banka e shqiperise banka jone qendrore

Download Banka e Shqiperise Banka Jone Qendrore

Post on 21-May-2017

267 views

Category:

Documents

10 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Kt publikim mund ta gjeni edhe n form elektronike n adresn:

  www.bankofalbania.orgn qoft se dshironi t keni kopje t shkruara t tij mund ti krkoni n adresn:

  Banka e Shqipris, Sheshi Sknderbej Nr. Tiran, Shqipri,

  Tel.: +355-(0)4-5; Faks: +355-(0)4-3558

  ose duke drguar nj e-mail n adresn:

  public@bankofalbania.orgTirazhi: 500 kopje

  (ribotim)

 • 3

  PrmbajtjaDy fjal pr Bankn e Shqipris 5

  Objektivi kryesor i Banks s Shqipris 0Historia e Banks s Shqipris

  Struktura e Banks s Shqipris 4Kshilli Mbikqyrs 6

  Guvernatori 8Funksionet e Banks s Shqipris

  Politika Monetare: e drejt ekskluzive e Banks s Shqipris Prgjegjsia e Banks s Shqipris pr kursin e kmbimit 4

  Sistemi financiar 5Banka qendrore: bank e bankave 8

  Prgjegjsia e Banks s Shqipris pr sistemin e pagesave 30Banka e Shqipris emetuese e vetme e monedhs shqiptare 33

  Banka e Shqipris agjent fiskal dhe kshilltar i Qeveris 35Analiza dhe krkime 36

  Statistikat burim informacioni 37Banka e Shqipris n procesin e integrimit evropian 39

  Komunikimi i jashtm dhe edukimi i publikut 4Shnime 44

 • 4Guvernatori i Banks s Shqipris, z. Ardian Fullani.

 • 5

  Dy fjal pr

  Bankn e Shqipris

  T nderuar lexues,

  Jam i privilegjuar q n hyrje t ksaj broshure, t them dy fjal pr Bankn e Shqipris, duke u prpjekur t prezantoj funksionet dhe detyrat e saj.

  Banka e Shqipris sht banka qendrore e Shtetit Shqiptar, e cila ka si objektiv kryesor t ruaj stabilitetin e mimeve, duke kontribuar kshtu, n zhvillimin ekonomik dhe t mirqenies n vend. Pr arritjen e ktij objektivi, Banka e Shqipris harton dhe zbaton politikn monetare, si edhe regjimin e kmbimit valutor dhe politikn e kursit t kmbimit t Republiks s Shqipris.

  Pr arsye q lidhen me historin e formimit t Shtetit Shqiptar dhe t mendsis son, si edhe pr shkak t kombinimit t nj sr faktorve, banka jon qendrore sht nj institucion relativisht i ri n jetn e shqiptarve. Pr kt arsye, far prpiqemi t ndrtojm e konsolidojm n prditshmrin e puns ton sht besim, qndrueshmri, profesionalizm.

  Nj funksion i rndsishm i Banks s Shqipris sht sigurimi i stabilitetit t sistemit bankar. N kto 6 vjet t jets s tij, sistemi bankar ka arritur t shndrrohet n segmentin mbizotrues dhe m t zhvilluar t sistemit financiar n Shqipri, e kjo ndodh kryesisht, pr merit t Banks s Shqipris.

 • 6

  N cilsin e autoritetit monetar t vendit, Banka e Shqipris gzon t drejtn ekskluzive t nxjerrjes e t qarkullimit t kartmonedhs dhe t monedhs kombtare. Ajo mban dhe administron rezervat valutore t Republiks s Shqipris; shrben si bankier, kshilltar e agjent fiskal i Qeveris si dhe nxit funksionimin normal t sistemit t pagesave.

  N prpjekjen e saj pr t fituar dhe ruajtur besimin e publikut, ajo komunikon me t, mbshtetur n parime t transparencs e t respektimit t vlerave reciproke.

  N vijim t ktij komunikimi sht edhe broshura q keni sot n duar.

  Ardian Fullani

  Guvernator i Banks s Shqipris

 • 7

  Banka Qendrore e shtetit sht Banka e Shqipris. Ajo ka t drejtn ekskluzive t nxjerrjes e t qarkullimit t monedhs shqiptare, t zbatimit t pavarur t politiks monetare dhe t mbajtjes e t administrimit t rezervave valutore t Republiks s Shqipris. Banka e Shqipris drejtohet nga nj kshill, i cili kryesohet nga Guvernatori. Guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim t Presidentit t Republiks pr 7 vjet, me t drejt rizgjedhjeje1.

 • 8

 • 9

 • 0

  Objektivi kryesor i Banks s Shqipris

  Objektivi kryesor i Banks s Shqipris sht t arrij e t ruaj stabilitetin e mimeve, i cili sht nj parakusht i rndsishm pr zhvillimin ekonomik t vendit. Kjo nuk do t thot se mimet duhet t mbeten t ngrira. Prkundrazi, n nj mjedis me stabilitet mimesh, pritet q disa prej tyre t ngrihen e disa t tjera t ulen, duke ruajtur kshtu nj mesatare t qndrueshme.

  Pr arritjen e objektivit t stabilitetit, Banka e Shqipris harton, miraton dhe zbaton politikn monetare t Republiks s Shqipris. Gjithashtu, n funksion t ktij objektivi bhet programimi monetar, nxitet zhvillimi i tregut bankar, nxitet kreditimi, bashkpunohet me institucione t tjera pr harmonizimin e politikave, komunikohet me publikun etj..

  Praktikisht, t arrish stabilitetin e mimeve do t thot t arrish norma t ulta pozitive t inflacionit ose t ndryshimit t mimeve t konsumit. T ruash stabilitetin e mimeve do t thot t sigurosh norma t ulta pozitive inflacioni pr periudha relativisht t gjata kohe.

  Objektivi strategjik afatmesm i politiks monetare t Banks s Shqipris sht mbajtja e inflacionit n nivele t ulta pozitive, t cilat nga njra an sigurojn qndrueshmri n tregje dhe, nga ana tjetr, mbshtesin rritjen ekonomike. Pr t arritur kt, Banka e Shqipris konsideron si objektiv t saj mbajtjen e inflacionit n nivelin 3 pr qind, me nj mundsi luhatjeje pik prqindjeje rreth ksaj vlere qendrore.

 • Historia e Banks s Shqipris

  Prpara se t analizojm strukturn dhe funksionet e Banks s Shqipris, t shikojm s bashku se si dhe kur u krijua ajo, si dhe etapat kryesore historike, n t cilat ka kaluar pr t ardhur n formn q ka sot.

  Banka Kombtare Shqiptare (Banka e Shqipris) u krijua n 4 tetor t vitit 93, si rezultat i nj marrveshjeje t nnshkruar midis Qeveris s Ismail Qemalit, prfaqsuesve s Wienner Bank Verein, si dhe prfaqsuesve t Banca Commerciale Italiana.

  Pr shkak t zhvillimeve politike q ndodhn me shprthimin e luftrave ballkanike dhe t Lufts s Par Botrore, banka veproi pr nj koh shum t shkurtr. Pasi kreu disa veprime me Qeverin e Ismail Qemalit dhe disa subjekte private, ajo e pushoi aktivitetin e saj.

  N shtator 95, n baz t nj marrveshjeje t prfunduar nga Qeveria Shqiptare me nj grup financiar italian, u themelua Banka Kombtare e Shqipris, me qendr administrative n Durrs dhe me Komitetin Administrativ n Rom. N shkurt t vitit 96, kjo bank hodhi n qarkullim monedhn e par kombtare shqiptare.

  Pas Lufts s dyt Botrore deri n fund t vitit 990, Banka e Shtetit mbshteti procesin e zhvillimit t ekonomis socialiste. Karakteristik pr kt periudh ka qen centralizimi i skajshm

 • 3

  i ktij sistemi n duart e shtetit. Banka e Shtetit Shqiptar, si bank qendrore, vazhdonte t ishte qendr e emisionit t monedhs. Ajo u jepte ndrmarrjeve, kooperativave bujqsore dhe personave t veant kredi, kryente shrbimin e arks unike, mbante llogarit e t ardhurave dhe shpenzimeve, ruante fondet n valut t shtetit, kryente veprimet ekonomike e financiare t shtetit me vendet e tjera dhe me bankat e huaja.

  Pas vitit 990, ndrrimi i sistemit politik n Shqipri solli ndryshime thelbsore edhe pr sistemin bankar. Tiparet kryesore t ktij ndryshimi ishin: ndarja e funksioneve t banks qendrore nga funksionet e bankave t nivelit t dyt (bankave tregtare), rritja e numrit t bankave, shtrirja e veprimtaris s tyre t kreditit n disa deg t ekonomis shqiptare si dhe hyrja e kapitalit t huaj n tregun bankar.

 • 4

  Struktura e Banks s Shqipris

  Le t rikthehemi prsri n t tashmen e t flasim me rradh pr strukturn, funksionet dhe detyrat aktuale t Banks s Shqipris.

  Si mund ta shikoni edhe nga organigrama jon, struktura organizative e Banks s Shqipris prbhet nga Kshilli Mbikqyrs, Guvernatori, dy Zvendsguvernator, Inspektori i Prgjithshm, 6 departamente dhe nga 5 deg rajonale, n 5 qytete t tjera t vendit3.

  Zhvillimi i sistemit bankar n Shqipri ka br q Banka e Shqipris t marr prsipr detyra dhe prgjegjsi t reja, n kuadr t t cilave u pa e arsyeshme kryerja e ristrukturimit t skems organizative t Banks. Ristrukturimi ka sjell nj riorganizim dhe nj rritje t numrit t departamenteve dhe t punonjsve, duke e br m t manovrueshm dhe t kontrollueshm aktivitetin e do njsie. Struktura e re i paraprin edhe angazhimeve t Banks q lidhen me procesin e integrimit t vendit n Bashkimin Evropian. Si e till, ajo gjykohet ti shrbej nj procesi t qndrueshm dhe afatgjat t puns me burimet njerzore, pr zhvillimin profesional dhe t karriers n Bankn e Shqipris.

 • 5

  ORGANIGRAMA E BANKS S SHQIPRIS

  KSHILLI MBIKQYRS

  GUVERNATORIKabineti i Guvernatorit

  Dep. iPolitiks

  Monetare

  Dep. iOperaioneve

  Monetare

  Dep. iKontabilitetitdhe Financs

  Dep. iSistemeve t

  Pagesave

  Dep. iTeknologjis

  s Informacionit

  Dep. iStatistiks

  Dep. iMbikqyrjes

  Dep. iEmisionit

  Dep. iStabilitetitFinanciar

  Dep. iAdministrimit

  Dep. iSigurimit dhe

  Mbrojtjes

  Degt e Banks

  s Shqipris

  Dep. iMarrdhnieve

  me JashtIntegrimit Evropiandhe Komunikimit

  Dep. iKrkimeve

  Dep. iBurimeve Njerzore

  Departamenti i Kontrollit

  Inspektori i Prgjithshm

  Zyra eInspektorit tPrgjithshm

  Zvendsguvernatorii Dyt

  Zyra e Zvendsguvernatoritt Par

  Zyra e Zvendsguvernatoritt Dyt

  Zvendsguvernatorii Par

  Dep.Juridik

 • 6

  Kshilli Mbikqyrs

  Kshilli Mbikqyrs sht organi m i lart vendimmarrs dhe mbikqyrs i Banks s Shqipris. sht pikrisht ai, q miraton politikn monetare t Republiks s Shqipris. Gjithashtu, Kshilli Mbikqyrs vendos mbi politikat e administrimit n prgjithsi, si dhe prcakton mnyrat ose procedurat pr realizimin e veprimtaris operative t Banks s Shqipris, duke siguruar kshtu administrimin e drejt t Banks dhe prgjegjshmrin e saj kundrejt publikut pr veprimet, angazhimin dhe rezultatet e saj.

  Prve Guvernatorit dhe dy Zvendsguvernatorve, Kshilli Mbikqyrs i Banks s Shqipris prbhet edhe nga gjasht antar t tjer. T gjith antart e Kshillit Mbikqyrs zgjidhen dhe emrohen nga Kuvendi i Republiks s Shqipris me nj mandat 7-vjear, mbshtetur n propozimet e bra si m posht:

  a) Pes antar propozohen nga Kuvendi;

  b) Tre antar propozohen nga Kshilli i Ministrave;

  c) Nj antar propozohet nga Kshilli Mbikqyrs.

  Kshilli Mbikqyrs sht prgjegjs pr rishikimin e polit

Recommended

View more >