει την τελική απόφαση για το αν μια ομάδα χαρακτηρισθεί απούσα.

Βήμα 4 Εάν ο αρμόδιος εκπρόσωπος της FIVB (ΕΟΠΕ) δεν υπάρχει θα πρέπει

αυτόματα να αρχίσει / συνεχίσει το Επίσημο Πρωτόκολλο του Αγώνα (εκτός αν ζητηθεί κάτι διαφορετικό από τον εκπρόσωπο της FIVB (ΕΟΠΕ)).

Οι διαιτητές όταν το Επίσημο Πρωτόκολλο του Αγώνα αρχίσει, λαμβάνουν όλα τα μέτρα για να συνεχιστεί αυτό το πρωτόκολλο, χωρίς αλλοίωση (δηλαδή: το πρωτόκολλο διατηρείται)

Βήμα 5 Ο διαιτητής θα πρέπει στη σωστή στιγμή, βάσει του Επίσημου

Προγράμματος Αγώνα να αιτηθεί (στον εκπρόσωπο της FIVB (ΕΟΠΕ)) ότι θα πρέπει να αρχίσει την επίσημη προθέρμανση, αρχής γενομένης από την κλήρωση (εκτός αν κοινοποιηθεί κάτι διαφορετικό).

Ειδικό Πρωτόκολλο 1: Εάν οι παίκτες μιας ομάδας δεν παραστούν στην κλήρωση τότε οι αντίπαλοί τους κερδίζουν αυτόματα την κλήρωση και μπορεί να επιλέξουν να σερβίρουν ή να υποδεχτούν κλπ. Μόνο ένας παίκτης είναι υποχρεωμένος να παρευρίσκετε στην κλήρωση.

Οι διαδικασίες που γίνονται από τους διαιτητές σε αυτό το Ειδικό Πρωτόκολλο είναι κατά σειρά:

1. Σφυρίζουν και καλούν τις ομάδες για την κλήρωση μπροστά από τον τραπέζι του σημειωτή.

2. Μετά την επιβεβαίωση ότι μόνο 1 ομάδα είναι παρούσα την ενημερώνει ότι έχει κερδίσει αυτομάτως το δικαίωμα της πρώτης επιλογής (σερβίς, υποδοχή ή πλευρά του γηπέδου).

3. Καταγράφει για την ομάδα που ήταν παρούσα την πρώτη επιλογής της (π.χ.: πλευρά του γηπέδου).

4. Ενημερώνει ότι η άλλη ομάδα θα κάνει την επιλογή της μετά την ολοκλήρωση του χρόνου της Επίσημης Προθέρμανσης.

5. Επιβεβαιώνουν με τον σημειωτή την απόφαση της ομάδας και παίρνουν την υπογραφή του Αρχηγού Πριν τον αγώνα, μαζί με τυχόν διαθέσιμες πληροφορίες που καταγράφονται (π.χ.: σειρά περιστροφής). Σημειώστε σε αυτό το στάδιο ο σημειωτής δεν είναι σε θέση να ολοκληρώσει το φύλλο αγώνα και να είναι έτοιμο για να αρχίσει ο αγώνας, είτε ως α) οι πλευρές του γηπέδου δεν

4

θα είναι γνωστές ή β) Η ομάδα που σερβίρει ή υποδέχεται δεν είναι γνωστή.

6. Σφυρίζουν και δείχνουν το χρόνο έναρξης της Επίσημης Προθέρμανσης (π.χ.: 5 λεπτά).

7. Δεν διακόπτει το χρόνο της Επίσημο Προθέρμανσης των ομάδων για να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες (αν η άλλη ομάδα καταφτάνει).

8. Αμέσως μετά το τέλος του χρόνου της Επίσημης Προθέρμανσης, σφυρίζει, και υποδεικνύει στις ομάδες να πάνε στις καρέκλες τους.

9. Μόνο η παρούσα ομάδα κατά την κλήρωση θα πρέπει να πάει στις καθορισμένες καρέκλες της.

10. Η ομάδα που δεν ήταν παρούσα στην κλήρωση θα πρέπει να προσέλθει στο τραπέζι του σημειωτή και να κάνει γνωστή τις αποφάσεις της (σερβίς, υποδοχή, πλευρά του γηπέδου), επειδή δεν έχουν επιλέξει (σημείο 4 ανωτέρω).

11. Ο αρχηγός της ομάδας θα πρέπει να υπογράψει το φύλλο αγώνα και να δηλώσει τη σειρά περιστροφής.

12. Ο σημειωτής πρέπει να συμπληρώσει το φύλλο αγώνα και να επιβεβαιώσει ότι έχει λάβει όλες τις πληροφορίες από τους διαιτητές του αγώνα.

13. Η παρούσα ομάδα κατά την κλήρωση θα πρέπει να ενημερωθεί για την απόφαση της άλλης ομάδας.

14. Οι διαιτητές θα πρέπει να αρχίσουν το ματς, το συντομότερο δυνατόν.

Ειδικό Πρωτόκολλο 2: Εάν καμία ομάδα δεν υπάρχει (δηλαδή δεν υπάρχουν παίκτες) η κλήρωση δεν πραγματοποιείται, αλλά ο χρόνος θα πρέπει να σημειωθεί στις Παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα και ο διαιτητής αρχίζει το χρονοδιάγραμμα σύμφωνα με το Επίσημο Πρωτόκολλο Αγώνα (ανακοινώνοντας ότι έχει αρχίσει).

Πολλές από τις διαδικασίες των διαιτητών για την Ειδικό Πρωτόκολλο 1 ισχύουν για τα Ειδικό Πρωτοκόλλου 2, αλλά είναι προσαρμοσμένο επειδή οι ομάδες δεν είναι παρούσες στην κλήρωση.

Εάν μία ομάδα φτάσει κατά τη διάρκεια του Επίσημου Πρωτόκολλου του αγώνα, το πρωτόκολλο συνεχίζεται χωρίς μεταβολή και ο αργοπορημένη ομάδα δεν θα πάρει επιπλέον χρόνο προθέρμανσης (εκτός αν κοινοποιηθεί κάτι διαφορετικό).

Και τα δύο παραπάνω Ειδικά Πρωτόκολλα που πρέπει να εφαρμοστούν το συντομότερο δυνατόν και δεν πρέπει να παρατείνουν το χρόνο του Επίσημου Πρωτόκολλου του Αγώνα.

4

Βήμα 6 Ο χρόνος της επίσημης προθέρμανσης ολοκληρώνεται με το σφύριγμα

του 1ου Διαιτητή και δείχνει ότι ο αγώνας είναι έτοιμος να αρχίσει. Εάν αυτή τη στιγμή ο παίκτης (ες) εξακολουθεί να μην παρίστανται ο

διαιτητής πρέπει να ενημερώσει τον αρμόδιο εκπρόσωπο (ους) της FIVB (ΕΟΠΕ) για το γεγονός αυτό (δηλαδή: ότι, με βάση το χρονοδιάγραμμα των διαιτητών το Επίσημο Πρωτόκολλο του αγώνα έχει τελειώσει και ότι ο αγώνας έχει προγραμματιστεί να αρχίσει τώρα).

Ο 1ος Διαιτητής δεν χρειάζεται να πάει στη σκάλα στο τέλος του Επίσημου Πρωτοκόλλου του αγώνα.

Ο αρμόδιος εκπρόσωπος (οι) της FIVB (ΕΟΠΕ) είναι υπεύθυνος για τη κοινοποίηση οποιασδήποτε απόφασης σχετικά με την απουσία του παίκτη (ες) (εάν υπάρχει), στους διαιτητές, θεατές, μέσα μαζικής ενημέρωσης κλπ.

Το αποτέλεσμα του αγώνα διαμορφώνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της ενότητας 7 που ακολουθεί: Αποτέλεσμα αγώνα

5. ΣΕΝΑΡΙΟ 3: ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ

Η κατάσταση αυτή συνήθως συμβαίνει και οφείλεται σε τραυματισμό (αλλά όχι αποκλειστικά)

Ο αρμόδιος εκπρόσωπος (οι) της FIVB (ΕΟΠΕ) θα πρέπει να κληθεί στον αγωνιστικό χώρο το συντομότερο δυνατό.

Ο 1ος διαιτητής πρέπει αρχικά προφορικά να βεβαιωθείτε ότι η ομάδα θέλει να χαρακτηρισθεί ελλιπής με αποτέλεσμα να χάσει τον αγώνα. Αυτό μπορεί να γίνει μετά από τμήμα του Πρωτοκόλλου Τραυματισμού.

Ο πρώτος διαιτητής πρέπει να κάνει τα εξής:1. Να εξασφαλίσει την υπογραφή στο φύλλο αγώνα της ομάδας που

επιθυμεί να απολέσει τον αγώνα (το οποίο επιβεβαιώνει την επιθυμία τους για απώλεια του αγώνα)

2. Επιβεβαιώσει με τον αρμόδιο εκπρόσωπος της FIVB (ΕΟΠΕ) την απώλεια του αγώνα

3. Ειδοποιήσει για την αντίπαλη ομάδα 4. Επιτηρεί την ολοκλήρωση του φύλλου αγώνος και το υπογράφει

για να πιστοποιήσει το περιεχόμενό του. Το αποτέλεσμα του αγώνα διαμορφώνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της

ενότητας 7 που ακολουθεί: Αποτέλεσμα αγώνα

6. ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΙΤΣ ΒΙΛΕΪ 2012

4

Η ονομασία "αρμόδιος (οι) εκπρόσωπος της FIVB (ΕΟΠΕ)" έχει χρησιμοποιηθεί σε αυτό το πρωτόκολλο αντί του Τεχνικός Υπεύθυνος και Υπεύθυνος Διαιτησίας. Οι συγκεκριμένοι ρόλοι τους ορίζονται στο πλαίσιο του World Tour (Πανελλήνια Πρωταθλήματα) Εγχειρίο 2010.

Οι διαιτητές πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με το Επίσημο πρωτόκολλο του αγώνα της FIVB (ΕΟΠΕ).

7. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο αρμόδιος (οι) εκπρόσωπος της FIVB (ΕΟΠΕ) είναι στο Σενάριο 1 και 2, υπεύθυνοι για τον έλεγχο του επίσημου αποτελέσματος του αγώνα και να καταγραφούν οι κατάλληλες παρατηρήσεις, στην περιοχή Παρατηρήσεων του φύλλου αγώνα

Με την ολοκλήρωση του αγώνα, ο 1ος Διαιτητής πρέπει να εξασφαλίσει ότι στις Παρατηρήσεις του φύλλου αγώνος έχει συμπληρωθεί με όλα τα απαιτούμενα στοιχεία, όπως υποδεικνύεται από το πρωτόκολλο αυτό και φαίνεται από το παράδειγμα των Οδηγιών του φύλλου αγώνος .

Αν ο Υπεύθυνος Διαιτησίας δεν είναι παρών στον αγωνιστικό χώρο κατά την ολοκλήρωση του αγώνα, ο 1ος διαιτητής πρέπει να λάβει την αντίστοιχη υπογραφή πριν το φύλλο αγώνα παραδοθεί στο Γραφείο της Διοργάνωσης, και χωρίς καθυστερήσεις για τους σκοπούς BVIS (άμεσα αποτελέσματα on-line).